Romanii din Marea Britanie (20)

Romanii din Marea Britanie (20) | Autor: MissJJ

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15), (16),(17), (18), (19)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.90 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna ziua la toata lumea!

Azi am completat si eu formularele pentru tax credits (review)... iar in toamna trebuie sa iau din nou legatura cu ei, caci noi vom folosi "a registered childminder" si teoretic ne-am califica sa primim niste banuti in plus. Si tare bine ar prinde... ufff... mama ei de criza!

Asaaaa... eu am primit azi mail si SMS de la firma asta de
recrutare, pe mine nu ma intereseaza ca-s "cam departe" de Dorset dar poate stiti voi pe cineva la care i-ar prinde bine un job din asta (am dat copy&paste la email ca lenea-i mare)


We are looking for several people who fit the following urgent Job Spec.

If this job is not relevant to you please accept my apologies but if you could forward it to anyone you feel would be more appropriate I would much appreciate it.

---------------------------------------------------------

Job Title: Romanian Speaking Technical Customer Support officers - Poole, Dorset

Ideal Start Date: Monday 20th July

Salary: £16,000 + bonus

Location: Poole, Dorset

Job Spec:

Romanian Speaking Technical Customer Support officers - Poole, Dorset required for my telephony services client. You will need to be IT literate and able to respond to technical queries in Romanian fluently (native speaking ideally). The role is part of the team that covers Customer Service and technical support. Daily Duties are Dealing with customers with mobile phone related issues via email and over the phone and logging all data accurately into a Database. Excellent customer service skills are needed to work for my client who are known for providing technically outstanding customer support on all mobile phones and accessories that are sold, which covered over 150 products.

---------------------------------------------------------

This job is URGENT - if you are interested please call David Macpherson on 01925 820555 or reply to this email with your CV.

Pupici la toata lumea, mari si mici... nu dau nume ca sigur uit pe cineva!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Bendis, si eu am primit un SMS pe mobil cu acelasi subiect. Am vorbit cu ei si totul pare destul de usor, dar este departe de mine si le-am spus ca mutarea mea in sud iese din discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mada, multumesc pt subiect!
Ce faceti?

Andra, te inteleg. Cum ati ales childminderul? Cunoasteti deja?
Cum ai decis intre nursery si childminder? Sper sa nu te deranjeze intrebarile, sunt curioasa pt ca ne gandim serios sa ma intorc la job caci e greu tare cu un salariu si in Ro nu ne intoarcem pt moment.

Ella, trebuie sa lucrezi la un sediu anume pt jobul ala?

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Seara buna!

Andra, ma decisesem pentru childminder-a cu gandul ca bebe, la doar 9 luni, va primi mai mult "1-1 care" (aici childminder-ii pot avea max. 3 copii in grija dintre care doar unul sub un an). Si nu neg ca si pretul a contat. Am cercetat, am cautat, si am realizat ca o gradinita f. buna gen Montessori nu ne permitem acum, si prefer un childminder bun cu care sa ma inteleg si sa comunic bine unei gradinite OK-ish. Oricum, ideea e ca de la 3 ani o sa il ducem pe Mister si la gradinita...da' mai e pana atunci
Pe Lynn am gasit-o inca dinainte sa se nasca bebe (auzisem multe horror stories despre mamici care erau nevoite sa-si cheme mamele din Romania sa stea cu bebe, care isi luam concediu neplatit etc ca nu prinsesera loc la gradi asa ca nu am vrut sa risc) si ne-a placut mult. Ea sta la nici 10 minute de noi deci e perfect, iar sotul ei e si el accredited childminder (el lucreaza pe o platforma petroliera in ture de cate 2 saptamani on, 2 off). Prezenta lui in casa a fost un alt punct in favoarea ei - another male figure . Alte lucruri care ne-au interesat: papica lu' bebe (Lynn prepara totul in casa si nu agreeaza deloc junk food-ul, dar asta fara a fi o fanatica in healthy eating), cartile multe atat pentru copilasi cat si pentru adulti pe care le au, pozitia lor fata de TV (la fel, prefera sa nu-l foloseasca dar nu sunt genul TV=Evil), experienta (16 ani), pozitia lor in ceea ce priveste tantrums-urile, disciplina, potty training-ul, jucatul in casa/afara, ce activitati face cu copiii...muuulte... ehehei... pana sa ne hotaram definitiv ne-am intalnit de 4 ori (la ea acasa) si am povestit cel putin o ora de fiecare data. Bineinteles, cel mai important lucru a fost ca Mister o agreeaza, i-a adormit o tura in brate, si s-a simtit bine si a "povestit" si cu sotul ei. Bineinteles, am verificat acreditarile si raportul anual care se face dupa controlul celor de la consiliu, iar cum mamica uneia dintre fetitele de care are ea grija mi-e "colega" la un "Mother and Toddler Group" mi s-a reconfirmat ca e o persona in care pot avea incredere. Ei sunt cunoscuti in cartier (aici cam toti ne stim unii pe altii si lumea e saritoare - cand imi fugise o matza de acasa am fost foarte impresionata de cat se agita tot neighbourhoodu' sa imi gaseasca madama) deci... numai recomandari bune sunt, iar daca ar fi ceva probleme as afla.
Eu sper sa fie bine... inca nu-mi imaginez cum ma voi descurca EU sa il las pe bebe de langa mine 9-10 ore/zi ...vom incepe saptamanile viitoare asa cate un pic... intai o ora... apoi doua...si tot asa...ca uite, inca 10 saptamani (sau pe acolo) si mi se termina maternity-ul

Sper ca iti este de folos raspunsul meu kilometric, daca mai ai orice alte intrebari, cu placere raspund



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna dimineata,

Mada multumesc. DarkBendis, super detaliile tale. sa inteleg ca pustiul va fi ingrijit la Lynn acasa, sau vine ea la voi cat timp sunteti la munca? Cine ti-a dat toate detaliile despre childminder, etc? primaria de care apartii?

Sa aveti o zi minunata. eu ma intorc din Romania maine si incepe iar munca si nebuneala. Sper sa rezist pana pe 5 septembrie cand mi-am propus sa intru in concediu de materna. nu de alta, dar teoretic, pe 29 ar trebui sa nasc :)

MangaGirl :-) 29+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Motanik, din convorbirea cu firma am inteles ca da, trebuie sa lucrezi la un anumit sediu. Din cauza asta nu au mers mai departe cu mine. Eram la o distanta prea mare de sediul lor si le-am spus ca relocarea nu intra in calcul.
De acasa, pe computer am mai lucrat si cu o alta firma, dar se pare ca ei nu doresc asta. Poate voi fiind in Londra, deci mai aproape de ei, veti avea mai multe sanse. Se face un instructaj, deci oricum trebuie sa mergi la un sediu cat faci instructajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mangagirl, bebe va fi ingrijit la childminder-a acasa - impreuna cu inca 2 prichindei mai maricei. Casa ei e la fel de mare ca a noastra, cu gradina, deci spatiu bun este, si vor frecventa si grupul "Mother and Toddler" cu care Mister e obisnuit.
Am gasit-o in the good old way... adica am dat un google search folosind cod postal+childminder... si asa am ajuns la lista de childminderi a consiliului local...si le-am luat la puricat una cate una pe persoanele de pe listuta. Oricum, adresa+nr de telefon am primit doar dupa ce am sunat direct la consiliu (pe lista nu sunt date decat numele childminderilor, daca au sau nu locuri libere, cateva date despre ei si ce ofera si eventual tariful)

Drum bun si sarcina usoara in continuare - sa treaca cu bine si ultimele saptamani si in curand sa-ti tii bebele in brate!





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Lynn prepara totul in casa si nu agreeaza deloc junk food-ul

Asa zic toate, dar realitatea este cu totul alta. Sper ca tu sa fii mai norocoasa. La noi in zona un childminder poate sa aiba pina la 8 copii (depinde de vistele lor). N-am auzit pina acum ca un childminder sa mearga la cineva acasa sa aiba grija de copil. Poate doar o nanny care costa vreo 2000/luna.

Liste cu childminderi stiu ca se gasesc la bibliotecile locale sau la scoli(eu pe lista de la scoala am gasit-o pe a mea)sau pe internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ledi, cu mancarea (de fapt cu toate cele) om trai si om vedea. Deocamdata iau de buna ce-mi zice, caci nu am nici un motiv sa nu o cred - ei i-am spus ca bebe papa si din borcanele deci stie ca nu-s impotriva lor. Aici nu pot avea mai mult de 3 copii sub 5 ani, si doar unul mai mic de 1 an.
Nici eu nu am auzit de childminder sa aiba grija de copii in casa parintilor - nici nu vad cum ar putea, caci nu e vorba doar de 1 copil si o singura familie Cat despre bona... una calificata m-ar costa tot salarul...iar spatiu pentru au-pair nu avem (si nu-s convinsa ca s-ar potrivi cu ce ne dorim)

Voi ce ati facut? Ca stiu ca aveti copilas la scoala acum, nu?



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu am stat acasa pina a mers baiatul la scoala, ca nu avea rost sa-mi dau aproape la cildminder, luat 4 lire/ora si ar fi trebuit sa o platesc 10 ore pe zi. Plus ca al meu se imbolnavea din doua in doua saptamini dupa ce a intrat in colectivitate (la 1 an m-am dus la grupurile alea pentru mame si copii)si a tinu-to asa pina pe la 7 ani. Lua toate racelile din oras!. CInd a inceput sa mearga la scoala am gasit un childminder dar nu ii placea sa mearga la ea (avea vreo 6-7 copii in grija). Si noua ne-a spus ca numai organic gateste, ca sa-mi spuna copilul ca din sousage rolls nu-l mai scotea. Nu-ti spun ce greu am gasit childminder-ul. Dupa un timp scoala a deshis un after school club si asa am scapat de griji.
Ai dreptate, nu poate avea mai mult de 3 copii sub 5 ani si numai 1 sub un an (inclusiv copiii ei). Oricum, n-o crede pe cuvint, controleaz-o de cite ori ai ocazia, mai ales ca Mister nu o sa-ti poata spune cum se poarta cu el ori ce-i da de mincare.

Mergi la inceput