Romanii din Marea Britanie (21)

Romanii din Marea Britanie (21) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj


(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15), (16),(17), (18), (19) , (20)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.90 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com


--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Lara, felicitari pt sarcina, sa fie usoara si bebe sanatos! Cand ai edd?

La multi ani tuturor romanilor!

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Multumim, Motanik .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Hai, mai Motaniko, pe unde umblasi? Imi faceam griji de-acum, tocmai tu sa nu apari?
Multumesc tare mult de urari, dea Domnul sa fie asa Data probabila a nasterii e pe 26 martie
Tu ce faci, nu mai demarezi nici un proiect pentru Theodora? Hai ca ai fata mare, i-am vazut poza si nu-mi vine sa cred cat a crescut!! E minunata!
Apropo, cine ii face pozele alea, sunt absolut superbe!



Lara, 23 & mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Lara scuze de off topic, dar pun si eu o intrebare stupida: tu esti ACEA Lara care intra pe chat la inceputurile >DC-ului??? Si vorbeam cu Luizax, cu Monica, etc toata gasca??? Fetita ta trebuie ca e maricica deja acum! Daca e asa, ma bucur ca te-am vazut pe aici...ce departe esti si tu!!

Fetelor .... scuzati








Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"Itīs all for love... L.O.V.E."
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of MUSIC
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Lara scuze de off topic, dar pun si eu o intrebare stupida: tu esti ACEA Lara care intra pe chat la inceputurile >DC-ului??? Si vorbeam cu Luizax, cu Monica, etc toata gasca??? Fetita ta trebuie ca e maricica deja acum! Daca e asa, ma bucur ca te-am vazut pe aici...ce departe esti si tu!!

Fetelor .... scuzati


Eu mi-s aia, Danat si eu ma bucur ca TU esti acea Danat de o stiam eu, ca si eu te stiam mai.. aproape de casa Ah, ce mi-ai rascolit sute de amintiri din perioada aia.. Pare atat de departe totul. Tu cum mai esti? Hai sa ne PM-uim un pic sa mai recuperam, ca tare mi-e draga perioada aia din cauza voastra. Te pup.
Scuze de off topic fetelor, femeia asta e super special pentru mine
Va pup










Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"Itīs all for love... L.O.V.E."
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of MUSIC
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"









Lara, 23 & mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Buna, fetele!
Imi ajung 3000 de euro pentru o luna in Londra? Suma asta ar insemna mancare-eu gatesc, cazare pentru 2 persoane,utilitati, anunturi la ziare, transport zilnic prin Londra.
Multumesc!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Rory, ti-am raspuns in detaliu la pm, inclusiv intrebarea de mai sus. Sper sa te ajute.

Lara, nici tu nu ai mai venit de ceva vreme :)
Eu sunt prin zona, doar ca Theo imi cam ocupa tot timpul si apuc mai greu sa si scriu, dar de citit va citesc mereu.
Multumesc pt complimente, eu ii fac pozele Theodorei (sunt un piiic pasionata de foto si sper ca intr-o zi sa apuc sa si aprofundez domeniul), dar norocul meu e ca e foarte fotogenica ea.
Uite o pozica oarecum recenta cu ea, de la Halloween: poza Theo
Vreau si eu bebe 2, fac tratament deocamdata cu Metformin pana in feb cand o sa ma treaca pe altceva pt 3 luni si apoi monitorizare si stimulare cu Clomyd.
Tu cum te simti? Nu am fost atenta, stiti ce e? Daca nu, cand aflati?

p.s. Danat e very special si pt mine


Fetelor, vroiam sa va spun in caz ca urmati sa aplicati sau va intereseaza pt altcineva ca am obtinut cetatenie britanica si eu si sotul meu (Theo deja avea). Am trimis aplicatia pe 24 octombrie trimitand numai pasapoartele ca dovada a sederii legale pe ultimii 5 ani, plus statement of account de la HMRC pt sotul meu (self employed). La 2 saptamani am primit inapoi de la ei pasapoartele noastre si ne-au solicitat mai multe documente care sa dovedeasca sederea legala de la 1 ian 2007 incoace, caci din acea data nu ni se mai pun stampile pe pasaport si ei nu au cum verifica (si eu care credeam ca pot verifica intrarile si iesirile ca doar ne scaneaza pasapoartele de fiecare data) daca am fost sau nu aici.
Ne-au cerut asadar:
- pt employed (cazul meu, inainte sa ramana cu Theo acasa): P60, payslips, scrisoare de la angajator
- pt unemployed (cazul meu, dupa ce am renuntat la job sa raman cu Theo acasa): scrisoare de la Child Benefit si Child Tax Credit, plus daca e cazul scrisoare de la agentiile care se ocupa cu orice alte beneficii, la noi nu a fost cazul decat pt alocatie si child tax credit
- pt self employed (sotul meu): scrisoare de la HMRC care sa confirme plata taxelor pe toata perioada si dovada platii National Insurance Contributions - pt NICo trebuie facuta cerere in scris la HMRC si dureaza 3-4 saptamani pana la primirea scrisorii, timp pe care noi nu-l aveam caci cei de la Home Office ne-au dat 3 saptamani sa fie inapoi la ei toate documentele solicitate, asa ca in loc de scrisoare care sa dovedeasca plata NICo am trimis bank statements si am incercuit pe fiecare plata pe fiecare luna, apoi le-am mentionat asta si lor intr-o scrisoare.

Mai era ceva pt cazul de studenti, nu mai retin, scrisoare de la colegiu ceva.

Am trimis documentele solicitate de indata ce le-am avut, mai exact in jur de 18 sau 19 nov, iar pe 26 am primit raspunsul afirmativ. Acum in maxim 2 saptamani trebuie sa primim invitatia pt ceremonie.


Sper sa fie de folos cuiva informatiile.

Ce faceti, sunteti ok? Ella, Letitia, Cryss, Cristina, Larac, LauraNicole?

Numai bine, va pup!

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Motaaaaa felicitari pentru cetatenie, dai de baut. EU aplic acum, ma tot cacai cu aplicatiile dar gata, le depun sapt viitoare. Eu vreau sa trimit prin serviciu acela care iti verifca documentele ca imi trebuiesc pasapoartele. Ei le verifica si ti le dau inapoi.

In cat timp a venit raspunsul?

Pup

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Sar'na.
Pai am trecut datele mai sus. A fost aplicatia la ei pe 26 oct, dupa 2 saptamani mi-au trimis pasapoartele si cererea pt documente, si la alta saptamana dupa ce am trimis alea am primit raspunsul.
Deci daca aveam totul de la bun inceput, nu dura mai mult de 3 saptamani.
Azi am primit si invitatia pt ceremonie, dar e pe 6 ian cand noi o sa fim in Ro si tot incerc sa dau de ei sa aleg alta data. Le trimit un mail deocamdata ca la telefon nu raspunde nimeni.
Alina, si noi initial am vrut sa folosim Nationality Checking Service, costa daca nu ma insel 80 lire. Cum stam insa prost cu banii si stiind ca putem calatori si cu buletinele in caz ca nu se intorc pasapoartele pana plecam noi in Ro, am renuntat si am trimis cu totul. Apoi auzind povesti de groaza ca dureaza luni de zile, am regretat ca nu am trimis prin ei. Acum insa..ma bucur ca am economisit banii

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Inca o data felicitari.

Hai ca gata ma mobilizez si depun si eu la inceputl sapt viitoare.

Eu trebuie sa folosesc National Service ca in Feb plecam in Egipt si mi-e teama ca nu primesc pasapoartele inapoi pana atunci.

Cand vii prin Watford?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput