Romanii din Marea Britanie (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Felicitari, Andra, pentru obtinerea cetateniei.

De acum s-a terminat cu intrebarile despre viza de lucru .

Eu sunt intepenita de frig aici in nord. Ieri dimineata cand am vrut sa iesim din casa am constatat cu uimire ca usa noastra a inghetat. Noroc ca era sotul acasa si a tras zdravan de ea.

In rest nu fac prea multe, lucrez si uneori ne mai intalnim cu prietenii. Am fost duminica la un concert de Craciun organizat de scoala fiului nostru. Prietena lui a fost solista si a trebuit sa o sustinem. A fost frumos. Imi plac cantecele anglicane, cele care se canta in biserica. Unele din ele sunt chiar frumoase.

In rest, asteptam Craciunul si incercam sa facem planuri rezonabile pentru sarbatorirea majoratului. Nu stiu cat vor ramane de rezonabile cu adolescentii de aici. Un singur lucru sper: sa nu ne trezim cu politia la usa.

Cam atat din nord .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Pot sa ma bag putin?
As vrea sa aplic pentru un master.Anul acesta termin.Din ce stiti sau aveti cunostinte se merita?Eu termin engleza-germana.
Daca ma puteti canaliza undeva,va multumesc anticipat.

Sa aveti o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ella o intrebare idioata dar trebuie sa intreb: cum a fost adolescenta? Mai ales aici? Mai ales cu teama in suflet ca se poate inhaita cu cine nu trebuie. Fiu-miu are 8 ani dar deja ma ingrijorez din orice. Vrea sa poarte pantalonii pe fund lasati cum se poarta, vrea hanorace cu gluga pe cap, imi zice ca e gangster. Stiu ca e mic insa ma calca pe nervi, simt cum imi vine sa-i lipesc doua peste ochi sa se termine cu tampeniile astea si ma intreb daca acum e asa ce ma fac mai tarziu?


Si aici a fost frig ieri, a trebuit sa dezghet masina la 7 dimineata, brrr.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Luna, adolescenta a fost dificila. Fiul meu a intrat in scoala secundara cand avea 11 ani si primele lectii la biologie s-au intamplat sa fie despre aparatul reproducator. Acum trebuie sa stii ca in cartea de stiinte de anul 7 (Exploring Science) ei au diagrama unui cuplu in timpul actului sexual. Nu pot sa iti spun cat a fost de socant pentru el dar si pentru mine. In afara de asta, avea unele colege de scoala care veneau la el si il intrebau daca doreste sa le vada lenjeria intima. Alta si-a dat jos pantalonii in fata lui si a ramas in lenjerie. Si toate acestea se intamplau in cea mai buna scoala din Cambridge. Discutiile cu conducerea scolii au fost inutile pana cand eu nu le-am spus pe un ton foarte ferm ca voi face o scrisoare catre LA Cambridge in care voi relata tot ce i se intampla la scoala si masurile luate de scoala.
In vara urmatoare am luat copilul si am plecat in tara inapoi.
Acum, eu sunt sigura ca multe gesturi care au fost facute in acea perioada la scoala au fost un fel de bravada pentru ca era nou in scoala respectiva si trebuia sa isi cunoasca locul. Dar cred ca scoala putea face mai mult decat a facut.
In tara am stat 2 ani, dupa care am revenit.
Bineinteles ca in perioada aceasta am avut discutii nenumarate pe diferite aspecte ale vietii de adolescent. Norocul meu este ca predand Biologie sunt in mod curent supusa acestui tip de discutii cu elevii asa ca inca una cu fiul nostru nu a fost ceva dificil.
Problema cu adolescentii este ca nu comunica prea usor cu adultii, iar fiul nostru este monosilabic de felul lui cand simte ca i se incalca teritoriul.
In timp, insa am reusit sa ii castig increderea si am vorbit foarte deschis despre viata sexuala(cand trebuie inceputa si cum), despre droguri, despre tigari, despre bautura.
Imi spui despre fiul tau ca vrea sa poarte gluga hanoracului pe cap si pantalonii lasati pe fund. Asta inseamna ca doreste sa se integreze intr-un anumit grup, sa le castige respectul.
Sigur, nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar eu i-as supraveghea atent si discret grupul de prieteni si as face in asa fel incat sa ii arat ca valoarea se capata si altfel decat purtand hainele asa. Procesul este de durata si lucrurile trebuie controlate astfel incat fiul tau sa nu simta ca i se incalca liberul arbitru ci mai degraba ca i se propun alternative.
Un sfat, insa, tot am sa iti dau si te rog sa nu te superi: sa nu te lasi sa ajungi in situatia sa il bati sau sa il atingi macar. Poti avea probleme mari daca copilul se duce la scoala si spune ca unul din parinti l-a batut acasa. Poate incepe o ancheta sociala pe care nu ti-o doresti. Incearca sa ii explici ca ceea ce doreste sa faca nu este bine/frumos si spune-i si motivul. Si daca ii spui asta de mult ori, pana la urma va pricepe. Spune-i: il vezi pe tati ca poarta pantalonii asa? Cum ar fi sa vina la scoala cu pantalonii asa si ceilalti tati sa ii poarte asa cum trebuie? Tu cum ai sa te simti.
De asemenea trebuie sa pui accent pe valoarea lui ca persoana, care este aceeasi indiferent cum poarta pantalonii, dar este perceputa altfel atunci cand poarta imbracamintea in mod neobisnuit sau cand poarta piese neobisnuite. Poti sa ii arati poze cu copii imbracati diferit si sa ii ceri parerea.
Copiii trec prin faze de rebeliune si nu sunt putine. Parintii trebuie sa fie insa neclintiti in valorile lor, pentru a ii sprijini pe copii.
Adolescenta este o perioada de cautari, intrebari si raspunsuri. Uneori tinerii fac ceea ce fac si ca sa vada reactia adultilor. In felul acesta isi stabilesc setul de valori.
Am scris cam mult si mi-e teama sa nu supar pe cineva. Daca crezi ca te pot ajuta cu idei sau pareri iti pot da mai multe detalii pe pm, ca sa nu abuzez de spatiu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Motanik felicitari pentru cetatenie. Chiar ca s-au miscat repede. In ce consta ceremonia ? E ceva emotionant, interesant ?
Ella 64 dar ce raspuns minunat ai dat. Eu nu cred ca deranjezi pe nimeni cu asa pareri si explicatii ...cu atat mai mult cu cat sunt izvorate din experienta de mama.
Pe mine ma apuca jalea ca fiul meu are 3 luni imediat si nu va mai fi niciodata bebelusul din maternitate....si mi se pare ca zboara zilele ca fluturii, acum sunt ...acum nu-i mai vezi....Cand ma gandesc ca imediat ajung si eu la adolescenta lui....
Rory nu cred ca poate sa-ti raspunda nimeni la intrebarea atat de categorica daca-ti ajung 3000 de euro ori ba....Depinde de modul fiecaruia de viata, de standarde...si chiar de asteptari care iti doresc sa nu-ti fie spulberate
Acum ca gatesti...gatesti dar poti sa mananci piure sau somon, ambele fiind gatite


Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David 13 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

am uitat sa spun ca mi-a placut poza cu Theo cred ca a primit o multime de bomboane

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David 13 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Subscriu, Ella nu cred ca superi pe nimeni, toate ne vom confrunta la un moment dat cu problemele adolescentei si experienta ta e de ajutor, sunt sigura.
Wow dar ce baiat mare aveti, cand e major?

Lutoniana, chiar asa, ce mai face puiul vostru? Parca ieri erai graviduta si parca ieri nasteai. Chiar ca repede trece timpul, eu ce sa mai zic, Theo are deja 1 an si 4 luni...
Ceremonia pt depunerea juramantului inseamna chiar asta, depunerea juramantului, felicitarea de catre reprezentantii consiliului local, primirea certificatului de nationalitate, ascultarea imnului national si fotografia de final :) Nu-i mare lucru dar e obligatorie, fara ceremonie nu primesti certificatul. Fara certificat, nu esti legal cetatean britanic.

Luna, eu prin Watford sa ajung e prea putin probabil :) Decat intr-un weekend cu Lari cu tot, poate la primavara. Mai repede vii tu la mine..
Chiar, intreba cineva despre nasteri, Lara tu? Luna a nascut cred la Watford Hospital.
Ce fain ca mergeti in Egipt. Cat stati? Mergeti singuri sau cu Anne Marie si familia? Distractie placuta!

Deya, nu stiu ce sa spun la intrebarea se merita? pt ca nu stiu ce conteaza pt tine, ce te intereseaza sa faci mai departe, despre ce domeniu vorbim. Poate daca ne dai mai multe detalii, te putem indruma, asa insa habar n-am ce informatii astepti.



--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Dragele mele, va multumesc pentru gandurile voastre bune .

Fiul nostru va fi major in Februarie. Nici nu stiu cand a trecut timpul. Parca mai ieri am venit cu el de la maternitate, apoi a facut primii pasi, a spus primele cuvinte. A fost apoi prima zi de gradinita si de scoala, primii prieteni si uite asa am ajuns si la prima prietena si la ce trebuie sa faca atunci cand merge la o petrecere la care se serveste bautura.
Cand ma uit in urma parca au fost clipe care au trecut spulberate de o pala de vant. Cand ma uit in oglinda...ei asta este o alta poveste... .

Motanik, am aruncat o privire pe poza Theodorei - este absolut adorabila ca de altfel toti copii nostri, sunt sigura. Sa va traisca si sa aiba o viata buna.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Luna1 said: Ella o intrebare idioata dar trebuie sa intreb: cum a fost adolescenta? Mai ales aici? Mai ales cu teama in suflet ca se poate inhaita cu cine nu trebuie. Fiu-miu are 8 ani dar deja ma ingrijorez din orice. Vrea sa poarte pantalonii pe fund lasati cum se poarta, vrea hanorace cu gluga pe cap

LOL. Aceleasi griji ma macina si pe mine. Al meu are 9 ani.

Motanik, sint un pic geloasa, ca-ti petreci mai mult timp cu felete de la subiectul cu MJ in loc sa stai cu noi. Ma simt "neglijata". Felicitari pentru cetatenie. Mie mi-a placut ceremonia. Pasaportul ne foloseste mai mult in vacante ca accentul oricum ne da de gol. Pina sa scot eu pasaportul, ei stiu deja ca nu sintem bastinasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik


Lutoniana, chiar asa, ce mai face puiul vostru? Parca ieri erai graviduta si parca ieri nasteai. Chiar ca repede trece timpul, eu ce sa mai zic, Theo are deja 1 an si 4 luni...


Sa-ti traiasca si sa va umple sufletele de fericire.
Davidelu, multumesc, e un bebeloi adorabil si nu ma mai satur de el. Ieri a luat si el prima data o jucarica in mana, sta cu ochii pe noi sa nu ne piarda cumva, zambeste larg si stirb, gangureste dar nu prea mult....mananca multtt si bineee (vai de mama lui care trebuie sa-l mai tina din cand in cand in brate)...si in rest cred ca face ce fac toti bebelacii de cateva luni: schimba vieti, planuri, vise, idealuri, sentimente ......in unele noi si foarte frumoase.

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David 13 septembrie 2009

Mergi la inceput