Pepenasi de iulie - august 2008 (151)

Pepenasi de iulie - august 2008 (151) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj




Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141, 142, 143, 144, 145,
146, 147, 148, 149, 150

www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor

www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana

www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,6,7
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Octombrie :

2 - dma2007, 12 - mada_mxm, 13 - mitzi76, 15 - maria-86, 17 - Vladimir (Sybille), 18 - truli-luli,
22 - Violeta_m_tm, 25 - narcisa.s, 29 - Carmenela, 31 - mcoca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Prima? Haideti la !

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Dia, Diarux, Marina, Atb, Moni va multumesc pt aprecieri!

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

diana multa sanatate

anna vazut ioana cea harnica foarte tareeee

fetele de data asta vine bebe de dana detalii AICI


-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ANNA - acum am vazut si eu filmuletul. E grozava fie-ta! Ce mi-a placut cum bate ea fata de masa ca sa se aseze bine

DIANA - Ce de mai aveti si voi pe cap... Si eu am patit-o cu Eliza, dar la raguseala puternica am mers la spital, nu a ajuns la insufcienta respiratorie. Avea 2 ani si o luna. Ne-a internat, ne-a facut aerosoli la 6 ore - asta a fost nasol, ca se speria si urla ingrozitor, mai rau facea, a fost cumplit. Tinem pumnii sa treaca toate cu bine!

Cu meniul.
Fi-mea mananca mai putin decat ce ziceti voi.
- dimineata - cereale nu i-am mai dat de vreo 3 zile ca mi s-au terminat. Mananca in schimb un sandvis zdravenel, si daca am noroc mananca si vreo 50 g de iaurt.
- la pranz - o portie de supa - piure. Eu fac supele si ciorbele mai "bogate", asa, nu imi plac apa chioara, iar ei ii aleg sa aiba carne si legume din plin, le blenduiesc si rezulta un piure ne-tzapan.
- spre seara - nu avem meniu fix. Uneori ii fac banana cu branzica proaspata, alte ori paste cu ceva (prefera sosul de rosii cu unt), alteori ii dau cereale de noapte buna daca nu a mancat dimineata cereale. Sau ii dau iaurt sau branzica proaspata daca nu i-am mai dat peste zi, si daca e iaurt ii mai dau ceva alaturi. Un biscuit sau altceva.
Si asta e tot.
Nu mananca mar, ou, cartof, lapte. Deloc. Imi chinui mintea sa inventez altceva si e destul de greu, ca tocmai astea 4 sunt baza altora. Bea apa destul de multa la masa.
In plus, Erika mananca bine conopida, Eliza deloc. Eliza mananca broccoli, Erika deloc. Erika vrea morcov fiert, Eliza il vrea crud. Eliza nu vrea sa vada rosia decat cruda, Erika o prefera gatita si nu se atinge de rosia cruda. Eliza vrea cascaval pane, Erika nu vrea cascaval sub nici o forma cruda sau gatita. Si tot asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!...

Turtu, imi pare atat de rau!!!..AM citit de ieri, dar nu am gasit puterea de a scrie .. Ma gandesc la voi.

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 10+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mihaita, nu e fan banane..mananca una la doua zile. Doarme cu piciorusele goale, doarme in sac, abia asteapta sa ajunga in pat sa sara si da, merge cu spatele desi nu e rac ca mami lui.
Iar mai nou, se catara peste tot, pe scaune , pe rafturile de la biblioteca, pe mese..ce mai, explorator inrait !!...

Anna, vazut filmuletul cu Ioana cea harnicuta calcand !!

Moni, noua ne-a zis deja dr la ultimul control ca Mihaita are tendinta de picior plat ( seamana cu tati)!!..

Diana, sio incearca sa fii optimista , ne rugam ca bebelina din burtica sa fie bine.



Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 10+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Neatza!

Cu mancarea in ultimul timp am stat f bine:
-dimineata orez cu grau si cu fructe, sau orez cu lapte, ambele variante cu putina scortisoara
-la pranz ou fiert dar moale cu paine inmuiata in el, sau carnita cu legume, sau paste cu carne cu sos de rosii si cascaval sau alte variatiuni de genul (masa asta de multe ori e dupa somnul de pranz defapt, adica pe la 3-4 asa)
-apoi pe la 6-7 un iaurtel sau branzica dulce, putin mar sau banana
-si mai mananca si pe la 8-9 cu noi la masa, ce mancam noi
-pe 11 cand se culca bea lapte (in ultimele 2 zile a ras cate 400 ml la ora asta pt ca nu se calma daca ii dadeam mai putin, zbiara in gura mare "apte! apte!")
-mai bea un lapte pe la 5 dimineata, cam 200 ml

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Hello

Sunt in urma rau de tot, ce mai tin minte cate ceva ce am citit ieri parca....

Cinezee e o fata care am cunoscut-o virtual pe alt site.
A facut nunta in septembrie si am comentat o poza de pe contul ei de picasa, eu fiind logata permanent cu adresa pepenasilor. Am sters acum comentariile si am scos-o de la favorite.
Nu i-am dat niciodata link cu pozele noastre, cred ca nu le-a vazut fiind ne-publice.
Nici macar linkul meu personal nu i l-am dat asa ca....

Bine ai revenit Mada!

Am poze noi de vizionat si multe pagini de recuperat ....





Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata bostana, desi vad ca nu e prea buna pentru multa lume

turtu, imi pare nespus de rau pentru pierderea lui bebe, ma rog la DD sa te intareasca, si te rog sa nu-ti pierzi speranta

Diana vad ca si la voi situatia e nasoala, te rog ai grija de tine . Sanatate Iuliei si bebelinei!

Nici noi nu suntem mai breze, cupilul tot moale face dar macar nu mai vomita. Ieri, din nestiinta, mamaie i-a dat iaurt dimineata, a bobinat infanta cu nesatz 2 cutii, asa ca azinoapte am avut iar program sexy cu schimbat asternuturi, spalat cupil la 1 noaptea din cap pana-n picioare pe motiv de kk moale si latit pe peste tot . O sa mai incerc azi sa-i mai dau ceva medicamente, poate totusi o sa reuseasca sa le ia, ca doar pe baza de regim merge tare greu recuperarea...

ce intreba Sunu - banane - mananca dar fugarita si rar trece de o banana intreaga. Nu ca nu i-ar placea dar atat e capacitatea ei. De mers cu spatele o face cu mare placere, se si invarte pe loc, apoi o ia cu spatele, iar se rasuceste, distractie mare, la fel si cu saritul in pat - asta io am invatat-o, mi se pare un joc foarte copilaresc si e foarte bun (dupa parerea mea) pentru deprinderea echilibrului, sprijin pe ambele picioare, flexii, io vad numai avantaje Cu siguranta o sa trebuiasca sa schimb la un moment dat salteau dar mie mi se pare tare amuzant, sar si io cu ea

mancare, gizaz daca ar bobina a mea cat ziceti voi s-ar face ca elefantul... Ea mananca dimineata 1/2 rosie, 2 maslinutze, un sandvis mic sau un crenvursti (nu chiar pe tot, il imparte cu generozitate cu pisica) si un iaurt mic de 125g. La pranz bobineaza cam 150 gr de potol (supa/ciorba/mancarica) cu ceva carnita in ele, de 2 ori pe saptamana mananca mancare fara carne (adica supa de rosii sau pilaf cu morcovi si ciupercute de ex), gustarea de dupamiaza e un fruct sau 1 iaurt sau crantzanele (putine) si seara 250 ml lapte cu 4 masuri de cereale. Mai suge peste noapte vreo 400 ml de lapte. Mie mi se pare putin spre foarte putin, dar ea prospera cu regimul asta asa ca incerc sa nu ma comez .

Ca si Er de Anka nu mananca cascaval, telemea, oua (sub nicio forma), paste, chestii gen gris cu lapte, taietei cu lapte, budinca, crema de zahar ars, painea trebuie dosita printre imbucaturi si oricum nu trece de juma de felie . Seamana cu ta'su la faza asta, fir-ar sa fie, nu putea sa fie ca mine? Ca io sunt aspirator de mancare, sunt fff putine chestii pe care nu le mananc. Imi povestea mama (cu groaza si jena ) ca la un an jumate io bobinam 5 (cinci) crenvursti si juma de paine la micul dejun . Abia acuma cand vede cum mananca fi'mea a aflat si ea cum e sa ai cupil nemancacios. Saracii ai mei ce-au mai patit cu noi cu mancarea, gateau seara 2 cratite si a doua zi cand veneau de la munca trebuiau sa-si faca o omleta ca batea vantul in frigider

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turtu, imi pare nespus de rau. Cand am citit despre secretziile maronii, am avut asa un déjà vu ... Stiu ca orice ti-am spune este de prisos, dar suntem alaturi de tine .

Boti, de ce o tii la regim fara carne 2 zile pe saptamana? Eu stiu ca ei au mare nevoie de carne, pentru fier .

Em observat ca toate le datzi seara un iaurt, o chestie. NU e prea putin? Eu cred ca le datzi prea putine legume (decat la pranz).



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput