Pepenasi de iulie - august 2008 (151)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Si Ioana face mofturi la mancare, cel putin de vreo luna-doua ma scoate din sarite ca refuza aproape fiecare masa, adica refuza din principiu ca ii place sa inceapa cu NU, ca apoi usor usor so cu multe maimutareli din partea mea, mananca ea cate ceva, dar oricum nu cat as vrea eu.
Meniul e cam asa: dimineata la trezire (adica 8 jumate-9 jumate) lapte (cam 160ml) cu vreo 4 masuri de cereale. Apoi pe la 10 jumate-11 ou cu branza si iaurt/fructe cu iaurt/azi de ex a papat branza cu iaurt si mamaliguta. De la 12 la 2 doarme. Pe la 2 jumate-3 pranzul, adica ciorbita/ ceva mancare de legume cu carne. Chiar daca subt 2 feluri ea nu papa tot, adica ia o lingurita dintr-un castronel, alta din celalalt, si tot asa. Seara pe la 7-8 urmeaza cina, adica ori un borcanel cu pasta de biscuiti, cu iaurt, ori o budinca (ieri a papat fidea cu lapte cu mar copt si scortisoara). Si la cucare, adica pe la 9 jumate, mai bea ceva lapte, maxim 100 ml, restul de 60-70ml ii dau la prima trezire, care oricm e la maxim o ora de la culcare

Cand am scris acum parca mi se pare mult, dar adevarul e ca dupa cateva lingurite nu mai vrea. Si practic de fapt ea papa putin tare. A, si obligatoriu la fiecare masa trebuie sa am pregatit planul B, ca ea oricum zice NU, asa ca trebuie sa-i ofer si alternativa!

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

anna been there done that cam vreo 4 luni de zile a tinut-o si pe a mea "nu-ul" la mancare. acum mananca bine si asta in special dupa ce a facut cura cu viusid luna trecuta.

la toate mesele mananca cam 200-250 g. eu sunt multumita, mai ales ca a si pus carnita pe ea, insa in continuare nu inteleg de ce nu asimileaza fierul....
vicky eu ii mai dau cateodata legume si seara insa de obicei papa doar 1 iaurt/ budinca/ ceva de genul pt ca altfel nu mai intra biberonul peste 3 ore inainte sa ma culc eu si tin tare mult la bibe ala ca e singurul din zi.

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

tecky is la a 7-a pastila de SS, nu mi-e rau, nu am insomnii, mananc taaare greu ca nu am pofta, si am slabit 4 kile dar mai sunt muuuuulte to go

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Vic eu am citit ca necesarul de carne pe zi e de 30-40 gr la varsta lor. Daca dimineata mananca crenvursti nu mi-e teama ca la pranz sa-i dau mancare fara carne. Iar daca are si ciupercute, alea au si proteine. In plus, mie mi se pare benefica cel putin o zi de pauza de carne pe saptamana, dar asta e doar parerea mea si nu stiu cat e de fundamentata stiintific . Cert e ca nu are carente de fier... A mea mananca legume cu placere, doar cantitatile sunt mici (ca asa vrea ea). Plus, la masa de dupa amiaza mi-e greu sa-i gatesc din nou fiindca de obicei suntem afara atunci, venim in casa, pipilim, imbucam ceva rapid si fugim iar afara (dimineata nu prea iese cu mamaie, ca lu' mamaie i-e frica sa nu raceasca )

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mai3, si eu ii dau bibe inainte de culcare. CAnd era mai mica manca cam 100g de legume, ca altfel cum spui nu mai intra laptele. Acum am impresia ca laptele e bonus, oricum intra :))).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Anna, Ioana mananca singura? Ca si fi'mea ieri mi-a dat ignore cand am intrebat-o daca vrea sa manance... cand am intrebat-o daca vrea sa manance singura, cu manuta ei a dat din cap ca "da" si a bobinat singura cu lingurita (supa crema de morcovi - va dati seama cum arata totul in jur ), dar asa a fost buna mancarea...

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Boti nu prea mananca singura, ei ii place sa se joace cu mancarea, in gura rareori duce. Ieri de exemplu i-am dat o banana la desert si am lasat-o pe ea singura sa manance. Cand s-a saturat (ma era vreun sfert din ea) si-a facut o masca de fata, de par, de "haine"...

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

buna fetele

teck, eu in 26 zile am dat 7 kg, destul de greu s-a miscat cantarul. au venit rusii intre timp si eu in perioada asta ma asteptam sa nu dau mai nimic si ca dovada in 9 zile am dat un kil, dupa care am mai dat unu in 2 zile, sper ca acum daca au plecat sa dau mai repede
mai3 tu ai dat foarte bine, tine-o tot asa cate kg si ce inaltime ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Boti, da atata carne le trebuie lor, dar vezi, cremwurstii nu prea au carne, decat in teorie. Si eu sunt de aocrd cu o si fara carne, eu fac asta, dar pentru ei, nu. Ii poti da peste in ziua aia .


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Vicky, eu am scris ca dupa iaurtelul de seara mai mananca si cu noi, si asta inseamna si legume de obicei. Bine, nu va speriati ca mananca de nu stiu cate ori pe zi, pt ca mananca destul de putin la o masa.
Acum de ex a mancat 1 ou fiert cu mamaliguta si branza si a fost iamiiii.
E mare fun mamaliga si branzeturi de toate felurile si oua

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput