Romanii din Marea Britanie (24)

Romanii din Marea Britanie (24) | Autor: MissJJ

Link direct la acest mesaj



Welcome!

Capitole vechi:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
21, 22,23



www.visitlondon.com/" target="_blank">Londra

Cel mai usor mod de transport in Londra este transportul in comun, Transport for London - metrou (tube), autobuze (buses), tramvai (tram), Docklands Light Railway (DLR), tren (rail-overground) si pe rau (river) si National Rail - trenuri (rail). www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx" target="_blank">Harti Tfl cu toate retele de transport din londra si www.nationalrail.co.uk/passenger_services/maps/" target="_blank">harti National Rail.
Biletele pentru transportul din Londra se cheama travelcards si sunt valabile si pe metrou, autobuz, DLR si overground, la metrou sunt in functie de zone, londra are 6 zone, la autobuz nu conteaza zona de ex daca veti un travelcard de zonele 1-4 si autobuzul merge in zona 5 puteti merge cu el fara griji.
Daca veniti si stati numai cateva zile cel mai usor va faceti cate un travelcard de o zi, zonele 1-4, care costa £6.30. Daca stati o saptamana sau mai mult si vreti sa va plimbati prin Londra puteti lua si un travelcard de 7 zile zonele 1-3 pentru £30.20.
Daca vreti sa calatoriti in afara Londrei o puteti face cu trenul de la National Rail, unde trebuie luate bilete separat in functie de destinatie, dupa ora 9.30 am bilete sunt mai ieftine si e mai ieftin sa luati return(dus-intors) decat single(un singur drum). Exista si travelcard de o zi si bilete pt grupuri care sunt mai ieftine uneori decat un return. Pentru asta intrebati la ghiseu si va sfatuieste cum e mai ieftin.

Alte moduri de transport

Coach(autocar)- www.nationalexpress.com/coach/index.cfm" target="_blank">National Express, www.megabus.com/uk/" target="_blank">MegaBus
Flight companies(Companii de zbor)- www.britishairways.com/travel/home/public/en_gb" target="_blank">British Airways, www.tarom.ro/" target="_blank">Tarom, www.easyjet.com/asp/en/book/index.asp?lang=EN" target="_blank">Easyjet, WizzAir, www.ryanair.com/en" target="_blank">Ryanair, www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp" target="_blank">Aer Lingus
Airports (aeroporturi)- www.heathrowairport.com/" target="_blank">Heathrow, www.stanstedairport.com/" target="_blank">Stansted, www.london-luton.co.uk/en/#133" target="_blank">Luton, www.gatwickairport.com/" target="_blank">Gatwick, www.londoncityairport.com/" target="_blank">London City

Atractii turistice in Londra

www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=30" target="_blank">Buckingham Palace (Palatul Buckingham) se poate vizita cand Her Majesty the Queen (Maiestatea Sa Regina) este la resedinta de vara. www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=322" target="_blank">Aici gasiti informatii despre vizite, preturi si despre www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=492" target="_blank">Changing of the Guard (schimbarea garzii).

www.parliament.uk/visiting/" target="_blank">Houses of Parliament (Casele parlamentului) se poate www.parliament.uk/visiting/visitingandtours/summeropening.cfm" target="_blank">vizita vara cand parlamentul este in pauza. Un tur dureaza cam 75 de minute de luni pana vineri si sunt oferite tururi in limba franceza, germana, spaniola si italiana.

www.parliament.uk/bigben/" target="_blank">Big Ben este vestitul ceas de la Casele Parlamentului. Din pacate un tur al ceasului nu se poate face decat de persoanele cu rezidenta in Uk, dar puteti lua un www.parliament.uk/about/livingheritage/building/big_ben/inside_clock_tower.cfm" target="_blank">tur virtual.

www.westminster-abbey.org/" target="_blank">Westminster Abbey (Catedrala Westminster) este catedrala unde au loc nuntile regale si unde se tin ceremoniile de incoronare, www.westminster-abbey.org/visit-us" target="_blank">aici mai multe informatii despre vizitele la catedrala.

www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye (Roata) este situata malul de sud (www.southbanklondon.com/" target="_blank">South Bank) a Tamisei, vizavi de Casele Parlamentului. Este bine sa luati biletele in avans deoarece cozile sunt foarte lungi si e bine sa alocati mai mult timp daca doriti sa mergeti cu roata deoarece cozile de la intrare sunt deasemenea f lungi sau puteti plati pt priority boarding, va trebuie un Fast Track ticket.

De-a lungul malului sudic al Tamisei, mai puteti vedea www.florence-nightingale.co.uk/cms/" target="_blank">Florence Nightingale Museum, www.jubileegardens.org.uk/" target="_blank">Jubilee Gardens, HMS Belfast, www.nationaltheatre.org.uk/" target="_blank">The Royal National Theater, www.shakespeares-globe.org/" target="_blank">Shakespear's Globe Theater, www.tate.org.uk/modern/" target="_blank">Tate Modern(free entry), www.london.gov.uk/city-hall" target="_blank">City Hall.

Pe raul Tamisa sunt si doua poduri mai cunoscute, www.towerbridge.org.uk/TBE/EN/Exhibition/" target="_blank">Tower Bridge in care puteti urca sa vizitati si daca traversati podul ajungeti la www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/planyourvisit/default.aspx" target="_blank">Tower of London unde sunt si celebrii www.icons.org.uk/theicons/collection/tower-of-london/features/beefeaters" target="_blank">Beefeaters, oficial numiti Yeoman Warders, care pazesc turnul
si www.urban75.org/london/millennium.html" target="_blank">Millennium Bridge inaugurat in anul 2000. Este singurul pod pe Tamisa numai pt pietoni din ultimul deceniu si face legatura intre galeria de arta Tate Modern, de pe South Bank si vestita www.stpauls.co.uk/Visits-Events" target="_blank">St.Paul's Cathedral (Catedrala Sf. Paul) care a fost complet reconstruita intre anii 1675-1710 dupa ce catedrala originala a fost distrusa de The Great Fire of London(Marele Foc) din 1666.

www.the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm" target="_blank">The London Dungeon daca doriti o experienta mai "sangeroasa" si o calatorie prin istoria Londrei.

www.royalparks.org.uk/parks/hyde_park/" target="_blank">Hyde Park este unul din cele mai mari spatii verzi din Londra, aici veti gasi statuia lui Peter Pan, fantanile Italiene si monumentul construit in memoria Printesei Diana.

www.madametussauds.com/London/" target="_blank">Madame Tussaud (muzeul figurilor de ceara) vestitul muzeu al figurilor de ceara care a fost deschis acuma 200 de ani. Cand cumparati bilete la muzeu puteti sa luati impreuna cu bilete la London Eye, London Dungeon si Sea LIfe Aquarium si aveti un pret redus decat luate separat plus daca luati biletele online aveti o reducere de 10%.

www.zsl.org/zsl-london-zoo/" target="_blank">London Zoo (gradina zoologica) are aproximativ 750 de specii de animale si este atractia perfecta pentru toata familia. Si aici se pot lua biletele online si exista bilete Fast Track. Este situata in Regent's Park, un parc foarte frumos care merita vizitat si ofera cate ceva pentru fiecare varsta.

www.kew.org/visit-kew-gardens/index.htm" target="_blank">Kew Gardens (gradina botanica) este superba de vizitat vara, sunt atatea lucruri de vazut, plante, sere si Kew Palace, este perfecta pentru o zi cu familia in aer liber.

www.sealife.co.uk/london" target="_blank">Sea Life Aquarium (acvariul din Londra) este situat langa London Eye in cadrul www.londoncountyhall.com/" target="_blank">County Hall care timp de 64 de ani a fost sediul guvernului local din Londra. Acum este si sediul London Film Museum, plus multe restaurante si doua hoteluri, www.premierinn.com/en/justBrowseSearch!execute.action" target="_blank">Premier Inn Hotel si www.marriott.co.uk/hotels/travel/lonch-london-marriott-hotel-county-hall/" target="_blank">Marriot Hotel.

www.london.gov.uk/trafalgarsquare/visit/index.jsp" target="_blank">Trafalgar Square (piata Trafalgar) la care se ajunge usor de la Casele Parlamentului, pe drum spre Trafalgar Square veti trece pe langa Churchill Museum and Cabinet War Rooms(copii < 16 free), www.number10.gov.uk/history-and-tour" target="_blank">10 Downing Street, unde este biroul prim ministrului si si pe langa www.householdcavalrymuseum.co.uk/" target="_blank">The Household Cavalry Museum unde puteti admira garzile reginei pe caii si care se afla vizavi de www.royalparks.org.uk/parks/st_james_park/" target="_blank">St James Park. In piata veti gasi www.london.gov.uk/trafalgarsquare/around/nelson.jsp" target="_blank">Nelson's Column (columna lui Nelson) si www.nationalgallery.org.uk/" target="_blank">The National Gallery (free entry - intrarea gratis). Din Trafalgar Square treceti pe sub www.aviewoncities.com/london/admiraltyarch.htm" target="_blank">Admiralty Arch si mergeti pe The Mall (bulevardul care duce la palatul Buckingham).

www.aviewoncities.com/london/piccadillycircus.htm" target="_blank">Picadilly Circus unde puteti vedea statuia lui Eros si puteti merge la shopping si de unde puteti ajunge usor in Soho, Chinatown si www.aviewoncities.com/london/leicestersquare.htm" target="_blank">Leicester Square unde puteti vedea Shakespeares fountain si statuia lui Sir Isaac Newton si unde veti gasi placi cu numele si amprenta actorilor celebri, in genul celor de pe Walk of Fame din Hollywood.

www.canarywharf.com/mainFrm1.asp?strSelectedArea=Lifestyle" target="_blank">Canary Wharf este zona finaciara si a presei, unde veti gasi cladiri impresionante, bursa si multe magazine. Este o zona foarte frumoasa si merita vizitata.

Alte muzee in Londra

www.britishmuseum.org/visiting.aspx" target="_blank">The British Museum(free entry), www.ltmuseum.co.uk/visiting/default.aspx" target="_blank">London Transport Museum(copii < 16 free), www.nhm.ac.uk/visit-us/index.html" target="_blank">Natural History Museum(free entry), www.sciencemuseum.org.uk/visitmuseum.aspx" target="_blank">Science Museum(free entry), www.museumoflondon.org.uk/English/VisitUs/" target="_blank">Museum of London(free entry), Imperial War Museum(free entry), www.vam.ac.uk/your_visit/index.html" target="_blank">Victoria and Albert Museum(free admission), Design Museum(copii < 12 free), The National Army Museum(free entry), www.geffrye-museum.org.uk/visiting/" target="_blank">Geffrye Museum(free entry), www.soane.org/" target="_blank">Sir John Soane's Museum (free entry), www.nmm.ac.uk/index.php" target="_blank">National Maritime Museum unde este si The Royal Observatory si Meridianul Greenwich si The Queen's House.

Un site cu toate atractiile din Londra, de la A la Z, cu descrieri si poze gasiti www.aviewoncities.com/london.htm" target="_blank">aici.

Parcuri in Londra

www.royalparks.org.uk/" target="_blank">Aici gasiti totul despre parcurile din Londra.

Themed Parks(Parcuri de distractii) in Anglia

www.altontowers.com/theme-park/" target="_blank">Alton Towers- Alton, Staffordshire, www.thorpepark.com/" target="_blank">Thorpe Park- Chertsey, Surrey, www.legoland.co.uk/" target="_blank">Legoland- Windsor, Berkshire, www.chessington.com/" target="_blank">Chessington World of Adventure- Chessington, Surrey, www.adventureisland.co.uk/index.php" target="_blank">Adventure Island- Southend On Sea, Essex , www.draytonmanor.co.uk/AboutUs/ContactUs.aspx" target="_blank">Drayton Manor- Tamworth, Staffordshire, www.flamingoland.co.uk/park/" target="_blank">Flamingo Land- Malton, North Yorkshire, www.lightwatervalley.co.uk/index.php" target="_blank">Lightwater Valley- Ripon, North Yorkshire.

Site-urile oficiale de turism

www.enjoyengland.com/" target="_blank">England (Anglia), www.visitwales.com/" target="_blank">Wales (Tara Galilor), www.visitscotland.com/" target="_blank">Scotland (Scotia), Northern Ireland (Irlanda de Nord)




Informatii ultile pentru cei noi veniti in Marea Britanie

Cand veniti aici pt prima oara, trebuie sa va va faceti o factura de utilitati (gaz, lumina, apa, council tax sau telefon fix) pe numele dumneavostra, sa va deschideti un cont in banca si sa va inregistrati la medic, apoi va puteti face si actele de self employed, dupa fiecare caz.

www.nhs.uk/Pages/HomePage.aspx" target="_blank">NHS-National Health System (Sistemul national de sanatate)

Cand sunteti noi veniti in Uk, dupa ce aveti o factura cu numele dumneavoastra pe adresa unde locuiti mergeti pe site si cautati unde este cel mai aproape GP Surgery (dispensar) in functie de post code (codul postal) si mergeti cu actele si va inscrieti la medicul de familie. Tot pe site-ul de la Nhs gasiti dentisti, spitale si tot felul de informatii despre boli, cum ar fi simptome, tratamente etc. Exista un nr, NHS Direct - 08454647, unde puteti suna sa cereti sfaturi daca sunteti bolnav si nu stiti ce trebuie sa faceti, este 24 din 24 deschis, sunati la orice ora si o asistenta/medic va va sfatui dupa ce va intreaba despre simptome.

Banks (banci)- www.halifax.co.uk/home/home.asp" target="_blank">Halifax, www.natwest.com/personal.ashx" target="_blank">Natwest, www.bank.barclays.co.uk/PersonalBanking/P1242557947640" target="_blank">Barclays, www.hsbc.co.uk/1/2/" target="_blank">HSBC, www.lloydstsb.com/" target="_blank">Lloyds TSB
Buliding Societies (institutii finaciare nonbancare)- www.nationwide.co.uk/default.htm" target="_blank">Nationwide, www.santander.co.uk/csgs/Satellite?canal=CABBEYCOM&empr=Abbeycom&leng=en_GB&pagename=Abbeycom%2FPage%2FWC_ACOM_Home" target="_blank">Santander(fost Abbey), www.britannia.co.uk/" target="_blank">Britannia

La banca vi se cere o dovada de adresa, utility bill (factura de utilitati) plus pasaportul si ceva dovada ca lucrati aici, ori work permit (permis de munca) ori self employed (yellow card- cardul galben), daca nu il aveti inca acest card este bine sa aveti niste payslips (fluturasii de salar) sau invoices (facturi), care sa dovedeasca ca sunteti self employed si cat castigati pe luna. Cel mai bine este odata ajunsi aici mergeti direct la una dintre banci si intrebati exact ce conturi au si ce va por oferi si ce acte sunt necesare.

Uk Border Agency este institutia care se ocupa de tot ce tine de imigrare, drept de munca, studiu, vizite si cetatenie.
Aici vedeti care sunt regulile pentru cetateni bulgari si romani, iar www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/" target="_blank">aici gasiti informatii despre cum trebuie sa aplicati si puteti downloada formularele necesare pentru fiecare tip de card.
Yellow card (cardul galben) este pentru cei self employed, dependetii acestora primesc blue card, puteti aplica pentru toti deodata ori prin posta direct la Home Office, ori prin intermediul unui avocat, ori direct la sediul Home Office din Croydon.
www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/wheretosendform/" target="_blank">Aici gasiti adresele unde trebuiesc trimise formularele si www.ukba.homeoffice.gov.uk/contact/contactspage/peos/" target="_blank">aici este adresa de la sediul din Croydon, trebuie sa sunati inainte la numarul 0870 606 7766 sa va faceti programare.. In genere prin posta dureaza destul de mult sa primiti un rezultat.

www.hmrc.gov.uk/index.htm" target="_blank">HM Revenue & Customs - se ocupa de tot ce tine de impozite, taxe si benefits pentru individuali, angajati, angajatori si businesses: www.hmrc.gov.uk/childbenefit/index.htm" target="_blank">Child Benefit, www.hmrc.gov.uk/taxcredits/index.htm" target="_blank">Tax Credits, www.hmrc.gov.uk/ni/index.htm" target="_blank">National Insurance, www.hmrc.gov.uk/selfemployed/index.shtml" target="_blank">Self Employed, www.hmrc.gov.uk/cis/" target="_blank">CIS(Construction Industry Scheme)

Pentru a va gasi o locuinta trebuie mers la estates agents (agentiile imobiliare) dar va puteti face o idee despre preturi si ce puteti gasi in diferite zone pe www.rightmove.co.uk si www.findaproperty.com . Orice agent va va cere mai multe acte (pasaport, bank statements, proof of adress, referinte, letter de la employer etc.) plus o suma de bani (~£200-£250) ca sa faca reference checks. Pentru orice casa se da un avans si un depozit, ex daca chiria pe luna este £800 prima data dati £1600. Aveti grija ca multe case sunt prezentate pe site-uri cu pretul pw (per week) adica pretul pe saptamana, altele au pcm (per calendar month) pe luna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

, a really nice ending... or beginning, Mada....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Ella ms de raspuns. Da si eu stiam ca trebuie ILR, da na, acuma ma uitam ce in urma sunt astia cu aplicatiile abia le proceseaza pe alea de pe 27 aprilie. Pana ajung la ale noastre dureaza mult si bine. Da na numai sa nu avem pb si sa ne dea cardurile alea sa stiu ca am mai scapat deo grija.
Alice si eu stiu ca si Ella, Naric e util daca iti trebuie neaparat echivalate diplomele, da mai mult pt universitate in caz ca iti cer aia sa dem ce nivel esti in sistemul lor de invatamant, eu mi-am transcris la ei diploma de bac ca imi cereau astia sa vada le ce nivel sunt daca is la nivel de GCSE.
Noi suntem binisor, Ami e mai rau samb a cazut in sufragerie a alunecat pe o jucarie, ca eu vb singura cand zic sa tidy up jucariile, si am ajuns la urgente ca i s-a smuls cand a cazut unghia de la degetul mare de la mana dr. Eram si singura cu ele si ma chinuiam sa ii opresc si sangerarea si sa ma si schimb sa putem merge la spital. Na acuma stam pansate si luam antibiotic sa nu se infecteze. Au zis ca unghia va creste in maxim 6 luni acuma om vedea.
In rest bine nimic deosebit, le renovam la fete camera acusi am dat comanda de un wall mural cu zanisoare si pat de toddler pt Ami, mai trebe laminat pt la ele in camera si vopsea si soft furnishings. Speram sa le placa cum o sa iasa, asa cadou de ziua lor.
Pupam gasca merg in gradina sa ma mai bat cu buruienile, ca acu le curat acuma is la loc.

_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mada, imi pare rau de Ami, dar unghia va creste la loc. Imi imaginez in ce sitatie ai fost tu, speriata de ce s-a intamplat (cred ca a curs destul de mult sange, ca mana e bine vascularizata), cu copilul tipand si tu incercand sa faci totul cat mai repede sa ajungi la spital ... Sper sa ii treaca durerea cat de repede si sa nu se infecteze.

Cred ca fetelor le va place la nebunie tapetul cu zane - eu mi-as fi dorit asa ceva la varsta lor. Ce bine ca puteti pune parchet laminat! Noi nu putem modifica nimic in casa si m-am saturat de mocheta care este peste tot, e de culoare deschisa si se curata foarte greu. Abia astept sa ne cumparam casa. Primul lucru va fi sa scot toata mocheta si sa pun parchet.

Cu buruienile ne luptam si noi, dar inca nu le-am dovedit si am zis ca nu mai cumpar herbicid anul acesta, ca le tot predau la scoala ecologie si cred ca m-am molipsit si eu. Am sa devin verde in curand .

Spor la lucru!

O saptamana buna, tuturor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ella pai asta a fost mai nasol ca ii curgea mult sange da nici nu statea locului sa ii tin compresa acolo sa se opreasca tot se tragea sa fuga. Da na de acuma imp e sa se refaca si sa nu se infecteze sau ceva.
Sper si eu sa le placa ca Ari ar vrea totul roz si ca sa aducem si ceva culoarea in camera am zis ca luam wall mural ca www.boutiquetoyou.co.uk/images/Magical%20_Fairies_Walltastic.jpg" target="_blank">asta si pt ca e mai aglomerat asa si mai colorat restul peretilor ii facem mai simpli am gasit la b and q e a lor vopseaua, e alba dar are prin ea sclipici cu roz si mov asa micutz, am vazut acolo cum arata aveau expusa o placuta de aia sa vezi cum arata pe perete.
Noi avem noroc ca am cautat special casa unde sa putem sa facem schimbari si sa decoram, unde am stat inainte in Londra nici un bec nu puteam schimba si aici casa era veche nu era nimic facut in ea de multi ani, carpete vechi etc si i-am zis din prima la propietara noi o decoram etc dupa placul nostru si ea nu creste chiria, ca na e casa ei totusi ei ii ramane ce e facut nu mie. Ea a fost de acord si pe noi nu ne deranjeaza prefer sa ch niste bani dar sa stau cum trebuie in curatenie si sa le putem face la fete camera ca si eu cand eram mica mi-am dorit da nu am avut asa, asa ca macar ele sa aiba zane si tot felul dupa plac. Laminat original am pus numai jos in sufragerie si in bai si holul de sus dar acuma tocmai am renovat the spare bedroom si am pus si acolo laminat si covor si arata asa fain nu se compara, carpetele erau noi puse de noi acuma 3 ani cand ne-am mutat aici dar tot se fac urate si prind mirosul ala tin tot praful si ma dispera asa laminatul il sterg klumea, vreau sa iau un h20 mop de ala care sa fie safe si pe laminat si am scapat si de folosit chimicale pe podele. la ele in camera mai ales carpeta s-a facut super napa ca na suc, apa, lapte, vomat, pisu si etc degeaba o spal eu si o frec nu se curata si ramane patata, asa le luam vreo doua covorase in fatza la fiecare pat si gata, usor de curatat covoarele le bag in masina cand se murdaresc si gata.
Si eu incerc sa folosesc cat mai putine chimicale sa iau produse mai friendly, mai eco.
In gradina an dat anul trecut cu de ala si ce? Tot au aparut buruienile asa ca nu mai folosesc anul asta, bine normal ar trebui scos pavingul si pus folie de aia si apoi pus la loc altul, da nu e casa mea asa ca la astea majore nu ma bag am facut ce tinea de decorat si etc, dar daca era sa facem ca pt noi trebuia dat totul jos de pe perete schimbat podele etc, noi am facut ce era cosmetic mai mult si am reparat numai ce era absolut necesar.
Acuma sa le facem si lor camera ca a nostra ramane pe anul urm.
Multumim la fel si tie.

_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mada, wall mural e super. Numai bun pentru fetite.

Si pe mine ma aduce la disperare carpeta. Si am si in baie . Nu pot pricepe de ce folosesc carpeta in baie. Noi nu am putut alege prea mult pentru ca ne-am mutat dintr-o zona in alta, deci nu am putut sta prea mult in orasel sa aleg, doar am luat legatura cu agentiile si am venit aici sa vad diferitele case. Casa este curata si furmoasa, doar ca are mocheta asta peste tot care ma aduce la disperare. Noi avem in gradina folie de plastic peste care a fost pus gazonul, dar buruienile au spart plasticul si tot au iesit la lumina, asa incat sa nu iti para rau ca nu o ai pentru ca nu te protejeaza de buruieni. Doar nu le vezi in primul an.

Sunt sigura ca dormitorul fetelor va arata foarte bine cand va fi gata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ella ma bucur ca iti place. Abia astept sa fie gata camera lor zici ca o fac pt mine nu pt copii.
Si eu am stat in devon intr-o casa asa de avea carpeta in baie era frumoasa ca era noua da nu e deloc practica mai ales in baie, da na atunci nu aveam fetele si era cat de cat ok, dar sa ai si copii pai ar fi soaked dupa prima baie.
Deci nici chestia aia de buruieni nu tine, atunci ce solutie ar fi sa scapi de ele? Creca nu exista ceva magic dupa cate se pare. Eu am scos deja un sac din cateva bucatele din gradina si mai am o multimea de smuls.
Se pare ca am ramas numai noi doua pe aici. Fetelor pe unde umblati? Toata lumea e in concediu?
Noi am fost sa schimbam pansamentul lui Ami si se pare ca nus good news se pare ca e ceva infectie asa ca acusi in vreo 10 min mergem la gp sa se uite sa vedem el ce zice. Acuma iar tre s-o chinuim sa scoatem pansamentul sa puna altul si tare nu-i mai place, off parca numai din boala in boala o tinem ba e flu ba e stomach bug ba chickenpox acu degetul.
na m-am plans destul fug ca tre sa ajungem la gp. Pupam gasca.

_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mada, cred ca singura solutie este sa fie smulse din radacina.

Imi pare rau de Ami,ca are infectat degetelul. I-au dat antibiotice, nu-i asa? Sper sa isi faca efectul si sa nu dureze mult infectia.

Cred ca celelalte fete sunt ocupate; eu sunt mai libera ca elevii mei sunt in examene acum si am mai putine ore de tinut, asa ca pot vorbi mai mult. Mai greu este in timpul anului cand trebuie tot timpul sa pregatesc orele. Acum fac mai ales recapitulare, asa ca merge mai usor.

Multa sanatate lui Ami!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor!

Gabitza, da, am primit destul de repede raspunsul pozitiv la aplicatia pt naturalizare. Dupa ce primesti raspunsul, o sa iti dea si detaliile de la consiliul tau local unde trebuie sa aranjezi programarea pt ceremonia de depunere a juramantului si acolo vei primi si certificatul de naturalizare.
odata ce ai certificatul poti aplica pt pasaport britanic.
Noi avem certificatele din ianuarie si nu am aplicat nici acum pt pasaport britanic pt ca inca nu are rost, pasapoartele romanesti ne expira peste ceva ani si calatorim bine mersi cu ele deci momentan nu avem de ce sa dam banii pt alea britanice. Avem de gand daca nu raman graviduta pana atunci, la anu' in vara-toamna sa mergem in State intr-o vacanta si atunci am avea nevoie de pasapoarte britanice ca sa nu mai solicitam viza de US. Cum nu e batut in cuie, nu ne grabim nici cu actele.
Bafta, sper sa primiti raspuns pozitiv cat mai curand!


Mada, vai ce o fi fost pe tine cand ai vazut unghiuta smulsa... Imi pare tare rau.
Am fost azi la un job (lucrez de o vreme ca translator, colaborez cu o firma ce are contracte cu NHS si ma trimit la programari la gp si spitale pt romani care nu stiu engleza) si am vazut cum o doctorita, o asistenta si ambii parinti incercau sa tina fetita de vreo 4 anisori sa ii poata pune o branula in manuta, urma sa intre in operatie si fetita urla de numa', mi s-au umplut mie ochii de lacrimi, cred ca daca ar fi fost a mea as fi lesinat acolo.
Foarte frumos e modelul cu zanute pt perete, sa faci poze cand e gata sa ne arati.
Noi nu avem camera separata pt Theo si momentan are deasupra patutului ei pe Tinkerbell si alte doua zane, stickere pt pereti sunt. Apropo de pat, ca am vazut ca vrei sa iei pt Ami, am luat si noi acum vreo doua luni dupa ce Theo a sarit din cot bed direct in cap si patul luat a fost un real succes din prima zi, s-a urcat si nu vroia sa mai coboare de dragul lui, uite asta e:
http://www.funkymonkeybedrooms.co.uk/images/princess-toddler-bed.jpg
Are si suport pt carte si sticla de apa si doua cutii pt storage de bagat sub el, tare fain e, imi place si mie

Ne mutam si noi luna ce vine, momentan casa e renovata deci o sa fie nou mai tot acolo, ne mutam de la proprietarul asta la fratele lui :) casa e mai mare si are gradina faina, asta vroiam neaparat pt Theo. Camera separata pt ea tot nu o sa fie dar camera noastra e mare si o sa aiba partea ei. Abia astept sa ne mutam.

In rest, am fost duminica la concert Bon Jovi, a fost super, acum asteptam sa mergem la Wimbledon saptamana viitoare (cred ca v-am mai spus ca vara-mea joaca tenis profesionist, nu?), sper sa apucam sa ne mutam apoi ca pe 17 iulie mergem in Ro doua saptamani si serbam si noi ziua Theodorei in familie.


Cam atat de la noi, va dorim o zi frumoasa si numai bine tuturor!


--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Ella mai in fiecare an le smulg si pe cate pot le smulg din radacina si cum se incalzeste iar apar cu miile. Acuma eu la gardening is cam incepatoare, in ro aveam gradina mare vie etc superba cu de toate da se ocupa bunica de ea, eu ma stradui in gradina noatra de aici da nu prea am green fingers, nu ma pricep ce planta sta mai bine unde si etc si am cam omorat vreo cateva, fara sa vreau , ca eu m-am straduit da na daca nu ma pricep tare bine.
Andra multumim , da mai e tare greu cu astia micii si lui Ami i-au pus branula in aprilie cand am stat cu ea in spital o noapte si tare a mai plans saracutza, ca na au si manutzele mici venele is cam greu de gasit si e tare usor sa le perforezi fara sa vrei. Oricum la noi in familie eu is aia mai cu sange rece tati lesina la orice deci unde e de chinuit copilul cu analiza luat sange vaccin si alte asemenea eu is front. Nu ca imi face placere da na. Off greu cu astia micii bolnaviori.
Cu patutzul is f faine alea de aveti voi, sa il stapaneasca printesa sanatoasa , am vazut si eu, Ari ar fi vrut da ea deja are pat si ii e inca bun pentru vreo cativa ani asa ca na sa reusim sa evitam conflictele i-am luat si lui Ami la fel si gata. Oricum am decis ca nu le facem camera cu ceva personaj anume de desene ca Ari cel putin acuma vrea princesses acu fairies acu peppa pig acu aia si am zis mai bine ceva de fete zanisoare da nu ceva specific cum is astea disney si etc.
Noi avem noroc ca avem inca spatiu si desi prima oara vroiam sa le dam lor camera mai mare ca noi si asa nu stam decat naoptea acolo am decis ca nu sa tinem separat spatiul de joaca de dormitor, in dormitor e numai pt dormit de aia e inca buna camera cea mai mica incap doua toddler beds, doun single nu prea mai lipsesc vreo 30 de cm sa incapa amandoua cap la cap, asa ca a doua camera am facut-o playroom/office o sa am eu desk-ul si calculatorul acolo plus bibliotecile si ele jucariile si un tv de ala cu dvd sa se poata uita la desene. Tre sa luam si o canapea acolo am vazut una dragutza in ikea mai micutza care se face si pat deci e si un fel de guest room cand avem musafiri. Ieri a venit o parte din mobila pt cam nr 2 si sapt care vine la ea lucram o sa mai trebuiasca acolo tv-ul si canapeaua ca in rest avem de toate. Oricum pana luam tvul si canapeaua o sa mutam fetele acolo provizoriu cat le facem lor camera.
Pt urm trei ani ar trebui sa fim ok asa. Mai incolo om vedea ce va fi.
Spor la impachetat si la mutat , e fain sa te muti da e si o pacoste cu atatea cutii impachetat despachtat gaseste-le locul si tot asa.
F fain ca mergeti acasa sa sarbatoriti in familie, concediu placut si distractie placuta.
Ce fain ca ai fost la concert bon jovi si mie imi place.

_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mada, Andra, ce mai face fetitele?

Mada sper ca Ari este putin mai bine. Ce a spus gp-ul? In privinta buruienilor am intrebat niste prieteni ai nostri care au o gradina perfecta cum reusesc ei sa scape de buruieni si mi-au spus ca le smulg din radacina. Deci, se pare ca este singura solutie viabila. Asta inseamna insa sa ai timp.

Andra,patutul lui Theo e super. Succes la mutat. Va doresc sa fie cat mai usor cu putinta.

Va doresc tuturor o saptamana buna.



Mergi la inceput