retete arabesti/ramadan? ( 2)

retete arabesti/ramadan? ( 2) | Autor: monica-elizabet

Link direct la acest mesaj

capitolul 1 :
Aici

SUMAR RETETE: (capitol 1)
1.Cous-Cous ( retete: veve+ann33)
2.Lipie ( reteta:monica-elizabet)poza Lipie
3.Un alt fel de Lipie(faina+malai)(monica-elizabet)
4.Lahmeh Beajin(reteta: rhoneea)poza aici aici si aici
5.Supa de Bourghul (reteta dodo)
6.Tawouk (reteta rhoneea)
7.Supa crema de linte cu lamaie(reteta:Luna75)
8.Basbouasah (reteta Luna75)poza
9.Fatouch(salata)(reteta rhoneea)poza
10.Marinata de pui(reteta Luna75)
11.Baba Ghannnouge(salata de vinete)(reteta Luna75)poza aicisiaici
12.Kafta(reteta Luna75)aicisiaici
13.Shakshouka(reteta dodo)poza aici si aici
14.Bame cu carne(reteta Luna 75)poza
15.Sfoof(reteta Ortansa)poza si aici
16.Placintele sarate si dulci(retete kossir)
17.Supa pentru micul dejun din Maroc(reteta kossir)
18.Baghrir(reteta kossir)
19.umpluturi pentru baghrir(kataif)reteta hannen
20.Kataif(reteta Ortansa)aluatul inainte de a pune drojdia , aluatul crescut , in tigaie , coape fatza-verso si gata de papat
21.Un fel de rulada dulce(reteta hannen)poza
22.Moughrabie(reteta Ortansa)
23.Mluhie(reteta ririan)
24.Magluba(reteta ririan)
25.Mansaf(reteta ririan)poza
26.Mluhie supa(reteta hannen)
27.Tabouleh(reteta rhoneea)www.channelm.ca/modules/ContentExpress/img_repository/1-052%20tabouleh.jpg" target="_blank">aici www.geocities.com/goldensand212/tabouleh.JPG" target="_blank">aici si aici
28.Shaworma(reteta monica-elizabet)ingrediente asezate pe lipie gata de papat
29.Ashta pentru Kataif(reteta Ortansa)
30.Imilui(clatite marocane)(reteta kossir)
31.Batabot(painici)(reteta kossir)poza
32.Shakrie(reteta preluata... monica-elizabet)
33.Baclava(reteta preluata... monica-elizabet)
34. Chiftele din carne de miel cu sos de iaurt si lamaie(reteta preluata...monica elizabet)
35.Frike(reteta amoodia)grau verde prajirea migdalelor si frike la final
36.Giros sau Doner Kebab(reteta preluata... monica-elizabet)
37.rosii umplute (reteta hannen)
38.Moujdara(reteta Luna 75)
39.mancare arabeasca(in engleza)...
aici
si mancare libaneza in engleza www.cedarseed.com/water/lebrecipes.html" target="_blank">aici (noni930)
40.aje(clatite/chiftele din legume) reteta Ortansapoza
41.Koshari(reteta hannen)
42.Shareya(reteta hannen)
43.salata de vinete(reteta hannen)poza
44.Prajitura cu gris poza
45.Conopida pane reteta hannen

SUMAR RETETE: (capitol 2)


Scurta introducere despre bucataria libaneza retete+poze
1.Sos tarator (reteta Ortansa)
2.Reteta pentru peste prajit(hannen)
3.Fate libaneza(fara carne)(reteta Ortansa)poza
4. Mouhamara(reteta Ortansa)
5.Rulada din muschiulet, imbracata in aluat, cu umplutura de ficatei(monica-elizabet)intreaga si sectiune
6.Reteta pentru vinete mici (reteta hannen)
7.Supa de adas rosu(reteta dodo)
8.Mujdara(reteta libaneza)(reteta Ortansa)
9. Umm Ali varianta1 www.inmamaskitchen.com/RECIPES/RECIPES/Desserts/egypt_umm_ali.html" target="_blank">Umm Ali varianta2 si UmmAli varianta3 cu poze (retete hannen)
10.www.gustos.ro/retete-culinare/mancaruri-cu-carne/file-arabesc.html" target="_blank">File arabesc poza
11.Booza alhaleeb(inghetzata) cu ciocolata booza cu lapte si fistic reteta Ortansa
12.Asabiet ElAroos rulada dulce "degetele miresei" reteta Ortansa
13.www.elook.org/recipes/european/28684.html" target="_blank">Reteta foaie placinta
14.Kofta cu sos de rosii reteta hannen
15.Mahshi reteta hannen
16.Tahina pasta de susan reteta hannen
17.Pui egyptean reteta hannen
18.Um Ali reteta Ortansa
19.Tahini sos(pasta de susan)
20.Burghul be dfeen(mancare de grau cu carne) reteta Ortansa
21.Kabbe batata(sufleu de cartofi) reteta Ortansa



va astept cu retete


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Netaza gospodinelor!
Monica,harnica esti deja ai deschis capitol nou.Noi suntem in a 18^a zi de post.Ma cam supara stomacul azi,de fapt am avut o criza urita vineri dimineata ,nici n-am putut minca drept urmare vineri am suferit de foame si sete.A fost cam nasol plus ca am avut peste 30 de grade.
Monica,reteta mea de vinete(am scris-o pe undeva pe la sfirsit pt. Denizel) e aceasi dupa nume cu cea de la nr.11 din lista ta numai ca n-am apucat sa o citesc sa vad cum se face in golf.Pune-o si pe a mea ,daca`s diferite sa aiba lumea diversificare
Nu stiu ce sa fac astazi de mincare.
Al meu mi-a luat ardei sa-i fac "mahshi"(ardei umpluti)da` n-am chef ,probabil si pt. ca ma supara stomacul .numai cit ma gindesc la tocatura

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Unde ati disparut gospodinelor?
Eu azi le-am facut koshari,asta fu ideia sotului ca sa ma scoata din "pana" in care intrasem.Si lui ii era si pofta,de vreo doua luni ma roaga.
In fine,mie nu prea mi-a cazut bine la stomac.Il simt greu de parca am bagat o piatra(si-am mincat doar vreo citeva linguri)
Bine ca a mai trecut o zi,sa vedem maine ce mai facem.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
hannen, am facut modificarea, multumesc ca mi-ai spus, fetelor daca lipseste ceva ce stiti ca ati postat va rog sa-mi spuneti ca poate am sarit eu peste, ok?
hannen imi pare rau ca te-ai simtit rau si eu mai am zile din astea in care nu-mi vine sa mananc nimik de rau ce-mi este...
sa te simti mai bine.
eu ieri am facut peste prajit...azi am pus la marinat piept de pui sa vedem ce-oi face cu el
sa aveti o zi placuta
pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Toate ca toate da` o portie de peste prajit nu refuz!Ia azvirle incoa!
Eu ieri am facut crema de zahar ars .Am facut o ditamai tava ca sa-mi ajunga!
Celelalte fete pe unde s-au ascuns?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

acu'ca veni vorba de peste,va dau o reteta de sos, ce merge uns cu pestele prajit:

Sos tarator

-1-2catei de usturoi pisati
-2-3 linguri tahina
-putina apa rece
-zeama de lamaie(dupa gust)
-sare
-patrunjel tocat


se amesteca totul ,se subtiaza cu apa si se infuleca cu peste prajit.pofta buna!


Sayadyie este un fel de mancare cu peste si orez,daca sunteti doritoare,scriu maine reteta.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da da da vrem, vrem ca sotzul din dotare e pescar
multumim

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetiliiii,stie cineva reteta de praji Um Ali ?
Am inteles de la al meu ca e reteta egipteana
Ia sariti colea cu reteta daca stiti

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by hannen

Unde ati disparut gospodinelor?
Eu azi le-am facut koshari,asta fu ideia sotului ca sa ma scoata din "pana" in care intrasem.Si lui ii era si pofta,de vreo doua luni ma roaga.
In fine,mie nu prea mi-a cazut bine la stomac.Il simt greu de parca am bagat o piatra(si-am mincat doar vreo citeva linguri)
Bine ca a mai trecut o zi,sa vedem maine ce mai facem.



Si io, si io, tot koshari am facut ieri, azi mai avem un pic si cred ca nu mai fac altceva, doar pt. grupa mica, sa vaz ei ce pohtesc pe ziua de azi..Ceva inspiratii cu mai putine calorii aveti?? Ortansa, ceva cu iaurt ai la-ndemina?

Monica, de curiozitate, tu faci frecvent dulciurile alea?, Ca eu am interdictie la dulciuri, dispar in scurt timp de pe masa si se depun pe cintar, daca as face des, cred ca mi-ar trebui sliding door si la intrarea in casa, nu numai la iesirea pe terasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo, cred ca la 2 zile fac ceva dulce...daca nu chiar in fiecare zi...numai ca mi-am gasit asa o tava mai micutza si injumatatesc toate retetele ca sa nu mancam aceeasi praji prea mult timp...mie imi place f mult sa mananc dulciuri, sotului la fel...astia mici nu prea se omoara dar mananca si el, avem prieteni, vecini... si bunica-mea avea o vorba la ea acolo la tara "nu mananc ca nu am impartit" si am preluat-o si eu din orice praji pe care o fac dau si la altii, mai ales ca prietena lui alex sta f aproape de noi si mamica ei nu prea se pricepe la dulciuri(la altele...sarmale, sau alte mancaruri... se pricepe...ii ies o nebunie...dar la dulciuri nu se baga...si ii dau si ei aproape de fiecare data)...
ref kg...si eu oscilez intre 60-63(1,73)...depinde cam cat de mult ma puturoshesc imi place mult sa joc tenis de camp, sa innot, sa merg pe role mai nou...si dupa ce fac toate astea ma apuca o foameeee si mai sunt si pofticioasa rau, rau de tot...asa ca de-aia incerc cam tot ce vad
hai ca m-am intins la povesti...
va pup pe toate


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,imi ploua in gura!!!
Soacra-mea prajeste un peste(eu cred ca-i crap) .Pestele se curata bine ,bine(n-am vazut asa spalaturi in viata mea) si se condimenteaza cu sare si piper si inca un condiment pt. peste.Ortansa,help daca stii cum ii zice.
La pestele asta se face un orez cu ceapa!!Se caleste ceapa solzisori apoi se adauga orezul spalat ,se pune apa si condimente si cind incepe sa fiarba se da la foc mic.ATENTIE! ca se lipeste la greu din cauza cepei!
Se face o salata de rosii,castraveti,ardei verde(gras si iute),ceapa si se mai pune o "buruiana" al carei nume nu-l stiu(cine nu are poate sa faca fara).Toate se taie marunt,marunt!
Se face un dressing din sare ,piper,o pic de otet sau zeama de lamaie!Se poate face si mai piperata!
Pestele ista prajit,cu orezul si salata asta,eventual si fro doo lipii aruncate pe masa...eu mincam pina nu mai puteam,ba ma ofticam ca nu mai incapea in stomac.

Asa,acum Ortansa daca mai stii vreo reteta!!
In egypt se vind scrumbii(eu asa zic, ca scumbii sunt)umplute cu ceapa taiata solzisori,rosii,morcov...condimentat bine,tavalit prin malai si fript pe tabla la jar!!!
Nu va zic cum este!!Eu deja am facut balta sub tastatura!

Alayna,noi faceam Um Ali dar era instant!!Cind nu era prin zona cumnata-mea aia mai mare(gospodina cu caietul de retete) eu si aia mica bagat un instant de Um Ali si gata,imi potoleam pofta de dulce.
De fapt cumnata-mea asta mica nu stie sa gateasca prajituri, le uraste(exact ca omul din dotare).Maninca dulce o data pe an!

Cuscra,ce ne potriviram la mincaruri ieri!!!Si eu mai am "o gramada" de koshari.Am facut 3 pahare de orez si am fiert macaroane ca flamindul!Al meu cica sa fierb mai multe si ce ramane sa le fac salata!Am facut si mult sos!Dar fiindca eu nu m-am simtit bine ieri si-am mincat cit o vrabie azi bag o supa de pui si o friptura la cuptor.
Pt. maine vreau sa toc niste carne si sa vad ce fac din ea ,chiftelute sau burger ... Oricum trebuie sa termin de gatit devreme pt. ca plec la munca si o sa ajung acasa pe la 19:00,o ora jumate dupa iftar .Asa ca o sa fie omul singur cu fetele si vreau sa le pregatesc inainte sa nu ajunga acasa si sa rupa usa de la frigider.
Al meu nu face urit la nimic,decit la foame!!

Acum sa va spui sincer,mi-ati facut o pofta de peste de imi vine sa pling!!!Adica peste ,peste de ala de care scrisei mai sus,nu "felioarele" astora de aici.De ala am in congelator!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput