retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

gospodinele.
eram datoare cu vreo 2 retete;
iata-le:

Burghul be dfeen(mancare de grau cu carne)

-500-700 gr carne de miel(sau vita) frageda
-7-8 cepe mici
-1 pahar de naut boabe fiert
-2 pahare burghul
-1 pahar de ghee(unt clarificat) sau ulei
-sare,piper,caraway sau ce piperuri mai aveti
optional-seminte de pin sau migdale,fistic


Se taie carnea in cuburi egale.Se caleste ceapa intreaga in jumatate de pahar ghee/ulei.Cand prinde culoare se scoate pe un platou.Se caleste carnea in acelasi ulei,cu putina sare,jumate din piperuri.Cand e rumenita se adauga 5 pahare de apa sau supa de pui/vita(daca aveti in congelator).Se fierbe pna se fragezeste carnea.Separat se caleste burghul(grau) intr-o tigaie in cealalta jumatate pahar de ghee/ulei cateva minute.Se adauga peste carne si se fierbe la fel ca orezul.Daca e nevoie se mai adauga apa.Aproape de sfarsit se adauga nautul,ceapa calita si restul de piperuri.Se serveste calda cu seminte de pin/fistic/migdale calite deasupra.

(eu n-am avut ceapa mica,asa ca am pus ceapa mare tocata,de aceea nu se vede)


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

si Kabbe batata(sufleu de cartofi)

-700gr (sau un kg) de cartofi
-500 gr carne tocata de vita
-1 ceapa mare
-seminte de pin:-)(optional)
-unt pt uns tava
-pesmet
-sare,piper,2 linguri lapte praf

Se face un piure din cartofii fierti,se sareaza,pipereaza si se pune laptele praf(optional).Nu se adauga apa in care au fiert nici alt lichid.
Ceapa tocata marunt se caleste,apoi se adauga carnea,piper,sare dupa gust.Se caleste pin separat si se adauga peste carne.

Intr-o tava intinsa unsa cu unt se aseaza un strat(3-4cm) de piure de cartofi,nivelandu-l cu mana.Se rastoarna compozitia de carne si se acopera cu inca un strat de piure in felul urmator:Se formeaza in maini chiftele mari de piure care se aplatizeaza in strat de 3-4 cm.Se aseaza peste umplutura din tava,una langa alta.Se continua asa pana se formeaza stratul care se niveleaza cu mana umeda(se lipesc golurile,se mai adauga piure daca e nevoie).Se unge bine cu putin unt topit si se presara cu pesmet.Se da la cuptor pana se rumeneste putin. Se taie felii si se serveste calda. Bon apetit!

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

"marfa" proaspataaaaaaaa
multumim Ortansa
:-) stiu ca semnul asta-i pentru mine de la semintele de pin...
super bine suna amandoua...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Burghulul ce este? Se gaseste in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

uite asa arata Burghulul pe care l-am gasit eu...dar totusi am senzatia ca ce au fetele este putin mai maricel nu asa "fin" ca asta al meu

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Monica-ai ochi buni.ai dreptate,burghulul este de 2(sau chiar mai multe feluri)-cel fin care-i pt tabouli si kabe si cel mai mare,care-i pt. mancarica asta.Sincera sa fiu nici eu nu prea stiam de care-mi trebuie,in reteta nu era specificat,si-am intrebat si eu la magazin.mi l-au recomandat pe asta grunjos si mai deschis la culoare,desi mai era unul si mai maroniu(la fel de grunjos)-care habar n-am pt. ce o mai fi.eu zic asa:pune la fiert intr-un ibric sau craticioara 2 linguri de grau fin de care ai tu si daca-ti place cum iese-ca consistenta,cat de repede fierbe etc. eu zic ca poti sa faci mancarea si cu asta.in fond e acelasi grau:-).mie mi s-a parut ca a fiert cam greu graul meu.

ps-chiar daca se termina Ramadanul,vine acushica Craciunul:-).eu ma incadrai cu retetele mele la "retete cu specific arabesc".

ps2-Monica,ai ajuns in Brazil?poate au acolo seminte de pin:-)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ah si eu astept cu nerabdare sa vina Craciunul
poate ma mut in tara lui mos Craciun
multumesc de lamuriri

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:




CAPITOL 3 AICI


va astept


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput