retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

monica-elizabet si tuturor care ati scris aici, sa va dea Dumnezeu sanatate ca mi-ati adus o mare bucurie cu topicul asta.

Eu locuiesc in Cairo si tare ma chinuiam sa "pescuiesc" retete arabesti, fie milogindu-ma sa mi se traduca dintr-o carte de-a lor, fie mai "furam" secrete de la soacra... nu ma simteam asa implinita cum am gasit aici "de toate pentru toti".

Plus ca sotului meu ii place diversitatea ..cand marocane, cand italiene, cand romanesti, etc. la amandoi ne place sa experimentam diverse.

Pentru asa motiv cateva mii de pupici de aici, din tara cu multa vara si...daca ma lasa cei mici va voi si povesti din cand in cand.

Pana atunci va voi citi cu drag .

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocuta, ma bucur ca-ti sunt de folos retetele, fetele sunt "responsabile" cu bunatatile de pe-aici...eu doar cu mancatuk
sa-ti traiasca frumusheii si sa te bucuri de ei...sunt adorabili

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ia
Shaworma neamule

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Vai Monica,m-ai dat gata si pe ziua de azi!Cum arata!!Ia zi ce "contine"
Gata nu mai tine,ma duc sa fac sapaturi sa vaz cum faci lipiile(am si eu o reteta,da vreau sa incerc ceva nou) , cum marinezi carnita si ce mai pui in ele ca tare bine arata.
Eu azi ma pregatesc sa fac mahshi(in ardei).Nu am chef nici sa ma tai dar mi-a cumparat sotul ff multi si mi-e ca se strica!
Aa,el cica ar vrea shakshouka!!Zic ,ai citit cumva pe DC,de unde stii tu de mincarea asta?Imi zice ca se face cu rosii si deasupra se pun oua si ca nu trebuie sa iasa cu prea multa zeama... trebuie sa caut reteta pe aici,parca cuscra dodo o scrise.

Despre macaroane,mi-a adus aminte norocuta,face soacra-mea niste macaroane
stati sa prin oleaca de puteri ,azi ma simt cam nasol ,si vi le scriu.

Monicaaa,vezi ca la prima parte am pus reteta de conopida pane(tot a lu` soacra!!)Sa-mi traiasca ca e o comoara!

Norocuta,bine ca venisi
LA MULTI ANI sanatosi si fericiti!!!
Ia zi cum e pe acolo,miroase a EID??????
Acu sa nu te prinz ca scrii vreo reteta pina nu arunci cite un platou de baclavale si alte cele ca suntem lesinati de pohte!
Ia colea


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Apoi m-am uitat prin "index" si nu gasii reteta de kofta cu sos de rosii(parca am scris-o) si nici pe cea de mahshi.
Hai ca le mai scriu o data.Asta de mahshi e ca sa-mi aduc aminte

Deci,Kofta cu sos de rosii!
500 gr(depinde de nr. persoanelor) de carne de vita/miel sau combinate.6 catei de usturoi,o ceapa ,1lingura de cumin(care stiti traducerea),sare,piper,cite o legatura babana de patrunjel,marar si coriandru.Daca se poate adauga un paharel de orez...care dat prin masina trebuie sa iasa praf,daca nu se poate mai bine fara.
Se toaca pina se obtine o pasta aproape verde (din cauza "buruienilor")
Se ung mainile cu ulei si se formeaza "degetele" subtiri sau "chiftelute" rotunde.Dupa ce s-au format toate se prajesc in baie de ulei.
Separat se calesc 1-2 cepe (rosii) ,se adauga rosii(proaspete sau din cutie) date la mixer.Se fierbe sosul condimentat cu sare,piper,vegeta sau un cub de knorr si pe la sfirsitul operatiei se adauga "degetelele" sau "chiftelutele".Se fierb putin impreuna .
Se serveste cu orez (sau orez cu "shareya"-vermicelli-"roz bil shaghria")sau cu lipie.

Mahshi-(umplutura de ardei ,vinete mici,dovlecei,varza sau vitza de vie)In unele zone se umplu si cartofi ,ba chiar si ceapa!(de ex. Irak)

Se face si cu si fara carne!
Se spala orezul ,se scurgesi se pune la uscat!(cantitatea depinde de ce si cit umpleti ,din 2-3 paharele de marime potrivita ies de ajuns)
Se taie 2-3 cepe rosii(merge si alba) ,se pun la calit in ulei.Se caleste ceapa pina devine sticloasa si deasupra se toarna suc de rosii,proaspete sau din cutie.Se pune la fiert intre timp adaugaindu-se usor ingredientele.Sare,piper,un praf de ardei iute(pt. cine vre) 1/2 lingurita camun(traducerea fetelor),un praf de menta ,cine vrea poate sa puna putina vegeta.
Cind sosul a scazut fff bine(nu mai are pic de apa) se adauga orezul si se amesteca bine,plus cite o legatura de patrunjel,marar si coriandru(toate proaspete).Cine vrea poate sa mai adauge o ceapa taiata la sfirsit!
Se lasa putin la racit si apoi se umplu ardeii/vinete sau dovlecei micuti si scobiti inauntru,varza murata sau oparita,vitza de vie.
Se aseaza frumos in oala si deasupra se toarna usor o "zama de carne",adica o supa gustoasa.Se fier la foc mic!
De obicei merg alaturi de un pui la cuptor,pt cine nu pune carne in compozitie!

cuscra dodo,ia zi tu ,se pune si coriandru nu??eu parca asa imi amintesc!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hai sa va mai scriu o reteta de tahina(tahini)=pasta de susan(pt. cine nu stie)

1/2 pahar de tahina,3 catei de usturoi,1/2 lingurita sare,2 linguri ulei de masline.1/4 pahar zeama de lamaie,1 lingurita de patrunjel(optional)
Intr-un procesor sau un vas special dotat cu ustensila de lemn cu care se amesteca(mortar cu pestle)se amesteca tahina cu ustuoriul ,se adauga sare.
Se scoate din food processor sau din vasul in care s-a amestecat si se adauga uleil de masline si zeama de lamaie iar la urma patrunjelul.Se serveste imediat sau se pastreaza la frigider 2 saptamani.
Merge bine cu falafel sandwiches!


Pui egyptean!
2 bucati mari de piept de pui,o ceapa medie,1/2 lingurita allspice,1/2 lingurita paprika,1/2 lingurita coriandru/coriander,1 lingurita cumin,piper negru proaspat macinat si sare.1/2 pahar ulei masline(merge si mai putin) 2 cuburi de supa de pui instant,2 pahare de orez cu boaba lunga fiert putin in prealabil,1/2 cup currant(bobite ca cele uscate de struguri sau stafide si chiar se pot inlocui cu stafidele,prune sau curmale moi taiate marunt) 1/2 pahar de almonds,2 linguri de unt,1/2 pahar de vermicelli(2-3 cuiburi din fideaua asta subtire)

Se taie pieptul de pui bucati mici.Intr-o oala mare si grea se pune uleiul de masline (la foc mic) se adauga puiul,ceapa taiata ,si piperurile(allspice,paprika,cumin,coriandru si piper)
Se amesteca din cind in cind pina puiul si ceapa s-au inmuiat!Se adauga orezul,4 pahar si 1/2 de apa fierbinte ,cuburile de knorr si sputina sare.
Se acopera si se lasa la foc mic pina orezul este aproape gata.
Separat prajiti fideluta rupta bucati in cele doua linguri de unt.
Adaugati vermicelli (fideluta) currant(sau inlocuitorii) si almonds peste orez.
Inchideti focul ,acoperiti cu un prosop sau un capac care sa-i permita sa se inabuse pt. 10 min.
Gata!




Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hannen-si noi tot asa facem "kofta":-) la tava.si ardeii/vinetele

umplute etc. tot cam cum ai descris tu,cred ca ai uitat sa scrii cand se pune si carnea.


acum reteta de Um Ali pt. Monica,din cartea mea de bucate:"Middle
Eastern Cuisine".

Um ALi

-5 foi de placinta(filo pastry)
-3/4 pahar stafide
-1 1/4 pahar frisca batuta
-2 1/2 pahare unt topit
-4 pahare lapte
-1 lingurita es. de vanilie
-3/4 pahare migdale(curatate de coaja subtire)
-4 linguri zahar

Se aseaza foile de placinta intr-o tava-una peste alta-ungandu-se
fiecare cu unt topit.Se coc in cuptorul incins cca. 4 minute pana devin aurii.

Se rup foile de placinta in bucatele mici si se aseaza intr-un
platou adanc termorezistent.
Se presara stafidele si migdalele peste foile de placinta.
Separat se incalzeste laptele,vanilia si zaharul pana la punctul de fierbere.
Se ia de pe foc si se adauga crema,apoi se varsa peste foile de placinta.
Se mai coace 15-20 de minute pana capata culoare aramie.Se serveste
fierbinte.

PS-pe mine ma mira tare frisca asta pusa peste laptele cald si bagata la cuptor,dar asa scrie la reteta.m-am uitat si pe celelalte variante de Um Ali din linkuri,iar la una din ele se spune ca frisca se pune deasupra,dupa ce scoti "placinta" din cuptor. eu cred ca e mai rezonabil asa.


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

am gasit un link minunat: scurta introducere despre bucataria libaneza ,in care sunt explicate cateva ingrediente si retete de baza.va recomand din link :labneh(un delicios mic dejun),pita bread-chiar asa arata si se fac lipiile,urmati instructiunile cu atentie -si kibbeh-adica carne cu grausor(burghul) -care se poate face in forma de chiftelute elipsoidale:-D sau in tava.la deserturi aveti reteta si poze pas cu pas pt. Degetele miresei.mai recomand si Kenafeh si o alta varianta de crema ashta.

daca aveti intrebari sau nelamuriri despre retetele din link,va ascult.

ps-cumin nu stiu ce echivalent are,n-am gasit in Romania.unii spun ca ar fi chimion,dar nu e.este un condiment care se foloseste atat macinat cat si ca seminte.am gasit poza pe google si arata www.bulkpeppercorns.com/images/spices/cumin_grinding.jpg" target="_blank">asa.are o aroma parfumata(nu stiu s-o descriu) si ajuta la digestie-din cauza asta se pune in toate mancarurile cu boabe uscate-bob(foul),fasole,linte,dar nu numai.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,si pe mine ma dispera cuminul asta.nu stiu cum sa-l traduc,chimion sigur nu este(nici macar de ala turcesc)
Eu mai am o dilema,soacra-mea si cumnatele (il) pronunta ceva kamun.Eu nu stiu daca e vorba de unul si acelasi "soi".Desi l-am vazut si boabe si macinat...sunt fff multe care se aseamana.De ex. cumin asta e de 3 feluri (auriu,alb si negru)Fiecare are alta savoare...
Tot ce stiu e ca acum am in casa "kamun" adus din egypt si-l folosesc la sosuri de rosii,inclusiv la mahshi .Se mai foloseste si in salate(alea cu rosii).
Mai am o punguta cu tot felul de spice-uri de la o tipa din africa de sud.Unele le-am identificat,altele nu!
Iar de vreo luna mi-a adus prietena mea japonica o punga cu alte ingrediente pe care ea nu le cunoaste,primite din dubai!!Ce tare sunt,nu?
Am di tati da` nu li stiu pi numi!

EDIT: ia vedeti aici poate ne lamurim toate ce-i cu cuminu asta!

http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Cumi_cym.html
Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am salivat zile in sir citind si privind la preparatele voastre.Felicitari!
Saptamana viitoare ajung in Egipt unde sper ca voi gusta(in sfarsit!!) din bunatatile de care vorbiti voi pe aici.

Mergi la inceput