retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Merci Moni
Azi am facut o exceptie si am facut asa multe c-am ajuns acasa mai devreme, da mi-o si luat ceva timp Alta data cred c-am sa ma rezum sa le fac in week-end Da aveam o poftaaaaaaa

Si merci si de la mine la restul bucatareselor pt retele

P.s. ce praji ai facut? Ca arata interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ieri mi-a zis miha(mariusimiuc) ca a incercat o "crema" noua pe care ea a pus-o in forme si eu neavand forme m-am gandti sa o introduc in "gaura" unei forme de tarta
crema suna asa(lapte condesnat o cutie...se caramelizeaza,se adauga 1 pliculetz de gelatina si frisca 200gr)
aluatul pe care l-am pus in forma de tarta este ca un pandispan(125 gr faina, 125 gr zahar, praf de copt, 1 zahar vanilat, 3 oua, 50 ml ulei) amestecate toate 2 min cu mixerul
apoi eu am pus cateva capshunele fiindca=mi parea cam trista prajiturica si am vrut sa o mai inveselesc putin am pus si putina frisca deaupra si gata...acum e jumate papata

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet
apoi eu am pus cateva capshunele fiindca=mi parea cam trista prajiturica si am vrut sa o mai inveselesc putin




Suna delicioasa si usor de facut Nu-mi trimiti si mie macar un sfert? Cu prastia si eu o astept in gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cum sa nu...prinde
eu vreau sa fac Umm Ali...dar mai astept detalii de la Ortansa

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Monica, da'gogoshile alea bortzoase cum le-ai facut? Ca si eu am o reteta, insa la scurt timp se dezumfla si se cam intaresc a doua zi..Nu vrei sa bagi o reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo eu am pierdut toate retetele din laptop(ca si multe alte lucruri de prin el) cand mi s-a virusat acum vreo 2-3 sapt...dar uite mai mult ca sigur asta este reteta
www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=12300&hl=gogosi%20adriana" target="_blank">Gogosi
se fac fff repede si sunt super bune

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

La 4:57 tu NU dormi???!!!Da'ce faci, mama, esti jandarm??Sau dormi ca iepurele???
Zicind jandarm m-am gindit la Louis de Funessi consoarta
Sar'mina, o sa-ncerc sa vaz ce iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

o sa va dau reteta de inghetata,dar cum am spus deja,este nevoie de

cateva ingrediente care nu se gasesc decat in orient.este o inghetata cremoasa si "chewy"cu aroma orientala.

Booza alhaleeb(inghetata cu lapte)

-3 pahare lapte
-1 1/2 pahar frisca lichida
-1 1/2 pahar zahar
-3 linguri sahlab(pudra obtinuta din tuberculi de orchid) sau amidon(nu-i acelasi lucru,dar asta e)
-1/2 lingurita gum arabic(mastica)
-1-2 lingurite apa de trandafiri
optional:migdale,alune,fistic,stafide,bucati de caramel,ciocolata,dulceata de trandafiri etc.

se pune laptele pe foc.amidonul sau sahlabul se dizolva in putina apa rece si se pune peste lapte.se fierbe pana se ingroasa putin.se adauga zaharul,mastica(pisata f. fin cu putin zahar pudra),apa de trandafiri.separat se bate frisca si se incorporeaza in compozitia racita.se congeleaza,amestecand din cand in cand pt. a evita formarea aschiilor de gheata.

booza,booza,booza!!!


monica,bravo!ai facut treaba buna.


I've gt you under my skin



Multumesc frumos, Ortansa, pentru reteta.
Eu ieri am cumparat SAHLEP care am inteles ca este echivalentul turcesc al arabescului SAHLEB/SAHLAB. In compozitia lui intra si guma arabica, asa scrie pe cutie. Vreau sa te intreb daca in cazul acesta este necesara suplimentarea cu guma arabica a retetei de inghetata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

alina-daca ai mastic e bine sa pui.daca nu-e bine si cu cel continut de sahlab.si daca contine si zahar,gusta si incearca sa apreciezi de cat zahar mai e nevoie in inghetata- cantitatea din reteta nu e batuta in cuie.plus ca eu zic sa maresti putin(cam la 4-5 linguri) si cantitatea de sahlab(asa am facut si eu).


vreau sa postez si reteta de Umm ali (n-am uitat Monica) si inca cateva reteta,dar numai sa-mi fac putin timp.cel mai tarziu maine le scriu,daca nu e urgent.


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ah ce ma ofticati ca gasiti produsele si eu nu
las ca ma duc eu la magazinul arabesc de care va ziceam
Ortansa, nu-i pic de graba, sunt atatea retete pe are nu le-am incercat...am ce sa fac...
aseara am facut shakshouka(n-am mai facut poza) ca va stresez
acum am pus niste coca la crescut sa fac lipii ca nu mai aveam...deja am trecut la preparat industrial
va pup pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput