retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

in seara asta am iesit un pic in orash cu astia mici si in centrul unui super magazin ce vad eu si ce aud?
era seara araba
dansatoare,muzica arabeasca, arghile(sau narghilele ca nu stiu termenul corect) tutun pentru ele, bijuuri, tot felul de bluzite, artizanaturi...ce sa mai...mi-am clatit ochii...a fost super...si le-am intrebat pe d-nele de acolo de un magazin cu produse arabesti(mancare) si mi-au dat adresa...este destul de departe de mine...dar sigur am sa-mi fac timp intr-o zi sa ajung pana acolo...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ortansa, gata, stiu ce e, am si eu in casa, eu ii zic "d'aia de curatat dintii", ca rumegi la ea de te dor falcile sa ai dinti curati, sar-mina, bine ca pusashi poza, asa m-am dumirit din prima!
Va spui cind ma-ncumet sa fac, acum e inca frig la noi, cica vine primavara, asa ca prin decembrie, la vara, o sa fac!(ca noi sintem "pe invers" cu anotimpurile)

Monica, poti sa-ncerci si cu orez basmati mujaddara, are mai putin gluten, deci ingrasa mai putin, cica! Anyway, arata de numa'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,nu-i nici o suparare!!S-ar putea ca asta sa fie reteta completa,eu sincer am vazut-o o data pe soacra-mea cum facea dar pe bucati asa ca eu am zis din amintiri!
Eu aveam impresia ca ea a rulat si apoi a taiat!In fine,imi amintesc si de unt si de sirop,de umplutura,bagatul in tava si rumenitul la cuptor...cred ca e aceasi reteta
Scuze la fete ca am fost "incompleta",eu chiar am zis doar ce mi-am amintit.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

a,hannen,nici o problema(cel putin din partea mea),eu doar m-am gandit ca s-ar putea sa fie asta.oricum in filo pastry se poate pune orice umplutura,iar modalitatile de impaturire sunt nenumarate.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
Hannen da mie mi-a iesit asa ca nu a fost nimik incomplet...restul am mai inventat eu ca asa am vrut nu ca n-ai zis tu
ce bunatati mai faceti astazi fetelor?
eu am comanda de ciulama de la alexutul
EDIT:comanda executata
Ciulama cu ciuperci
va pup pe toate sa aveti o saptamana minunata

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Bey, Monica, tu esti Speedy Gonzales, esti ceva de speriat!Bine ca sint cu burta plina, asa ca nu-mi ploua-n gura~
Azi am facut mazare cu carne de vita, orez basmati si salata. Banal, nu e cine stie ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Valeuuuuu,Monica baga reteta!!
Cum arata!!!
Eu astept "soatza" care cica a "achizitionat" curry si nan!Asta e a doua masa pe ziua de azi,se anunta indian meal,sper sa nu fie prea iute



Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen, eu am facut asa ciulamaua:
am pus la fiert un piept de pui si cand a fost gata l-am taiat cat mai marunt(ca lui alex nu-i palce sa vada bucati mari de carne in ciulama...ciupercile-s de baza)
1 borcanel mic de ciuperci
ulei sau unt topit(cat sa acopere "fundul" cratitei
1 1/2 lingura faina
marar, patrunjel
2-3 linguri smantana
sare, piper dupa gust
se pune uleiul in cratita pe foc, cand se infierbanta se pune faina si se amesteca bine sa nu se faca cocoloase(eu sincera sa fiu pun mixerul ca altfel...e clar ca-mi ies cocoloase) se adauga supa in care a fiert pieptul de pui(aproximativ 350-400 ml) apoi bucatelele taiate de piept de pui, ciupercutele, marar, patrunjel tocate marunt, smantana, sare, piper ...se amesteca incontinuu fiindca se lipeste...se mai fierbe putin si gata-i ciulamaua
azi am mai facut
Prajiturica
Dovlecel umplut cu garnitura de orez
Chiftelute de dovlecel
dodo tu zici banal...eu zic

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Moni pey daca tot intrebasi ce-am facut de papa hai sa-ti spun si eu Tabouleh, Mujdara (varianta Ortansei), Kafta si aici meniul complet

Da are dreptate Dodo ca esti Speedy Gonzales Ce de bunataturi mai faci

Ortansa. Multam de reteta de foaie. Pt moment is in cautare de ingrediente Adica azi ma uitai sa iau nuca macinata, ca restu am (adica inafara de foi ). La supermarketul unde imi fac cumparaturile gasi nuca da numa intreaga ca 2,3 euro 80 grame si mi se pare cam scumpa Dar investighez si tot pun de-o rulada curand
Momentan cred ca ma rezum la o tarta cu mere, ca tot e de sezon si la struguri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow louisea....totul arata super ...iote cine vorbea de speedy...he he pai tu esti super woman
si celelalte fete la fel pe langa faptul ca mai sunt si "carti de bucate" ambulante
in seara asta vreu sa fac din nou Shakshouka...cica ceva mai usor

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput