retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

adi-eu zic sa-ti faci o listuta cu ceva ingrediente si condimente de acolo,pt. ca nu se stie niciodata cand te-apuca pohtele de ceva ce-ai mancat in Egipt,asa ca e bine sa ai la indemana.eu iti recomand:
-sahlab(banuiesc ca se gaseste si in Egipt)
-mastica pe numele ei meske(gum arabic),pe care o poti folosi si la pasta de zahar(ca am vazut ca esti pasionata)-ii confera mai multa elasticitate,iar pasta se pastreaza frumos 2-3 saptamani
-turmeric
-cumin
-all spices
-sumac(niste semincioare grena bune la fatoush etc)
-moghrabie
-ma wared si mazaher(apa de flori de portocal) si de trandafiri

Eu iti doresc calatorie placuta si distractie pe cinste.Te asteptam cu impresii,mai ales despre mancaruri.


Hannen-cumin este denumirea in franceza(sau engleza,whatever:-)) a camunu-ului arabesc.da,cred ca e de mai multe culori:-) spune cum se numesc piperurile tale,poate le identificam:-)


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc de listuta Ortansa,se copie si se pastreaza la buzunar..:)Am citit si eu despre apa de trandafiri,abia astept sa vad daca gasesc..
Ai folosit tu guma arabica la pasta de zahar?Se pune in loc de gelatina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

nu,nu se inlocuieste gelatina.pur si simplu se adauga in zaharul praf,faramitata bine pana devine pudra.da,eu am folosit-o in pastade zahar(cea de pe culinar) si avantajul a fost ca pasta nu mai are tendinta sa curga,sa se lase ca atunci cand e fara guma arabica.se pune f. putin,cam un sfert de lingurita la jumatate de kg de zahar pudra folosit.



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Adi69,sigur gasesti "apele" alea de flori.Am vazut eu la supermarketul de linga casa(cind eram in egipt).Apa de trandafiri,de portocala ...si-or mai fi da` am uitat.
Ah,eu ti-as da o listoaie de n`o sa poti urni valiza la plecare!numai ca atunci cind "trebe" nu imi amintesc cam ce trebuie,cind am sanse!Cind n-am sanse curg ideile,mama-mamaaaa!

Ortansa ,se gaseste sahlab,mie imi facea sotul cu lapte si daca nu ma insel punea soacra la prajituri,aaa da!Acum face legatura,cred ca a folosit sahlab in crema pt konafa.eu aveam impresia ca e faina si cumnata-mea zice "nuuuu,nu-i faina".A vrut ea sa-mi explice da` atunci nu am priceput.
Acum imi dau seama ca e vorba de sahlab-da` ce-o fi in romaneste sau engleza,habar nu am!!!!

Si meske se gaseste.sotul meu vad ca pronunta un fel de misk,ca sa stii Adi69 cum sa ceri!!

Ortansa,piperurile alea ce le am eu nu sunt in ambalaje de producator,is asa cum aducem noi de la mama de acasa marar uscat!
Am cardamom,fenugreek,fennel,turmeric,allspice .astea`s alea care le stiu,restul pudre ,frunze,boabe,seminte,habar nu am
Din Dubai am un fel de frunze tocate cu un miros puternic de te darama.Imi este cunoscut!Dar nu pot sa-mi dau seama la ce se foloseste.Ma gindesc sa nu fie cel de carne pe care-l folosea socra-mea in supe.Nu vreau sa gresesc asa ca nu ma bag.
Mai am si niste bobite miiiici negre,am crezut ca-i mac dar nu-i.Nu au miros,nika.sunt mai maricele decit macul!
Si-am uitat ce mai e pe acolo,a niste frunze de trandafir.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hannen uite aici un www.bulkpeppercorns.com/pinkpeppercorns.html" target="_blank">site cu multe condimente si modul de folosire.fiecare are si pozica,eu zic sa le iei pe rand si sa-ti dai seama cam ce ai tu pe acasa

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc fetele dragutele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,sar`na !Am sa ma uit!
In link-ul celalalt am vazut reteta de pita care se umfla asa fain.Am sa o incerc si pe aia.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
mama mia ce de retete noi...multumesc...
hannen, am sa recitesc cap 1 sa vad unde-i reteta de conopida...
Ortansa, pliz inca o lamurire...untul de la Um Ali, 2 pahare jumate il folosesc doar pentru uns foile sau pun si in crema?
aaa....si inca ceva foile le coc pe rand?
Edit(cu astea m-am lamurit ...le ung si le coc una peste alta scria clar)
ramane doar cu untul sa ma lamuresc si sa cumpar migdale
hai ca iar pun intrebari tembele
adi, abia astept sa ne zici cum a fost...distractie placuta

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

gata, hannen am gasit reteta de conopida, am pus-o la sf cap 1

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

da,doar pt uns Monica.cred ca ajunge si mai putin.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput