Viata in Germania (41)

Viata in Germania (41) | Autor: tumpi

Link direct la acest mesaj

41, vine dupa 40, asa ca va astept la o noua runda de discutii.

despre joburi

www.sdi-muenchen.de/" target="_blank">cursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)
www.inlingua-muenchen.de/" target="_blank">corespondent limbi straine

Modele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana

1
2
www.vhs.de/" target="_blank">vsh
www.canoo.net/" target="_blank">2
3
www.deutsche-welle.de/dw/0,5825,2055,00.html" target="_blank">4
www.goethe.de/ins/de/spr/int/deindex.htm" target="_blank">5
6
7
www.lernenmitspass.ch/links/deutsch/grammatik.php" target="_blank">8
www.duden.de/" target="_blank">8
www.uebersetzung.at/twister/index.htm" target="_blank">9
www.fabouda.de/testdaf.html" target="_blank">10
www.deutsch-lernen.com/" target="_blank">lectii si teorie on-line
www.deutsch-online.com/modules.php?op=modload&name=News&file=index" target="_blank">11
www.iik-duesseldorf.de/Datenbanken/dafueb/" target="_blank">exercitii online
www.schubert-verlag.de/aufgaben/uebungen_a1/a1_uebungen_index_z.htm-" target="_blank">exercitii online
www.learn-german-language-software.com/proftest/tlgertest.htm" target="_blank">un test si exercitii
DAF exercitii
www.mittelschulvorbereitung.ch/" target="_blank">gramatica pe teme
www.schyren-gymnasium.de/gramm/" target="_blank">gramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structurat
iarasi gramatica frumos structurata


traducator in Nürnberg

Medici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general

1
2
3

dr. Gineco in Berlin medici romani


pregatiri de pasti


Despre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis auto

www.finanztip.de/recht/steuerrecht/elterngeld.htm" target="_blank">info
www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/" target="_blank">info[
tot info

www.zbfs.bayern.de/erziehungsgeld/index.html" target="_blank">Erziehungsgeld

Acte necesare obtinere certificate nastere romanesc


1
2


biserica romana in Offenbach

repere in Berlin

scoli, gradinite

ref la recunoastere studii

www.ra-filimon.de/" target="_blank">cabinet avocat München
www.sperneac-wolfer.de/index.php?id=16,0,0,1,0,0" target="_blank">cabinet avocatura

www.billiger-telefonieren.de/" target="_blank">sunam in tara cu..
www.voipdiscount.com/en/index.html" target="_blank">voipdiscount

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Dana,
Sa-ti traiasca micutul,sa fie sanatos si sa va umple viata de bucurii!Cum il cheama?
Pt colici eu am folosit Sab Simplex(cred ca e cam aceeasi chestie cu Lefax-ul),Bonissan(produs natural,picaturi pe baza de marar )si cred ca asta a ajutat-o cel mai bine.Si da,noptile nu prea le dormea,atunci ma speriam dar acum mor de dorul perioadei respective.

Fetelor,
O veste buna-buna,putem lua din farmaciile de-aici orice fel de medicament cu reteta din Ro,pt ca suntem in UE.Tocmai am primit informatia de la farmacie.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle35 spune:

Alina, cu orice fel de reteta sau trebuie ceva parafa mai speciala?

Michelle 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Alina,
da´cu colegu´cum ramane?

Azi a intrebat sotul la Führescheinstelle de permis si au zis ca e ok,nu trebuie transcris sau mai stiu eu ce.Acu´tre sa ma pun cu burta pe carte

tinatache,
nici eu nu-i inteleg pe acesti parinti

Seara buna tuturor!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by Alina
Fetelor,
O veste buna-buna,putem lua din farmaciile de-aici orice fel de medicament cu reteta din Ro,pt ca suntem in UE.Tocmai am primit informatia de la farmacie.

Alina




Alina, eu iau medicamente cu reteta din Ro de vreo cativa ani, nu stiam ca teoretic n-ar fi fost voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Multumesc de raspunsuri fetele.
Se pare ca rabdarea e cuvantul cheie cu care trec colicii.Sa speram ca va fi bine si a noi.

Alina,il cheama Lucas Paul pe micutul nostru.Cu numele de familie inca nu am rezolvat,poate asteptam sa-si dea si el cu parerea totusi...daca o sa vrea.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Michelle ,cred ca reteta tre'sa fie,normala,privata.

Zuzunaki ,colegul e oleaca intr-o dunga .Azi nu l-am vazut decit la curs,nu am apucat sa-l iau la rost pen'ca statea intr-o banca in fata,inconjurat de fete.De ce ziceam ca-i intr-o dunga:azi,in timpul cursului,in timp ce proful vorbea despre dureri de dinti si alte alea,el picta cu pixul o colega pe spate(fata avea asa o bluza cu spatele gol).La sfirsit i-a facut poze cu handy-ul,3 rinduri din fata si 3 din spate cam mureau de ris.
Sunt tare mirata cum e pe la cursuri:studentii vin ca la petrecere vorbesc ca aproape il acopera pe prof,unii maninca,altii is la cafea,plus ca se cam fitiie pe usa,unii pleaca,altii vin .

Osolita ,aici eliberau greu medicamente cu retete romanesti,majoritatea le vroiau transcrise aici.

Dana ,ati ales nume frumoase si la moda.Pt colici mai era si perinuta cu simburi de cirese:o incalzeam in cuptor si tzust cu ea pe burtica bebelusului,caldura o linistea.

Noapte frumoasa!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Alina,am auzit de metoda asta,sa-i pun ceva cald pe burtica...dar de unde iau perina asta?

Cu retetele stiam ca se putea si inainte de EU doar faza e ca platesti mult mai mult,adica nu sunt subventionate ca atunci cind iei cu retete nemtesti.
Eu am luat un vaccin pentru cineva din Ro cu reteta romaneasca si am platit destul de mult.



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Daconst, sa-ti traiasca sufletelul mic si sa fie sanatos.
Gasesti saculete cu samburi de cirese la orice drogherie, mai ales la DM. Sunt eficiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by misha-germ

Desi va citesc in fiecare zi..si sunt la curent cu ce se intampla pe aici pe forum si ce discutii sunt, scriu mai rar.Si asta, pentru ca de fiecare data cand apelez gasesc foarte putine raspunsuri sau deloc.
Sper ca de data asta sa ma ajute si pe mine cineva.
As avea nevoie de cineva care se pricepe la proiectare de imobile, cineva care se pricepe foarte bine sa foloseasca CAd-ul, un inginer sau un arhitect.Poate ati auzit sau este cineva chiar aici pe forum care se ocupa cu asa ceva..poate stie cineva o adresa???
Sper ca de data asta sa ma poate ajuta cineva.

Va pup si tineti-mi pumnii ca zilele astea vine un bebica

miha



Miha, eu nu stiu pe nimeni,dat ri-am postat mesajul aici ca poate stiu fetele mai bine.
Tinem pumnii pt bebica.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

misha, noi mai venim pe aici si sa dam raspunsuri, nu numai sa cautam. Asa ca te astept in continuare, chiar daca nu cunosc nici un inginer de care ai avea tu nevoie.
numai bine!

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput