Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Ancutza, sigur nu era vorba de indemnizatia pe care o primeste parintele ce sta acasa cu copilul? Adica nu Kindergeld, care e alocatia copilului.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Anca, eu doar despre aceste schimbari stiu ca se vor face incepand cu 1 ian. 2007:
http://www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/

Pentru Emma luam numai alocatia, nimica in plus, la bb2 care va veni pe la sfarsitul lui aprilie 2007 ne-am incadra la Elterngeld minimul care se va da si la Geschwisterbonus probabil tot la minim.
Din cate vad Kindergeld ramane acelasi.

Tu ce faci, e cu ochi ori ba? Vine fetita?


Pupici,


Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Yasmine, eu sunt interesata de retete de Plätzchen.Pe langa traditionalele prajituri si cozonaci romanesti, vreau sa coc anul asta si niste Plätzchen impreuna cu fiica-mea.Sunt sigura ca-i va face o placere deosebita.Insa ne vom apuca de copt doar in perioada Craciunului ca acuma suntem in post si-mi va fi greu sa ma abtin de la rontaiala.
Adventskranz o sa cumpar, ca in fiecare an.Nu sunt prea priceputa la confectionare, asa ca o iau gata facuta din magazin.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Da fetele, daca aveti retete de Plätzchen bune, bune va rog si eu sa le postati.







Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_st spune:

Buna nemtoacelor!!
Am gasit ceva si ma gandeam ca va poate fi de folos.

Ghidul cetateanului roman in Uniunea Europeana

http://www.mai.gov.ro/Documente/Prima%20Pagina/Ghidul%20cetateanului%20roman%20in%20UE.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare!

S-au linistit apele ... ce bine!
Vad ca nu stiti nimic de acel "carnet de identitate" ... pacat!
Dar sar iar cu o intrebare ptr. fetele din München:
Stiti ceva organizat cu/de romani ptr. Revelion? Ceva cu muzica, dans, papa buna? Am auzit de la o prietena de discotecile romanesti, care ar organiza ceva stil Silvesterparty, dar cica dau numai manele ... si zau ca nu suntem fani.
Haideti, poate de data asta puteti sa ma sfatuiti ceva! Nu de alta, dar o sa avem zu Besuch un prieten bun din Roma ... sa-i oferim si noi ceva, ca noi la el am facut cel mai fain Revelion din viata noastra ... fara mare tam-tam, doar impreuna cu italienii pe strazile Romei ... ei, ce timpuri ;)
Zic multam de acum!

Mamica dulce, sigur era vorba de Elterngeld ... si primesti doar 1 000 euro (mai mult sau mai putin, depinde de fostul salariu) daca ai muncit inainte de bb, daca nu, primesti minimul de 300 euro + Geschwisterbonus, in caz ca fratele/sora e mai mica de 3 ani.

Numai bine!

Irinusha & Cris (03.05.04)


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ancaaa, e cu ochi???????

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

nuuuuuuuuuuunu e!!!cristina,daca era pai postam la generale asa minunatieAm avut o faza de vreo doua luni in care ma batea un gand,dar am stat intr-un colt pana mi-a trecut,vorba banculuiimi vin idei numai cand vad ce specimen de plod am,incapatanat si infipt pana la cer si plin de toane si figuri..ma gandesc ca poate la numarul 2 iese ceva mai bland si mai finutz
De narcisa ce mai stiti?

Cat despre povestea de la radio,am zis ca n-am prins de la inceput dar nu stiu de ce eram convinsa ca vor sa mareasca kindergeld-ul.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ancuta, mersi de intrebare, noi sintem bine; n-am mai intrat demult pe forum. Mai citesc din cind in cind!
Apropo ce ai mai facut cu Marc??? Si noi mergem la logoped cu Patrick de vreo luna si sint multumita.
Cristina, ma intrebasei cindva de o procura, eu nu am mai apucat s-o fac pt. mama ca nu a mai fost cazul, au asteptat cu plata pina am venit noi in tara.
Si cu patul supraetajat am luat de la Dänischebettenlager superstabil si OK. Tot ca cel de la Flexa si se poate face si doua paturi din supraetajat.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Mie numai sa-mi spuneti fetele daca preferati sa va traduc retetele in romaneste, sau sa le scriu in germana? Ca la weekend ma pun pe treaba si le aleg pe cele care le facem noi, sa tot fie vreo 10 soiuri. Dupa cozonaci merg la Ionu papadiei, ca nu face nimeni cozonaci mai buni ca el.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput