Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

corinna, lasa-le in germana ca oricum ingredientele le cautam tot in germana prin magazine. Unele nici nu le stiu in romaneste ca pe atunci nu eram mare gospodina

mai, hai sa va zic o faza de 2 lei. Am avut aseara sedinta cu parintii si cu ocazia asta am aflat ca o mamica de la noi din grupa are in total 9 copii. O tipa finuta, arata super bine pt cele 8 sau 9 sarcini (am senzatia ca are o pereche de gemeni dar nu sunt sigura), ce mai, simpatica la prima vedere. Si s-a gasit una mai scurta la minte sa o intrebe la plecare (a plecat mai devreme, a zis ca tb sa alapteze) pe un ton f.. insinuant: "si, pe cand al 10-lea??". Bine'nteles ca femeia s-a inrosit toata si a zis ca nu stie. Pot sa va zic ca ne-am simtit noi restul prost, da' prost! Nici nu are rost sa spun ce nationalitate era individa cu perla (nu romanca), se vede ca prostia nu vine de la culoarea pasaportului.

cat despre gradinita, inca o data m-am convins ca e foarte buna, tocmai a fost sunata directoarea sa participe la o deschidere oficiala la patinoar (fara public, cea cu public urma sa fie a doua zi) cu tot cu Vorschulkinder, care s-au simtit minunat (altii nici nu au fost, decat ei in tot patinoarul). Si zic acuma si am sa tot zic, sunt f multumita de gradinita de aici. Fac excursii, zilnic merg la plimbare, fac activitati si invata multe, multe lucruri.

weekend placut!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Buna ziulica!

Yasmine,si eu ma abonez la retete de Plätzchen,abia astept,am facut si anul trecut dar au iesit asa si asa...Anul asta am ajutor de nadejde,pe Lara :) .

Ancuta,intr-adevar Elterngeld-ul apare (ca nu a existat deloc din cate stiu decat pentru cei cu venituri ff mici) . O veste foarte buna pentru mine cel putin :) . Acum trag tare cu firma pe ultima 100 de metri ca sa-mi iasa un venit cat mai bun,sa pot lua la anul cat mai mult ca de platit impozite si alte daravele o facem de ani de zile. E cazul sa primim si noi ceva :D ,ca populam Vaterlandul :D

Fetelor, ce faceti de Revelion? Gasca noastra face un mare chef dar nu e nici un loc pt. copil, cei care au copii ii lasa cu bunicii, bunicii nostri sunt departeee asa ca nu avem cu cine sa o lasam..Am cautat ceva organizat dar e slaba miscarea...


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ah,am uitat, noi ne mutam in martie, ne trebuie ceva mai mare si am gasit un ap. cu 4 camere. In fine, voiam sa va intreb la ce trebuie sa fim atenti la mutare, daca aveti niste tipps,etc, eu o sa am burta mare la ora aia si ar fi bine sa fim cat mai organizati (ceea ce nu ne sta in fire de obicei :D ) Chiar acum bag vechiul apartament pe ImmobilienScout,sper sa sune lumea cat mai repede sa gasim omu :)

Ancuta, ce mai stii de Sigrid? O sa ne mutam f. aproape de ea!


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Lauraa


Fetelor, ce faceti de Revelion? Gasca noastra face un mare chef dar nu e nici un loc pt. copil, cei care au copii ii lasa cu bunicii, bunicii nostri sunt departeee asa ca nu avem cu cine sa o lasam..Am cautat ceva organizat dar e slaba miscarea...




noi nu suntem adeptii reustaurantelor la ocazii din astea, am facut impreuna cu prietenii (cu tot cu copii), pe acasuri. Anul asta habar n-am ce facem, daca nu ne-om aduna cu nimeni, stam acasa. Nu am unde lasa copii si parca nici nu vreau, e o perioada asa frumoasa, cu pomul, cu cadouri, cu papica buna pe care acum o facem impreuna ca am cel putin 2 ajutoare de nadejde:) Daca avem noroc de zapada distractia-i garantata.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
ca turcii si italienii care au ajutat vaduvele de razboi sa reconstruiasca Germania, au fost lasati in plata lor, in ghetouri, si azi toata lumea isi da cu punmii in cap, ca , creste criminalitatea in randurile lor, si ca nu se integreaza


Yasmine, eu nu am auzit de criminalitate ridicata in randul italienilor din GErmania! Cat despre turci, sa-mi fie cu iertare dar cine a fost la ei acasa,in Turcia, si a vazut cum sunt ei de fapt isi da seama ca nici un efort nu ar ajunge ca sa-i faca sa se integreze intre nemti. Sunt ca apa si uleiul! Am fost in Turcia de la Bosfor la Mediterana in orase mari (si foarte mari ) si sate. Ei sunt cu totul altfel decat occidentalii, au in sange negotzul, cre ca se simt aici ca la puscarie trebuind sa mearga la Aldi si sa dea atatia bani cat sta scris pe eticheta. Le place sa stea ore in sir in fata ceainariei si sa puna tara la cale,aici unde sa faca asa ceva? La ei femeia e specie inferioara,aici tre sa dea cu sarumana la Beamterin, sa stea (culmea) ei in picioare in autobuz pe cand femeile stau pe scaune,etc... E vorba de o diferenta crasa de mentalitate, temperament,etc, nici cursurile lui peste nu ii vor schimba. Atunci cand au venit nu cred ca au fost adusi cu arcanul ci li s-a platit, in plus au avut voie sa isi aduca tot neamul. De unde traiau cu oaia in casa au venit aici si au trebuit sa se alinieze la niste standarde care le sunt total opuse. Cam asta e, chiar daca invata limba nu o sa li se schimbe sangele..


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Cristina, de Craciun stam si noi acasa ca e cel mai fain dar de Rev. de obicei imi place sa ma destrabalez, deh...recidive din tineretele tulburate

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cklaudia21 spune:

s-a uitat cineva ieri la popstars?

http://community.webshots.com/user/cklaudia21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

quote:
ca turcii si italienii care au ajutat vaduvele de razboi sa reconstruiasca Germania, au fost lasati in plata lor, in ghetouri, si azi toata lumea isi da cu punmii in cap, ca , creste criminalitatea in randurile lor, si ca nu se integreaza


Yasmine, eu nu am auzit de criminalitate ridicata in randul italienilor din GErmania! Cat despre turci, sa-mi fie cu iertare dar cine a fost la ei acasa,in Turcia, si a vazut cum sunt ei de fapt isi da seama ca nici un efort nu ar ajunge ca sa-i faca sa se integreze intre nemti. Sunt ca apa si uleiul! Am fost in Turcia de la Bosfor la Mediterana in orase mari (si foarte mari ) si sate. Ei sunt cu totul altfel decat occidentalii, au in sange negotzul, cre ca se simt aici ca la puscarie trebuind sa mearga la Aldi si sa dea atatia bani cat sta scris pe eticheta. Le place sa stea ore in sir in fata ceainariei si sa puna tara la cale,aici unde sa faca asa ceva? La ei femeia e specie inferioara,aici tre sa dea cu sarumana la Beamterin, sa stea (culmea) ei in picioare in autobuz pe cand femeile stau pe scaune,etc... E vorba de o diferenta crasa de mentalitate, temperament,etc, nici cursurile lui peste nu ii vor schimba. Atunci cand au venit nu cred ca au fost adusi cu arcanul ci li s-a platit, in plus au avut voie sa isi aduca tot neamul. De unde traiau cu oaia in casa au venit aici si au trebuit sa se alinieze la niste standarde care le sunt total opuse. Cam asta e, chiar daca invata limba nu o sa li se schimbe sangele..


Surpriza






Just, nu li se va schimba mentalitatea, nici nu ar fi normal, in plus, sincer nu ma deranjeaza femeile cu batic, in schimb daca se avea in vedere integrarea lor, ca limba, ei aveau azi mult mai multe sanse. Vezi si tu, ca daca vorbesti limba altfel te descurci.
De ex. la gradi la Andreas e o fetita dintr-o familie de italieni, parintii sunt aici de cel putin 10 ani, mama nu vorbeste o boaba germana, si fetita putin, deci cind va merge la scoala, ii va fi infinit mai greu, decit celor care vorbesc limba.
Nu sunt pt. vorbirea exclusiva a limbii germane, Doamne fereste, vreau ca , copiii mei sa vorbeasca si romana, dar cred ca vorbind germana, le va fi mai usor la scoala, si mai apoi.
Apropos, felicitari, vei profita de Elterngeld, poate trag o fuga la o banca de sperma, sa ma rezolv si eu ca pe cale naturala ...
sufletu.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Cristina, de Craciun stam si noi acasa ca e cel mai fain dar de Rev. de obicei imi place sa ma destrabalez, deh...recidive din tineretele tulburate

Laura cu LARA si
Surpriza



hehe, vezi daca esti Selbstständig? noi ne destrabalam la petrecerea de craciun de la firma barbatului. Sper ca macar anu viitor sa avem 2:((

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Pai si la al meu la firma se face petrecere dar e fara pereche ...

Yasmine, corect,e important sa invete limba dar nu ii poti obliga. Si ca sa impusc doi iepuri,ca era vorba ca noi romanii ne sapam bla-bla..Iaca ieri la noi la Krabbelgruppe a venit o tipa noua. Dupa ce ne-am cantat de bun-gasit, una din fete a intrebat-o despre ea, a rugat-o sa se prezinte. Si a inceput tipa intr-o germana fff stricata sa spuan ca e din Italia, e de 5 luni in De, incearca sa se adapteze,etc. Se chinuia de-a dreptul sa spuna, in fine, am inteles, reusea sa se faca inteleassa desi e de 5 luni aici. In 2 ani va vorbi foarte bine, dupa estimarile mele. Ce voiam sa zic, cat a durat grupa de ieri, nimeni nu a vorbit cu ea nimic - de inteles, vorbea ff. rau germana. DAR: la noi la grupa este o italianca care nici nu a bagat-o pe cea noua in seama!! Eu abia acasa am realizat ca ar fi putut ea sa o ajute un pic pe nou-venita, sa vorbeasca doua vorbe cu ea, nika! De astea nu s.au intamplat intre romancele de la grupa niciodata!!!

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput