Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

.... Insa aici nu am cu cine discuta pentru ca toti aveti alte idei, asa ca tema asta va apare la TV !!!!
Si va fi discutata de acei nemti care voi credeti ca sunt puturosi si care va tolereaza in Germania!!!! ...


Eu o chestie care ar trebui sa-ti dea de gandit ca ceilalti au alte idei, si numai tu o tii una si buna pe a ta.

Eu nu cred ca sunt si nemti puturosi, eu stiu ca asa e, la fel cum sunt si nemti foarte muncitori, aia nu mai stau mult pe aici, sa stii.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia.P spune:

Oau!!!!!!

Nu-mi vine sa-mi cred ochilor!!!
Fara sa vreau imi amintesc bancul cu paznicul de la cazanul cu smoala din iad in care fierbeau romanii si care era cel mai plictisit deoarece cum incerca un roman sa iasa, il trageau ceilalti romani in jos.
Imi pare foarte rau daca am suparat pe cineva, intentia mea era sa pun la dispozitia celor care sunt la inceput ca si mine niste informatii.
Va multumesc foarte mult celor care ati combatut atitudinea extremista a fostei noastre romance.
Oricum ma vad pusa in postura de a da niste explicatii suplimentare celor care cred ca primesc ceva gratis.
- cursurile nu sunt gratis, sunt partial subventionate, eu platesc in total peste 600EURO pentru acest curs (1 euro/ora de curs, si sunt sase sute si ceva de ore).
- loc la gradinita am pentru a avea posibilitatea sa urmez aceste cursuri insa si aici platesc o parte din mancare.
- as munci cu placere insa baietelul meu are abia un an si jumatate iar eu nu cunosc inca limba; daca statul ma ajuta sa urmez acest curs se ajuta pe sine pentru ca ulterior lucrand, din salariul meu, sa-si incaseze impozitele corespunzatoare.
- sotul meu plateste impozite zdravene la stat, munca lui fiind supercalificata, avand asadar venit mare iar impozitele, asa cum stiti si voi se platesc in procente si deci cu cat salariul e mai mare procentul x inseamna mai mult dar asta e deja aritmetica chioara, ar trebui sa o stapaneasca chiar si Samadhi.
- ar fi mai bine oare pentru statul german daca eu as sta pe termen nelimitat pe banii sotului meu asa cum mi se recomanda?
- job-ul obtinut de sotul meu este pe termen nelimitat pentru ca firma care l-a angajat are nevoie de el pe termen nelimitat. A dat interviu pe acest post iar angajatorul a ajuns la concluzia ca are nevoie de el pe termen nelimitat.
- nu primim nici un fel de alt ajutor din partea statului german decat facilitarea unui loc la gradinita si subventionarea unui amarat de curs de limba germana.


Ma surprinde foarte mult ostilitatea unui nativ roman mai ales comparand cu atitudinea nemtinlor cu care am avut contact in ultima vreme. Ar suna caraghios sa incep acum sa ma laud cu contactele pe care le avem aici si alte chestii de genul asta doar ca sa combat pe cineva care procedeaza conform vechiului proverb romanesc ce spune ca "Tiganul cand s-a vazut imparat, capul lu' tat-su l-a taiat".

Laura, daca spui ca asa suntem noi romanii din Germania, ia incearca te rog, sa-ti amintesti cum sunt romanii din Romania. Eu cred ca sunt la fel: unii mai buni altii mai rai. Exista insa o diferenta: in Germania sunt mai putini asa ca sansa de a da peste un roman care gandeste ca Samadhi e mai mica. Intr-adevar si mie mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ca intr-o buna zi m-as putea intalni cu un astfel de roman. In privinta acomodarii, eu nu am vrut sa te descurajez, am spus ca e greu daca nu cunosti limba, asa mi s-a parut MIE, de asta m-am si dus la cursuri dupa nici 3 saptamani de cand sunt aici. VINOOOO!!!! Eu ma bucur sa aflu ca vin incoace cat mai multi romani cu minte multa. Haide sa dovedim ca macar unii suntem intelepti

Cu stima pentru toata lumea, Claudia P.

P.S. O sa revin cu informatii despre cum a fost la curs pentru mine si la cresa pentru baietelul meu dupa ce imi mai trece gustul asta amar pe care il am in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Fetelor, iara va certati? Ts, ts, ts ... ;)

Am si eu o intrebare ptr. cele ce au de aface mai des cu Ausländeramt-ul:
Din 2007 primesc si romanii stabiliti aici (al meu sot are unbefristete Aufenthaltserlaubnis) acel carnet de identitate (habar nu am cum ii spune in germana) ca toti ceilalti cetateni EU, stabiliti in Germania?
Binenteles ca in ianuarie o sa ma prezint la Ausländeramt la litera noastra sa-l enervez putin pe Beamte-le din post ... dar as fi vrut sa stiu dinainte de ce acte am nevoie, etc., ca sa fiu si mai infipta ca de obicei ;)
Zic multam!

Yasmin, inca o data o din partea mea!

Numai bine!

Irinusha & Cris (03.05.04)


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Doamne ce discutii...eu zic nu trebuie sa uitam ca suntem romani...si pentru persoana care comenta cazul "romanilor" din Germania nu vreau decat sa zic ca cei care lucreaza aici au fost angajati de nemti, si daca nemtii au considerat ca meritam sa lucram aici inseamna ca nu suntem chiar ultimii prosti.
O zi frumoasa tuturor!


Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip
Wedding picture!
Starea civila
Honeymoon


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by ooana

Doamne ce discutii...eu zic nu trebuie sa uitam ca suntem romani...si pentru persoana care comenta cazul "romanilor" din Germania nu vreau decat sa zic ca cei care lucreaza aici au fost angajati de nemti, si daca nemtii au considerat ca meritam sa lucram aici inseamna ca nu suntem chiar ultimii prosti.
O zi frumoasa tuturor!


Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip
Wedding picture!
Starea civila
Honeymoon






Da, da, dar mai sunt si "nemti" de import, care dupa ce stau aici uita sa mai vorbeasca romaneste, nu isi invata copiii romaneste, ca vai de mine, le e rusine ca vin din Romania. Aia nu ar fi angajat romani, pt. ca iau locul celor 5 mil. de someri, care stau bine merci si o freaca la rece.
Am pacienti care au planatii de Spargel, si au fost obligati de stat sa angajeze someri si sa nu ia polonezi la munca, din 10 care s-au anuntat ca vin la Spargelstechen, au venit 2 din care unul a spus ca il doare mana, si ca mai mult de 2 ore nu poate munci, si ceealalta o femeie, care era somera de o luna, intr-adevar a muncit cot la cot cu ei, drept care apoi au angajat-o full-time.
Si exemple din astea se pot da la nesfarsit.
Mi-e drag de fiecare data sa vad cu cita ardoare ne sapam noi romanii intre noi, nu o sa vezi asta niciodata la rusi, sau la alte natii care traiesc aici in Germania, aia se ajuta cum pot.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Yasmine

Mi-e drag de fiecare data sa vad cu cita ardoare ne sapam noi romanii intre noi, nu o sa vezi asta niciodata la rusi, sau la alte natii care traiesc aici in Germania, aia se ajuta cum pot.




si noi ne ajutam Corinna, si nu cred ca n-au si rusii sau alte natii exemplarele lor. Asta e, padurea si uscaturile...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by tinatache

quote:
Originally posted by Yasmine

Mi-e drag de fiecare data sa vad cu cita ardoare ne sapam noi romanii intre noi, nu o sa vezi asta niciodata la rusi, sau la alte natii care traiesc aici in Germania, aia se ajuta cum pot.




si noi ne ajutam Corinna, si nu cred ca n-au si rusii sau alte natii exemplarele lor. Asta e, padurea si uscaturile...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius




>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cklaudia21 spune:

fetelor, ceva interesant ia uitati-va in
Timp liber pentru suflet, trup si ochi Barfe, mondenitati, cancanuri cu ce vedeta semeni , e chiar interesant , haios.



http://community.webshots.com/user/cklaudia21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Super merci Cklaudia21, am scris dincolo cu cine seaman.

Fetele , ce v-ati suparat pe scris? De ce nu mai scrie nimeni?

O intrebare, faceti Adventskranz? Ca noi facem, si acasa si la cabinet, aici o sa avem unu maaaare, si acasa unu mai mic, dar tot agatat din tavan, ca atfel umbla copiii la el, anul trecut si asa abia l-am tinut pe Andreas sa nu faca "hinta" de el.

In rest saptamana viitoare avem aniversarea de 4 ani a lui Andreas, prima fara Papa, apoi vineri vor merge copiii la el in vizita, sa vadem ... Si de duminica primul Advent incepem sa coacem Plätzchen, Andreas deja anul trecut a participat, anul asta sigur ca si Yasmin o sa-mi intinda aluat peste tot.

Nu vreti sa scriem citeva retete de Plätzchen? Daca va intereseaza.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

n-am mai intrat de mult pe forum si acum ,cand am citit ce se mai intampla la subiectul nemtoaicelor mi s-a racit cafeaua in cana ca am uitat sa mai beau asa de prinsa am fost cu anumite postari.
Wow!
Yasmine si noi facem Adventkrantz-chiar acum am comandat ceva dragut de la neckermann.Si noi sarbatorim saptamana viitoare(pe 1 decembrie) 4 anisori ai lui Marc si sunt in proces de "programare" a cadourilor,care pentru ziua lui,care pentru Craciun...plus Adventskalender si Mos NicolaeAndreas ce-si doreste?Marc e puternic in faza Thomas,numai produse cu el viseaza dar din pacate eu am facut deja alergiesi nu pupa decat un hanorac cu el.In schimb am gasit ceva foarte dragut la v-tech.

Daca ai retete bune de Plätzchen posteaza ca s-ar putea sa-mi iau aragaz fain pana in Craciun si ard de nerabdare sa-l testez!!

Am auzit azi ceva la radio,dar n-am prins de la inceput si nu stiu daca nu e gluma.Cica de la anul creste foarte mult kindergeld-ul-sare peste mia de euro,mai ales in familiile cu mai multi copii si erau discutii cum ca femeile care trebuie sa nasca in decembrie sa nu-si prelungeasca sarcina artificial,sa nasca incepand cu 1 ianuarie!!!De asta intreb-ori e tzeapa ori testeaza natiunea
Daca e adevarat,apropos de discutia de mai sus-sa vezi ce pun ausländerii de copii,ca doar alocatia e din impozitele nemtilor muncitorihihi-scuze dar nu m-am putut abtineböse mädchen

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput