Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Uau, ce-mi vad ochii!!!!
Da, si sotul meu a primit job in Germania pe minimum 5 ani (nu conteaza unde)! De ce ar fi o problema sa primesca cursuri gratis?
Am ramas "bouche bee", cum se spune pe aici...Asta este atitudinea ROMANILOR din Germania? De ce tu primesti aia si ailalta si eu nu am primit?
imi pare tare rau dar efectiv nu-mi vine sa cred!
By the way, tu stii cati romani si alti imigranti stau pe ajutor social in Canada? Si eu si sotul meu platim aproape 50% din salariu impozit si mare parte merge la ajutor social, pe care noi nu l-am cerut niciodata?

Sa cred ca de-aia am primit eu pe langa incurajari din suflet(multumesc tuturor care mi-au raspuns) si alte "incurajari" de genul nu stii germana, este foarte greu sa te adaptezi etc?

Nu vreau sa generalizez insa am ramas socata, la propriu, cand am citit!

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori306 spune:

Salutare fetelor!

Eu de obicei va citesc, nu scriu. Insa acum si eu ca si Laura sunt socata. Nu mi-a venit sa cred cum pot gandi anumite persoane. Eu cand am venit in Germania (acum 5,5 ani) am platit mii de euro pentru cursurile de germana. Cu toate astea m-am bucurat foarte mult cand am auzit de cursurile de germana gratuite si de noile facilitati pe care le acorda statul german noilor veniti. Nici prin gand nu mi-a trecut: "eu am platit, ei de ce nu platesc? cum vine asta?"

Laura stai linistita ca nu toti romanii din germania au atitudinea asta. De fapt eu nu am intalnit nici un roman in Germania cu atitudinea asta, ba din contra.

Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by samadhi

Claudia- stai putin ! Adica cum ? Sotul tau primeste contract nelimitat ca cetatean roman si aici in tara asta sunt 5 mil. de someri??? Si tu mai primesti si cursuri GRATIS???? Si loc de cresa sau gradinita ??? Pai cum vine asta??? Eu ca cetatean german, cand am vrut sa am loc la cresa nu am primit , chiar cu loc de munca, cu gradinita era iar cat pe aici sa fie la fel, daca nu ai munca sub nici o forma nu ai sanse la un loc. Si tu ca cetatean roman vii si spui ca tie ti se dau toate ...... si eu in tara mea nu primesc nimic???? Sotul meu ar trebui sa plateasca cursurile de germana 600 euro !!!!! Si tie ti se dau asa ca tu iti inchipui ca ar fi pe gratis dar stii tu cati muncesc ca tu sa mergi la cursuri si din impozitele lor se plateste totul???? De ce nu stai pe finantele sotului daca tot ai venit in Germania ???? De ce pe spatele statului german??? Mie nu-mi place asta si cred ca sunt destui care au aceiasi parere, cel putin daca nu romani atunci cei cu cetatenia germana. Si nu uita, eu am trebuit sa platesc in urma cu aproape 6 ani, 1500DM , la statul roman, pentru a renunta la cetatenia romana. Unde s-au dus acei bani si cei care i-am tot platit pe impozit ???? Cei care sunteti aici ca romani ar trebui sa sarutati pamantul acesta ca primiti prea multe, din eforturile altora care nici macar nu le au. M-as bucura ca 01.01.2007 sa aduca beneficii din punctul de vedere al acestei tari. Mai mult ca atat, ca ai facultate ar trebui sa muncesti si sa castigi ca sa vezi cum e si apoi sa spui ca ceva e pe GRATIS.
Nu aveti grija problema asta o voi discuta la Auslaenderamt, atata le trebuie sa imi faca probleme !!!


Samadhi draga,
Zau ca nu inteleg care e problema ta!
Poate nu stii ca si sotii fetelor care lucreaza aici platesc impozitele pt statul german ca si sotul meu care e neamt 100%,daca tot amintesti ca din impozite se platesc cursurile!
Si eu sunt cetatean german(da,am platit 700 euro renuntarea la cetatenia romana,cursuri si examene de germana,etc,etc)si ma bucur din suflet ca exista o noua lege(nu am stiut de ea pina acum!) pt integrarea ausländerilor(cursuri de germana si ce o mai fi),poate nu stii ce mult conteaza asta pt oameni care sunt in situatia ta de acum citiva ani!
In urma cu citeva posturi,criticai acreala si ostilitatea majoritatea functionarilor de la Amt-uri.Ei,tin mult sa-ti revizuiesti atitudinea,nu cunosti prea bine,crede-ma!Sotul meu lucreaza intr-un Amt(nu intr-unul mentionat pe-aici )si nu-i deloc asa,peste tot sunt oameni si oameni!Sper ca nu vrei sa auzi de "amabilitatea"si"profesionismul"unor doamne functionare de la Consulatul Roman din München.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by samadhi

Claudia- stai putin ! Adica cum ? Sotul tau primeste contract nelimitat ca cetatean roman si aici in tara asta sunt 5 mil. de someri??? Si tu mai primesti si cursuri GRATIS???? Si loc de cresa sau gradinita ??? Pai cum vine asta??? Eu ca cetatean german, cand am vrut sa am loc la cresa nu am primit , chiar cu loc de munca, cu gradinita era iar cat pe aici sa fie la fel, daca nu ai munca sub nici o forma nu ai sanse la un loc. Si tu ca cetatean roman vii si spui ca tie ti se dau toate ...... si eu in tara mea nu primesc nimic???? Sotul meu ar trebui sa plateasca cursurile de germana 600 euro !!!!! Si tie ti se dau asa ca tu iti inchipui ca ar fi pe gratis dar stii tu cati muncesc ca tu sa mergi la cursuri si din impozitele lor se plateste totul???? De ce nu stai pe finantele sotului daca tot ai venit in Germania ???? De ce pe spatele statului german??? Mie nu-mi place asta si cred ca sunt destui care au aceiasi parere, cel putin daca nu romani atunci cei cu cetatenia germana. Si nu uita, eu am trebuit sa platesc in urma cu aproape 6 ani, 1500DM , la statul roman, pentru a renunta la cetatenia romana. Unde s-au dus acei bani si cei care i-am tot platit pe impozit ???? Cei care sunteti aici ca romani ar trebui sa sarutati pamantul acesta ca primiti prea multe, din eforturile altora care nici macar nu le au. M-as bucura ca 01.01.2007 sa aduca beneficii din punctul de vedere al acestei tari. Mai mult ca atat, ca ai facultate ar trebui sa muncesti si sa castigi ca sa vezi cum e si apoi sa spui ca ceva e pe GRATIS.
Nu aveti grija problema asta o voi discuta la Auslaenderamt, atata le trebuie sa imi faca probleme !!!



ar fi foarte comica aceasta infierare muncitoreasca daca nu ar fi asa de trista situatia. parca suntem in filmele cu ilegalisti sau mai nasol ...in alea cu nazisti.
Tu ca cetatean german ar trebui sa stii ca este nu bine ci foarte bine ca oameni super specilizati sunt adusi aici sa munceasca. In folosul statului german si implicit al tau. Tu ca neamt ar trebui sa stii ca e foarte bine ca astia sa munceasca aici si nu in America, India sau China. Ia fa bine si meri prin Romania, India , China si pupa pamanturile pentru specilistii pe care ti i-au dat aici. Aaaaaaaa si in contrapartida cu cele 1500 de marci (pe care TU ai ales sa le cheltui asa) inapoiaza acestor state banii de scoala a astora de vin sa munceasca aici. De dragul echilibrului.
Cati bani aduci TU ca cetatean neamt acestui stat?
Este LOGIC si de BUN SIMT ca acestor nou veniti sa le se ofere contracte pe termen nelimitat si cursuri gratuite de limba. Este in folosul acestei tari ca ei sa se integreze si sa nu zboare in America, de exp.
_
ce s-a intamplat cu marcile tale? S-au dus pe scoala sotului Claudiei care iaca vine in Germania sa-ti ia locul de gradinita

Cred ca o sa trebuiasca sa citesc 'Nazismul for dummies' sa ma integrez pe-aici...asa ceva......
PS: cacofoniile sunt neintentionate!
PPS: pentru nevestele disperate ale celor cu contract de munca pe termen nelimitat (si limitat)ofer pe PM lista cu carti de germana care mi s-au parut OK si tips-uri de acomodare.

Eu inca nadajduiesc ca am inteles prost ce s-a scris mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by laura - andreea

UAsta este atitudinea ROMANILOR din Germania?

Nu vreau sa generalizez insa am ramas socata, la propriu, cand am citit!

Toate bune!



ba ai generalizat, si nu, nu asta e atitudinea romanilor din Germania.

samadhi, de cand ai venit bagi numai samanta de discordie aici. Asa certuri ca la mahala nu am vazut de cand e subiectul asta si sunt de la incepu ca eu l-am initiat Cu asemenea conceptii nu apartii majorittatii si te rugam, daca ai frustrari si nu ai unde s ale descarci, deschideti subiect separat. Ce Dumnezeu, mai avem un pic si ajungem la ZZ

deci, canadezele care vreti sa veniti, stati linistite ca nu suntem toti asa, va trimit si-o poza!:)) (gluumaa!!!) de fapt daca stau bine si ma gandesc eu nu am auzit un NEAMT care sa gandeasca asa (ma refer la cei cu studii superioare) si s-a gasit tocmai unu de-al nostru.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by samadhi

Claudia- stai putin ! Adica cum ? Sotul tau primeste contract nelimitat ca cetatean roman si aici in tara asta sunt 5 mil. de someri??? Si tu mai primesti si cursuri GRATIS???? Si loc de cresa sau gradinita ??? Pai cum vine asta??? Eu ca cetatean german, cand am vrut sa am loc la cresa nu am primit , chiar cu loc de munca, cu gradinita era iar cat pe aici sa fie la fel, daca nu ai munca sub nici o forma nu ai sanse la un loc. Si tu ca cetatean roman vii si spui ca tie ti se dau toate ...... si eu in tara mea nu primesc nimic???? Sotul meu ar trebui sa plateasca cursurile de germana 600 euro !!!!! Si tie ti se dau asa ca tu iti inchipui ca ar fi pe gratis dar stii tu cati muncesc ca tu sa mergi la cursuri si din impozitele lor se plateste totul???? De ce nu stai pe finantele sotului daca tot ai venit in Germania ???? De ce pe spatele statului german??? Mie nu-mi place asta si cred ca sunt destui care au aceiasi parere, cel putin daca nu romani atunci cei cu cetatenia germana. Si nu uita, eu am trebuit sa platesc in urma cu aproape 6 ani, 1500DM , la statul roman, pentru a renunta la cetatenia romana. Unde s-au dus acei bani si cei care i-am tot platit pe impozit ???? Cei care sunteti aici ca romani ar trebui sa sarutati pamantul acesta ca primiti prea multe, din eforturile altora care nici macar nu le au. M-as bucura ca 01.01.2007 sa aduca beneficii din punctul de vedere al acestei tari. Mai mult ca atat, ca ai facultate ar trebui sa muncesti si sa castigi ca sa vezi cum e si apoi sa spui ca ceva e pe GRATIS.
Nu aveti grija problema asta o voi discuta la Auslaenderamt, atata le trebuie sa imi faca probleme !!!



ar fi foarte comica aceasta infierare muncitoreasca daca nu ar fi asa de trista situatia. parca suntem in filmele cu ilegalisti sau mai nasol ...in alea cu nazisti.
Tu ca cetatean german ar trebui sa stii ca este nu bine ci foarte bine ca oameni super specilizati sunt adusi aici sa munceasca. In folosul statului german si implicit al tau. Tu ca neamt ar trebui sa stii ca e foarte bine ca astia sa munceasca aici si nu in America, India sau China. Ia fa bine si meri prin Romania, India , China si pupa pamanturile pentru specilistii pe care ti i-au dat aici. Aaaaaaaa si in contrapartida cu cele 1500 de marci (pe care TU ai ales sa le cheltui asa) inapoiaza acestor state banii de scoala a astora de vin sa munceasca aici. De dragul echilibrului.
Cati bani aduci TU ca cetatean neamt acestui stat?
Este LOGIC si de BUN SIMT ca acestor nou veniti sa le se ofere contracte pe termen nelimitat si cursuri gratuite de limba. Este in folosul acestei tari ca ei sa se integreze si sa nu zboare in America, de exp.
_
ce s-a intamplat cu marcile tale? S-au dus pe scoala sotului Claudiei care iaca vine in Germania sa-ti ia locul de gradinita

Cred ca o sa trebuiasca sa citesc 'Nazismul for dummies' sa ma integrez pe-aici...asa ceva......
PS: cacofoniile sunt neintentionate!
PPS: pentru nevestele disperate ale celor cu contract de munca pe termen nelimitat (si limitat)ofer pe PM lista cu carti de germana care mi s-au parut OK si tips-uri de acomodare.

Eu inca nadajduiesc ca am inteles prost ce s-a scris mai sus.




Si eu la fel.

EU ca cetatean german, care am platit 1500 DM pt. renuntarea la cetatenia romana (si ce? NU m-a obligat nimeni, am platit pt. ca am vrut sa renunt, si pt. ca statul roman cere atit pt. ca sa poti renunta la cetatenia lui), ma bucur fantastic ca cetatenii straini care vin aici sa munceasca pt. tara asta, pt. ca 5 mil. de nemti puturosi sa poata sta pe banii mei, si implicit pe banii celor care vin si muncesc aici (pt. ca samadhi, stii ca si ei platesc Steuer exact ca si tine), in somaj, si Harz 4, etc., vor fi integrati.

Este foarte bine, ca nu se intampla cum era dupa razboi, si ma repet aici, cu riscul sa plictisesc, ca turcii si italienii care au ajutat vaduvele de razboi sa reconstruiasca Germania, au fost lasati in plata lor, in ghetouri, si azi toata lumea isi da cu punmii in cap, ca , creste criminalitatea in randurile lor, si ca nu se integreaza.
E normal, pt. ca nu vorbesc limba, deci si copiii lor o invata NU, deci nu au sanse la scoala, deci nu au sanse, sa avanseze, deci ajung sa fie suportati tot de societate, tot de tine samadhi, ca doar esti cetatean german. Da-i afara pe toti, ca tot esti revolutionara pana-n panzele albe, si fa dracu ordine aci in Germania asta, sa nu-mi mai ia statu din fiecare 100 de euro pe care-i produc 40, cu toate ca ofer locuri de munca, si locuri de invatare a unei meserii. Iti spun sigur ca cei 40 de euro pe care-i incaseaza statul de la mine nu sunt folositi pt. cursurile de limba a celor care vin sa ingrase buzunarul statului German.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

Tema e discutata la *grupuri de rezidenti* si daca aveti pareri diferite, atunci nu stiu de ce trebuie sa escaladeze asa, ca cetatean german am dreptul la opinie libera, la a spune ce gandesc si ce simt. Iar daca mie nu imi convine un anumit fapt il spun, si nu o fac sa escaladeze in razboi. Insa aici nu am cu cine discuta pentru ca toti aveti alte idei, asa ca tema asta va apare la TV !!!!
Si va fi discutata de acei nemti care voi credeti ca sunt puturosi si care va tolereaza in Germania!!!! Sa vedem atunci ce reactie veti avea ???? Cine sunt cei care injura, nemtii sau romanii??? Si daca nu imi va fi de ajuns cu televiziunea am sa merg si mai departe..... presa, parlament, poate atunci ma aude cineva si ia masuri de schimbare mai promitatoare pentru Germania.
Subiectul acesta insa pentru mine e aici incheiat ca sa nu va stric buna dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by laura - andreea

Asta este atitudinea ROMANILOR din Germania? De ce tu primesti aia si ailalta si eu nu am primit?
imi pare tare rau dar efectiv nu-mi vine sa cred!




Laura, stai linistita! Nu asta e atitudinea romanilor din Germania.Personal, am intalnit aici foarte multi romani de treaba.Uite cel mai recent exemplu: aseara, la cumparaturile pe care le-am facut , o vanzatoare romanca mi-a facilitat o reducere de pret doar pentru faptul ca m-a auzit vorbind romaneste! M-a impresionat , nu faptul ca am primit o reducere, ci gestul ei! Habar n-are cine sunt sau cum ma cheama.Si nu e un caz singular.Mi s-a mai intamplat asa ceva.
Chiar duminica la biserica ne spunea preotul ca a ramas impresionat de cum stiu sa raspunda membrii parohiei noastre la toate apelurile de ajutor pe care el le-a lansat.
Bineinteles, ca peste tot, sunt oameni si oameni.Nu exista o lume perfecta!


Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by samadhi

Tema e discutata la *grupuri de rezidenti* si daca aveti pareri diferite, atunci nu stiu de ce trebuie sa escaladeze asa, ca cetatean german am dreptul la opinie libera, la a spune ce gandesc si ce simt. Iar daca mie nu imi convine un anumit fapt il spun, si nu o fac sa escaladeze in razboi. Insa aici nu am cu cine discuta pentru ca toti aveti alte idei, asa ca tema asta va apare la TV !!!!
Si va fi discutata de acei nemti care voi credeti ca sunt puturosi si care va tolereaza in Germania!!!! Sa vedem atunci ce reactie veti avea ???? Cine sunt cei care injura, nemtii sau romanii??? Si daca nu imi va fi de ajuns cu televiziunea am sa merg si mai departe..... presa, parlament, poate atunci ma aude cineva si ia masuri de schimbare mai promitatoare pentru Germania.
Subiectul acesta insa pentru mine e aici incheiat ca sa nu va stric buna dispozitie.


Nu stiu cum sa-ti spun dar te contrazici de la mesaj la mesaj!
Si practic de cind ai aparut,ai un ton ...mama mia !
Inainte de a te lansa in discutiile astea,ar trebui ca tu sa intelegi mai bine cum stau lucrurile.
Si ce-i distractiv in mesajele tale:prima oara e rai nemtii si buni romanii,a doua oara e buni nemtii si rai romanii si tot asa .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by samadhi

Tema e discutata la *grupuri de rezidenti* si daca aveti pareri diferite, atunci nu stiu de ce trebuie sa escaladeze asa, ca cetatean german am dreptul la opinie libera, la a spune ce gandesc si ce simt. Iar daca mie nu imi convine un anumit fapt il spun, si nu o fac sa escaladeze in razboi. Insa aici nu am cu cine discuta pentru ca toti aveti alte idei, asa ca tema asta va apare la TV !!!!
Si va fi discutata de acei nemti care voi credeti ca sunt puturosi si care va tolereaza in Germania!!!! Sa vedem atunci ce reactie veti avea ???? Cine sunt cei care injura, nemtii sau romanii??? Si daca nu imi va fi de ajuns cu televiziunea am sa merg si mai departe..... presa, parlament, poate atunci ma aude cineva si ia masuri de schimbare mai promitatoare pentru Germania.
Subiectul acesta insa pentru mine e aici incheiat ca sa nu va stric buna dispozitie.




OUCH, ce mi-am luat-o peste gura!

In primul rand esti cetatean german, si nu rezident, deci ce te aprinzi asa?
Sa ne spui si noua cind va fi emisiunea la TV ca negresit vreau sa te vad, si daca nu merge ia o audienta la doamna Merkel sigur te va rezolva, si te rog sa-i mai spui ca in loc sa indoape Germania de Est, sa ne dea eventual mai mult Kindergeld, ca datorita copiilor nostri ea va lua pensie, si nu putina, si sa stimuleze un pic familia, pentru ca in curind oamenii muncitori vor pleca de aici, exodul deja a inceput, si vor ramane aici doar nemti(romani) din astia revolutionari, cu gura, ca tine si atunci nu stiu cine va mai munci.

O intrebare, in caz ca totusi mai citesti, ca am vazut ca pt. tine subiectul e inchis, esti un pic de coloratura politica de "trista amintire" pt. Germania?


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput