Viata in Germania (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by monicica

buna seara
vin si eu cu o mare rugaminte: puteti sa imi recomandati niste cursuri de germana audio? ceva de pe net, sau ceva ce ati cumparat si a fost bun? M-ar interesa ceva de incepatori, o voce care sa zica tare si raspicat ceva de genul "Ana are mere".Vreau pt Robert (baietelul meu de 1 an jumate) si cred ca nici mie nu mi-ar prinde rau, pentru pus in masina ca am observat atunci cand aude la radio ceva spus clar si tare, repeta :D. va multumesc mult.

Dana, felicitari pentru bebelus sa va traiasca sa fie sanatos. cu colicii nu prea ma pricep ca noi nu am avut, dar imi amintesc cum mi-a recomandat moasa: sa il alaptez la intervale regulate si sa nu cumva sa ii dau laptic mai repede de 2 ore pentru ca combinatia de lapte proaspat cu digerat il deranjeaza. Nu stiu cat de corect e ceea ce a spus ea, dar e singura chestie care mi-o amintesc.

monica



cei de la Deutsche Welle, aveau ceva audio,dar nu stiu cat merg pt un copilas asa mic. uite aic: www.dw-world.de

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

hai sa va intreb si pe voi, ca stau de juma de ora la tel. si ascult muzica lor: stiti cumva daca la Ikea poti cumpara azi si lua marfa peste 2 sapt.?

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

tina,
cred ca poti sa iti rezervi produsele respective,le platesti si le ridici cand vrei tu.Asa am facut noi la Mannmobilia.Cred ca merge si la Ikea.d c nu?!

Alina,
cati ani are ?19?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Mihaela, nastere usoara si bb sanatos iti doresc. Cred ca tu m-ai cautat zilele trecute. Imi pare rau ca nu eram prin zona. Dar diseara sunt acasa. Asta daca nu ai nascut cumva

...sa speram ca de data asta va fi bine, bine la voi...tinem pumnii.

EDIT: vad ca nu ai nascut si forumesti p'aici.

Dana, sa retii toti pasii in legatura cu actele lu Lucas ca venim in urma ta, si chiar aveam nevoie de info proaspete.
Sa nu renuntzi la alaptat; ei au colici si de la formula.
Nu iti spun ca las ca trece ca asta ma enerva cel mai mult in perioada asta. Acu doar zambesc cand imi aduc aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

TUMPI- mercic mult de tot ca ai postat mj meu aici, ca aseara nu am observat ca s-a deschis un alt capitol.

MONICA si mie mi se pare ca cel mai bun curs de germana e de la Deutsche welle, cu el mi-am mai perfectionat limba asta. E simplu daca iti scoti la imprimanta cursul si-l urmaresti audio.

MIha si bebe care nu vrea sa vina inca

miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

Alex, eu am fost zilele trecute, vroiam sa mai vb..dar te sun deseara ca acum plec in oras sa mai plimb burtocul, poate mai ajuta o plimbare acum inainte de nastere si sper sa vina mai repede ca nu mai pot.

va pup pe toate

miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, va dau aici un link f interesant: https://www.bmu.de/publikationen/bildungsservice/aktuell/aktuell/6807.php

E al ministerului pt ecologie, au multe publicatii care fie pot fii salvate pe calculator fie pot fi comandate (gratis). Au postere cu animale si pasari (mai ales pe categorii unde traiesc), care pot fii f folositoare la decorarea camerei copilului sau a gradinitei/scolii unde invata. Sunt si lucruri pt adulti, mai ales despre energie si apa.

Dati un ochi pe aici, e f important sa creasca copii cu multe informatii despre ecologie!

Mischa, tinem pumnii sa vina bebe pe lume sanatos si voinic!
---------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor va mai deranjez putin! Eu am mai trecut pe la voi, sunt Ramona din Olanda.
Am o intrebare care locuiti in apropiere de Achen? Noi ne mutam in vecinatate (Simmerath) si as vrea sa stiu daca am vecini romani!

(poze Kailan)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Fetele, am si eu o intrebare la voi.A luat careva Acid Folic de la "Taxofit"?


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

fetelor am o intrebare ....

am o cunostinta, o ea, casatorita aici... de cativa ani, dar fata ei e in ro. nu vrea aici ca nu ii place,
vorbeste germana (este la scoala/liceul german) a fost aici a facut si cateva luni scoala si s-a intors in ro caci a spus ca nu ii place, acum este clasa a 12-a si a spus ca ar veni numai daca ar sudia aici ...
eu i-am spus sa o alse acolo sa inceapa si apoi poate sa se "transfere" aici...dar mamei ii e frica (virgula) ca daca da de viata de student din ro nu mai vrea aici si de aceea tine neaparat ca fata sa inceapa aici ... dar ar vrea sa nu o trimita undeva departe ci aici in zona....dar singura la noi este BWL, restul pe profil industrial: Bauingenieurwesen, Baumanagement, Elektrotechnik, Ingenieurinformatik, Maschinenbau, Vermessung und Geoinformatik .... ceea ce nu i-ar palce....mama se gandeste ca BWL ...dar ca nu stie exact ce e

m-a rugat pe mine sa ii explic...dar nici eu nu ma pot dumiri exact si face o paralele cu un profil din ro.

fata a spus ca ei ii este egal, dar imp. sa stea cu ei sa nu o trimita in camin adica iar departe si singura

asa ca va rog ... puteti sa imi explicati cam in ce consta BWL aici, ce este, cu ce se ocupa dupa ce termina.....care sunt materiile de baza?

va multumesc de ajutor!

Mergi la inceput