Viata in Germania (41)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Alina,
ia un si nu-ti mai face sange rau aiurea.Ce naiba!
Mai bine zi cum a reactionat colegul cand l-ai interpelat pe romaneste

tina,
cum a fost cu Ikea pana la urma?

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Bua seara germania,

In luna Mai ne vom muta in Germania probabil la Koln sau Monhaim ,voi fi mai mult singura acasa ,sotul meu calatoreste foarte mult fiind resp. mondial marketing la o companie farma in zona.
Ma apuca groaza cand ma gandesc s o iau iar de la capat;
de inchiriat casa,aranjat,viata sociala,eventual ceva amici cine stie!
Ma gandeam sa ma alatur si eu voua de pe acum chiar daca mai stau in Costa Rica(la soare) pana in aprilie.

Va tot citesc de cateva zile,eu germana nu vorbesc dar poate ma inteleg eu pe acolo in engleza,franceza,spaniola sau romana

Cate ceva despre noi:

Eu romanca sot francez,am locuit pana acum in diferite tari,
Portugalia,Franta,Ungaria,Romania,Costa Rica si acum urmeaza intoarcerea la baza in Germania.

Nu vorbesc germana de loc,bebelina mea are doar cinci luni si probabil v-a invata inaintea mea.

Am o intrebare:
Permisul de condus l-am obtinut in Costa Rica acum trei ani si este valabil inca cinci ,stie cineva daca este recunoscut in germania?

Doresc sa gasesc o profesoara de germana (eventual sa vina la mine acasa daca vrea ) incepand din iunie,compania imi ofera timp de un an cursuri privat sau intr-o institutie.

Of si cate alte intrebari asi mai avea,hai mai intai sa ma acceptati si pe mine printre voi!

Salutare din Costa Rica



Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Dragi mamici si tatici am si eu o mare rugaminte la voi, poate ma puteti ajuta cu o onformatie, caci nu cunoastem legile de aici. Noi sintem de 2 ani in germania, nu avem rezidenta permanenta aici, ci in romania avem domiciliul stabil. In aceste conditii, unde avem dreptul si posibilitatea legala de a adopta un bebe: in Romania sau in Germania? Ca sint total in ceatza Precizez ca am postat intrebarea si la subiectul "Adoptie", dar nu sint sigura daca multi cunosc legile de aici din Germania cu privire la conditiile de adoptie. Din cite am inteles, in Romania nu prea avem voie sa adoptam un bebe, in germania e posibil?
Va rog mult sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

quote:
Originally posted by Alina
Moama Bombi,
M-am uitat si eu pe linkul pus de tine...si da,problema e ca taxeaza multe si marunte .
Fii atenta,noi avem asigurare privata si fara sa te mint,la fiecare rechnung am cel putin(cel putin!)2 Telefonische Beratung,in conditiile in care eu nu sun decit o singura data sa-mi fac programarea .
Pt ca ma pricep cit de cit,compar ce e trecut in hirtii cu ce servicii am primit...si e o gogoasa mare!


Programarea nu se taxeaza, am vazut scris pe undeva pe site-ul respectiv.
Si la mine apare "Beratung, auch telefonisch" pe toate facturile. Eu am interpretat-o tot timpul ca "Buna ziua, bine ati venit, ce va doare?" Iar daca chiar ai ceva de intrebat, cerut explicatii, etc si dureaza mai mult, te taxeaza la alt tarif.

Partea telefonica am experimentat-o cind m-a sunat sa-mi spuna rezultatele la niste analize. Probabil ca puteam sa sun si singura la asistenta si sa le cer si nu cred ca taxa. Dar pina la urma plateste asigurarea ...

In legatura cu factura ta, esti sigura ca sint mai multe Beratung-uri pe aceeasi data? Ca e ciudat... Poate ca sint pe date diferite ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by bombi

quote:
Originally posted by Alina
Moama Bombi,
M-am uitat si eu pe linkul pus de tine...si da,problema e ca taxeaza multe si marunte .
Fii atenta,noi avem asigurare privata si fara sa te mint,la fiecare rechnung am cel putin(cel putin!)2 Telefonische Beratung,in conditiile in care eu nu sun decit o singura data sa-mi fac programarea .
Pt ca ma pricep cit de cit,compar ce e trecut in hirtii cu ce servicii am primit...si e o gogoasa mare!


Programarea nu se taxeaza, am vazut scris pe undeva pe site-ul respectiv.
Si la mine apare "Beratung, auch telefonisch" pe toate facturile. Eu am interpretat-o tot timpul ca "Buna ziua, bine ati venit, ce va doare?" Iar daca chiar ai ceva de intrebat, cerut explicatii, etc si dureaza mai mult, te taxeaza la alt tarif.

Partea telefonica am experimentat-o cind m-a sunat sa-mi spuna rezultatele la niste analize. Probabil ca puteam sa sun si singura la asistenta si sa le cer si nu cred ca taxa. Dar pina la urma plateste asigurarea ...

In legatura cu factura ta, esti sigura ca sint mai multe Beratung-uri pe aceeasi data? Ca e ciudat... Poate ca sint pe date diferite ...


Pai daca nu se taxeaza programarea,atunci nu stiu ce inseamna Telefonische Beratung.
Da,am cel putin 2 cu date diferite,una e data in care eu mi-am facut programarea si cealalta data cind mi-am luat rez personal de la cabinet,fara ca eu sa mai telefonez.Fiecare TB costa 10,82 euro(pina in 11 euro).
Eu m-am dus personal sa-mi iau rezultatele la analize,doar mi-a dat o copie cu ele si mi-a explicat cite ceva(maxim 10 minute)...practic un beratung dar pe rechnung era scris Körpliche Untersuchung(pina in 40 euro...36 si ceva parca) si zau,ca nu mi-a facut nimic.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

fetelor...care stati mai mult pe forum si va si cunosteti putin d.p.d.v. tehnic ..... vad ca unele subiecte se tot repeda, se tot rediscuta....cine le-a aexplicat de "n" ori nu mai raspunde asa bucuros...inf. unpeori se "pierde" pe drum ....

eu ma intrebam daca nu este posibil, ca pe prima pagina a fiecarui capitol sa fie niste "atasamente" (sau ce stiu eu cum sa le numesc,) cu subiectele f. cautate, de ex:
- cursuri de germana on
- dr. romani in germania,
- lista acte necesare: pasapoarte/vize/certificate/nastere.....
- lista pe orase a felelor din de (daca mai exista listuta asta :) )
- .....................


si dand click pe ele se deschide o fisa a acestui subiect, care eventual poate fi actualizat apoi sau daca este cazul sters inf. vechi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

legat de vaccinuri, caci am vazut ca ati discutat deja dar eu nu am fost pe faza ...

noi ar cam trebui dupa spusele la dr. sa facem acum MenC si Pneumokokken ...care le-ati facut deja la bb-ei....ce reactii au avut... am citit de febra...mi-e mie cam teama daca e cu urmari febra, caci niko a avut deja 2 crize de Fieberkramf....si dupa cum spune dr. cica 30% din copii au asa crize, pana la 6 ani si cam la un interval de 6 luni ....
deci mi-e frica .... sa nu i declanseze iar o criza

voi ce stiti despre fieberkrämfe? deci aici am fost cu el la spital,(unde am stat si intermati) apoi la dr lui de copil, si la dr. de familie...toti privesc foarte relaxati problema ... ceva normal, adica cica sunt multi la care se intampla...dar cica nu e nimic care sa o trateze,....

acum un dr. din ro. mi-a spus ca a avut multi copii din de. care au avut asa ceva...si ca dupa lungi analize apoi pusi pe medicamente au "scapat" si dr. mi-a spus ca nu i se pare normal ca lasa copilul asa si ca nu investigeaza de unde vin crizele astea, ce le declanseaza, deci el este 100% impotriva reactiei de. de aici

acum urmaza sa fac luni termin la dr pt. vaccinuri si vreau sa il intreb si de asta....dar mi-e oarecum groaza, caci cat am fost graviada, si am intrabat pe dr. ceva de niste analize, si s-a aratat mirat ca stiu de asa ceva, si i-am spus ca in ro. e normal asa analize a fost tare revoltat si jignit si toata sarcina a fost oarecum rece fata de mine, adica trebuia sa il trag de limba sa imi explice, se rezuma sa spuna: totul e ok....nici o grija!

un we. placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Alina, Emma le-am facut pe amandoua. Primul a fost Pneumokokken (la 13 luni) dupa care timp de 3 zile mi-a facut febra 39.3 si 39.6, scadea numai cu paracetamol supozitor si dupa 6-8 ore iar crestea temperatura... atata, apoi nimica.
La MenC (16 luni) nu am avut reactii asa nasoale, doar in ziua a 4-a i-a curs nasul de am zis ca a racit - dar fara febra, in schimb a doua zi era ca noua, fara sa ii administram nimica, ii trecuse nasul de parca nici nu ii cursese cu o zi in urma. Cred ca asta a fost reactia de la vaccin.

Emma mai dupa toate vaccinele a avut putin temperatura ridicata, dar niciodata 39, asa ca m-am speriat si eu rau cand am vazut ca a ajuns la 39.6. Slava Domnului ca a trecut.

Cat despre ideea din mesajul anterior, si eu sunt de acord ca multe info. se pierd... acuma nu stiu cine are mai mult timp de sapat prin cele 40 de capitole si de extras cele trebuincioase... ca eu una abia apuc sa citesc pe diagonala tot ce se scrie pe forum


Pupici lui Niko de la Emma



Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Peca, buna idee ce zici tu acolo.Uite am sa incerc sa fac eu lucrurl asta.Nu promit ca in we,fiinca de fel we este dedicat sotului meu,dar de luni sigur ma apuc serios de cautat.Daca azi apuc sa gasesc ceva info, le atasez.
Alina, Copiloi, hai mai fetelor nu va mai certati, lasa-ti la o parte stelutele astea, suntem o famile, ce naiba.E adev ca si rudele se mai cearta intre ele, dar....
Hai luati de la mine cate o

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

multumesc de intrebare, pana la urma am cumparat si am adus acasa, desi le caram de 2 ori, as fi preferat sa duc direct la noul domiciliu. Am luat totusi numai jumate, si prin marite mai luam si cealalta jumate.

copiloi, tine-te tare, nu te dezminte! Parca ziceai ca nu mai treci pe aici, te-ai ... impiedicat??

ionica, ti-am scris PM de la mesajul trecut.

in leg. cu adoptia, nu ma pricep la legi, insa din Romania cred ca poti numai daca stai 6 luni acolo, ceva legat de domiciliu, pe care tb sa-l ai in Ro.
weekend placut!

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput