Viata in Germania (41)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

hallo Deutschland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Tumpi, eu sunt asigurata pe asigurarea sotului, doar el avind salariu deocamdata. E f simplu sa te asiguri astfel si nu e cu mult mai scump decit pt o singura persoana. Mischa a trebuit doar sa sune la TK (ii de stat), a primit un formular si gata... Te maninca de bani fara asigurare, atit medicamentele cit si consultatia.


------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,
Cum pot modifica votul?
Am votat din greseala subiectul nostru cu o steluta si vroiam cu 5,cum am facut-o de fiecare data...aveam o gramada de ferestre deskise si am apasat aiurea .



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Alina

Fetele,
Cum pot modifica votul?
Am votat din greseala subiectul nostru cu o steluta si vroiam cu 5,cum am facut-o de fiecare data...aveam o gramada de ferestre deskise si am apasat aiurea .



Alina




Din reflex ai pus stelutza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Banuiesc ca nu-ti place actorul Marius Manole (nah, e mai interesanta Monik sau Cristina Rus ), de ai acordat o stelutza subiectului respectiv (fara sa aiba vreo legatura ca subiectul era deschis de mine, banuiesc), sau un job la Bruxelles e cel mai urat lucru ce ti s-ar putea intampla, de ai evaluat subiectul respectiv tot cu o * (sau poate ai bifat asa, ca am scris si eu pe acolo? parca n-as crede....)....pana si cu zona Vrancea ai ceva , total neinteresanta (fara sa aiba vreo legatura ca acolo mai posteaza Didialex, nu?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Banuiesc ca nu-ti place actorul Marius Manole (nah, e mai interesanta Monik sau Cristina Rus ), de ai acordat o stelutza subiectului respectiv (fara sa aiba vreo legatura ca subiectul era deschis de mine, banuiesc), sau un job la Bruxelles e cel mai urat lucru ce ti s-ar putea intampla, de ai evaluat subiectul respectiv tot cu o * (sau poate ai bifat asa, ca am scris si eu pe acolo? parca n-as crede....)....pana si cu zona Vrancea ai ceva , total neinteresanta (fara sa aiba vreo legatura ca acolo mai posteaza Didialex, nu?)





Am votat asa cum am considerat eu subiectele si nu cred ca trebuie sa-ti dau explicatii.
Sunt surprinsa cum ai tupeu sa-mi ceri socoteala cind tu ai votat cum ai votat subiectul asta pe care eu scriu constant,cum iti permiti sa ma tragi la raspundere cind tu ma/ne denigrezi fara sa ma/ne cunosti pe forumul unde refulezi(dau adresa curiosilor pe pm).

DidiAlex a carei avocata esti,ne-a votat *,asa pretioase ii suntem .Drept ii ca atunci cind are nevoie de informatii apeleaza la noi,se lauda ca are prietene bune pe topicul asta deci sa inteleg ca ne-a votat constant *numai datorita mie .E clar...pina si subiectul cu mansardarea ii displace.

In rest,no comment...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Alina

fara sa ma cunosti


Alina




Cum sa nu te cunosc? Ti-am ghicit "caracterul" inainte de a vedea ce se ascunde sub stelute....acum doar s-a confirmat inca o data. Dovada ca nu m-am inselat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by Alina

fara sa ma cunosti


Alina




Cum sa nu te cunosc? Ti-am ghicit "caracterul" inainte de a vedea ce se ascunde sub stelute....acum doar s-a confirmat inca o data. Dovada ca nu m-am inselat!


Am vazut ca nu esti invatata sa respecti reguli dar totusi DC are un regulament.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by bombi

quote:
Originally posted by tumpi
[...] o dr gineco romanca[...]
cam cat este un consult la ea?


Tarifele le gasesti in www.e-bis.de/goae/defaultFrame.htm" target="_blank">GOAE, problema e ca se taxeaza multe si marunte.
Pe prima pagina este explicat cum tb citite nr de sub fiecare intrare.



Moama Bombi,
M-am uitat si eu pe linkul pus de tine...si da,problema e ca taxeaza multe si marunte .
Fii atenta,noi avem asigurare privata si fara sa te mint,la fiecare rechnung am cel putin(cel putin!)2 Telefonische Beratung,in conditiile in care eu nu sun decit o singura data sa-mi fac programarea .
Pt ca ma pricep cit de cit,compar ce e trecut in hirtii cu ce servicii am primit...si e o gogoasa mare!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by krysta

Fetelor, am nevoie de sfaturile voastre!
Cum ati facut cu limba, eu am probleme mari, nu pot sa imi dau drumul la vorbit, de inteles inteleg dar de vorbit ioc! Fii-mea vine acasa de la gradi si ma tot intreaba una alta si mie frica sa-i zic, tot timpul stau cu dictionarul in mana, dar la propozitii nu pot sa o ajut, noi suntem romani amandoi si nu vorbim germana. In plus cei de la gradi ne-au spus sa nu vorbim germana acasa caci ii stricam accentul. Credeti ca face fata la scoala numai cu germana de la gradi? Am inteles ca la scoala sunt probleme destul de mari cu limba?!

Krysta



Krysta,
Cauta,te rog,la inceputul capitolului asta sau/si la sfirsitul lui 40,am vorbit de cum invata pruncii nostri germana,de cursuri de integrare,poate te ajuta!
In ce an de gradi e fetita ta?Ma gindesc ca cel mai bine e sa intrebi educatoarea cum se descurca,faci un Elterngespräch si te lamuresti de nivel,daca e cazul de nachhilfe...desi la gradinita inca nu am mai auzit!

Alina

Mergi la inceput