Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Referitor la asigurari, o companie serioasa este Astra, si nici nu te usuca la buzunar.Prietena mea a facut la ei asigurare, si asigura tot-spitalizare, etc...Va puteti arunca un ochi aici http://www.astrasig.ro/index.html

Iren&Bogdanelu nazdravanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Va trimit un mail primit azi, al carui continut precis va va interesa:

ARTE - MITTWOCH,25. Februar 2004 - 20:45 Uhr
Dokumentation · 60 MIN · VPS 20.45
Vor dem Hintergrund eines der aufregendsten und bewegendsten Ereignisses der Geschichte - der rumänischen Revolution und dem Sturz Ceausescus - zeigt dieser Dokumentarfilm, wie internationale Machtpolitik funktioniert.

Dokumentation, Deutschland / Frankreich / Österreich / Rumänien / Ungarn / USA 2003, ZDF, Erstausstrahlung

"Schachmatt" ist eine Fallstudie amerikanischer und sowjetischer Außenpolitik, von Propaganda und Geheimoperationen: Der Film zeigt, warum die rumänische Revolution notwendig war, damit die USA den Kalten Krieg gewinnen konnten. Eine neue und außergewöhnliche Sichtweise auf das Spiel internationaler politischer Intrigen, einschließlich ihrer Verwicklungen mit der deutschen Wiedervereinigung und dem Untergang des Sowjetreichs. Als Ceausescu sich weigerte, die Reformwelle, die 1989 durch Osteuropa schwappte, auch in seinem Lande Fuß fassen zu lassen, manövrierte der gnadenlose Diktator sich unweigerlich ins eigene Verderben. Er wusste wenig von Absprachen, die bereits über das Schicksal Europas getroffen worden waren: Obwohl Bush und Gorbatschow ihre eigenen Ziele hatten, mussten sie sich bei diesem Thema einigen. Doch zuerst war da die "Deutsche Frage". Mitterand und Thatcher hatten eine simple Bedingung gestellt: Erst müssten Ost- und Westeuropa geeint werden, bevor die deut!
sche Wiedervereinigung stattfinden könnte. Als letzter Hardliner des Warschauer Paktes stand nur noch Ceausescu im Wege ... Der Dokumentarfilm zeigt im übrigen auch, dass die französischen Geheimdienste und damit auch die französische Außenpolitik steuernd in die Ereignisse der rumänischen Revolution involviert waren.

Acum chiar ca ma duc sa imi termin bagajul :-))
Va pup, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Petrecere frumoasa Mirunda! Sa ne povestesti cum a fost cind te intorci! Poate ne arati si poze! Da, da asigurarea o sa o faca neaparat! Cum sa nu! Ba chiar i-am zis sa faca din aia mai scumpa, care in caz de ceva iti plateste nu numai pina in 10.000€ ci 30.000€, oricum diferenta pe care o va plati nu e asa mare(de ex pt 10 zile va costa 285.000lei in loc de 260.000lei). O sa faca una de 10 zile sa arate la vama si inca una de inca 35 de zile pe care sa o aiba la ea, chiar daca nu cred ca va sta asa mult. I-am zis sa mearga la Allianz. Iar camera la hotel sigur am sa-mi iau, pt ca am oroare sa stau seara aiurea pe strazi in orase mari asta de cind mi s-a intimplat o faza tare urita in Bucuresti. Acum vreo 3-4 ani, impreuna cu 2 prietene am mers pt un wd in Bucuresti sa ne luam haine din moll asa cum faceau toti provincialii mai cu fitze. Si simbata seara si noi ca fetele cica sa mergem in disco, Am sunat la un taxi si obisnuite ca la noi la tzara la Galati sa vina taxiul in 2 minute am iesit ca niste capre in strada la un min dupa ce am sunat sa nu cumva sa pierdem timpul. Si normal ca taxiul a venit in 15min cel putin, dar in timpul asta a trecut o masina de politie pe linga noi si cind ne-a vazut in strada cochetzele au zis ca suntem ...prostituate. Si ne-au luat la intrebari si control de buletine pe care normal ca nu am fost destul de istete sa le luam la noi...Si a trebuit sa mergem la sectia de politie!!!! sa ne verifice identitatea! Si ne-am pus pe jelit, ca uite dom'le noi am venit cu bani sa ne facem cumparaturi la moll si voi asa ne luati? Dar cind au mai vazut ca aveam si ceva cam multi bani, chiar au fost sigur ca prostituate suntem!! Vai de mine si de mine cind ma gindesc acum rid, dar atunci a fost o tragedie pt mine..! Numai la asta ma gindeam ca poate trece vreo echipa de filmare asa sa filmeze evenimente speciale din razia politiei si sa vezi daca nu ma vede toate lumea la tv ca ma prostituez in Bucuresti!!!! Si cum era si simbata noapte a durat citeva ore sa se faca confirmarea de la Galati si apoi ca sa se convinga ne-au sunat si parintii. Ei de atunci am asa o frica sa stau pe strazi noaptea, mai ales intr-un alt oras decit cel in care locuiesc Dar trecind peste asta, ca acum e ca si o gluma pt mine toata povestea, voi lua camera la hotel pt ca mi-e mila de mama cit va trebui saraca sa stea pe drum, cred ca va fi foarte obosita sa mai circule alti 230km.Si asa e Cristina, voi face rezervare la hotel una de bun simt ca e mult mai bine.Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Un bilet Frk Hahn - Bucuresti - Frk Hahn costa, inclusiv taxele de aeroport, in jur de 220E, dar numai daca il rezervi din timp, adica cu cel putin 1 luna inainte. In general e bine cu 2 luni sau mai mult chiar. Insa, am auzit niste zvonuri ca s-ar scumpi din aprilie. Acum nu stiu daca sunt adevarate sau nu. Un alt lucru ar fi ca intotdeauna biletele vor fi mai ieftine daca le iei din Bucuresti. Adica Bucuresti - Frk Hahn- Bucuresti.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

La pretul biletului cred ca foarte importanta este si agentia, sau, ma rog, firma cu care zbori, adica Tarom, Lufthansa, etc. Vreau sa spun ca Lufthansa este foarte scumpa, cel putin pe ruta cu Ro.
Un bilet de avion Muenchen-Bucuresti-Muenchen cu Taromul costa 225 euro cu rezervare de cel putin 21 de zile inainte.
Intrebarea mea este: daca-ti iei Bucuresti-Muenchen-Bucuresti iar tu stai de fapt in Muenchen cum te intorci in Muenchen?

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Pretul de 220E este valabil daca zbori cu Volare. Iar biletele se pot cumpara fie online, fie din aeroport(din cate am inteles eu!).Poate si de la agentie...
Daca locuiesti in München, ideal este sa iti cumperi bilet catre München, cand te afli in Bucuresti. Adica, sa zic ca vrei sa ajungi in Bucuresti. Atunci te duci cu autocarul(numai un exemplu!) numai dus si din Bucuresti iti iei bilet Bucuresti-München-Bucuresti. Cred ca si la Volare iti poti lua dusul de ex in martie si intorsul in decembrie. Sper ca m-am exprimat destul de clar, desi...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sper sa nu super pe nimeni insa nu am alta solutie decat sa dau linkul unei discutii despre viitorul celor cu GC aici:

http://www.romanians-de.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2030&postdays=0&postorder=asc&start=0

Eu zic ca e o veste buna, desi recunosc ca sunt o optimista incurabila. Voi ce ziceti?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Danke Cristina, pentru link. Chiar acum ma pun pe citit ca sunt foarte interesata de subiectul GC. Si la fel de optimista sunt si eu, mai ales ca am auzit de curand ceva zvonuri pozitive.

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Am citit si eu. Au fost dezbatute diverse idei pe aceasta teme pe mai multe site-uri. Intr-adevar, e mai greu sa se poata da un raspuns ferm in aceasta chestiune. Noua lege a emigrarii se va introduce din nou in luna martie spre dezbatere in parlament. Ceea ce imi este mie neclar este acel an suplimentar. Noua ne-a aspus un avocat ca daca 5 ani ai rezidenta si iti platesti taxele esti indreptatit sa ceri rezidenta permanenta. Sunt convinsa ca noi avem mari sanse de a ramana aici in continuare si un cuvant greu de spus il vor avea si firmele angajatoare. Deci eu consider ca avem motive sa fim optimisti si piata in domeniul IT nu e saturata inca. Daca realmente nu aveau nevoie de noi ne faceau pana acum pierduti :-).

asterix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

pt. visitele pt. Germania:

1. invitatie; uneori vamesii se mai , si nu le iau in seama: ex.: anul acesta in ian. prietena mea (ea cet. german) era cu o masina in fata noastra in vama (Bors), si ducea pe cineva cu invitatie, nu avea cei 500€/minim, si i-a intors inapoi,

sau daca cel care vine este insotit de o pers. cu dom. aici, se poate arata un kontoasuzug, cu un + de minim 500€

2. cu asigurari/bani:
faceti asigurare pe primele 5 zile (asta inseamna ca arata la granita 500€), si apoi mai faceti asigurare pe restul perioadei. Dar in nici un caz la granita sa nu se arate si a 2-a asigurare caci atunci cer toti banii!!!!!!!!!!!!
Tata a fost aici la inceputul lui ian. si i-am facut o asigurare pe primele 5 zile si apoi pe 12, ne-a costat in ro. la alianz-tiriac, 665.000 lei! toata perioada!, dar 2 foi diferite( 5+12)

a avut noroc , la granita nu i-a cerut nimic, doar pass, nu tu bai, nu tu asigurare, paote dece era insotit de noi

Mergi la inceput