Viata in Germania (38)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ramona (banuiesc ca asta e nick-ul tau:)), e asa cum zice Dana, depinde de cat consumi, de ce furnizor de curent electric, apa, telefon etc. alegi. Sa zicem foooarte aprox. 200€/luna Nebenkosten, adica apa rece si calda, canalizare si caldura. Asta la 3-4 persoane. Acuma daca ai casa mare si o incalzesti pe toata, mai creste. Sau scade... depinde. Inclusiv un impozit pe care il platim noi ca si chiriasi. Ce mai plateste prop. nu stiu sa-ti spun.
http://de.wikipedia.org/wiki/Grundsteuer_(Deutschland)

Preturi la benzina gasesti pe net, depinde cat mergi. Impozitul la masina la fel, tot de pe net il gasesti si depinde de masina. http://www.pkw-steuer.de/


Mai fetelor, mi-am facut curaj si am fost in sfarsit la dentist. Sunt tare mandra de mine:))Mi-am luat si mandruta ca sa vada cum e si cand m-a vazut pe scaun a fugit si n-a mai vrut sa arate dintii la dr. I-a promis ca data viitoare ii da un cadou daca ii arata maseluta. Ii iese o maseluta acuma, randul din spate.

Voi va uitati la emisiunile astea din ultima vreme cu emigrantii nemti? Cine i-a vazut pe aia care au plecat in Paraguay? Sunt bestiali, pe bune! Nu stiau nimic despre tara asta, s-au dus ca chiorii si nici macar bani pt bilet de intoarcere nu aveau.
Sau medicul care a plecat in Suedia la cercul polar, erau asa de incantati... Eu nu as putea trai in asa pustietate, un magazin pe o raza de 100 km, intamplator la ei in sat (capitala regiunii, un sat de 2500 locuitori!!). Cand am aflat ce salariu avea in Germania am ramas paf, aveam o parere mai buna despre situatia lor financiara de aici. dar daca nu ai cabinet esti muritor de rand. Si faci si ture, garzi, lucrezi si weekend-uri...
Am limbarnita azi
Dupa cum vedeti sunt iar acasa, imi tin si piticul cu mine pana in decembrie cand merge la gradi, apoi imi caut altceva, part-time de data asta ca mi-a ajuns.
Hai, mai ziceti si voi ceva, ca e linisteeee....
o zi buna!


edit: dana, ce-s cu hainutele de la linkul tau, alea le-ai luat tu deja pt bb?
Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Da,Tina asta e tot ce am luat pina acum.
Problema e ca am luat tot mai mari,adica 62 si 56 n-am decit 3 salopete.Trebuie sa mai iau,dar vad eu ce mai gasesc.
Ieri am treminat bagajelul...asa ca stau cumintica si astept pe bb.
Eu de cind am adus Digitv-ul din Ro,nu m-a mai uitat la nemti decit rar...stiu ca nu-i bine.Rusine sa-mi fie.


Hainute bb ,caruciorul

Dana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

da, cunosc, de aia nu am pus eu asa ceva. Din cauza limbii, ca uit daca ma uit pe romani si pacat de munca de pana acum.
Ai sa mai iei hainutze si dupa nastere, daca ai sa crezi ca mai ai nevoie. Si ai sa iei, si ai sa tot iei....:))

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

quote:
Originally posted by Daconst

Ok,mersi de informatii.
Am fost ieri la un magazin de bb-i si am vazut multe chestii faine.Printre ele era si un fel de galeata(ceva mai special,imi scapa numele...cu S parca)si cu role de nailon inauntru care se schimbau.Ei dispozitivul de la galeata facea pampersii ca niste cirnati...adica ii sigila si-i impacheta ermetic.
Ma gindeam ca toata lumea face asa aici si nu vroiam sa bat la ochi cu nestiinta mea.

Mai astept idei si sugestii.
Pup fetele!

Hainute bb

Dana 28+





Hallo,

eu am Diaper Champ asa se numeste "galeata" mea pentru pampersi si e foarte faina: in primul rand ca nu miroase, apoi nu-ti trebuie punga speciala si acúm cand Magnus are 6 luni pun deja fiecare pampers intr-o pungulita mica, se numeste frühstücktütten sunt cam 100 a 1 euro si e OK. Pot sa recomand deci cu caldura Diaper Champ-ul plus ca
eu il tin in camera bebului si n-o sa-l poata deschida capacul pentru ca metoda de aruncare a pampersului e foarte faina.

uite aici de ex,
http://www.baby-walz.de/shop/windeleimer_diaper_champ.asp

Cristina & Magnus 7.04.06



www.snugglepie.com/ezb/584170.png " target="_blank"> mein baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Buna,
am emotii, voi avea un mini concediu de pe 4 pe 8 nov la Berlin, imi puteti da cateva recomandari? este prima iesire in Germania si a doua din tara (prima a fost Austria), sotul meu va merge la o conferinta pe telecom. iar eu voi profita insa nu stiu o boaba de germana, rup ceva engleza si franceza dar...
Ce-as putea vizita in cele doar 4 zile?
Multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by ocu

Buna,
am emotii, voi avea un mini concediu de pe 4 pe 8 nov la Berlin, imi puteti da cateva recomandari? este prima iesire in Germania si a doua din tara (prima a fost Austria), sotul meu va merge la o conferinta pe telecom. iar eu voi profita insa nu stiu o boaba de germana, rup ceva engleza si franceza dar...
Ce-as putea vizita in cele doar 4 zile?
Multumesc!!!


Eu nu stau in Berlin insa am fost de mai multe ori pe-acolo si mi-a placut orasul.
Poti sa calatoresti prin oras f usor cu metroul.
Ce merita vazut Brandenburger Tor,Piata Postdam, Catedralele Germana si Franceza, Zidul Berlinului, Gendarmenmarkt,Turnul Televiziunii, Opera din Berlin, Piata Alexander.
Noi am facut si un tur al orasului,ceva de genul "Berlinul istoric",excursie organizata cu ghid,in engleza(nici eu nu stiam germana atunci).
Daca esti pasionata de shopping,exista multe-multe magazine.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Multumesc, am mai primit ceva recomandari si acum caut si un ghid cu harti, am aflat si la ce hotel vom sta, Kronprinz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cristina, si bunicii sotului au plecat in Paraguay in 1945.Cu razboiul multi au plecat.Chiar vb cu babysitter-a noastra si imi spunea ca anual 20.000 de nemti pleaca spre Americi sau Australia, Noua Zeelanda ca nu mai suporta sistemul nemtesc, prea multe taxe si nu fac fata la tot.Acum sunt toti revoltati ca din ianuarie taxele vor fi de 19% in loc de 16%.Cei mai multi nemti cu care am vb ar vrea sa plece.Si eu care credeam la inceput ca Germania este tara cea mai perfecta din Europa...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by ocu

Buna,
am emotii, voi avea un mini concediu de pe 4 pe 8 nov la Berlin, imi puteti da cateva recomandari? este prima iesire in Germania si a doua din tara (prima a fost Austria), sotul meu va merge la o conferinta pe telecom. iar eu voi profita insa nu stiu o boaba de germana, rup ceva engleza si franceza dar...
Ce-as putea vizita in cele doar 4 zile?
Multumesc!!!



Berlinul este superb si cred ca iti vor ajunge cele 4 zile sa vezi ce-i de vazut. Intamplator stiu de hotelul Kronpriz, care este situat in apropierea Gradinei Zoologice. Este situat foarte aproape de bulevardul Kurfurstendamm, unul dintre cele mai elegante bulevarde berlineze. Tot in apropiere se afla si biserica Kaiser/Wilhem, a carui turn este numit si "dintele cariat".

Celelalte puncte turistice sunt mai departe de locatia hotelului.
"Punctul de plecare" ar fi Brandenburger Tor. In apropiere se vede Reichstag-ul (Parlamentul), unde se poate intra. Daca te uiti si-n poza se vede coada de vizitatori. Din cate-mi aduc aminte este gratis intrarea.Chiar daca e coada merge foarte repede. Inauntru are loc un control, ca la aeroport.

Tot in apropiere de Brandenburger Tor se afla monumentul Holocaustului, care nu trebuie ratat.
Cel mai renumit bulevard al Berlinului este Unter den Linden, care pleaca de la Brandenburger Tor. Pe acest bulevard este situata ambasada Rusiei (of course), Univeritatea Humboldt, Bebelplatz, Opera de Stat, Neue Wache (este exact vis-a-vis de Opera de Stat) - aici se comemoreaza victimele razboiului.

Nu trebuie ratata insula cu muzee, pe care se afla si Pergamonmuseum.

Chiar daca e mai greu de ajuns, iti recomand sa vizitezi Checkpoint Charlie, cel mai renumit punct de trecere dintre zona americana si Berlinul de est.

Daca iti mai ramane timp ti-as recomanda sa ajungi si la Muzeul evreiesc. Este extraordinar. Am stat 6 ore. Nu stiu cum a trecut timpul. Am aflat atatea lucruri, pe care nici citind 10 carti nu le-as fi aflat.

In ceea ce priveste Zidul Berlinului (care ti-a fost recomandat mai sus), e cam problematic. Din zidul respectiv au mai ramas doar niste ramasite, dar nici acestea nu sunt toate originale. Exista o singura bucata de zid, undeva in sudul orasului, dar care nu consituie de regula punct de atractie turistic. E si greu de ajuns acolo.

In general, traseul zidului este marcat de o banda de caramida rosie, dar care este greu de urmat si vizualizat. Din loc in loc mai sunt indicatoare, care mentioneaza ca pe-acolo a fost zidul. De exemplu, prin fata la Brandenburger Tor.

Cam astea ar fi in mare locurile de vizitat. Berlinul e superb. E fantastic sa fii acolo si sa incerci sa-ti imaginezi "la fata locului" cum acel oras a fost peste noapte impartit in doua si ocupat de alte natii.

Calatorie placuta!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Danacost, eu am sunat la consulatul de la München acum 2 ani de mi-a venit rau, si nu prindeam decat robotul. Atunci vroiam prelungirea valabilitatii pasapoartelor. Asa ca l-am trimis scrisoare si mi-au trimis niste informatii prin posta. Ajunsi acolo am vorbit cu consulul, care vazandu-ma gravida, mi-a raspuns la tot felul de intrebari, si mi-a dat si numarul lui de mobil sa il sun direct atunci cand urma sa ma duc sa ii fac copilului certificat de nastere si sa il trec in pasaport. Atunci cand l-am sunat dupa ce s-a nascut Tudor a pus imediat pe cineva sa ma sune inapoi si sa imi dea toate informatiile necesare. Mi-au trimis si mail. Daca imi dai adresa ta de mail iti trimit documentele word sa vezi exact de ce anume ai nevoie. Cat despre termenul de 15 zile, nu cred ca il respecta cineva. In mmod normal ei zic ca te amendeaza daca nu te duci in 15 zile, dar practic nu o fac. E si absurd: eu eram in Darmstat atunci, cum sa ma duc cu copil mai mic de 15 zile pana la München, sa ajung la orarul lor idiot de 3 ore de 2 ori pe saptamana.... ASa ca am fost cu trenul si am stat la niste prieteni pe langa München atunci cand avea Tudor 3 luni.

AA, inca ceva... trebuie sa ii faci copilului poze pentru pasaport... in care sa aiba ochii deschisi!!! Alta provocare... cu cat e copilul mai mic cu atat e mai greu.

Pupici

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput