FIV 92

FIV 92 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

Multa bafta tuturor!!
FIV 89 FIV 90 FIV 91

Analize minimale la Giulesti Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti Cum ne prezentam si cu ce acte la Giulesti in ziua punctiei
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Dezvoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burticawww.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank"> Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com/" target="_blank">FIV

www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">Instructiuni de folosire Gonal F

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO
* ET(embriotransfer -transfer de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 35 RON ( cu card este 33 RON)
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.
Alte sfaturi utile dupa ET

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)
Calcul valori estradiol

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG

Cele mai fericite :
Monica-Elena 1 Fiv reusit cu dupa 11 ani de tratament.
Saftoiu Gina 2 Fiv-uri - unul reusit cu
Zisa Cami 4 Fiv-uri -unul reusit cu

Aspirante la titlul de prin FIV:
Victoria,38 ani, Infertilitate feminina secundara= 2 sarcini oprite din evolutie, 6IA nereusite, 2FIV-uri nereusite.
KoraPop
______________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.


Dana
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, ti-am raspuns la sfarsitul capitolului trecut care ar fi combinatia cea mai buna (dupa parerea mea).

Dana, as vrea sa te felicit inca o data pentru felul in care ai strans toate aceste informatii despre FIV, sunt informatii dupa care inainte 'sapai' zeci de pagini de arhiva. Mult succes in toate demersurile legate de FIV!

Fetelor care mi-ati raspuns legat de dereglare, Puyrami si Moniland, va multumesc mult. Ce nu am inteles eu, voua v-a intarziat chiar de la test, sau in lunile urmatoare? Pentru ca la mine a venit la fix in ziua in care trebuia sa fac hcg, asta ar fi a 2-a luna si intarzie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon multumesc, ti-am scris un PM.
In legatura cu dereglarea, incearca cu maca pt ca eu cred ca vei reusi sa te reglezi cu ea.
Dana p te felicit si eu pt informatiile stranse.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Dragi luptatoare,
anul trecut pe vremea asta stateam si eu cu emotii si asteptamj ca totul sa decurga normal in urma ET-ului. Si a fost ok. Acum am o fetita de 6 luni minunata.

Ciarli si pe mine m-a durut burta de la ET vreo luna jumate sau chiar doua. Mi-a explicat o ginecoloaga ca in urma stimularii am facut hiperstimulare si se vea o punguta de 1 cm de lichid care dadea durerile alea ca de CM. In 2 luni a trecut dar imi aduc aminte ce speriata eram.

Cami ai mare grija. Eu anul trecut in decembrie eram in luna 4 si nu ma mai durea nimic asa ca am inceput sa fac diverse activitati, de exemplu: am umblat 1/2 zi prin oras ca venea craciunul si am facut cumparaturi; apoi in ata zi am aspirat si am sters pe jos cu mopul ca doar nu ma durea nimic. In consecinta intre Craciun si Anul Nou (pina prin 5-6 ian) am stat in pat cu contractii premature, adica pericol de pierdere de sarcina. Dupa ce am luat un vagon de Nospa si un sac de injectii de scobutil si nospa care n-aveau nici un efect am trecut pe pastile gynipral si am scapat, dar nici n-am mai facut nici un efort toata sarcina. M-am lamurit pe propria piele ca nu-i de glumit si nici 18 ani nu aveam (aveam 33). Singurul efort era sa merg la servici (cu masina) sa-mi fac trea si sa vin acasa (tot cu masina) si acasa sa stau cuminte.

Va pup, va doresc succes, va doresc sa fiti optimiste (si eu am avut intii un esec asa ca stiu bine prin ce treceti). Dupa 3 luni de cind s-a nascut bebelusa mea pot sa zic ca am inceput sa ma relaxez si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Multumesc mult, ma faceti saChiar imi era frica ca o sa se deschida un capitol nou ( am fost plecata de la birou pana acum)si nu o sa fie copiat inceputul.
Sheri, bafta multa maine!!
Rami si tie iti tin pumnii sa fie productia buna!!
Lachi , ma bucur pentru tine.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Dana multumim pt. noul capitol si....SA PLOUA CU !

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

LACHI super productia...sa dea DD sa fecundeze cat mai multi si sa fie de cea mai buna calitate!

SHERI maine vreau o veste buna

ILIUTA

eu am fost azi la prima eco dupa et si e totul ok....mi-a spus ca am endometrul de 14....o fii bun pt a 7 a zi dupa et???si binenteles mi-a dat si o veste proasta...nu mi-a ramas nici un embrion din 8 pt congelatdeci daca nu reusesc acum iar va trebui sa o iau de la capat .offf.

va doresc multa bafta la toate(scuze ca nu va enumar),fug sa citesc capitolul trecut ca se pare ca am ramas in urma

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Sheri,deci maine faci ET?Tin pumnii si imi permit sa-ti dau un sfat:daca mai ai 4 embrioni,pune doar 2.Bine,....fa cum crezi tu ca e mai bine,dar in locul tau asa as face.Pe mine nu ma dureau foarte tare,comparativ cu pelicilina G,era chiar floare la ureche,dar ma durea locul si m-am ales cu cateva nodule dar in timp s-au retras.Tin pumnii sa fie bine maine si inca 9 luni dupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Deliut, sa stii ca m-am gandit sa bag numai doi, dar cand am vorbit cu doctorita mi-a spus ca nu se poate, i-au pus pe toti in acelasi mediu de cultura la inghet, si nu pot dezgheta jumate si restul inapoi.
Asta si din cauza ca la noi se introduc cate patru embrioni, nu m-a intrebat nimeni daca-i vreau splitati sau nu.
Kla, nu inteleg ceva, tu ai fost sa faci eco la sapte zile de la ET? La noi n-am auzit de asa ceva. Si cam ce se urmareste? Numai endo?

Sheritra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Ciarli iti doresc sa ai o sarcina frumoasa sa nu fie extra si aceste sangerari si dureri sa le dai uitarii repede.Ce fel de dureri sunt ? Am avut si eu anul trecut o extra de la un FIV.

Lachi ce frumos, i-ai facut complimente domnului prof . .Sa dea DD sa ai cei mai frumosi embrionasi .

Iliuta si Kla ca v-am uitat .Va doresc si voua sa le urmati pe Andicu ,Cami si de ce nu sa o luati si pe Lachi cu voi.Va tin pumnii stransi .

Andicu cum e sa fii graviduta ? Te simti bine?


GINA 37 + ANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Sheri bafta si tie pentru maine la ET .


GINA 37+ ANA

Mergi la inceput