Clubul "babelor" FIV-oase 40

Clubul "babelor" FIV-oase 40 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos, vesel si cu vesti bune, asa ca asteptam pisicuta punctionata sa ne spuna cum a fost ziua de azi pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls.

va zic eu ca probabil pisicuta punctionata doarme acum sau e in pat.
sper sa nu se supere pe mine ca am dezvaluit secretul.
asadar..6 oua punctionate din care 4 mature.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Super, Sami! Sa fie cu noroc si de acum inainte. Daca mai vorbesti cu ea, spune-i ca o pup si eu. Me happy pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

asaaa...sa va pove despre mine azi ca am fost fataboanda
la 8 dimi m-am dus sa recoltez si m-am suit si cracit pe masa si asistenta- o tipa tanara si extrem de dragutza mi-a aratat o punga sigilata si zice:
-uitati,desigilez speculum
...poftiiiim????...eu nu vreau cu speculum!!!
asistenta-dar de ce???ca e mai putin jenant decat cu valvele...promit,doar sunt femeie si eu si am facut la randul meu analize.
m-am lasat pe mana ei si a avut dreptate...e mai bine cu speculum decat cu valvele...

apoi m-am dus nitel la munci...apoi am plecat spre IKEA.
in drum m-am oprit la un magazin care imi place mie si mi-am cumparat 2 bluzite de vara,colorate-albastru electric si somon-zici ca-s nebuna,am si bluze si fuste si pantaloni si tricouri culoarea asta si tot mai cumpar.
la Ikea am cmparat numai marutisuri de care,evident.nu aveam nevoie dar erau frumoase si nu m-am putut abtine...doar niste cutii de depozitare vroiam ca ma apuc sa reorganizez prin casa.

apoi am mancat somonel cu legume si am baut cidru de mere.

si acu' am venit acasa...e asa urat afara si ploua ingrozitor.
am cumparaturi facute,am de papa....nici nu mai ies pana maine din casa...ma apuc de reorganizat.

voi???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Eu n-am facut nimic in afara de mersul la piata. N-am chef, dar va trebui sa pun niste verzituri la congelator, sa calc haine, sa schimb pamantul la niste flori, curatenie nu am chef sa fac azi... Sa vad si ce voi reusi sa fac din ce mi-am propus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mie imi plac extrem de mult petrecerile,nuntile...si ma simt foarte bine cand merg-doar daca se canta manele s-a terminat distractia pentru noi,imi vine sa vomit la propriu si am o mutra acra de mai bine as pocni pe cineva decat sa am rictusul pe care il am pe fata.
mereu ma distrez...sunt de parere ca daca te duci undeva chitit sa nu te simti bine,sa gasesti nod in papura...pai gasesti si nu te simti bine.
eu dansez aproape tot timpul... cu cine se nimereste...nu conteaza...dansez si de una singura daca e.

la petreceri sunt extrem de tipicara si ma pregatesc cu mult timp inainte...imi place sa fie totul impecabil,perfect.
nunta mea mi-a pregatit-o timp de 1 an...a iesit asa cum mi-am dorit...a fost o mega-petrecere...si acum dupa atatia ani ne spun prietenii ca petrecerea de la nunta noastra e in fruntea topului.
si petrecerile de zile de nastere,revelioane organizate de noi au iesit mereu foarte reusite.
ne place sa fim gazde si sa organizam treburi d-astea.

noi ne-am cununat religios la Manastirea Pasarea,am avut cor de 15 maicute...50 de porumbei albi,baloane carora le-am dat drumu spre cer si cate si mai cate nebunii.
marturiile le-am facut eu singura...am fost calare pe firma care ne-a decorat sala si ne-au adus aranjamentele florale...am monitorizat atent restaurantul-am fost cosmarul patronului cred ..dar a iesit totul cum mi-am dorit.

am avut 4 domnisoare de onoare...le-am cumparat material la fel si si-au facut rochii lungi toate-fiecare ce model i-a placut si le-am comandat cocarde din flori naturale cu funda de organza ce se legau la incheietura mainii.

iar de aranjat...mi-am dorit sa fiu foarte aranjata la nunta mea.
sunt adepta machiajului profesional pentru ocazii speciale...asadar la nunta mea,cand am fost nasa m-a machiat Alexandru Abagiu.
mereu mi-am zis ca voi apela la machiaj profesional in momentele ultra-speciale din viata mea-nunta,botez,nasie...si mi-am facut moftul pana acum de fiecare data cand am fost nasa si evident mireasa.
recunosc cinstit...costa o palarie de bani...dar e moftul meu suprem si mi-l fac de cateva ori in viata asta,probabil.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

girls...ma retrag.
mi-a venit iubitelul acasa...ii dau sa manance si apoi m-a invitat sa ne cuibarim in pat si sa ne uitam la o comedie

va doresc o dupa-amiaza placuta.


abia astept sa ma vad cu voi maine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragelor
Pisicuta declansata deveni punctionata ma simt bine , mici dureri, fara sangerari . Asa cum a spus Samira 6 ovocite, 4 mature, maine avem vesti despre embrioni Doamne ajuta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

ady,super vesti! maine bem pt embrionasi

Mergi la inceput