Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-12

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-12 | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj

Multumim pt voturi

cristal1995 mcrissa mamagiuliei
miki-miki luck adrianaady
LucaLuca bytzi balanta_tm
Lidia74 lavinia78 Looana








Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10 cap11









Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

www.fvleiden.org/ask/51.html" target="_blank"> Tabel cu medicamente si catit de B-ri incluse in ele
B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10
www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf " target="_blank">Tabel cu alimente
www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/" target="_blank">Calculator alimente


ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________



Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.


Jasmine30 29 de ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot,3 sarcini oprite din ev. 5s,8s,5s si o hiperadezivitate plachetara (sangele este prea gros si se coaguleaza prea repede). Tratament: 1 aspenter pe zi, Omega 3 luni, miercuri si vineri, 1 vitamina E pe zi, 2 acid folic, 2 Magne B6 pe zi.


LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in asteptarea rezultatului BHCG , DOAMNE AJUTA !!


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot, mutatia protrombinica G20210A genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta prin FIV).


Lavinia78 31 ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot - 3 sarcini oprite in evolutie la 5, 6 si 7 saptamani.


Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (2 sarcini oprite din ev la 8sapt si 4,5sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Rosca 38 ani, povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.
_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Andrutzac 33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot. 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita in evolutie la 8 sapt, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Anna_Chris 35ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa30 ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.



_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28 ani Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .









Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Avalon
multumesc frumos din nou.
Nu , nu scrie pe buletinul de analiza ca ar fi o infectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

miki
La multi ani!dragutza,multe bucurii,fericire si sa ti se indeplineasca visul mult dorit



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Stiti daca clexanul este gratuit pt gravide? Scuze daca ati mai scris...nu am timp acum sa citesc din urma.


21+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

miky
LA MULTI ANI !!!!

sa fii sanatoasa si iubita si cel mai mare vis sa ti se implineasca !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Buna.
Am tot citit despre trombofilie pe internet. Am avut si eu acum 3 luni o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani. Dupa chiuretaj mi s-au facut analize dar nu cele despre care am citit si mi s-a spus ca inca nu e cazul sa facem investigatii mai complexe. Dar nu am primit nici un raspuns referitor la pierdere. Se intampla frecvent fara un motiv anume asa mi s-a spus. Voi cum v-ati dat seama de trombofilie? Se manifesta in anumit fel sau se depisteaza doar in urma analizelor?
V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

La multi ani MIKI! sanatate ,fericire si implinirea celei mai mare dorinta pe care o ai.

Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Flory, in primul rand, imi pare rau ca ai pierdut o sarcina si ca medicii au spus ca nu necesiti investigatii mai complexe...E groaznica atitudinea asta a medicilor, cand nu ii intereseaza sa gaseasca motivele pentru care ai pierdut sarcina...


Eu nu am pierdut nici o sarcina, dar incerc sa raman insarcinata de aproximativ un an si nu reusesc. Dupa investigatiile minimale facute, concluzia a fost ca sotul meu are oligospermie si ca unica solutie sa avem un bebe este FIV+ICSI. Nu mi s-au recomandat analizele de trombofilie, dar am citit la capitolul asta experientele nefericite ale fetelor care au pierdut sarcini obtinute natural sau prin FIV, am vazut ce consecinte dramatice da profilul de trombofilie si am decis sa imi fac si eu niste investigatii in directia asta. In urma rezultatelor, am avut surpriza neplacuta sa aflu ca am doua mutatii genetice: mutatia protrombinica si mutatia genei MTHFR C677T; deci, si eu am un risc crescut de tromboze. Pentru mine e foarte, foarte, important ca am aflat acum ca am doua mutatii si ca sunt expusa trombozelor, fiindca inainte de a incepe FIV-ul, pot sa iau masuri si sa fac tot ce depinde de mine ca sa sustin o eventuala sarcina.

Simptome care sa ma puna pe ganduri, nu am avut niciodata. Am niste varice de pe la 20 de ani, care pana acum insa nu s-au agravat. Mai mult, in Mai am facut o ecografie Doppler venos la membrele inferioare (pentru varice) si rezultatul a fost ok, in sensul ca nu s-au gasit trombi. Am intrebat-o pe doctora care mi-a facut Doppler-ul venos daca merita sa imi fac analize de depistare a trombofiliei si mi-a spus razand ca nu, ca nu am eu trombofilie...Daca era sa ma iau dupa ea, nu faceam nici o analiza si nu as fi aflat inainte de a incepe FIV ca am probleme de trombofilie...

Iti doresc succes si sper sa aflii motivul pentru care ai pierdut sarcina.


Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor , va rog, daca va pricepeti, lamuriti-ma si pe mine: Folgard este echivalent cu Medyn forte sau cu Vita 3B? Incerc sa 'sap', sa vad de unde imi pot face rost de vitaminele pentru mutatia MTHFR C677T, dar intai am nevoie sa stiu ce sa cer .

Va multumesc anticipat!

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

am revenit si eu, ma mai tineti minte?
Am fost plecata 3 sapt din tara, m-am bronzat taciune, am pus alte 3kg pe mine pt ca nu am rezistat tentatiilor, am mai pus un an ... app Bytzi, Luk, Loona multumesc pt urari. Mi-a fost dor de Romanica nostra, de oraselul meu, de casuta mea si bineanteles de DC A fost frumos dar s-a dus si tb sa revin la oile mele.
Eu nu fac ET-ul pana nu trec caldurile astea si pana at imi fac lectiile sa nu mai plec la drum nepregatita. Am gasit ceva util noua, un tabel lung cu alim care contin K , bun de pus pe prima pagina aici : http://www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf .

Va rog sa ma trageti de maneca care vreti modificari in listuta.
Bun venit fetelor noi !!




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Miki, gata concediul?
Acum ai venit cu forte proaspete.
Vroiam sa te intreb tu unde ti-ai facut analizele de trombofilie

Voi reusi!

Mergi la inceput