Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 2

Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 2 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Cap 1

Posibile cauze ale avortului spontan:
Insuficienta Luteala(lipsa corp galben)informatii
Tuseul vaginal(control bimanual)????www.nelsonginecologia.med.br/gynpalpation_engl.htm" target="_blank"> informatii
Ecografia????? informatii
Mutatie genetica care da tromboza placentei MTHFR (c677T-A1298C) Ce tb facut? Se urmareste in sarcina nivelul homocisteinei si dc ac creste se ia heparina.Informatie data de LilianaFi
........


Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome(art pentrumamici.ro)


www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici(subiect pe DC)

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica postat pe DC de Luca-Luca

www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania





www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki





www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Miki-Miki multumim de capitol nou! Mi-ar fi placut sa fi cautat altfel de articole, despre sarcina si bebelusi, dar asta e...trebuie sa gasim un raspuns cumva...
Am mai gasit si eu un articol: http://sarcina.pentrumamici.ro/sarcina-a/sanatate-gravide/avortul-spontan-%E2%80%93-tipuri-cauze-si-simptome

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana peste un an vom cauta art despre scutece. Ia spune-mi, pe timpul sarcinii ai mancat condimentat?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

la toata lumea,si multumim pt.capitolul nou!
Am vrut sa va spun ca am fost in ungaria,la szeged,si am stat de vorba cu dr.Zadori despre pb. mea,si anume ca am 40 de ani,am avut in ultimii 3 ani 3 sarcini obtinute natural,si toate 3 oprite in evolutie.
Sincer,n-am obtinut vreo informatie care sa-mi fie utila.Dr.m-a sfatuit sa fac fiv,pt. ca,zicea el,acolo se pun 3 embrioni,si din 3,sunt sanse mai mari sa ramana 1.Acuma,asta e poveste,ca doar noi toate stim ca pot fi 3 si sa se duca toti,sau pot sa nici nu se fecundeze 3,sau se poate sa nici nu ai 3 foliculi...i-am spus ca problema mea mare nu e neaparat obtinerea sarcinii,ca pe astea le-am obtinut,ci mentinerea ei.Mi-a spus ca nimeni nu-mi poate garanta mentinerea...Dar ca la fiv se da ca tratament de sustinere progesteron.5utrogestan pe zi in cazul inseminarii si 8 in cazul fiv,plus vitamine ,acid folic si eventual aspirina.
I-am mai spus ca la un moment dat am avut suspiciune de trombofilie,prin deficit de proteina S,si ca in timpul celei de-a 2-a sarcini am luat heparina,dar ca ulterior am refacut amnalizele si in urma rezultatului a reiesit ca nu am nimic.I-am zis ca as vrea sa fac si in ungaria dozarea proteinei S,si m-a intrebat de ce ma preocupa atat trombofilia,ca nu e un impediment in obtinerea sarcinii...iar eu incercam sa-i explic ca pe mine mentinerea ma intereseaza...Mi-a zis ca nu crede ca am trombofilie,asa mi-au mai zis si niste hematologi la care am fost la timisoara...sper sa fie asa.
Acum,am incercat sa vad ce-o iesi luna asta,ca analizele hormonale sunt super.Am avut azi un folicul de 23 si un endom.de 10,asa ca ,cu putin noroc...si dr.meu mi-a zis sa iau din ziua 16 2 utrogestan,dar eu cred ca o sa iau 5,ca daca la inseminare recomanda 5,inseamna ca stiu ei de ce.Mai ales ca la ultima sarcina sunt convinsa ca de vina a fost si insuficienta de progesteron,s-a vazut din buletinele de analize.
Eu am mai scris,am facut toate tipurile de analize care se pot face la noi,si n-am aflat cauza pt.care sarcinile mele s-au dus.Asa ca acum...Dumnezeu cu mila...tineti-mi pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki, ioana sa dea Domnul ca la anul pe vremea asta sa cautam articole despre bebelusi, scutece, jucarii
Eu am primit un mail de la Bianca Brad si mi-a mai recomndat un link cu analize care se fac inainte de sarcina si in cazul unei pierderi.Eu le-am facut cam pe toate, sunt 3 analize pe care nu le-am facut(factor Leyden, toxocara si Brucella abortus serologie)
, dar nu stiu daca pot fi responsabile de pierderea unei sarcini:
http://www.organizatiaemma.ro/node/390
Am si eu un dubiu, am intrebat si ieri cand am fost la laborator pentru recoltat si nici ei nu stiau:exista si Ac anticardiolipinici si Ac antifosfolipidici?sau e vorba de aceeasi analiza?


Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

ingeras multumesc de raspuns.o sa caut sa vad unde as putea sa le fac.ca si Tutu nici dr-ul meu nu are incredre in Fundeni.

am primit rezultatul catorva analize.singura pe care nu o inteleg si pare mai aiurea este INR:
INR 1,02 si in drepata scrie: Pentru majoritatea situatiilor clinice intervalul terapeutic INR=2 - 3

sa inteleg ca la mine e mai mic?ce o insemna asta?

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

MikiMiki ...prezent!

mcrissa...eu mai scrisesem de o analiza in capitolul trecut..ii raspunsesem si profei pe aceasta tema:deci eu toate analizele le am bune si am pierdut 4 sarcini....aici in italia mi-au facut o noua analiza:MTHFR,o analiza din grupul trombofiliilor...nu chiar trombofilie ci o predizpozitie genetica spre acesta....oricum ideea e ca cine are MTHFR prezent in anumite conditii,de ex.sarcina,ca asta ne intereseaza.. duce la cresterea homocisteinei si in consecinta da tromboza placentara...chiar daca in Romania nu se face aceasta analiza.. oricum se poate urmari homocisteina care se poate face si daca creste e nevoie de heparina,aspirina nu e suficienta....asta si in conditiile in care toate celelalte analize sint ok...numai bine

tuturor! si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Liliana multumim ca ai venit cu info, eu te chemasem pt Mcrissa dar si mie imi e de fol sa stiu ce ar tb sa fac dc imi iese homocisteina mare si ce tratam tb sa fac. In Ro tb sa ne doftoricim singuri pt ca dc stam dupa dr cine stie cand vom fi mamici.
Profa tie iti scriu deseara pt ca acum sunt la servici si merge si forumul f prost.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Buna fetelor, imi pare rau cand vad cate sunteti la acest subiect, dar este bine pe de alta parte mai ales pentru cele care au pierdut mai multe sarcini sa aflati cauza.

Pentru cele care sunt din Bucuresti si doresc sa faca investigatii amanuntite pe parte de hematologie-imunologie dar nu la Fundeni, v-as putea recomanda Coltea unde am fost eu, gravida fiind. Cu ultima hemoleucograma si analizele anterioare, doctorita Simona Avram face o fisa foarte detaliata si in baza ei se recomanda alte analize. Aici se investigheaza cam orice tine de trombofilie - Proteina C, S, factorul Layden etc.

In ceea ce priveste infectioasele care pot provoca pierderi de sarcini, pe mine doamna doctor m-a intrebat strict de chlamidia, mycoplasma si ureaplasma.

Pentru orice alte informatii care ar putea ajuta, va stau la dispozitie.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Liliana ma bucur tare mult ca ai scris.miki mi-a spus de analiza pe care ai facut-o tu si de atunci ma bate sotul la cap sa-ti scriu si exact cum ai spus tu, sa te intreb daca masurand homocisteina nu pot obtine informatii despre aceste modificari.sti din cate in cate saptamani ar trebui masurata?oare acest MTHFR apare la cariotipul genetic?ca noi am vrea sa facem cariotipul saptamana care vine.
miki cred ca vom putea da lectii doctorilor referitor la investigatiile care se fac in cazul opririi din evolutie a sarcinii.sau poate ca si ei stiu, dar nu se obosesc sa ne da o trimitere cu analizele care ar trebui facute.

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput