Azoospermie - cap 25 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

evanescence, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva.
Iti inteleg foarte bine durerea si disperarea.
O sa reiau si eu povestea mea doar pentru a te incuraja. Sotul tau la fel ca si al meu nu are azoospermie.
Sunt impreuna cu sotul meu din 2004. In 2005, in luna ianuarie ne-am hotarat sa demaram proiectul bb. Ne-am pus pe treaba, doar-doar o sa iasa scorpion. Si nu s-a intamplat nimik. Prin martie am descoperit forumul si am inceput sa citesc. In aprilie faceam prima HSG, rezultatul fiind numai o trompa permeabila. Am inceput monitorizari, dozari crezand ca eu sunt cauza. In martie 2006 i-am zis sotului meu care pana atunci refuzase sa faca orice analiza ca eu divortez caci vreau copil.
1 aprilie 2006, prima spermograma la Matei la IDS. Rezultatul: 3,2 mil spermatozoizi, oligoastenoteratozoospermie severa. Nicio sansa de bb. A inceput sa ia tratament cu antibiotic caci avea multe leucocite.
Iunie 2006 - test de sarcina pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 8 sapt.
Am zis ca gata, asta a fost, daca nu se poate renunt. Am stat un an pe bara, fara nicio analiza. Aprilie 2007 mi-am refacut hormonalele, iar monitorizari.
Octombrie 2008 - vreau inseminare. Ma duc repede la Moisa, iar refacem spermograma. Eu stiam ca ovulez si am zis ca poate o conving sa facem ceva. Rezultat: 2 milioane de spermatozoizi, acelasi diagnostic. Mi-a zis clar ca nu mai e timp. Analizele hormonale au iesit parfum, spermocultura beton. Cauza?
Noiembrie 2008 - test de sarcina pozitiv. Sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani.
Anul acesta am zis ca daca tot fac credit pentru casa sa tin bani de FIV, ca alta sansa nu am.
August 2008 - test de sarcina pozitiv.
Am 35 de ani si o singura trompa permeabila. Sunt convinsa ca atat Matei cat si Moisa au facut bine analizele.
Dar pentru noi cu sotii cu probleme atat de grave timingul este extrem de important.
Deci fruntea sus si multa-multa bafta si credinta in Dumnezeu!


Ingerasul meu

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

va multumesc la toate pt vorbele frumoase
am hotarat sa fac o pauza,adica sa facem,toata ziua am stat singura in casa si m-am gandit,ma doare si capul,nici nu am lucrat,imi iau concediu 2 sapt si ma ocup un pic de mine,de casa si de relatia noastra ,nici n-am mancat doar m-am gandit...acum 2 pagini eram asa increzatoare si acum sunt distrusa,mi-e foarte greu,va admir pe toate,si ma bucur de reusite mai mult decat ma bucur cand aflu de la o colega,cunostiinta...voi imi sunteti prietenele de suferinta si voua va doresc din tot sufletul sa aveti succes la proiectul
am primit asa multe raspunsuri la toate topicurile unde scriu,am postat peste tot...va multumesc

O sa fac o pauza si de la forum,poate pana imi revin ca mi-e foarte greu,vreau sa uit de tot,vreau sa am puterea de a nu-mi mai dori acel copil,vreau lucrul acesta ca eu sunt daramata psihic,nu am stiut pana acum ca sunt asa slaba de fire...

O sa vorbesc si cu mama,cred ca e timpul sa afle,trebuie sa vb cu cineva altfel nu stiu cum trec peste asta
Mai avem prin casa multi maca,l-carnitin,zinC,vit.E,acid folic...le-am cautat am zis daca tot le-am cumparat sa le foloseasca...renuntam si la gonal macar ne mai revenim si financiar...si cine stie,o sa mai intru pe forum sa va citesc cand ma va ajuta D-zeu sa trec peste asta ca acum chiar nu mai pot.
Va multumesc imi sunteti cele mai dragi
Sper sa va gasesc pe toate gravide cand o sa imi revin
Sa va ajute DUMNEZEU

Vreau si eu sa fiu

http://tt.lilypie.com/duzAp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Evanescence - sper ca in timpul asta sa reusesti sa te odihnesti si cu mintea limpede sa reusiti sa va ganditi impreuna la un plan de actiune! Toate gandurile bune catre tine !

E posibil sa te simti descurajata sub impactul vestilor primite. La fel am fost si eu si inca mai "caut" planul, scurtatura eventual.
Insa eu ma gandesc asa: e adevarat ca nu mai suntem f tineri (eu am 32, sotul 30), insa tot e bine ca pana la urma ne-am hotarat sa facem investigatiile, chiar daca am descoperit o problema. Era mult mai rau daca nu stiam ca avem o problema si tot perseveram.Pierdeam si mai mult timp.

Si eu am momente cand ma simt descumpanita, programarile la dr le gasesc greu pt ca sotul e plecat mult timp si cat e in tara e f aglomerat, iar cand e vb de dr buni astepti si cu lunile. Cumva insa vom gasi calea, eu deja citind tot topic-ul asta de 25 de capitole simt ca am mult mai multe cunostinte decat daca ma intalneam cu 2-3 medici, am o gramada de informatii pe care trebuie sa mi le pun in ordine si sa trec la atac.

Le multumesc din suflet fetelor minunate care au scris aici tot ce au aflat, e un diagnostic tare greu de acceptat, insa pana la urma important este ca exista solutii, chiar daca nu toate ne sunt f la indemana si inseamna o reprioritizare a tuturor planurilor, pentru ca implica un efort imens: timp, bani, energie, cam tot e canalizat in cazul nostru pe directia asta...


Aprilwww.flickr.com/photos/mikipreda/page2" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailemac spune:

AMZULICA, de fiecare data citesc cu lacrimi in ochi povestea voastra. Imi esti tare draga. DD va fost alaturi. Un pt tine si pt LUCA.
EVANESCENCE, sunt alaturi de tine. Stiu ce simti. De multe ori am aceleasi reactii ca ale tale.
toate fetele. Va citesc zilnic dar scriu foarte rar. Nu am noutati. Papam naturiste si ma rog de sot sa mearga sa-si refaca analizele. (azoospermie 0 ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns csana spune:

Evanescence
chiar daca nu vei citi prea curand aceste randuri, candva te vei intoarce pe forum si atunci vei vedea si acestea... sufar pentru tine si-ti inteleg durerea...cuvintele sunt de prisos, dar vreau sa cred ca nu se poate ca Dumnezeu sa ignore atatea lacrimi. stiu ca El nu ne da mai mult decat putem indura, ca ne va mangaia cu bucurie mai mare dacat suferinta pe care am indurat-o. Si mai stiu ceva. Ca Dumnezeu lucreaza intr-un singur fel, adica minunat. Ma rog sa faca o minune si cu voi doi.
si eu m-am desumflat in speranta pe care o aveam legat de Gonal F. dar vreau sa incercam si asta.
Moniland Doamne Ajuta sa fii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Evanescente nu dispera. Trebuie sa lupti pt ceea ce iti doresti. e normal sa clachezi la un moment dat cred ca multe dintre noi am patit asta dar totul e sa te ridici si sa o iei de la capat. Capul sus.
Fetelor m-au impresionat povestile voastre.

Eu de azi sunt detinatoarea a 3 embrionasi frumosi si sanatosi care sper sa le placa la mine si sa stea 9 luni.

Va pup si va doresc tuturor multa bafta.


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Fetelor va trebui sa ma stergeti de pe prima pagina ptr ca nu mai sunt gravida.....bebe s-a oprit din evolutie la 8 saptamani. Povestea e destul de urata, a implicat si un chiuretaj de urgenta, am fost destul de trista dar acum mi-am revenit si vad partea buna a lucrurilor si anume ca am ramas gravida natural si am toate sansele sa se intample iar.
Asa cum i-am rugat pe prieteni si colegi v rog si pe voi sa nu imi transmiteti mesaje de parere de rau: le accept doar pe cele de incurajare si speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Csana, sarut mana! L-am comandat insa (de lene) online, pe site-ul dat de evanescence si am cerut livrare in 24h. asta se intampla acum vreo 3 zile si inca nu am medicamentul...

evanescence, nu lasa disperarea sa te cuprinda! vezi ca sunt solutii, chiar daca nu asa visai sa se intample totul... la noi, e mult mai rau si in cazul lui si al meu, am luat-o deja pe calea FIV, m-am mai dat o data cu capul de pereti si acum imi adun puterile pt o noua speranta. Iti doresc sa te tina DD sub umbrela lui!

dalailana iti trimit o mare incurajare, din tot sufletul!


still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Elenada-Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat!

Dalailana, cel mai important e ca s-a intamplat,cum ai zis si tu! Acum e greu dar va veni ziua in care va fi bine iti vei duce visul pana la capat!Iti doresc ca ziua aceea sa vina mai repede decat speri!




Aprilwww.flickr.com/photos/mikipreda/page2" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

dailalanaesti o fire f puternica ,iti doresc ca data viitoare cand vei ramane gravi sa aduci pe lume comoara mult asteptata

Mergi la inceput