Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

aaa, tuseu vaginal mi-a facut dr. la urgente, cand sangeram, apoi mi-a facut eco si nu mai era sarcina, dar nu cred ca mi s-a tras de la tuseu, cred ca era dusa deja in cazul meu. Urasc tuseul, si da, cred ca poti sa pierzi sarcina si de la asta!
si imi aduc aminte ca aveam 34 de sapt. la sarcina cu Marc cand m-am dus la urgente ca aveam contractii si dr. care era de garda mi-a facut tuseu vaginal, cu valvele alea reci, m-a durut ingrozitor, imi venea sa urlu, apoi m-au internat si m-au pus pe perfuzii, a venit dr. meu si cand i-am povestit ce am patit mi-a zis ca putea sa nasc prematur din cauza dr. aia care mi-a facut tuseul! noroc ca Marc era bine mersi la locul lui, am mai stat o zi si pana la urma am nascut la 40 sapt. fara probleme.

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

in legatura cu acest progesteron. este cineva careia i s-a recomandat utrogestan sau duphaston dupa saptamana 12/13? mie nu mi l-a oprit, dimpotriva mi-a marit doza zilnica. mentionez ca nu mi-a dat sa imi fac analiza progesteronului. am luat pana in sapt 16 cand s-a produs avortul. eu am fost internata inainte cu aprox 16 zile cu placenta jos inserata. cand s-a intamplat necazul, doctora mi-a spus ca "eu ti-am zis de la inceput ca ai placenta cu probleme, ma asteptam", DAR eu am citit pe DC despre cazuri cu placenta jos inserata care au dus sarcinile la capat si copilasii sunt sanatosi.
la mine nu s-a investigat BB dupa, si nici mie nu mi s-a facut altceva decat chirotaj. a fost prima sarcina.

a, si pentru ca eu am RH-, ar fi trebuit sa mi se faca un vaccin in primele 72 de ore, DAR A UITAT DOCTORITA SA MI-L FACA.

apropo de valve, si eu le urasc. cand mi-a facut astfel de control prima data, am simtit pana a doua zi inca totul acolo.


sa aveti o zi cu mult "bun bun"
LA MULTI ANI si CRACIUN FERICIT TUTUROR!
viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
nunta noastra
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Sarcina oprita in evolutie.....
La mine probabil este mai simplu. Stiu cauza dar nu stiu ce anume a generat aceasta cauza. Din cate am inteles nivelul Bhcg este dat nu de catre embrion ci de catre sacul gestational. La mine sacul gestational s-a oprit din crestere la 5s3z. Embrionul a crescut normal pana la 7s4z cand a ajuns la acelasi nivel cu sacul gestational. Atunci s-a oprit.
In tot acest timp am luat 8utrogestan/zi (2+3+3), aspenter si cortizon. Corpul galben a fost in regula, tuseu vaginal nu am facut. Am incercat sa gasesc raspunsuri ce anume influenteaza acest sac gestational dar din pacate nu am gasit nimic. Am deschis topic inainte cu cateva zile de pierderea sarcinii dar nu a raspuns nimeni de unde am inteles ca nimeni nu s-a confruntat cu aceasta problema.
Am gasit un articol la un moment dat unde se spunea ca in 37% din sarcinile obtinute prin FIV sacul gestational este mai mic dar dupa 8 saptamani incepe sa recupereze iar din momentul in care se detecteaza activitate cardiaca riscurile scad foarte mult. La mine nu numai ca nu a recuperat dar nu a mai crescut nici macar 0,000001mm de la 5s3z.
Cam asta mi s-a intamplat mie....
De ce? Nu stiu....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

catalina, si eu am avut sacul mai mic decat embrionul. la ecografia transvaginala de la 7 si 9 saptamani s-a vazut ca e cu 2 sapt in urma embrionului. insa la eco de la 12 sapt, doc a zis ca e ok si ca nu mai are nici o importanta ca sacul a fost mic. inseamna ca e asa cum ai zis tu, ca daca se constata bataile inimioarei, atunci sacul, fie el mai mic, e in regula.

cu cat trece timpul si ma gadescmai mult , ma intorc la aceeasi chestie. placenta????????????? eu ar fi trebuit sa nu ma mai misc din pat sau sa ridic ceva in aceasta situatie, dar am botezat si acel efort posibil sa fi agravat totul?????




sa aveti o zi cu mult "bun bun"
LA MULTI ANI si CRACIUN FERICIT TUTUROR!
viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
nunta noastra
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

happymum - din pacate la mine nu s-a aplicat aceasta regula. Desi a avut activitate cardiaca, creierul incepuse sa se formeze, mugurasii membrelor existau, era in grafic ambrionul....din pacate sacul gestational a fost mic si neprimitor pt puiul meu.

Imi cer scuze, nu iti cunosc "povestea" dar cred ca este o cauza mult mai probabila faptul ca nu ti s-a facut vaccinul decat ca ploacenta a fost jos inserata sau ca ai fost la botez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

In cazul in care mama este Rh negativa, iar sotul Rh pozitiv, deoarece pana la nastere nu se cunoaste Rh-ul fatului, trebuie luate masurile de prevenire pentru situatia in care fatul ar fi Rh pozitiv, deci incompatibil cu sangele mamei. Prima masura o reprezinta analizele de sange ale mamei atat inaintea de a ramane insarcinata, cat si pe toata perioada sarcinii, pentru se observa daca nu au aparut anticorpi materni anti-Rh care ar putea sa atace sangele copilului.
Cea de-a doua masura o reprezinta vaccinarea mamei cu imunoglobuline anti-D o data in saptamana 28 de sarcina si a doua oara in primele 72 de ore dupa nastere, numai in cazul in care copilul este Rh pozitiv.
In aceste conditii de supraveghere atenta, femeia insarcinata trebuie sa stie ca nu are de ce sa se teama de consecinte nedorite, deoarece copilul nu va fi in niciun pericol atata vreme cat nu au aparut anticorpii anti-Rh in sangele mamei. Femeia cu sange Rh negativ poate avea mai multe sarcini fara probleme daca dupa fiecare nastere isi face vaccinul imunoglobulina anti-D.
Atentie! Vaccinul imunoglobulina anti-D trebuie facut de catre femeia Rh negativ si in conditiile unui posibil contact cu sange Rh pozitiv : in urma unui avort spontan sau la cerere, in urma amniocetezei, sau in cazul in care au aparut sangerari in primele doua trimestre de sarcina. Aceasta vaccinare o va asigura ca pe viitor nu vor aparea anticorpi anti-Rh care sa ii puna in pericol urmatoarea sarcina.

nu stiu daca am dezvoltat anticorpi sau nu. nu stiu nici daca acest lucru este posibil in primul trimestru de sarcina. in sapt in care am pierdut sarcina trebuia sa merg sa fac dozajul dar n-am mai reusit.



sa aveti o zi cu mult "bun bun"
LA MULTI ANI si CRACIUN FERICIT TUTUROR!
viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
nunta noastra
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

La mamici de iul-aug 2009 a postat o fata Bibuba un art despre ecografe. Il reiau aici:
"O stire de de pe canalul de stiri CNN (Dec. 2005)

Copiii pot auzi, īnainte de nastere, ecografiile pe care le fac mamele lor, afirma cercetatorii americani, care precizeaza ca īn aceste cazuri micutii aud un zgomot asemanator cu cel pe care īl recepteaza un adult atunci un tren cīnd intra īntr-o gara, se arata īntr-un studiu aparut īn revista New Scientist.

Cercetatorii precizeaza ca o examinare cu ultrasunete nu are absolut nici un efect negativ asupra copilului.

Pentru un adult ultrasunetele au o frecventa prea mare pentru a fi percepute de ureche. Īnsa tehnica ecografiei provoaca vibratii secundare īn interiorul uterului. Aparatura care produce ultrasunetele foloseste pulsuri de sunete, pentru ca un flux continuu ar putea īncalzi prea mult tesuturile examinate. Acest "puls" produce un efect de clopot īn interiorul uterului, unde sunetul poate ajunge si la o suta de decibeli.

Autoriii studiului subliniaza ca medicii ar trebui sa aiba grija sa nu īndrepte sonda ecografului direct spre urechea fetusului (caz īn care sunetul perceput ajunge la intensitatea maxima) decīt daca exista un motiv de a suspecta anomalii faciale sau craniene. "

Deci nu sunt chiar inofensive.
O fata care am cunoscut-o tot la zmeurici Andreea_1979 mi-a povestit ceva care mi s-a parut cam straniu at, am zis ca poate s-a inselat dr la inceput. A fost la 8 sapt la ecograf si i-a spus ca se vede inimioara ca apoi dupa cateva minute ca nu se mai vede. Deci i s-a oprit inimioara in timpul ecografului. Dc e adevarat ce scrie in art de mai sus inseamna ca bb s-a speriat f tare si i-a incetat bataile inimii.

Eu pe viitor nici nu stiu ce ar tb sa fac, sa nu merg la ecograf pana in sapt 14-15?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Kitta tb sa gandim pozitiv dc vrem sa fim mamici. Din pacate varsta isi spune cuvantul si dc te apuci sa citesti tot felul de statistici te demoralizezi total. Sa speram ca noi vom sparge ac statistici si vom fi mamici pana la urma .
Alinaalex si eu sunt convinsa ca tuseul vaginal l-a afectat pe bb . Am citit art www.nelsonginecologia.med.br/gynpalpation_engl.htm" target="_blank">acesta si asa cum scrie acolo sunt femei mai sensibile care nu suporta ac procedura.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

miki- cum sa se sperie embrionul de 8 saptamani? Sperietura este o emotie generata de creier.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Catalina ne cunoastem de la zmeurici, nu pot sa-ti urez bun venit aici pt ca nu e un capitol tocmai vesel dar speram ca vom reusi sa-ti urcam moralul si sa gasim o solutie la pb ta.
Uite, tu ai spus ca BHCG-ul il secreta sacul, nu embrionul. Oare nu era indicat sa faci injectii cu pregnyl? Eu am citit ca ac pregnyl face bine in sarcina, o sa caut link-ul si am sa ti-l dau.
Uite am gasit un raspuns al dr Tutunaru despre ce face pregnylul:
"1. inducerea maturarii ovocitare si a declansarii ovulatiei (in calitate de molecula surogat LH)
2. reducerea riscului de avort spontan in cazurile DE SARCINA cu sangerare in primul trimestru sau in cele cu risc de avort imunologic (prin efectul angiogenetic, imunomodulator si cel inductor al diferentierii trofoblestului)
3. in cazurile DE SARCINA cu placentatie deficitara, cuantificabila prin rezistentele crescute pe arterele uterine (prin efectul vasodilatator datorat receptorilor LH de pe arterele uterine)."
Sunt termeni care habar nu am ce sunt dar se vede ca face mult bine intr-o sarcina. Intreaba dr tai din Grecia de ac Pregnyl si te rugam sa ne spui si nou parerea lor
La prima sarcina saculetii au fost buni?



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki La anul pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput