Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

mcrissa...imi pare rau dar nu stiu la cit timp trebuie masurata homocisteina ....in cariotip(pe care il facusem impreuna cu fibroza chistica cu mult timp inainte) nu iese mthfr-ul....este un polimorfizm de coagulare sanguina...daca mai ai intrebari sint pe aici...acum fug la munca lucrez dupa amiaza...numai bine!

Miki ..pai schimbam profesiunea devenim doctorite daca e nevoie...ce sa facem,bine ca ne-am intilnit aici:fiecare stie cite ceva...putin cu putin poate ajungem impreuna la marea intilnire cu bebeii nostri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

la toata lumea!!!
O sa ma interesez si eu sa vad ce e cu homocisteina asta,pana acum nu mi-a zis niciun dr...Si da,e reala chestia cu analizele ciudate la Fundeni,acum 2 ani acolo am fost sa fac testele de coagulare care nu se faceau in timisoara,si mi-a iesit val.cu deficit la proteina S,iar dupa ceva vreme,cand au putut face si la Tm,a fost in limite absolut normale.ce e si mai ciudat,e ca buletinul de la Fundeni nu are nici o parafa,nici o semnatura,nimic,e pur si simplu o lista de la imprimanta...eu nici n-am bagat de seama,dar dupa ce am pierdut sarcina si am inceput sa umblu si pe al hematologi(nu vreau sa ma repet,nu stiu daca v-am mai spus,dar ce m-a ingrijorat atunci cel mai mult a fost ca dupa chiuretaj am facut soc hemoragic si CID,era sa-mi scoata uterul,si oricum nu prea imi dadeau mari sanse de supravietuire,dar dr.toti,s-au comportat exemplar),mi s-a spus ca analizele astea sunt cam complicate,nu le poate face oricine,mi sa- spus ca nici macar nu se recolteaza sangele ca de obicei,cu garou,ci prin punctia simpla a venei,si se prelucreaza imediat.Si ca trebuie sa treaca cel putin o luna de la orice tratament cu estroprogestative,pt.ca altfel apar erori,si ca nici in sarcina nu obtii valori reale,ca in sarcina factorii de coagulare au valorile putin modificate.In acest contezt,unul din hematologi mi-a zis ca buletinul de analize de la Fundeni e fara valoare,si ca ,de ex,nici n-as putea sa fac vreo reclamatie,ca n-am pe cine sa trag la raspundere,fara parafa si semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

la toata lumea!!!
O sa ma interesez si eu sa vad ce e cu homocisteina asta,pana acum nu mi-a zis niciun dr...Si da,e reala chestia cu analizele ciudate la Fundeni,acum 2 ani acolo am fost sa fac testele de coagulare care nu se faceau in timisoara,si mi-a iesit val.cu deficit la proteina S,iar dupa ceva vreme,cand au putut face si la Tm,a fost in limite absolut normale.ce e si mai ciudat,e ca buletinul de la Fundeni nu are nici o parafa,nici o semnatura,nimic,e pur si simplu o lista de la imprimanta...eu nici n-am bagat de seama,dar dupa ce am pierdut sarcina si am inceput sa umblu si pe al hematologi(nu vreau sa ma repet,nu stiu daca v-am mai spus,dar ce m-a ingrijorat atunci cel mai mult a fost ca dupa chiuretaj am facut soc hemoragic si CID,era sa-mi scoata uterul,si oricum nu prea imi dadeau mari sanse de supravietuire,dar dr.toti,s-au comportat exemplar),mi s-a spus ca analizele astea sunt cam complicate,nu le poate face oricine,mi sa- spus ca nici macar nu se recolteaza sangele ca de obicei,cu garou,ci prin punctia simpla a venei,si se prelucreaza imediat.Si ca trebuie sa treaca cel putin o luna de la orice tratament cu estroprogestative,pt.ca altfel apar erori,si ca nici in sarcina nu obtii valori reale,ca in sarcina factorii de coagulare au valorile putin modificate.In acest contezt,unul din hematologi mi-a zis ca buletinul de analize de la Fundeni e fara valoare,si ca ,de ex,nici n-as putea sa fac vreo reclamatie,ca n-am pe cine sa trag la raspundere,fara parafa si semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Miki, poti sa pui la catastif si protocolul hematologic complet pe care l-am insirat eu aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=130925&REPLY_ID=4401539

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Luca multumim, l-am pus la catastif.
Bubulina imi pare asa de rau ca nu sunt din Buc,sa ma pot duce la toti dr aia buni, e f rau sa nu stii la cine sa te duci in orasul tau. Multumim pt ajutor
Profa tie iti tb un dr care sa te ajute sa tii sarcina nu unul care sa te lase . Deci at cand te-ai dus la Zadori ai gresit directia. Poti lua 5 utrog dar tb sa-ti faci test de sarcina pt ca nu mai vine CM-ul dupa atata utrog.
Spui ca la ultima sarcina nu ai avut prog, cum ai aflat asta? Ai facut analiza sau ai detectat ecografic lipsa corpului galben?
Liliana regret ca nu am ales profesia de dr, acum e prea tarziu la varsta mea. Dar ne facem noi dr cu scoala netlui si o sa avem bbici in brate la anul .
Mcrissa ma bucur ca te vad activa si cauti solutii la pb ta. Hai ca o scoatem noi la capat.
Mie mi s-a cerut anal antc antifosfolipidici.
-ici pt toate fetele



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki am atata energie de consumat si unde sa o consum mai bine decat incercand sa gasesc un raspuns pentru oprirea in evolutie a sarcinilor(si noaptea in somn tot asta fac, visez ca mai caut cate ceva, ca vorbesc cu doctorii).Oricum nu am somn, dorm maxim 4 ore pe noapte.Am gasit un forum unde se discuta mult despre MTHFR:
http://www.pregnancy-info.net/QA/answers-MTHFR_

am vazut ca aici li se recomanda fetelor sa ia aspenter(plus vitaminaB6, B9 si acid folic) inca inainte de a ramne insarcinate.Liliana tu iei deja ceva sau vei incepe tratamentul dupa ce ramai insarcinata?

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

mcrissa...mie mi-au zis sa iau toata viata aspenter+acid folic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

LilianaFi oare aceasta analiza MTHFR se poate face si la noi?pentru fata noastra luptatoare!
Miki-Miki la aceasta sarcina chiar am avut mare grija de alimentatie si nu am mancat condimentat. Daca la cea din vara am mancat picant, nu iute si ma gandeam ca nu am facut bine, acum chiar am avut grija. Deci nu cred ca alimentatia poate influenta oprirea sarcinii din evolutie. Sunt anumite alimente care pot provoca avort: plumbul din apa, daca mananci foarte iute i-ti poti provoca contarctii uterine, anumite ceaiuri care sunt interzise si in rest foarte putine alimente influenteaza o sarcina care decurge normal.
In plus cu doua luni inainte de FIV, am luat Omega3, un complex de B-uri si bineinteles acid folic 5mg.
Profa tinem pumnii pentru luna asta!
Mcrissa incearca sa dormi mai mult iubita! Eu de ex. am dat in cealalta extrema dorm prea mult, nu prea i-mi vine sa ma mai trezesc....
Ingeras26a ai inceput sa faci analizele?pentru Maya


"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Ioanatugs,merci!Miki,la sarcian trecuta se vedea chistul de corp galben,dar in a 3-a zi de cand asteptam CM,cam prin ziua 30,pe langa bhcg-ul pe care l-am facut in ziua 27,am facut si progesteronul.A fost 25,ceea ce era acceptabil pt.momentul acela.Cum bhcg,pe care-l faceam din 2 in 2 zile nu crestea cum ar fi trebuit,iar la eco nu se vedea inca ceva clar,doar la doppler se vedea intr-o zona o irigare mai semnificativa,am refacut si progesteronul,cam dupa 1 saptamana.Era 15.Pe urma,tot din 2 in 2 zile scadea constant,pana a ajuns la 8,dar bhcg crestea lent,dar crestea,si in mom.acela am decis sa fac chiuretaj,aparuse si imaginea la eco,dar era f.mic sacul embrionar,era clar ca nu e o sarcina ok.Initial s-a suspectat o extrauterina,si de-aia nu mi-a dat,probabil,progesteron,dar dupa aceea,am citit eu un articol al dr.Vladareanu de la Elias in care scria ca se exclude o sarcina extrauterina,daca progesteronul este ,in oricare moment,peste 25.Eu am citit asta prea tarziu,dr.meu poate nu stia...asta e.inca sper sa am noroc luna asta,am fost din nou alaltaieri al eco,foliculul de 23 s-a desprins,endom.era ok,am inceput de azi sa iau progesteron...nu pot decat sa sper si sa astept!la toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

http://www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php

Sper sa se vada linkul bine.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput