Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-11

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-11 | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj




Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10










Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10




ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________



Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.



LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in asteptarea rezultatului BHCG , DOAMNE AJUTA !!


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta prin FIV).


Lavinia78 31 ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot - 3 sarcini oprite in evolutie la 5, 6 si 7 saptamani.


Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (2 sarcini oprite din ev la 8sapt si 4,5sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Rosca 38 ani, povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.
_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Alexuta1181 28 ani povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .


Andrutzac33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot. 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita in evolutie la 8 sapt, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa30 ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.



_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor m-am intors din minivacanta dar voi pleca din nou in curand pt o per mai lunga. V-am deschis cap nou cu userul comun trombofilia (parola o stiu eu si Mcrissadeocamdata)
Am pus o avertizare pe prima pag si anume:
"1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10"


Mai sunt si alte alim care contin vit K din plin care eu le-am consumat : lapte, capsuni carne(in carne e mai putina vit k)

M-am cautat si rascautat, am scormonit sa vad unde am gresit si am gasit asa:
-am consumat alimente care contin vit k : varza, capsuni, lapte, carne (aproape zilnic)
-am stat in pat in WE (at a inceput sa scada BTHCG), trombofilia mea a fost agravata de imobilizare. Tin minte ca incepuse sa ma doara spatele de atata stat in pat. Eu am 2 mutatii f urate care dau tromboza, deci tb sa fiu f f atenta pe viitor, sa afc miscare zilnic, sa nu stau imobilizata la pat f mult timp.
-carnea de pui are si ea cantit de B-ri insemnate iar eu deja luam doze mari de B12 si B6. In Neevo e cantit mult mai mica de B6 decat luam eu, oare a fost o supradoza la mine care a devenit toxica pt bb ??
-pe un site american era o avertizare la produsul Neevo sa nu se ia cu lapte. Eu am baut lapte f mult, in spec dimineata cand luam si pastilele. Nu stiu de ce era avertizarea aceea, oare B-rile nu se impaca cu laptele? Dc aflati ceva sa-mi spuneti si mie.

pupici









Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

chiar vroiam sa intreb:cine esti tu,trombofilie draga?
mihaela.habar n-am.sorry

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

rosca,exact asa a zis si geneticiana-hematolog de la gine1 care face aceste anal.totusi,eu nu risc.mi-a si explicat ca am doar 25%din acidul folic de care am nevoie din cauza mutatiilor,el neasimilandu-se.si doar cu acid folic,nu va fi nici o problema.totusi,necunoscand fete care doar asa sa o scoata la capat......+ca B6 si B12 actioneaza ca niste catalizatori pt B9.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

chiar vroiam sa intreb:cine esti tu,trombofilie draga?


Aia careia tb sa-i dam in cap







Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny te-ai laudata odata ca stii engleza bine, am un art pt tine despre B-ri, acolo scrie ca doza de acid folic mai mare de 5 mg face rau si alte chestii. Cand ai timp poate sintetizezi si dam link apoi catre mesajul tau pe prima pag.
Articolul : http://www.acu-cell.com/bx.html




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Miki, ma bucur sa te "vad" atat de tonica. Cu riscul de a te supara, iti spun ca nu cred in nici unul din motivele insirate de tine ca fiind cauza pierderii. Eu continui sa cred ca a fost un accident genetic sau ceva ce nu ai descoperit inca, si prima parte mi se pare mai probabila.
Chiar crezi ca bb nu a trait pt ca ai mancat capsuni ?
Iubita, nu te chinui inutil !!!!
Am cautat pe net despre vitaminele acelea, Neevo si am gasit ca se evita produsele lactate sau alti suplimenti cu Ca deoarece se incetineste absorbtia vitaminelor, probabil sunt compusi care reactioneaza cu ionii de calciu si formeaza alte saruri mai greu absorbabile.
Vit K - te gandesi la ea ca si coagulant, nu ? Atentie ca si multi-vitaminele pot contine K .

pt toate fetele curajoase : Miki, Profa,Mihaele, Danny, Criss



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Citat:
citat din mesajul lui danny1

chiar vroiam sa intreb:cine esti tu,trombofilie draga?


Aia careia tb sa-i dam in cap







Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!









"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki,m-am uitat peste art.o sa-l traduc.nu-i capat de lume.si eu zic ca goldi.dar tu faci cum zice sufletelul tau.eu voi manca roshii and company,ca au vit.nu cred ca o farfurie de ciorba de fasole,dovlecei pane poate sa-i faca ceva la bebe.si mie daca-mi zici sa nu mananc ceva,apai musai aia imi tre.eu cred intr-o alimentatie echilibrata si sanatoasa..
tot pr miki,si pt puterea ei de a se documenta continuu.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:
La analizele facute pentru anestezia pt punctie, mi-au iesit urmatoarele valori:
Activitatea de protrombina (AP) mi-a iesit 70%, la valori de referinta de 80.00%-120,00%
INR 1,27 la valori de referinta 0,8-1,2
Timp de coagulare 6,3 valori de referinta 6-10min
Timp de sangerare 3,4 la valori de referinta 2-4 min
APTT 28.5 la valori de referinta 26-34 sec.

Problema mea este ca sunt in ziua 7 de la ET, iar medicul mi-a spus ca daca sunt la primul FIV, sa iau aspirin protect doar 7 zile dupa ET, lucru cu care nu prea sunt de acord.(ma gandesc sa iau mai multe zile)
Ce inseamana AP-ul acela sub limita? Si INR-ul putin marit?
Mi se pare cumva ca AP-ul este in contradictie cu timpul de coagulare, care este spre limita inferioara.
Nu mai inteleg nimic!
Multumesc anticipat pt raspuns!

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu stiu,tamarrylis.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput