Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profa spune:

multumin,lavinia,pentru urari!
ingeras,cred ca e asa cum zice avalon,probabil ca tocmai ai ovulat,ti-a zis ceva de lama de lichid in Duglas? Sau poate ca primul dr. s-a inselat si ceea ce a vazut nu a fost folicul,pe stanga.Eu am o prietena care e radiolog,si mi-a zis ca a intalnit multe paciente la spital carora li s-a spus ca au ovare micropolichistice,si luau si tratamente,si de fapt ceea ce se vedea erau doar vase de sange.Referitor la endometru,tind sa cred ca n-au fost tocmai ok masuratorile,fie prima data,fie a doua oara.Ia niste ginseng cu laptisor de matca, sa vezi ca-ti va creste vizibil dimensiunea endometrului si nivelul estrogenilor.Si pune-te pe treaba deseara si maine,ca foliculii aia doi nu-s de lepadat!!! Despre structura endometrului nu ti-a zis nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosca spune:

Ma numesc Gabriela,am 38 ani si o sarcina oprita in evolutie.Dupa chiuretaj am facut nenumarate analize ,toate au iesit ok,iar in final m-am indreptat spre FIV.Prima optiune a fost Polisano Sibiu,unde am inceput cu doua fertilizari...nereusite si o stimulare pentru Fiv ,la care am raspuns prost(2 foliculi datorita FSA mare),ca urmare m-au trimis acasa fara sa mai fac nimic.Am continuat cu un FIV la Szeged unde am obtinut 3 foliculi ,s-au fertilizat 2 prin ICSI,nu s-a prins nici unul.De capul meu am facut histeroscopie(unde am costatat ca aveam uter bicorn-au indepartat septul)analize ADN(am aflat ca am cele doua MTHFR heterozigote(mi s-a prescris doar acid folic).Danny suntem din acelas oras poate gasim un hematolog !!!!Avalon daca ai rabdarea sa ma consiliezi si pe mine doresc adresa de email.Multumesc ca existati!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

miki

desi un pic mai tarziu , sunt cu sufletul alaturi de tine !!!

goldi
citind ceea ce ii spunei lui miki de limfocite si probleme imunologice mi-am adus aminte ca in rezultatul hemoleucogramei care mi s-a facut inainte de histeroscopie valoarea limfocitelor este mai mare decat normal dar numai ca procent nu ca si nr , sunt 47% fata de val.max.40%.Crezi ca are legatura cu problema imunologica (ATPO pozitivi) ?
De asemenea MCH-Hb.eritrocitara medie mi-a iesit putin crescuta 31.4 fata de 31.2
Si as mai avea o intrebare , care este parerea ta referitor la doza zilnica de prednison?
Multumesc !!!
Avalon
frumoasa semnatura !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

sorina[/b]_[b]sz,ti-am trimis PM.
alla77,un milion de scuze....,acum am deschis casuta de mesaje private si am vazut ca in iunie m-ai intrebat de B-uri:Eu le-am comandat pe net,la adresa www.tratamente.ca .Firma se numeste Organika, iti vin prin curier cam intr-o saptamana,costa cam 110 lei vit. B12 de 1mg,sub forma de Metilcobalamina
iar B6 de 100 mg ca 50 lei.La inceputul fiecarui capitol de-al nostru,miki a postat inca o adresa de unde si-a cumparat si ea.Acolo sunt mai ieftine,dar vit. B12 e sub forma ciancobalamina-forma pentru care sunt unele controverse privind toxicitatea in sarcina,si in cutii sunt 60 de capsule,fata de 90 cat sunt dincolo.Daca te hotarasti sa le iei,ramane sa alegi.Te pup,si inca o data, mii de scuze pt. intarziere!!!
la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

profa sa sti ca in primul rand la tine m-am gandit cand am hotarat sa nu mai fac TT, dar nu am vrut sa-ti mai reamintesc.nu vreau sa opresc Clexane, am ajuns sa le iubesc cand vad ca puiul meu creste si e activ.profa putin cam mare foliculul , dar tu baga carbuni acolo ca poate se prinde ceva
ingeras mi se pare tare ciudat cu ecografiile astea.unul dintre ecografisti a gresit sigur.si daca se spargea deja si ovulai ramanea o urma de unde s-a spart foliculul.

12+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

buna fetelor!Rosca (Gabriela) si eu merg la Szeged si imi pare rau ca nu ai reusit.Si eu am fost diagnosticata cu uter bicorn, dar mi s-a spus ca este diferit de uter septat,ca ar fi in forma de inima.La care dr. esti la Szeged?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Citat:
citat din mesajul lui luck

miki

desi un pic mai tarziu , sunt cu sufletul alaturi de tine !!!

goldi
citind ceea ce ii spunei lui miki de limfocite si probleme imunologice mi-am adus aminte ca in rezultatul hemoleucogramei care mi s-a facut inainte de histeroscopie valoarea limfocitelor este mai mare decat normal dar numai ca procent nu ca si nr , sunt 47% fata de val.max.40%.Crezi ca are legatura cu problema imunologica (ATPO pozitivi) ?
De asemenea MCH-Hb.eritrocitara medie mi-a iesit putin crescuta 31.4 fata de 31.2
Si as mai avea o intrebare , care este parerea ta referitor la doza zilnica de prednison?
Multumesc !!!
Avalon
frumoasa semnatura !!!





Luck, din pacate nu este o regula.Mie limfocitele mi-au iesit chiar un pic sub limita, dar raportul dintre subpo****tiile de limfocite era alterat, in sensul ca NK ,ca si procent, era prea mare comparativ cu limfocitele "bune".
Eu zic sa nu-ti mai bati capul cu asta din moment ce stii sigur de ATPO .
Iar concentratia de corticosteroizi depinde pentru ce sau pentru cate afectiuni se iau si nu de multe ori, de doctor.
In general, pentru un tratament lung, cum ar fi cel din sarcina, nu ar trebui doze prea mari, mai ales ca ele trebuie intrerupte de prin saptamana 12, dar gradual inca vreo cateva saptamani.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna fetelor .
Sincere felicitari si numai urari de bine mcrissa. Ma bucur sa vad ca, in pofida a tot ce am fost nevoite sa traim, unele dintre noi reusesc .
Vroiam sa va rog, daca stiti, cele din Bucuresti si nu numai, un medic ginecolog bun, care sa poata sta de vb, sa ma indrume si pe mine, la care sa ma duc cu toate analizele in brate, sa se uite pe ele si sa ma sfatuiasca ce sa fac in continuare, pt ca as vrea totusi sa mai incerc si eu sa raman insarcinata (initial as fi vrut sa mai astept, sa incerc mai tarziu, peste 1 an - 2). Pana acum eu nu am reusit sa gasesc medicul potrivit, ca sa zic asa. Majoritatea sunt superficiali si nu iti acorda atentia de care are nevoie totusi o femeie cu probleme (sarcini pierdute etc). Apropo de probleme, miki , imi spuneai cu cateva pagini in urma sa iti dau datele si rez anal. Am 29 de ani, am 2 sarcini oprite in evol aprox la 6 sapt, iar intre ele un avort spontan(embrion aprox 2.5 cm, ciclu mi-a venit peste sarcina si nu stiu cand am ramas). Ultima sarcina am dedus ca s-ar fi oprit tot la 6 sapt dupa dimens, deoarece, luand duphaston pt sustinere, avortul a avut loc mai tarziu, la aprox 12 sapt.
Conform anal de la Fundeni, am hipercoagulabilitate si, de anul trecut din mai iau aspenter luni, miercuri si vineri. Totodata doresc sa va spun ca mama mea, la 47 ani a suferit un accident vascular cerebral, dar dansa are 3 copii (eu si cele 2 surori), nascuti normal, fara pb, de fapt eu am fost nascuta la 7 luni, prin forceps, sunt un om normal insa. Si, inca ceva am uter retrovers. In restul familiei nu au fost inreg alte pb, fiecare frate, sora de ai parintilor mei si ai sotului au facut cate 2-3 copii. So, HELP please.

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

mcrissa intru special pt. tine sa iti spun ca ai luat o decizie buna ca nu mai faci TT. Si spun asta nu ca sa iti acoperi ochii si urechile si...ce-o fi, o fi! NU! Eu am facut DT si a iesit OK, pliul nucal OK. Apoi, am facut TT, care a iesit - risc mare de sdr. Down . Finalul a fost unul fericit, Bb este perfect (Herghe m-a asigurat ecografic ca totul este bine cu BB). Amniocenteza nu am facut, dar sarcina a fost un stes.
BB al tau este ok, mai ales ca pliul nucal este in parametri!
Rezultatele la aceste teste sunt eronate pt. ca nu avem softul adaptat pt. Romania.
Si inca ceva, la cate programari pt. eco ai...la medicii ecografisti cei mai buni, poti sa fii sigura de ce iti spun ei !

Scuze fetelor pt. off topic! Stiu ca altul este subiectul aici!

http://community.webshots.com/user/annes06

Mami de Remus , o minune!(10.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor simt nevoia sa iau o pauza, dc poate sotul posibil sa plecam pt cateva zile la plaja. Mi-a disparut optimismul de tot, viitoarea sarcina (dc o sa mai raman) o sa fie cu stres maxim pana ajung in trim 2. Ieri mi-a povestit cumnata de o vecina de-a ei pe care o bate sotul, o insala... ca e si nu stie dc sa tina copilul sau nu. Am tras un ropot de plans spre casa si pe seara m-am uitat pe net dupa rase de catei/pisici, incercam sa ma uit in viitor cam cum ar fi viata mea fara un copil.
O sa trec fetele noi pe prima pag at cand isi afla diagnosticul .
Mcrissa fii optimista, dc DT a iesit bun at nu are rost sa mai faci TT. Eu la varsta mea dc fac testele astea sigur imi scot copilul cu pb.
Profa cand ma intorc vreau sa te trec te lista de jos. DOAMNE AJUTA!
Avalon o sa iau si eu B Complex din zi 1 a CM-lui cu ET si renunt la 500 mg B12 si 50 mg B6. Am citit ca dc iei cantit prea mare dintr-o vitamina ai deficienta din alta (din complexul B). Pastilele acelea spec pt cu MTHFR (NEEVO)au cantit insemnate si din celelalte B-ri si cred ca tb un echilibru intre ele. Sarcina usoara in continuare!
Goldi tin pumnii sa fie cu ochisori. Tu cat prednison iei ?
Kora mult succes la ET.
Anes pupici pt Remusica
Mihaela let am auzit ca dr f bun este Ion Ionut dar nu stiu dc stie ceva de ac mutatii.
Danny,Criss 85, Luck.... si toate celelalte fete






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput