Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5

Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4







Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului



Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania




Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii


Utile
www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina




Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum optimiste


Mcrissa MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 11 si 15 s)


Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarc.sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic
Rezultatul buletinului de analiza aici


Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip homozigot Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.


Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)


Alexuta1181 28 ani Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s . Acum si face tratam cu clexane.


11_Dye 42 ani Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Multumesc fetelor, mi-am mai revenit. Socul a fost f mare pt ca nu credeam ca am mutatia asta si mai ales sa fie homozigota. Plansai ceva dar acum sunt pe pozitie, nu ma las eu invinsa de 2 balarii.
Nu are rost sa ma investighez in Franta, stiu ce am, problema este cu supravegherea sarcinii si pt asta imi voi alege 2 dr si in Buc pe langa cei 2 din din orasul meu.
Profa, eu iau acid folic de mult timp dar de 5 mg de o luna acum tb sa am o luna si de B6 cu B12 inainte de FIV? Te rog da-mi si mie link-rile de unde pot lua B6 si B12 ca nu le mai gasesc. (o sa le pun pe prima pag)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa nu ma mai dusai la gine pt ca nu avea program azi la cabinet. Maine dimi ma duc la hematoloaga.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa gasii site-ul dar nu au B6 in stoc. Tu de unde ai luat B6 de 50 mg, de la ce firma?




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,B6 am luat de la firma VITAKING,nu mai stiu care era link-ul,vad vca pe cutie scrie ca poti cauta la www.vitaking.ro,dar nu e doar B6,ca n-am gasit,e un complex de B-uri,se numeste MEGA B100 si contine 100mg B6 si alte cateva B-uri,acid folic(dar putin,800mcg)s.a.Cum n-am gasit altceva care sa contina doza asta de B6,m-am gandit ca deocamdata e bun si asta.exista in Germania MEDYN FORTE,dar n-am facut demersuri sa -l obtin.Pentru B12,am luat prin distribuitorul PRONATURA,pe net,de la firma ORGANIKA,de 1mg.
Ma bucur ca ti-ai revenit,stiu ca e soc sa mai afli si de astalalta,dar,cred ca intr-un fel te bucuri ca stii.Lasa,o sa fie bine,o sa vezi.O sa ne facem club!
acum,mai vb.maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,eu cred ca cel mai bine te lamuresti cum stai daca faci si analizele pt. homocisteina,folati si B12,eventual si B6.Despre faptul ca trb. sa iei o luna inainte de fiv si B-urile nu stiu sa-ti spun sigur,tot ce stiu e ce am scris ca mi-a zis gine ,cand a vazut ca e doar MTHFR,a zis sa iau 6 sapt. acid folic de 5 mg,si dupa aceea sa incep stimularea.Cum eu i-am spus ca iau deja de o gramada de vreme,a zis ca e ok,ca pot sa incep de acum.Adevarul e ca se vedea si pe buletinul de analiza ca valoarile folatilor, a homocisteinei si a B12,erau super.Acuma,vezi si tu,intreaba maine la hematoloaga,sa vezi ce-ti zice,dar eu o sa raman cu convingerea ac cel mai bine te lamuresti cum stai daca-ti faci analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,m-am uitat pe mail sa caut firma de B-uri,este www.vitamix.ro .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,uite,acum am cautat in inbox-ul meu e-mail-ul de la firma de unde am luat B12,nu e pronatura(ma mai sclerozez si eu,ca sunt batrana...!)e PROVITA NUTRITION.Atunci cand mi-am comandat B12,nu aveau in stoc B6,si de-aia am luat complexul de vitamine B de la cealalta firma.Acum am incercat din nou sa comand,si mi-a acceptat comanda pt. B6.Si poate ca o sa mai comand si o cutie de B12,o cutie are 90 de tablete,dar deja a trecut o luna de cand iau,sa nu raman fara...(astea-s reminescente de pe vremea lui Ceasca,sa facem stocuri...).Mi s-a parut putin ciudat,ca atunci cand am dat sa caute dupa Provita nutrition,aveau afisate doar cateva produse si ziceau ca B6 nu au in stoc.Pe urma am intrat pe adresa de pe care mi-au trimis ei e-mail-ul de confirmare al comenzii,si erau mult mai multe produse,si nu mi-a respins comanda de B6,nu scria ac nu e pe stoc.asa ca o sa-ti dau acea adresa,aici au si B6 si B12,cred ca au si acid folic,dar cel din farmaciile noastre e cu mult mai ieftin,si are acelasi efect. Deci,pt. vitamine: http://www.tratamente.ca/vitamine-b-c-68.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fusai la hematolog dar plecai Fulga, nu stia nimic de MTHFR. Pt ca Spitalele sunt alaturate o vizitai si pe ginecoloaga si dupa ce ii aratai analiza imi zisa " vezi de ce ti-am spus sa o faci?". Nota 10 pt ca mi-a recomadat-o , primul hematolog cand l-am intreebat dc ar fi indicat sa o fac mi-a zis "Nuuuu!" si dupa ce i-am zis ca mi-a rec dr ginecolog a zis sa o fac. Gine imi zisa sa ma duc la Buc la dr Uscatescu, cu ea lucreaza si-mi zisa ca nu tb sa ma duc la Buc la 2 sapt pt analize ca anal le pot face aici si le transmit prin fax apoi la Fundeni. A... zisa ca pot lua 3 thrombo ass pana la 4 luni si jum cand o sa fac clexan si ca ac thrombo ass nu afecteaza bb in doza aceasta. De la 4 luni si jum se agraveaza tromboza si at e obligatoariu clexanul. O intrebai cate luni crede ca pot duce sarcina si-mi spusa " LA TERMEN!!" Imi veni sa o pup. Redevenii optimista

Profa merci link, la Naturalix B12 e mult mai ieftin 32 ron, o sa comand de acolo. B6 de la Organica are 100 mg si eu vreau de 50, oare se poate da pe jum pastiluta? Medyn Forte ala e 46 euro si ajunge pt o luna si jumatate numai.

Fetelor hai sa va spun cat te tuta sunt, eu credeam ca iau acid folic de 5 mg de la dopell hertz de o luna , azi imi cumparai din nou si vazui ca are 600 mcg , deci nu am luat pana acum de 5 mg.






Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki ma bucur atre mult ca esti optimista ai s avezi ca va fi bine bucurate ca ai gasit bauba cauza si poti loa masuri. Te pup si bafta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele merci.
Ai citit asta?
"Grupul de risc Deoarece problemele imunologice pot conduce la insuficienta de implantare, este important sa se evalueze corect femeile cu factori de risc, cum ar fi:
- sterilitate si infertilitate inexplicabile;
- antecedente heredo-colaterale de boli autoimune (artrita reumatoida, lupus eritematos, hipotiroidism);
- esecurile fertilizarii in vitro inexplicabile sau recurente;
- endometriozele.
Investigatiile de laborator cuprind: - determinarea titrului de anticorpi blocanti;
- determinarea anticorpilor antifosfolipidici:
- Anticorpi anticardiolipina Ig G, Ig M, Ig A;
- Anticorpi antifosfoglicerol Ig G, Ig M, Ig A;
- Anticorpi antifosfoserina Ig G, Ig M, Ig A;
- Anticorpi antifosfoetanolamina Ig G, Ig M, Ig A;
- Anticorpi anti-acid fosfatidic Ig G, Ig M, Ig A;
- Anticorpi antifosfoinozitol Ig G, Ig M, Ig A;
- VDRL.
- determinarea titrului de anticorpi antinucleari: - anti-dsDNA; - anti-Sm; - anti-Ro (SS-A); - anti-La (SS-B); - anti-RNP.
- determinarea titrului de anticorpi antihistona;
- determinarea anticorpilor antitiroidieni: - anti-tiroidperoxidaza; - anti-tireoglobulina.
- dozarea embriotoxicitatii;
- imunofenotiparea reproductiva;
- dozarea celulelor NK;
- analiza cromozomiala;
- dozarea imunoglobulinelor;
- teste de coagulare:
- anticoagulant lupus-like;
- timpul de tromboplastina partiala activata;
- antitrombina III;
- factor V Leiden.
- tiparea complexului de histocompatibilitate major (HLA): - antigenele A, B, C, DR, DQ si DP.
Posibilitati terapeutice
Imunizarea cu limfocite paterne Ideea introducerii terapiei cu limfocite a fost de a imbunatati toleranta imuna materna in ceea ce priveste fatul, prin cresterea titrului de anticorpi blocanti. Aces tea, blocand antigenele mostenite pe linie paterna, ar preveni activarea celulelor NK (CD16+, CD56+). Imunizarea mamei prin administrare de concentrate leucocitare paterne amplifica semnalul HLA si astfel creste sinteza de anticorpi blocanti. Nivelul anticorpilor blocanti trebuie masurat la 3-4 saptamani de la imunizare incepand cu cea de-a doua administrare. Exista insa mari semne de intrebare privind beneficiile unei astfel de terapii, in plus fiind vorba despre un preparat scump, cu efecte adverse uneori serioase, incluzand reactii transfuzionale, soc anafilactic sau transmiterea unor infectii. In SUA, aceasta terapie poate fi administrata numai in cadrul unor studii de cercetare.
Terapia corticosteroida
Terapia cu steroizi este de rutina in cele mai multe programe de fertilizare in vitro. Utilitatea lor s-ar datora efectului imunodepresiv sistemic prin inhibarea raspunsului imun celular. Unii sustin folosirea zilnica a prednisonului, metilprednisolonului oral sau a dexametazonei oral, incepand cu 10 zile inainte de a initia stimularea ovariana cu gonadotropine si continuand pana la diagnosticarea sarcinii. Pacientele insarcinate continua tratamentul de-a lungul primului trimestru. La cele la care nu s-a obtinut sarcina, terapia cortizonica se intrerupe dupa o scadere progresiva a dozelor timp de 7 pana la 10 zile. Sunt insa studii care contesta eficacitatea lor."




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput