SUPERDIETA ****RELOADED******

SUPERDIETA ****RELOADED****** | Autor: mamidestefan

Link direct la acest mesaj

Dupa cum am promis...cu ceva timp in urma ..voi tine din nou SUPERDIETA.
Sper sa fie cu succes si de data asta ...dar chiar si asa imi doresc sa nu o tin singura ..ci in grup . Sansele de reusita cred simtitor atunci cind ai "colege de suferintza" gata sa iti dea o mina de ajutor atunci cind simti ca nu mai rezisti.

Asa ca invit fetele amatoare de dat jos sunculitze ...dar in acelasi timp hotarite sa mearga pina la capatul superdietei.. sa mi se alature.

Mi-am propus ca data de start 1 IULIE ...asta ca sa avem timp pentru o minima pregatire psihologica..si aprovizionare ...OF COURSE.




Iata si istoricul SUPERDIETEI:

1 ; 2 ; 3 ; 4 ; 5 ; 6 ; 7 ; 8 ; 9 ; 10 ; 11 ; 12 ; 13 ; 14 ; 15 ; 16 ; 17 ; 18 ; 19 ; 20
21 ; 22 ; 23 ; 24;25;26; 27; 28; 29 ;30; 31 ; 32 33 si 34

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

S-au inscris la SUPERDIETA

Nume....................H........GI......GT.............DI...................W1.........W2.......W3.......W4....W5....W6


felicic76..............1.69.....72.8.....60.......29/06/09............71.2.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

giulianna.............1.60....73.8......60.......30/06/09............71.7......xx.x......xx.x.....xx.x...xx.x...xx.x

mamidestefan.....1.74.....75.5......66.......01/07/09...........73.0 ......xx.x......xx.x.....xx.x...xx.x...xx.x

Nocom................1.75.....82.5......70.......01/07/09............79.5.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

ate_09................1.64.....77.8......62.......01/07/09............xx.x.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

emiliapop............1.67.....59.7......55.......01/07/09............58.0.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

criss...................1.60.....75.........60........01/07/09............74.3.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

andy_galro.........1.65.....78.8........60.......01/07/09...........77.8.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

lala77.................1.xx.....90..........70.......01/07/09...........88.0.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

AlexaM...............1.69.....74.5........65.......06/07/09...........xx.x.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

Liviu...................1.80.....96.7........85.......06/07/09...........xx.x.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

iulix....................1.70.....86.9.......70.......xx/07/09............xx.x.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x



Si lista e deschisa...




Rezultate SUPERDIETA

(cite o pentru fiecare kg pierdut, cite un pentru fiecare kg luat inapoi, pentru cine isi atinge targetul)



1.Nocom ..........
2.giulianna........
3.mamidestefan.
4.lala77 ............
5.felicic76..........
6.AlexaM...........
7.emiliapop.......
8.andy_galro.....
9.ate_09
10.iulix
11.criss
12.Liviu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:



SUPERDIETA


Regimul are urmatoarele scheme:

Schema
Perioada I Perioada II Perioada III
A 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.
Pentru a obtine o pierdere in greutate mai mare, schemele se vor repeta, dupa cum urmeaza:
Schema A: se poate repeta de cel mult 3 ori pe an, la un interval de 4-6 saptamani;
Schema B: se poate repeta de cel mult 2 ori pe an, la un interval de 6-10 saptamani.

Mecanismul de actiune:

Regimul se bazeaza pe teoria conform careia organismul isi creeaza un echilibru propriu prin obisnuinta.
Practic, daca este supra-alimentat in mod consecvent, organismul isi regleaza necesarul alimentar la nivelul dobandit prin supra-alimentatie, astfel ca acesta consuma in mod real necesarul fiziologic si stocheaza surplusul, generand obezitatea.
Regimul actioneaza astfel incat, in perioada I desfiinteaza echilibrul existent, in perioada a II-a coboara nivelul necesarului alimentar, iar in perioada a III-a stabilizeaza necesarul de echilibru la noul nivel creat.

Reguli obligatorii:
In toate perioadele, dimineata, cu o jumatate de ora inainte de masa, se va bea o jumatate de litru de apa!
Cantarirea se va face obligatoriu o singura data pe zi, dimineata, pe stomacul gol, complet dezbracata.
Rezultatul cantaririi se va trece zilnic pe un grafic.

Alimentatia:

Atentie: cafeaua si alcoolul sunt inductori de foame! Se vor reduce cat mai mult.

Perioada I- 1 saptamana A/ 2 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste, cereale etc.), lactate, grasimi animale de orice fel, carne de porc, vita si pui, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere,cirese,caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei,kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde;

Alimente exceptionale:
oua, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, margarina(100% vedetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada II- 2 saptamani A/ 4 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc si de vita, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, cirese, caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, oua;

Alimente exceptionale:
carne de pui, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada III- 3 saptamani A/ 6 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc, banane;

Alimente recomandate:

varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere,cirese, caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde, carne de peste si de pui, fructe de mare, lapte degresat, oua, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale;

Alimente exceptionale:
carne de vita, cartofi, fasole, mazare, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.


Reguli de alimentatie:



Alimentele recomandate se vor consuma in orice cantitate si in oricate reprize se simte nevoia;
Alimentele exceptionale se vor introduce doar daca se simte nevoia, insa in cantitati ponderate;
Alimentele interzise nu se vor consuma decat in cazuri exceptionale;
Se pot consuma sau evita si alte alimente prin analogie (similitudine) cu cele din grupele prezentate.


LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Chiar ma intrebam daca mai deschide cineva subiectul .
mamidestefan, te-ai mentinut dupa superdieta? Stiu ca ai slabit destul de mult.
----------------------------------------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia

Chiar ma intrebam daca mai deschide cineva subiectul .
mamidestefan, te-ai mentinut dupa superdieta? Stiu ca ai slabit destul de mult.
----------------------------------------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."




da ..m-am mentinut..pina am ramas ..din nou..
asa ca o iau acum de la capat...vreau sa fiu din nou sirena

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Hello!

Bine v-am gasit super fetelor. Hai sa ne punem pe super treaba, eu sunt super hotarata de data asta, ca prea am ajuns super balenuta. Totul e super!

Inaltime 1,60
Greutate initiala
Greutate target 60 kg
Data de incepere 30.06.2009 (am crezut ca maine e 1 si am facut aprovizionarea)



Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui _giulianna_

Hello!

Bine v-am gasit super fetelor. Hai sa ne punem pe super treaba, eu sunt super hotarata de data asta, ca prea am ajuns super balenuta. Totul e super!

Inaltime 1,60
Greutate initiala
Greutate target 60 kg
Data de incepere 30.06.2009 (am crezut ca maine e 1 si am facut aprovizionarea)



Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi




Esti in listutza
Bafta in lupta cu kg.



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

aida...sper ca nu te-ai suparat...eram in "febra facerii topicului"..

multumesc mult..oricum..

speram sa postezi mai jos..

ca te-ai gindit la mine.



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza!

eu am inceput de ieri, 29 iunie
greutate initiala 72,8
inaltime 1,69
target 58 kg- 60 kg

mult succes tuturor!

edit: mamidestefan, multumim pentru mobilizare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata si de la mine

Ma bag, ma bag!!!!!!

inaltime - 1.75
GI - 82.5
target - 70 kg

Maine dimineata plec la piata!!!!!!!

Bafta tuturor!!

mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Neata!

M-am cantarit, 73,8
Acum beaua apa, mai tarziu o sa mananc un gref.
Feli zi-mi si mie ce ai mancat ieri.


Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput