Clasa I * 2011 - 2012 * [17]

Clasa I * 2011 - 2012 * [17] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj





[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8},[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu am hotarat sa nu o inscriu pana la urma la concurs. Am facut testul acasa si s-a descurcat bine. Mi-a zis ca i-am mai spus cand trebuie scris i din i si cand i din a, asa ca a rezolvat singura exercitiul, dar eu una nu prea am incredere in genul asta de concursuri. Adica prefer sa dau cei 14 lei pe o alta carticica decat sa-i dau pe test. Nu prea are legatura cu ceea ce fac ei in clasa, e asa, ceva auxiliar. Nu stiu, sunt prea multe concursuri de genul asta si cred ca e doar o metoda a unora de a scoate bani de la parinti. Adica eu ma gandesc in ce fel o sa analizez eu rezultatul: daca face totul f bine o sa ma gandesc ca au fost ajutati, daca greseste o sa ma gandesc ca oricum nu avea cum sa raspunda la toate pentru ca programa claselor de romana e altfel decat a noastra. Asa ca prefer sa le rezolvam noi acasa, pe indelete, fara sa ma implic prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Off topic - Am citit structura anului scolar si m-a frapat ceva ce pare ilogic. Cum sa inceapa vacanta sambata si sa se termine duminica.Sunt sambata si dumunica zile de scoala? Logic ar fi fost sa spuna ,de luni 9 aprilie pana vineri 20 aprilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

asa este, sambata si duminica nu sunt zile "de vacanta", ci zile libere normale, dar ma gandesc ca au fost momente cand s-au facut recuperari in zile de sambata, sau concursuri, si sa fie clar pentru toti parintii ca acele zile sunt chiar libere, au specificat structura anului scolar pentru absolut toata perioada toamna 2011 - vara 2012.

pe de alta parte, e adevarat ca se produce o iluzie, bietii copii "calculeaza", fericiti, un numar mai mare de zile de vacanta...

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mai, eu zic ca week-end-urile din vacanta sunt tot vacanta !

Eu, ca eleva, n-am socotit niciodata altfel.
Vacanta se termina intr-o duminica .

Acum e adevarat ca noi, in comunicarile de la scoala asa primim totul, cum spune missdarcey, da' nici mie nu-mi place nici o metoda de a scurta vacanta. Pana la urma si in concediu nu socotesc, 5 zile de concediu si doua de week-end cand plec la mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna, pe Ilinca o tin acasa maine ca suntem toti virusati, ea e cam mucoasa, nu cu febra , max 38 temp , dar isi tot trage nasul dupa ea.

Lectii facem , avem deja 3 de fb la romana, fericirea mea, in schimb la mate a luat-o cu b. In fine rezolvam noi cumva.
In schimb scrie ff frumos la romana, e laudata tot timpul de Sora, nici nu credeam ca ajungem vreodata la asa nivel.
Maine il vor face pe gi, la mate adunari si scaderi cu nr de la 30 la 100. Au dat deja evaluare din numeratie.

Voi cand sunt raciti ii tineti acasa, daca nu au febra? Eu as fi tinut-o si azi, dar m-am gandit ca nu e chiar asa rau si am trimis-o si mi-a zis ca la ora de sport s-a invoit , a stat pe banca in sala ca nu se simtea in stare sa alerge.
Asta a fost hotarator sa o tin maine acasa, mai ales ca si maine are sport.
Eu nu am mai tinut-o pana acum niciodata acasa, nu a fost nevoie, nas curgator a mai avut, dar nu am considerat ca tre sa o tin.

Noi incepem vacanta mai devreme, pt ca in saptamana altfel este saptamana mare la catolici, vom intra de pe 2 in vacanta si dupa Pastele ortodox pe 17 incepem si noi saptamana altfel care va tine de marti pana sambata.

O seara buna va doresc


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Am facut testul cu ea aseara, la intrebarea cu UE s-a descurcat insa s-a zapacit la altele mai usurele (din punctul meu de vedere)...clar astia mici au alta logica.

Ptiu sa nu fie deochi, inca nu a fost a mea bolnava incat s-o tin acasa. O singura data a avut muci si in alt we a avut un fel de cistita cred ca mergea saracuta la baie tot la 5 minute si ma gandeam s-o tin acasa daca va fi la fel si luni; dar si-a revenit rapid, a si cooperat ce-i drept, a baut ceai de codita soricelului la greu si a stat la caldurica in pat (cu carti si desene).

Eu ca si copil consideram fiecare zi de stat acasa vacanta, nu scadeam sambetele sau duminicile; week-endurile, in general, in clasele mai mari erau oricum dedicate temelor, asa ca in vacante contau si ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu-s tare necajita, fi-miu si-a luat azi suturi de la niste copii dintr-o clasa vecina (tot de clasa I) si are fluieru piciorului la stangu lovit si dureros. Nu se vad vanatai, dar probabil ca vor veni si alea. La pranz i-am dat cu niste gel cu diclofenac de la farmacie si am tot sperat sa ii treaca, dar pe la 3 m-au chemat de la after sa ma duc sa il iau...Nici nu-mi dau seama cat e de rau, probabil maine trebuie sa ajungem la un ortoped.....
Si tot maine vreau sa merg sa discut cu invatatoarea respectiva ca nu mi se pare normal ca un copil sa se duca la baie cu frica in san ca-l asteapta niste suturi pe hol....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ce urata intamplare, Mina :(((( imi pare nespus de rau :((( macar sa nu fie grav la picior si sa afli lamuriri maine
Mada, cand fie`mi i-a fost rau in saptamana cu durerile de burtica, a hotarat ea ce face si cat sta la scoala.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Seara buna si de la noi, virusati de 2 zile cu absente motivate pe la scoala. Am avut astazi sedinta cu parintii si m-am ales cu niste dileme:
1. e posibil ca un copil minor si sub 14 ani sa paraseasca tara fara pasaport...chiar daca e vorba doar de o vizita la vecinii bulgari?!
2. e normal ca in curtea scolii sa se intre cu masina..ca sunt masinile parintilor, ca sunt ale profesorilor, ca sunt ale celor de la firma de catering ce aduce mancarica la pranz...zilnic curtea e plina de masini. Iar parintilor li se pare normal, ca doar vin sa-si ia copilul de la scoala, unde sa alse masina, in strada!
3. e normal ca in timpul orelor sa intre cineva in clasa, fara ca Doamna sa fie informata si sa le prezinte coiilor, rapid, un caz umanitar...mai pe romaneste sa le spuna copiilor de 7 ani (in medie)ca un copil e grav bolnav si daca ei nu il ajuta acel copil va muri! Fix exact asa li s-a apus.

In rest, numai de bine, vom trece treptat pe caietul tip II - pt ca avem un caiet special care acum e mai mult tip II decat tip I si nu prea au de ales, trebuie sa se obisnuiasca...La mate scriu deja si textul problemelor pe caietul de mate, vad ca s-a obisnuit...scrie mic si frumusel. Au destul de mult de lucru, la romana cel putin mi se pare cam mult...isi transcriu lectia (si uneori e cam lunga), mai au de scris propozitii cu anumite cuvine , patru - cinci, de regula, mai au de despartit in silabe cuvintele lungi din lectie...uneori de dat autodictari. Cand are si antrenament seara si se mai adauaga si temele la celelalte materii...cam greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Anka74:
1. Din cate stiu eu, nu.
2. nu
3. nu

Mina, chiar ca e neplacut ce s-a intamplat. Sper sa treaca repede si sa gasiti o solutie sa nu se repete.

Mergi la inceput