2011-2012 : Clasa I

2011-2012 : Clasa I | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Cine incep clasa I pe 15 septembrie ???
Sunteti pregatiti ?
Ati rezolvat inscrierile oficiale/neoficiale ?
Ati vazut ghiozdane, ati incercat stilouri ?

Cine mai are emotii cat China cand se gandeste ca se intra in minunatul sistem ?

Ce parere au gradinarii vostrii - viitori scolari ?

Structura anului scolar 2011-2012
Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Emotii cat China e putin spus. Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc
Ce zice Ioana? Ca nu vrea la scoala, ca ea se face balerina si nu crede ca-i trebuie prea multa invatatura.
Nu are stare sa faca vreo lectie, incerc sa fac teme cu ea la engleza si gaseste orice altceva mai bun de facut (ii e foame, ii e sete, o trece pipi, i se pare ca ne striga sora-sa, etc).
Doamna de la gradi imi spune ca e buna la mate dar trebuie sa exersam scrisul, scrie cam urat (si are dreptate, face niste litere cat casa, apoi unele minuscule).
Intr-un cuvant nu suntem pregatite, nici eu, nici ea, dar ce sa facem trebuie sa scolarizam copilu`.
Am inscris-o, mai intai neoficial, apoi si oficial, dar am emotii, listele cu inscrisii cica le afiseaza pe la sfarsitul lui mai. Cand am inscris-o eu (in primele zile) erau deja 126 pe 100 de locuri (sau cel putin asa mi-a spus secretara).
Stilou are deja, la gradi scriu cu el de la inceputul anului.
La ghiozdan inca nu m-am gandit si cred ca ma va apuca plansul cand o sa merg sa-l cumpar.
Voi?

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu`s pregatita deloc Mie-mi place acum ca putem chiuli, putem sta pana seara in orice zi in parc sau la fete sau cand vin ele in vizita

Doamnele o lauda, mai putin faza cu nevorbitul
Ei ii place ideea de scoala; la partea cu rabdarea sta foarte bine, cateodata se apuca sa faca "teme" isi liniaza singura colile, scrie cifre, litere, isi da FB sau B
A invatat singura sa scrie si sa citeasca, eu nu vroiam sa o stresez dar s-a descurcat decent si m-a dat pe spate !

Avem stilou - dar pt acasa, cica trebuia sa exersam dar eu mereu gasesc ceva mai bun de facut si parca nu vreau sa o stresez inca
La gradi ei folosesc doar creion grafic pt caietele speciale.

Am cumparat acu` cateva luni ghiozdanul aveam eu un stres imens.
Pt penar am ochit unul echipat complet Herlitz, la pret rezonabil de 30 de lei + separat stiloul vreo 17 parca.

Ma gandesc ce repede va trece vara asta si ma apuca disperarea, asa in sinea mea, evident :-)


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Pai daca copii stiu sa scrie si sa citeasca inainte de merge la scoala, atunci mai are rost sa-i chinuim ? Zic si eu ca si a mea merge anul acesta la scoala si stie ceva litere, le face cam uriase uneori dar sper sa se indrepte la scoala, cifrele le stie si ceva adunari. Cei drept ne intrecem in chiulit de la gradi acum ca suntem la sfarsit si nu vom mai avea ocazia la scoala
Emotii nu prea am ca juniorul cel mare este clasa a V-a, eu zic mai bina sa am rabdare cu ea cand va incepe cu adevarat scoala. Ea zice ca abia asteapta sa mearga la scoala, dar eu stiu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si noi si noi
Patrick tot intreaba cum va fi la scoala. eu recunosc ca am nelinisti legate de: legat sireturi, ridicat pantalonii si camasa intr-o ordine relativ omeneasca dupa mers la baie, adunat lucruri la plecarea din clasa.
am inceput sa ma uit pe site-uri dupa ghiozdane si vazui la helbi pe cele de la 4you, din germania, care-s scumpe rau (150-170eur) dar si mai mici preturi, din colectiile trecute cred. nu stiu daca sa iau unul mai scumpisor sau intai unul de tavaleala. stilou n-am luat inca.
trebuie sa ma dotez cu adidasi cu arici, asta e cel mai important lucru acum
revin

pupici tuturor

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si eu am emotii de acest gen, uitat/pierdut lucruri, uitat teme, uitat sa transmita ce e de zis ma gandesc sa i iau o agenda
mi-e groaza de turma de la scoala, de expeditiile lor pe la alte etaje

ma rog in fiecare seara sa-i placaaa, sa mearga cu drag, la gradi alearga sa ajunga
ce vise am si io


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dragelor, intru sa va incurajez nitel. Eu am un baiat in clasa a 2-a si inca unul care va intra la scoala peste un an.
Ghiozdane - nu va grabiti. La sfarsitul lunii august apar gramada in toate marile magazine. Preturile sunt de la cateva sute de mii la 3 milioane si ceva (bani vechi). Cel mai bine e sa mergeti cu "inculpatul" ca sa alegeti si sa vedeti si modelul care va place, cum ii vine. Exista ghiozdane de spate si trolere. Daca in clasa 1 a avut un ghiozdan de spate, intr-a 2-a i-am luat troler. Acum ghiozdanele nu se mai tin in banci ca pe vremea noastra ci pe jos si in plus cara atatea caiete si culegeri incat si mie mi-e greu sa-l car.
Penar - alegeti unul cu doua compartimente - vor tine in permanenta la ei culori.
Stilou - acum nu prea se mai folosesc stilouri ci "pixuri minune". Sunt pixuri (Pilot scrie pe unele) cu gel care au in capat o guma speciala care sterge pixul iar deasupra scrie tot cu el. Nici nu se vede ca sterg. Ati scapat de pic, sters cu lama .
Cat despre cheful de lectii...nici acum nu-l are. Intai vrea apa, apoi pp, i se face foame, vrea cc si tot asa...Aici tine de felul copilului, si mai ales baietii nu au chef de lectii.

Daca va mai pot ajuta cu idei - cu placere. Un an bun micilor scolarei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Stilou - acum nu prea se mai folosesc stilouri ci "pixuri minune". Sunt pixuri (Pilot scrie pe unele) cu gel care au in capat o guma speciala care sterge pixul iar deasupra scrie tot cu el.


anya, d-ala am luat, la indicatia unei colege cu esperienta . merci de confirmare!!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

hai sa`ti raspund punctual
1. trece`ne pe lista ca vom fi colege de suferinta si la clasa intii si pin` s`or marita;))
2. io nu`s pregatita da` daca o intreb pe ea zice ca da, da` repet, numai intrebata zice de unde deduc ca dorinta ei nu`i atit de mare, cre` ca unde a vazut de pe la ionut ce se intimpla cind esti la scoala. ionut cind a intrat la scoala citea cursiv, stia mult mai multe decit ea si ca urmare in timpul orelor se plictisea, am avut multe reclamatii de la invatatoare ca nici nu statea linistit in banca la locul lui. prin urmare am decis sa schimb foaia la ilinca. stie sa citeasca binisor, pe silabe, stie sa adune si sa scada, hura si la gara;)) sa se bucure de libertatea pe care inca o mai are. si io:D:D
3. da, stem inscrise oficial si cu acte in regula
4. m`am uitat dupa ghiozdan pe saiturili care mi le-ai dat tu, am vazut ceva da` n`am luat inca; stilouri am incercat multe cu ion da` nu l`am gasit inca pe ala care sa scrie frumos cum mi`as dori:D pentru incurajare am s`o las sa si`l aleaga ea, probabil stiloul va fi roz sau mov:D
5. emotii nu cred ca am, mergem la aceeasi scoala, la aceeasi invatatoare deci drumu` e batucit. sunt curioasa insa daca o sa fie mai silitoare decit ion, ca mi`a mincat sufletu` cit l`am impins de la spate;
6. pareri? singura ei parere e legata de faptul ca va fi in clasa cu pretendentu` (daca poate fi numita asta parere) atit;)) da, uite ar trebui sa fie asta o emotie pentru mine avind in vedere faptul ca isi doreste foarte mult sa doarma o noapte la el;))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu tre` sa iau pix cu gel si radiera
sper doar sa fie acceptat de doamna

Ghiozdan am luat. Herlitz, ca pt clasa I ales de fi`mea.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

si noi suntem, de fapt vom fi in clasa 1
pe 12 s-au afisat si listele si e admisa la scoala pe care am dorit-o foarte mult.
emotii am cat carul si nimic altceva nu ghiozdan, nu stilou

eu nu sunt pregatita evident, ea, inca nu imi dau seama, cand am fost la interviul pt scoala, mi-a spus cam suparata ca unde sunt jucariile de care i-am spus, ca nu a vazut nimic (nu erau decat niste machete ale copiiilor, probabil facut la lucru manual)
nu stiam cum s-o mai dreg, pai uite zic la scoala ai altfel de jucarii, pe care le vei face cu manauta ta si cu doamna si ma rog nici nu mai stiu ce i-am indrugat...

stie literele ,citeste, dar pe litere, adica sa le spuna dar nu leaga cuvantul, cifrele, facem adunari pe degete, cu scrisul cam greu, spre deloc, de abia reusim sa facem cateva bastonase punctulete din astea.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput