Clasa I * 2011 - 2012 * [13]

Clasa I * 2011 - 2012 * [13] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8},[9], [10], [11], [12]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Deci trebuie sa fiu si eu mai disciplinata dimineata. Nu se pune la circumstante atenuante ca am 2 de imbracat? Ca la 8 fara 10 trebuie sa iesim toti 3 pe usa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Deci trebuie sa fiu si eu mai disciplinata dimineata. Nu se pune la circumstante atenuante ca am 2 de imbracat? Ca la 8 fara 10 trebuie sa iesim toti 3 pe usa


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei



Daca o intrebi pe mama n-ai, daca ma intrebi pe mine da !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Deci trebuie sa fiu si eu mai disciplinata dimineata. Nu se pune la circumstante atenuante ca am 2 de imbracat? Ca la 8 fara 10 trebuie sa iesim toti 3 pe usa


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Ba evident ca se pune. N-auzisi, eu n-am decat unu (care, daca e sa fiu ff sincera, se imbraca singur cam mereu) si tot nu ma mobilizez in fiecare dimineata. Dar ma stradui.....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Fii-mea se imbraca atat de incet dimineata, incat prefer sa o imbrac eu, ca altfel ajungem la a doua ora.

In alta ordine de idei : maine, toata scoala merge la circ. Maaare fericire pe copil !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Azi a scris scrisoare Mosului. Cu manuta lui, o pagina si ceva. Maine o decoreaza cu niste desene ca azi n-a apucat.

A scris frumos, si-a amintit toate regulile mai bine decat la scoala sau la teme. Interesul ...

In alta ordine de idei avem mini-vacanta de 4 zile ca e liber si in 2 decembrie. Iupiiiiiii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Am trecut sa va spun ca azi m-am machiat...nu mult, putin, asa, dar am reusit.
Oare noi nu avem liber pe 2? Tare bine-ar fi, ca-mi iau si eu o zi de concediu.
Si Iustina i-a scris Mosului si abia asteapta cadourile!
Allinta, cred ca-s tare entuziasmati ca merg la circ...ce frumos!
O zi buna va dorim!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Ieri am avut sedinta cu parintii.Fiica-mea se descurca bine si "si-a intrat in rolul de eleva"-citat din dl inv
Toti parintii am intrebat cat de mult ar trebui sa lucram suplimentar cu copii.La abecedar tema inseamna:citit lectia pana vedem ca se descurca fara sa se poticneasca(de 3-4 ori),citit din "Sa citim cu Ana",facut o mica compunere pe marginea pozelor de la lectia respectiva.Pana acum n-am facut asa...de azi ne apucam serios.
La scriere trebuie sa termine paginile incepute-n clasa(caiet tip+caiet auxiliar)
La matem au de terminat paginile incepute in clasa(adunari/scaderi cu cifra invatat in ziua respectiva).
Dupa parerea mea...nu-i foarte greu sau mult!
Azi avem parada legumelor si fructelor.E un fel de bal mascat organizat de elevii claselor I.Deci atractia zilei o constituie costumatia....nicidecum abecedarul/matematica!
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Buna dimineata!

Am avut si noi sedinta ieri.Am vazut caietele de dictare....Deian a incasat primul B la dictarea de ieri nu a stiut sa scrie miere a scris mire...apoi a ramas in urma la propozitia urmatoare si s-a pierdut de tot.Doamna e foarte lejera, eu l-as fi notat cu mai putin mai ales ca nici nu era scris foarte frumos, dar ea a spus ca scopul e sa scrie dupa dictare literele cunoscute si cuvintele nu sa faca caligrafie.De maine adica dupa ce il fac pe C nu vor mai avea ca tema de transcris ceea ce le-a scris doamna, adica de copiat ci vor avea de trasncris din manual de pe litere de tipar pe litere de mana.
La matematica se descurca, trebuie sa mai lucram la exercitiile cu termen necunoscut dar fara sa le dam notiunea aceasta....
Vor face serbare cu Mos in data de 20, vor avea si o mica parte in franceza fiecare.
Scoala lor e implicata intr-un proiect de promovare a invatarii limbilor straine drept urmare vor mai face o data la doua saptamani cate o ora de limba a doua, adica engleza.Pe gratis.....
Inca nu se stie daca vor avea liber pe 2 dar doamna a spus ca nu e un capat de tara daca nu vin...oricum noi plecam intr-un week end prelungit la tara ca e disperat sa se joace cu verisorii lui.
In rest criza acuta de timp...as vrea sa lucrez mai mult cu el dar nu apuc.....


Aaaaaaa....si mama mea ma cearta ca nu ma machiez...Ea si cand duce gunoiul e machiata....Eu abia apuc sa plec dimineata in graba...tot pe fuga....Ea insa e cocheta tot timpul.

Gata fug ca incepe nebunia pe la mine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ce vorbiti voi acolo de machiat dimineata ? Eu sunt contracronometru , alerg incoace si incolo, tot eu il si imbrac , ca altfel am ajunge la 11 la scoala si iesim in mare viteza pe usa. Si ieri si azi am intarziat la scoala. Nici gand de machiat, fac dus , ma imbrac si atat. Mai ma dau in masina cu un fond de ten,daca am chef sau abia la birou cand ajung.
Si el se descurca f bine la scoala, vad ca incepe sa scrie si mai ordonat , a ajuns la litera I mare .
Nu am auzit nimic despre data de 2 cum ca nu ar invata, o sa intreb maine la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana azi s-a intors de la scoala, i s-a facut rau, a vomat cand sa intre in clasa. Zicea de acasa ca o doare burta si vomita, dar m-am gandit ca-s ifose
Acum e speriata toata ca nu isi va putea lua temele

Eu ma machiez dimineata, ma scol la 5,50 tocmai ca sa apuc sa ma machiez, sa beau cafeaua, sa ma spal.



Mergi la inceput