Clasa I * 2011 - 2012 [5]

Clasa I * 2011 - 2012 [5] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj



[1], [2], [3], [4]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ce le puneti la pachet de gustare ??

Giulia azi a cerut paine cu ou si o banana.
Ieri a avut paine cu unt si sunca si un cornulet.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Ieri: paine unsa cu Almette si deasupra cascaval (asa a fost cerinta :) )
Azi: paine cu piept de pui la gratar cu felii de castravete + placinta cu branza + boabe de struguri

Ieri nu a mancat prea mult. Astept sa vad cat a mancat azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

manuelacrina, succes cretulinei la scoala!
Frumoasa compilarea cu impresiile dupa vizualizarea pozelor. Mi-a facut placere sa le vad si eu, dar in mare fuga caci sunt la servici multe de facut dupa 2 zile de CO.
Pt linistea ta, afla ca si situatia la noi e cam ca la voi (orar, toalete, doamna, ora de sculat), insa nu avem dulap sau mai exact desi exista nu e folosit. Matei mananca dimineata dar nu doarme la pranz.
Monica-Elizabet, probabil ca ar merge, dar nu stiu unde sa ma duc si timpul meu liber e f scurt. As fi vrut relatii de la cineva care a facut deja la o croitorie.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Deja a trecut si a treia zi de scoala. Imediat o sa avem scolari de clasa a II-a. Copiii au invatat azi o poezie, au mai colorat... Noi avem de luni orar dar ne-a spus ca nu e definitiv. Azi am primit o lista cu numele colegilor de clasa, ocazie cu care am vazut ca sunt 13 fetite si 16 baietei. Sunt trecute si datele de nastere ale copiilor si numerele de telefon ale parintilor. Asta mi-a placut...
E in clasa un baietel mai neascultator, deja a fost pedepsit.
Fetita mea mananca si dimineata, si la scoala, ceea ce ma bucura, pentru ca e oricum slabuta.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Aseara i-am cautat din nou fustita bleumarin si am cumparat de la mag. Titan cu 50 lei (singura fusta marimea ei). Materialul destul de prost, dar asta e; caut si eu un croitor sa-i mai fac o fusta sau un sarafan.
Pentru azi a avut de invatat o poezie.
Azi au abilitati practice si i-am dus plastilina si plansa pt modelat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata, mamici de bobocei!

Azi am mers iarasi cu drag la scoala. Oare cat o tine veselia?

Ieri avuram si noi sedinta cu parintii. Prin urmare, am aflat ca nivelul clasei este foarte ridicat... Majoritatea sunt buni si f. buni la matematica, unul din copii deja stie multimea numerelor reale si parintii au tinut si ei sa se laude cu asta in plina sedinta...sincer, nu mi-a placut, au din start un mare minus de la mine. Ma bucur pentru ei, felicit copilul, dar nu era cazul sa scoata asta in evidenta. Si a mea stie multe despre cosmos, dar nu m-am ridicat sa le spun si celorlalti...fiecare cu pasarelele lui, na....eu am un stol intreg.

La limba si literatura romana deja s-au evidentiat altii, care stiu sa scrie si sa citeasca destul de bine...na, ghinion, noi nu stim...felicitari lor!

Orarul inca e provizoriu, iar optional vor face matematica distractiva, e deja stabilit de doamna...no comment.

In alta ordine de idei, d-na ne place foarte mult, e o d-na mai de moda veche, dar ne place. Le impune baietilor sa fie tunsi putin mai scurt - este unul cu creasta si par valvoi in clasa deja si mamica lui a zis ca ea prefera sa nu-l tunda, ca el face teatru si asa ii sta bine...d-na a zis ca fiecare decide ce face cu propriul copil, dar ea spera, totusi, sa-l vada cu o tinuta adecvata clasei I. Fetitele vor veni cu diademe albe, musai, iar parul lung prins in codite. Asta e cerinta ei si mie, personal, mi se pare pertinenta, cu toate ca sunt si pentru o tinuta nonconformista in scoala, in fond nu acolo sta invatatura, dar, probabil, stie ea mai bine.

Au dulapioare, trebuie sa le facem placute cu numele lor si vor tine acolo toate materialele pentru educatie plastica si activitati practice si papuceii pentru sala de sport. Asta e bine.

Bancile ar cam trebui schimbate in viitor, pentru ca nu stau bine copiii deloc, spune doamna. 'Om vedea ce hotarasc parintii, eu ma supun majoritatii.

S-a stabilit comitetul de parinti, s-a strans deja o suma modica - cate 10 lei/copil pentru cumpararea unor materiale necesare - mop pt. tabla, hartie igienica, servetele pt. copii, sapun, creta etc., sa nu care fiecare, pentru ca - cica - scoala nu are fonduri. Alta investitie nu e necesara, momentan. Vom mai duce noi, parintii, hatie pt. xerox, necesara pt. fise si alte chestii.

In banci nu vor ramane cum s-au asezat, o sa decida d-na zilele astea cum o sa-i roteasca, cine cu cine, unde si cat. Iustina si Raluca vor fi asezate cu cate un alt copil, pentru ca vorbesc una cu alta si nu-s atente - ceea ce era de asteptat.

In fiecare vineri la ora 11 orice parinte vrea sa discute cu d-na, e asteptat in clasa, are la dispozitie 2 ore pentru discutiile cu parintii. Sedinte vom face o data/luna.

Pachetel a mea are cam asa: un sandwich cu branza si sunca ori un snitel cu paine, un mar sau o banana, un corn cu ciocolata sau o prajiturica Barney. Acasa mananca o felie de paine cu ceva dimineata si un iaurt sau jumatate, uneori. La scoala mai primesc biscuiti cu lapte sau iaurt cu biscuiti..ceva de genul asta. In general mananca aproximativ tot.

Cam atat...daca imi mai amintesc ceva, va spun.

A, ne-a aratat primele lor desene - tema a fost la alegere, fiecare a desenat ceea ce a vrut - d-na a zis ca din desene deja ii cunoaste mai bine - unii au desenat case, blocuri, altii scoala, altii pe tata sau pe mama, altii catelul, altii natura, fie-mea a desenat o printesa pe un camp, soare, un rau...sigur ea e - un baietel a desenat cusca de catel cu gratii si a zis ca reprezinta tristetea, pentru ca nu i se da voie cainelui lui sa stea dezlegat... si tot asa. D-na pastreaza desenele si le da copiilor in ultima zi de scoala a clasei a IV-a.



Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fetele, voi le puneti pachet scolarilor care nu iau masa de dimineata acasa? Al meu mananca la scoala doar cornul cu laptele, acasa ia micul dejun si la 12:30 sau 13:00 pranzul la AF. Cred ca ii este suficient.

Mamici de baieti cu uniforme bleumarin, va rog sa-mi spuneti si mie de unde le-ati procurat (cumparat de-a a gata sau pe comanda). Mi-ar trebui sacou si vesta, prefer sa nu fie f scumpe. Multumesc.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Liviana, a mea mananca dimineata si acasa si la scoala si cand vine pe la 12.30-13.00. Sincer, nu stiu ce-i cu foametea asta pe capul ei.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Liviana la magazinul Titan am vazut ca aveau uniforme pt baieti (la et. 1). Nu stiu insa la ce pret erau.

Fetita mea mananca acasa dimineaza (un sandvici + o cana cu lapte); la scoala le vor da lapte si corn incepand de saptamana viitoare.
Ii pun si pachetel la scoala in fiecare zi.
Probabil, de saptamana viitoare o sa-i dau dimineata iaurt in loc de lapte (sper sa accepte, caci ei ii place f mult laptele).

Edit: Mi-am adus aminte ca o vestuta costa 60 lei.
Pe fusta am dat 50 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lora, o fi de la emotii. Si la noi nivelul clasei e ridicat, dar nu-mi fac griji, Matei o sa se tina de pluton cumva. N-am pretentii sa fie primul.
Ela, multumesc, o sa dau o fuga in w-e pe acolo. Cam scumpa vesta la 60 ron, nu? Vazusem neagra cu 30 ron.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput