Clasa I 2011-2012 [3]

Clasa I 2011-2012 [3] | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

[1], [2]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

spor la cumparaturi... eu tot nu am luat ghiozdan si musai sa ma grabesc ca precis nu mai gasesc nimic.
Soleil, oare ai putea sa zici mai multe de al vostru? e chiar ca in poza? ii facitu niste fotografii? merci!!


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

M-am uitat si eu dupa ghiozdan dar nu mi-a placut nimic. Asta dupa ce m-am uitat pe amazon si am vazut niste ghiozdane super de la Lego si Herlitz si Scool ...nu-mi mai place nimic de la noi. Asa ca mai astept , o sa mearga un prietem in Germania saptamana viitoare si sper sa ia de acolo , problema e ca nu sunt sigura daca se intoarce pana pe 12 sept. Nu am cumparat nimic altceva , ghiozdanul si accesoriile de la ghiozdan vreau sa i le iau, in rest dupa ce ne va doamna lista in prima zi. Carti vor primi de la scoala.
Trening de pe unde ati luat ? A fost cineva in Decathlon de curand? Ma gandeam sa dau o fuga pana acolo, prin alta parte nu mi-a sarit in ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Am vazut ieri oferta de la Real si de azi se gasesc la ei uniforme scolare pt baieti si fete.
Eu vreau sa cumpar numai bluze albe, caci in rest nu stiu sigur ce uniforma vor avea. Sigur nu vor avea uniforma aceea clasica cu sarafanul pepit la fete.
Erau si ghiozdane si rechizite in oferta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Intreba cineva de lista cu rechizite, asa ca o pun eu aici, sa fie pe prima pagina:

Obligatorii:- ghizodan (de spate sau tip troller)
- maculator (pt cine nu stie, acesta e un caiet neliniat)
- creioane colorate, radiera, ascutitoare
- caiet de matematica
- penar (ne-a fost recomandat sa alegem unul cu doua compartimente deoarece vor tine in permanenta la ei culori)
- acuarele
- bloc de mica desen
- pensule (una groasa, una subtire)
- rigla mica (de pus in penar) si mare (pt liniat caiete)
- creioane HB (1-2 buc.)
- plastilina si planseta pentru modelarea ei
- lipici
- hartie sugativa

Optionale (poate sunt copii care au deja) sau care asteapta sugestiile invatatoarei:

- stilou minune, de fapt Pix Pilot (cu gel, care are in capat o guma speciala ce sterge pasta)
- trening si adidasi pt sport
- pantofi de scoala
- caiete tip I- lb. romana
- betisoare
- numaratoare
- hartie creponata si hartie glasata
- foarfeca
- coperti pt caiete si manuale
- etichete

Si materiile care se studiaza la cl I:

- Limba romana - 8 ore/sapt
- Matematica(3-4 ore/sapt)
- Cunoasterea mediului(1 ora/sapt)
- Religie(1ora/sapt)
- Educatie muzicala(1 ora/sapt)
- Educatie plastica(1 ora/sapt)
- Educatie fizica (2 ore/sapt)
- Abilitati practice(1 ora/sapt)
- Discipline optionale(sunt alese de invatator si cu acordul parintilor)

Plastelina,hartie creponata, glasata , frunze, etc se folosesc la abilitati practice.

"Scoala altfel" se va desfasura in saptamana 2 - 6 aprilie.

In saptamana "scoala altfel" vor fi organizate activitati culturale, tehnico-stiintifice, sportive, activitati de educatie pentru cetatenie democratica, pentru promovarea valorilor umanitare, inclusiv voluntariat, caritate, implicarea in viata activa in societate, responsabilitate sociala, relatii de comunicare. Elevii vor mai putea participa la activitati pentru sanatate si stil de viata sanatos, inclusiv referitoare la siguranta pe internet, dependenta de calculator, activitati de educatie ecologica si de protectia mediului, respectiv cele care tin de colectare selectiva, economisirea energiei si energii alternative. De asemenea, vor putea fi organizate activitati de educatie rutiera, paza pentru stingerea incendiilor, educatie pentru reactii corecte in situatii de urgenta.
Aceste activitati vor fi derulate conform unui orar special elaborat de fiecare unitate de invatamant dup#259; ce vor fi consultati elevii, cadrele didactice si parintii.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mai adaug niste info poate intereseaza pe cineva:
Incepand cu 1 sept se organizarea Targul Rechizitelor in AFI Palace Cotroceni.

Camasi albe pt baieti am vazut la Carrefour si pe Lipscani (din bbc), la 20 ron. Tot la Carrefour au si Trening, am vazut unele f frumoase, din bbc, dar cam scumpe la Champion in AFI (preturi intre 100-200 ron.)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

roxanaz, cam complicat cu pozele deocamdata . Casa mea e toata in zugraveli, ghiozdanul l-am pus intr-un dulap care e sigilat cu folie, aparatul foto... habar n-am pe unde-a sfarsit si ala!
Pe dinafara, ghiozdanul e fix ca in poza. Ca sa vezi cum e si in spate, mergi la www.schoolfriendly.ro/produs/261/ghiozdan-naruto.html" target="_blank">ghiozdanul asta, deschide-i poza lui si defileaza, ca asta are mai multe poze, iar una din ele e si din spate.
La interior este compartimentat in 3, dar compartimentarea e un pic mai ciudata (eu n-am mai vazut asa pana acum): sunt 2 bucati de panza mai scurte decat ghiozdanul, care-s cusute numai pe laterale, nu incep chiar de sus si nu merg pana jos de tot. Practic, fundul ghiozdanului e necompartimentat, daca arunci inauntru niste creioane, ele sunt "in ghiozdan", nu "in al doilea compartiment". Ce sta pe compartimente sunt cartile, caietele, penar probabil, adica lucruri putin mai inalte.
Buzunarul exterior are si ala un soi de compartimentare - ca un buzunarel cum au unele genti de laptop, cu vreo 3 spatii pentru creioane si spatiu... nu stiu pentru ce, nu stiu ce sa bagi acolo, probabil un pachet de servetele, ca altceva nu ma duce mintea acum.
Iar buzunarele laterale sunt cum le vezi in poza, o sticla de apa de 0.5 litri incape in ele, dar cu fermoarul deschis ca nu-s asa inalte.
Bretelele sunt late si moi, cu niste benzi mici reflectorizante. Manerul de sus al ghiozdanului e foarte fain, nu e textil, e subtire si din ceva plastic, poti sa-l tii in mana chiar foarte comod.
Pe fund nu are plastic, dar are ceva intaritura, nu e rigid, dar e destul de ok, n-as zice ca cedeaza prea usor.
In rest, ghiozdanul e destul de teapan, isi pastreaza forma gol fiind, si e foarte usor.
Altceva nu mai stiu ce sa mai zic .

Referitor la scaun - nici nu m-am gandit sa-i iau din ala pe roti, fix din acest motiv, ca se misca si scaunul se fataie si ala si nu e ok.

M-am gandit sa nu-mi mai bat capul cu pantofii, dar daca ploua sau ceva in prima zi de scoala? Tata-sau zice "da' n-are adidasi? Daca ploua, se incalta cu adidasi" . Si ce sa-i mai explic eu? Ca pe principiul asta avem si cizme de cauciuc . Numa' pantofi n-avem, ca i-a julit de mama focului si fiindca a venit caldura nu m-am mai agitat sa ii iau altii.

Nu stiu cu ce o imbrac in prima zi de scoala - probabil o bluzita alba si o fusta. Da' in ghiozdan ce-i pun? Penarul?
Doamne, cate dileme... Nu stiu de ce, dar am un feeling ca mama n-a fost asa stresata cand am mers io in clasa I

Dorsilia, lista de rechizite "e" de fapt doua :
- una la capitolul 2, pagina 4 - e lista de rechizite compilata de lbelciug dupa ce s-a aflat de la alte mamici
- una la capitolul 2, pagina 6 - e lista de rechizite data de nelicuta copiilor din clasa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Eu i-am luat lui Deian trening de la firma Andu, tot de la ei am avut si in timpul gradinitei...sunt foarte frumoase, mai ales sunt pentru slabanogi...ca eu nu suport sa cada de pe el hainele...sunt de calitate si se gasesc la diverse magazine. E drept ca sunt in jur de 120 ron dar merita fiecare leu, mai ales ca le-am folosit din plin si nu s-au scamosat deloc.

In rest...copilul e tot la bunici la tara...a facut o escala de doua zile acasa timp in care am fost cu el sa vedem cum vine ghiozdanul, daca nu e prea mare, prea lat, etc, dupa care a plecat iar la tara.Cred ca il voi recupera saptamana asta sambata.

Ghiozdanul ales este cel din poze http://www.dropshots.com/mitzuka#. Este Herlitz si l-am luat la pretul de 160 ron.Am gasit si penar complet echipat la 20 ron tot Herlitz, am luat si caietele tip I, maculator, de matematica, stilou EasyClick (nu mai stiu cine zicea de el dar ii multumesc, e super si mai ales sta bine in manuta de scolar mic).
Restul il vom lua dupa ce primim listuta de la doamna.



Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Soleil.....exact asa e compartimentat si al nostru....si mie mi s-a parut un pic ciudat...dar asa or fi acum ghiozdanele....

Noi la birou avem scaun cu roti dar pe care il voi schimba cu siguranta, tot din motiv de fataiala.....Am constatat ca ne mai trebuie o lampa de birou ca nu e foarte lumina in camera si oricum nu vine lumina din partea stanga cum ar trebui ci din dreapta, deci total aiurea.De mutat biroul nu prea vem cum asa ca ma pun pe cautat o lampa.

Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu am vorbit cu invatatoarea cand am inscris-o pe Bia si a zis ca in prima zi sa vina cu ghiozdanul in care sa aiba penarul ce sa contina creioane colorate...vor face primul lor desen din clasa I pe care il vor primi cand vor termina a IV-a...nici nu vreau sa-mi imaginez ce extraterestrii o sa deseneze fiica-mea...e total antitalent. Si ghiozdanul le prinde bine deoarece vor primi manualele.
Ma gandesc sa-i pun si o sticluta de apa.

Camasute albe pentru fetite sunt in Auchan, frumoase tare, brodate si cu un volanas...26 lei. In zona amenajata cu uniforme.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Camasa alba am luat din H&M. Am mai vazut si in Zara. Noi mai avem si o camasa "de la piata".
Trening am evitat sa iau de bumbac pt ca face genunchi. Am luat unele care au tinut bine, dintr-o panza/doc (ma uit acasa pe eticheta si corectez daca e cazul) din Decathlon. Anul asta am dat 89 lei.
Cat despre scoli si locurile aferente...In primul rand activitatea in scoli incepe pt cadrele didactice pe 1 septembrie. Pana atunci paznicul si zugravul sunt sefii. Asa ca dupa 1 se aduna, fac consiliu, fac aranjamentele si...tiparesc listele. Fiecare copil, cf domiciliului, este arondat la o scoala iar aceasta scoala este obligata sa il primeasca chiar daca depune cererea in 12 septembrie. Listele pot suferi modificari pentru ca pot aparea astfel de situatii. Copilul X nu e pe lista de la scoala la care a optat (sa zicem ca nu s-au mai suplimentat clasele) si este repartizat la scoala de care apartine. Sau il muta parintii pt ca nu le place invatatoarea, s-au mutat cu locuinta sau...cine mai stie ce. In concluzie, cine vrea un anumit invatator sa fie atent acum in toamna, sa nu aiba surprize.

Mergi la inceput