Clasa I * 2011 - 2012 * [15]

Clasa I * 2011 - 2012 * [15] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj



[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8},[9], [10], [11], [12], [13], [14]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si daca tot e pagina noua, ma uit si eu cu jind la data de 6 aprilie :-)
mai avem oleaca pana acolo ...
am intrebat-o aseara pe fi`mea daca ii place la scoala, a spus ca da pt ca e simplu ... sper sa nu dam de greu prea curand ca am pus-o :D

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Pentru ai nostri copilasi si pentru cei un pic mai mici, iata 41 episoade despre aventuri in corpul omenesc:
http://www.desenesianimeonline.info/adiboo-aventuri-in-corpul-omenesc/season/1/episode/1


Si pentru saptamana altfel, daca sunteti interesate:
http://www.zibo.ro/Saptamana-familiei-saptamana-fara-TV-zibo-125

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Subscriu la ce spune Raluca, daca e o fire perfectionista, isi poate face griji din orice. V-am povestit de-al meu care are emotii, dar nici macar de-o dictare, ca Ioana, nu se poate plange....Si sunt cat se poate de sigura ca dna invatatoare nu pune presiune pe ei, ca vad si temele, si ce-mi spune copilul, si ce-mi spune dna cand merg la scoala...Daca asa le e firea, purtatori de griji, nu ai ce le face.....

Adica noi suntem ultimii ramasi fara nici un concurs? Eu astept cu emotie sa-l bage din primavara in concursuri de tenis. Na, fiecare cu ale lui

Eveline, multumesc mult pt lincul cu desene animate, cd-urile cu Adiboo le are fimiu demultisor, dar am gasit acolo episoade cu Bibi Bloksberg, o sa fie super incantat.

Seara frumoasa, doamnelor!




Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Fetelor, eu am spus ca e posibil sa gresesc, asta oricum nu e numai perfectionism, mai e si stres , frica de esec. perfectionismul il vad si intr-unul care cade si re ridica, se ambitioneaza ,trage din rasputeri pentru un scop. de aia spuneam ca e posibil sa fie o presiune de undeva. exact asa am fost si eu copil,muream de frica sa nu iau note mici, ma durea stomacul toata dimineata cand stiam ca am lucrare, dar am avut o invatatoare dura versus parinti foarte blanzi. m-am vindecat prin liceu cand am dat de baieti
Oricum si acum ma panichez repede , am la fel aceeasi teama de a nu-mi iesi diverse perfect.
Eu as vrea sa fie si a mea un pic mai cu stresul asta, n-ar mai face greseli din neatentie daca ar fi macar putin stresata.
Ieri am vrut iar sa ma infig in ea, iar a avut transcriere in timpul liber sa nu deranjeze ora, iar a transcris neglijent.
Azi eram chitita sa-i tai playstationul si sa-i scot desenele da-mi veni c-un FB luat la mate , iar le-a dat probleme de concurs , cine face ia FB, de data asta l-a luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Naty, cum naiba sa faca 3 ore tema? zi-mi o tema obisnuita.
La noi dureaza in medie 30 40 minute. nu are teme decat la mate si abecedat si joi pentru vineri ori o poezie, ori ceva la abilitati.

Tema cuprinde o pagina doua la abecedar, o fisa la mate sau 3-4 ex cu subpuncte, obligatoriu din fisa sau exercitii are si de transcris pe caiet de teme mate tot asa, vreo 15 adunari sau ex, nu mai mult de o pagina doua.

Bine ea scrie rapid si neglijent, zic eu, nu arata nicidecum caligrafic.
ma gandesc ce-ar putea avea sa-i ia 3 ore doar temele.

Suplimentar face sambata, duminica, uneori si in timpul saptamanii, tot asa , reprize de max 40 minute.

Foarte rar ii mai vine de le da mult, ca-n week asta.
Stai sa vad ce are pt maine si-ti zic exact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Iar are caietul de clasa plin cu rosu...

http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/scoala/?action=view¤t=DSC04823.jpg

a stiut sa scrie ortograma si sa explice de ce dar a facut greseli stupide. noroc ca n-a fost dictare cu nota.nu stiu ce are , jur .

asa arata caietul de mate de clasa, asta lucreaza acum
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/scoala/?action=view¤t=DSC04827.jpg



asta e tema de azi la mate , fisa asta, fata verso, plus de transcris 3 exercitii, alea subliniate in caiet teme.

http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/scoala/?action=view¤t=DSC04824.jpg
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/scoala/?action=view¤t=DSC04825.jpg


La rom au avut doar un exercitiu, o pagina de caiet tip unu.
In total, vreo 40 minute. ma mai duc eu acum la ea sa-i mai dau la romana cateva propozitii cu IA ,I-A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Buna seara!
Am trecut si eu un pic pe aici si-am citit asa mai pe diagonala.
Pana in prezent lucrurile merg bine, am terminat cu FB pe linie si la note si la medii, dar a avut si doi de FB cu minus la ultimele dictari (am pus minusul pe seama oboselii, sfarsit de semestru...), scrie frumos, ingrijit, mai face cate o greseala din neatentie, cu cititul stam bine, am insistat pe formarea campului vizual de o silaba si 90% si l-a format, exceptie facand silabele din mai mult de trei litere si stie toate literele, le-a invatat singura din abecedar. La fiecare litera au cate o coala A4 cu cuvinte si propozitii de citit asa ca din alte carti citim mai putin pt ca fisa trebuie citita foarte bine, nu sa bajbaie la scoala ca nici mie nu-mi place cand buchisesc ai mei, semn ca au citit o data sau deloc. La mate face exercitii, am avut o problema cu 4+5 care mereu îi lasa un semn de intrebare, dar 5+4=9 fara probleme si asa ca am invatat-o toate probele. Fisa ce a pus-o Flaviuta am lucrat-o si noi in vacanta ca am luat-o de pe didactic, am mai luat si altele. In vacanta am lucrat efectiv in ultima saptamana ca am fost o saptamana la munte, intre Craciun si Anul Nou am zis ca se odihneste... si apoi am inceput cu forte proaspete. Cel si cel mai mult îi place ora de cunoasterea mediului, de mica era pasionata de plante, vreme, stele, planete,...si intre romana si mate inclina spre romana (dar stiam ca asa va fi)
Flaviuta, cam mult a sarit prin programa scolara d-na voastra. Are un ritm mult prea alert. Oficial ortogramele se invata in clasa a III-a (cu definitie), dar se incep in clasa a II-a asa neoficial. Sunt multe lucruri mult mai importante de invatat. Vazusem ca a gresit diftongul "oa", e, asta inseamna ca mai bine lucra d-na cu ei mai multe exercitii cu diftongul respectiv decat o ortograma cu forma dubla. Sper ca nu am suparat, dar sunt aspecte pe care le observ si nu pot sa tac, asa-s eu.
Am si eu pozat caietul de scriere ca ma intrebase saptamana trecuta Onitza de stiloul cu care scrie si are doua si scrisese cu ele pe pagini alaturate, asa ca-l prezentam.http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/creatii%20Diana/?action=view¤t=HPIM8372.jpg Din decembrie am trecut la stilou cu penita ingropata ca-l tine cam jos si sa nu se murdareasca, dar nu se plange ca ar fi greu chiar daca-i metalic (eu sunt contra ca-s grele, dar e-l prefera...copiii astia).

Va doresc mult spor si rezultate foarte bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Da, in loc de luat a scris loat. daca o intrebi , stie sa-ti spuna pe litere.la fel cu omisiunea lui e din ce.e prima data cand mananca pe e din ce.eu copil repezit ca al meu n-am mai vazut.mai face si cu mine din astea, e suficient sa -i spun scurt Alexia si se corecteaza.
Maine daca-mi vine cu aceleasi minuni, ii tai ora de jucat la calculator, daca nu-mi mai face gafe, jucam monopoly. as intelege si inteleg greselile din nestiinta.
Culmea, a avut dictare ieri si acolo n-a gresit un punct pe i. eu n-o mai inteleg.
Ortograma asta e dificila rau, e prima predata luni, nu stiu de ce a inceput cu asta, ea a facut cateva din vacanta, asta n-am inclus-o pentru ca mi se pare greu de explicat. mai usor era S-A SA, SAU S-AU.
Nu e cu suparare, chiar ma intrebam pe unde umbli si apreciez ce spui, mai ales ca esti in domeniu, eu nu.
Poate ai vreun leac si pentru neatentie si repezeala, fi-mea ce crede ea ca stie, nu mai acorda importanta si se repede. asa face si cu cititul , s-a stresat pana a invatat, si cu scrisul era muult mai atenta si nu gresea nimic, cat invata sa scrie litere . acum, ca i se pare c-a prins smecheria, nu mai e atenta. e atenta doar la lucruri dificile,unde nu e sigura pe ea.scrisul a intrat si asta la capitolul " nu mai prezinta importanta" .
Sa mai spun ca inca se mai incurca la citit cuvinte, desi citeste bine bine acum,trece rapid peste cuvant si spune ceva ce rimeaza sau nu e atenta , citeste "rezultatul" si acolo e "rezultatele" sau "faceti problema " in loc de "faceti proba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Flaviutza, ortograme...chiar mi se pare cam mult! Inteleg sa mergi putin peste programa, dar deja asta mi se pare ...fac si inmultirea pana la sfarsitul anului? Nu vreau sa te superi pe mine, dar nu inteleg de ce? Pentru ce? Care e scopul? D-ra voastra va prelua la anul clasa 0...cu ei ce va face? Daca are o inspectie cum isi justifica ea ceea ce face la clasa...nu cred ca un simplu "copii pot, asa ca am mers putin mai repede" i-ar fi de ajutor.
Pe de alta parte, la fiimiu se mege strict pe programa, si uneori mi-e ciuda ca stiu ca el poate mai mult, mai ales la mate, il inteleg ca s-a saturat de adunarile si scaderile 0-10 ...dar acum cred ca e mai bine asa, nu ma vad facand teme cu ortograme...nu inca

Am ajuns la v mic...mare distractie cu legaturile intre v si literele ce-l succed, au inceput sa scrie si pe tip II si scrie destul de frumos...insa trage de timp, ceva de groaza.
Cel mai mult ma bucura progresele de la engleza, incep sa se vada roadele muncii de zi cu zi!
Si participam si noi la Canguru, la mate...sa te tii, sper sa reusesc sa il invat sa isi bifeze corect pe grila cu raspunsuri, ca asta e stresul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Flaviuta, mnoah asta la mine a pus capac , deja aveam ce aveam cu matematica, dar la romana ati ajuns mult prea departe pentru mine . Fara suparare, nu am nimic cu tine, dar mi se pare mai mult decat foarte mult.
Fetita ta oricum e exceptionala, scrie foarte frumos, doamna asta ar trebui sa citeasca programa scolara, sincer. Nu vad rostul alergarii ca intr-o cursa de cai.
Felicitari inca o data fetitei tale, e lucru mare ce face !

_

Mergi la inceput