Cu dragoste din Iasi (94)

Cu dragoste din Iasi (94) | Autor: iulia-stefy

Link direct la acest mesaj

APRILIE

Iasule,Iasule mandra cetate

Iasule,Iasule mandra cetate,
Numele tau tara strabate
Ai fost mereu, si vei ramane
Oras al celor 7 coline
Iasule, Iasule mandru Oras
Cine nu-ti spune Frumos Oras
La fel ca Roma, frate cu tine
Oras al celor sapte Coline.
Iasule,Iasule mandra cetate,
Numele tau tara strabate
Cand in Copou, teii infloresc
De Eminescu imi amintesc.
Iasule,Iasule mandra cetate,
Numele tau tara strabate
Oricat as fi, plecat de departe
Inima mea , la tine bate......



Vederi din Iasul de altadata



continuare de la

(93),(92),(91)
(90),
(89),(88),(87),(86),(85),(84), (83), (82), (81), (80),
(79),(78),(77),(76),(75),(74),(73),(72),(71),(70),
(69),(68),(67),(66),(65),(64),(63),(62),(61),(60),
(59), (58), (57), (56), (55), (54),(53),(52),(51),(50),
(49),(48),(47), (46),(45)(44),(43),(42),(41),(40),
(39),(38),(37),(36), (35),(34),(33),(32),(31),(30),
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72594&whichpage=1" target="_blank">(29),(28), (27),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70695&whichpage=11" target="_blank">(26), (25), (24),(23),(22), (21), (20),
(19),(18),(17), (16), (15), (14), (13), (12), (11), (10),
(9),(8),(7), (6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28678&whichpage=1" target="_blank">(5), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26955" target="_blank">(4), (3), (2), (1)
ANIVERSARI


Gradinite, scoli, after school
Sarbatoritii lunii decembrie:

Copilasi

01 aprilie 1994 - Andreea (Nora)
03 aprilie 2003 – Alexandru (Acvi)
09 aprilie 2005 - David (Cenia)
16 aprilie 2007 - Horia George (Kisstherain999)
17 aprilie 1998 - Octavian Mihai (GabrielaG)
26 aprilie 2005 – Calin (Connie)
28 aprilie 2008 - Naomi (Cenia)
29 aprilie 2002 - Dia (Cdorina)



Adulti

01 aprilie - Cicuta (Luminita)
09 aprilie - (Cerasela)
11 aprilie - Aime
24 aprilie – Cgeea



CLUBUL IESENCELOR:

Acvi (Gabriela), 14 august, Alexandru 03 aprilie 2003 si Timeea-Andreea 10 august 2006

Adriana_78 (Adriana), 10 septembrie si Lara 22 iunie 2005 si Annika 10.05.2008

Adi69 (Adriana) , 30 iulie si Catalina - Rucsandra 12 martie 2002

Aime si Vladimir Andrei 15 noiembrie 2004

Alexia2007 (Mirela), 6 septembrie si Alexia-Ilinca 20 iulie 2007

Alexz (Alexandru) , 20 octombrie, Codrut Alexandru 5 ianuarie 2006

Alic (Alice), 4 ianuarie 1977

Alipiticot (Paula) , 29 iunie, Raisa Stefana 11 februarie 2005 si Cosmin Mihai 1 octombrie 2006

Alynta27 (Alina Mirela), 14 august si David Andreas 22 aprilie 2007

Amironeanu (Andreea) , 10 iunie, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> Stefania 13 august 2004 si Matei 4 septembrie 2007

Anasol 09 februarie, David-Andrei 6 ianuarie 2006 si Ianis-Teodor 3 mai 2008

Anca_Oana (Anca), 10 martie, Ioana-Diana 17 ianuarie 2000 si Stefan-George 15 ianuarie 2006

Ankka76 (Anca), 15 mai si Bianca Ioana 15 martie 2005

Anymony (Any), 22 decembrie si Ioana-Catalina 12 februarie 2006

Belnicol (Nicoleta), 14 noiembrie, Matei 6 noiembrie 2004

Buli (Anca), data nasterii - ? Matei 1 ianuarie 2004

Byu (Raluca), 2 mai si Casian Andrei 9 iunie 2007

Carmenp (Carmen), 15 august, Alexandru Ionut 7 octombrie 2000 si Ana Ilinca 11 august 2004

Cdorina (Dorina), 14 iulie, Dia 29 aprilie 2002 si februarie 2007

Cgeea, 24 aprilie, Catinca Ruxandra 31 mai 2004

Cenia (Cerasela), 9 aprilie si David 9 aprilie 2005 si Naomi 28 aprilie 2008

Cicuta (Luminita), 1 aprilie, Dragos-Mihai 31 martie 1992 si Daria-Ioana 28 ianuarie 2004

Connie (Constanta), 24 mai, Calin, 26 aprilie 2005.


Criss68, 23 august, Ligia 26 ianuarie 2007

Danna_36 (Dana), 1 februarie, Magda Elena 9 mai 1999 si Maria Ruxandra 27 iunie 2004

Darria (Nadia), 1976 si Andreia 2006

Dastefa, 2 noiembrie, Daria 16 noiembrie 2006

Eloise (Eloise), 7 martie si Vlad-Andrei 14 octombrie 2006

Emanuelaan (Ela), 29 noiembrie si www.totsites.com/tot/dariaa" target="_blank">Daria 23 martie 2006

Gabiarama (Gabi) , 25 noiembrie, Mihnea 3 ianuarie 2004, Tudor 20 septembrie 2005 si Bogdan Constantin 21 mai 2007

GabrielaG (Gabriela), 09 iulie, Octavian Mihai 17 aprilie 1998 si Matei Alexandru 04 iulie 2002

Gety (Georgeta), 28 mai si Maria - Diana 9 octombrie 2006

Ghinetz (Oana), 20 noiembrie, Stefan-Vladimir 11 martie 2003 si Victor-Constantin 12 iulie 2007

G_Ioana (Ioana), 7 februarie si Maria-Raluca 5 iulie 2004

Hanuc (Claudia), 1 decembrie si Luca Octavian 4 noiembrie 2005

Herra (Cristina) , 3 octombrie 1973 si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank"> Vlad - Mihai 23 septembrie 2004

Iasmin08 (Iasmin), 08 octombrie si Codrin 14 noiembrie 2001

Inimioara76 (Mirela), 11 iulie

Ioana77 (Ioana), data nasterii - ? si Maria 29 noiembrie 2005 si Stefan 31 octombrie 2007

Iolanda77 (Iolanda), 10 septembrie, februarie 2007

Ionika (Ioana), 05 august si Andrei 14 septembrie 2004

Ionitza (Ioana) , 16 septembrie si Andreea 19 ianuarie 2004

Iulia-Stefy (Lacramioara), 08 decembrie si Stefania Iulia , 05 decembrie 2006

Kisstherain999 (Loredana), 28 septembrie si Horia George 16 aprilie 2007

Kriss79 (Cristina), 15 octombrie si Alessia Stefana 16 octombrie 2007

Lacrabaciu (Lacramioara), 1 februarie si Diana 24 iulie 2005

Lacri (Lacramioara), 15 iunie si Fabian 25 august 2002

l_carmen2003 (Carmen Elena), 05 martie si Alexandru Marius Mihael 15 august 2003

Leoaica (Mihaela), 30 iulie

Lgireada (Liliana), 22 septembrie

Lullabay (Roxana), 29 ianuarie si Stefan Andrei 9 septembrie 2006

Mariussimiuc (Mihaela), 27 august, Robert Andrei 18 noiembrie 2004 si Amira Ioana 29 noiembrie 2007

Mephala30 (Carmen), 6 iulie, Iustin 5 iunie 2004 si Teodor 6 septembrie 2006

Mexxa (Andreea) , 18 iunie si Sebastian 10 septembrie 2006

Miki68 (Cristina), 7 martie

Nora (Dana) , 4 octombrie, Andreea 1 aprilie 1994 si Rares Stefan 19 august 2004

Oanabandol (Oana), 05 septembrie si Rares Constantin 01 martie 2004

Palmyrah2002 (Cristina), 07 ianuarie, Mihnea Bogdan 24 septembrie 2001 si Rares Stefan 20 iunie 2005

Ralucami (Raluca), 6 august si Maria 15 iunie 2007

Ramonika (Ramona), 27 octombrie

Rosa Sinensis (Ingrid), 11 iunie si Cosmin Cristian 03 iulie 1997

Roxana80art (Roxana), 5 noiembrie si Flaviana 31 august 2004

Saryta (Mariana), 1 februarie, Andra, 12 februarie 1999, Sara 27 iunie 2005 si Antonia 21 noiembrie 2006

Siminoc (Simona), 25 octombrie si Miruna 13 iulie 2007

Simo78 (Simona), 30 iunie, Matei Hisham 28 iulie 2007

Simodara (Simona), 24 octombrie si Dara - Luciana 12 iulie 2005

Slimatei (Stefania), 26 decembrie si Stefania 22 decembrie 2007

Soni (Georgeta), 27 martie

www.dotphoto.com/GuestViewImage.asp?AID=3310179&IID=111627660&INUM=17&ICT=26&IPP=72" target="_blank">
veve (Irina)
, 4 septembrie, www.dotphoto.com/GuestViewAlbum.asp?AID=3283010" target="_blank">Agnes Iris 21 februarie 2001 si www.dotphoto.com/GuestViewAlbum.asp?AID=3342627" target="_blank"> Laur 19 martie 2004

vio_reurean (Delia), 22 octombriesi Andrei 14 octombrie 2005 si DPN 19.02.2009

"Cuconiade si actiuni":

iulie 2005, septembrie 2005, mai 2006_1, mai 2006_2, 9 martie 2007, 9 martie 2007, 2 iunie 2009




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

In asteptarea primaverii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Cony,
Sa stii ca sotul tau are dreptate.
Tine minte ca fiecare luna diferenta de varsta conteaza la varsta asta si ca ai nostri copii acumuleaza diferit si de multe ori nu stiu sa exprime ce stiu... au trac sau nu stim noi sa ii facem sa coopereze. Cand te astepti mai putin iti arata ce stiu! Cand Alex era la grupa mica, tot timpul ma gandeam ca nu are o memorie asa buna... mi se parea ca nu retine poeziile, etc... Imi reda in rezumatul poeziei dar nu invatat pe de rost... cu cuvintele lui era oricum mai mult povestire a poeziei decat orice altceva... sa mai spun ca daca o poveste nu se termina cum voia el ii schimba sfarsitul?
Era un 8 martie, seara, si ne uitam la tv unde un grup de copii a cantat un cantecel pt mama... I-a placut mult si a inceput sa il cante desi il auzise o singura data! Pentru ca ii placuse si voia sa mi-l ofere mie.
A doua zi am vorbit cu educatoarea si mi-a confirmat ca eu ma inselasem, avea o memorie buna... nu erau probleme. De atunci imi canta cantecelul cand vrea sa imi spuna cat ma iubeste in felul lui...
Inca ceva, serbarile sunt momente pentru educatori si profesori pana la urma nu pentru copii... ei nu stau acolo ca le place ci pentru ca asa e obiceiul... in fine, asta e parerea mea.
Revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Intai de toate nu vreau sa crezi ca ma dau atotstiutoare... insa ce povestesti tu seamana cu experienta mea din ultimii ani...
Nu are importanta ce si cat ii oferi comparativ cu ce face el. Nu la varsta asta si poate nici mai tarziu. Cand toti din familie ne condamnau pt cate jucarii si jocuri avea Alex, ca cica nu merita ca prea erau multe, ca le va strica , ca etc, opinii invechite si mai ales nesolicitate – ca sa folosesc un eufemism - am strans din dinti si nu le-am dat atentie... am facut cum am crezut noi mai departe... in definitiv orice jucarie e o experienta noua si atat... alti binevoitori mi-au spus ca il solicit prea mult etc si nici atunci nu le-am dat atentie... atat timp cat copilului ii place ce face si nu e obosit mergem mai departe...

Sa nu il certi pt ca ti se pare ca nu iti ofera cat te astepti, si eu am gresit astfel...
Citeam ce ai scris si mi-am amintit frustrarile de anul trecut de la tenis si de la inceputul cursului de la engleza pe care le-am avut cu Alex... Am avut si inainte si am scris aici despre asta, dar m-am desteptat la timp... apoi au aparut altele...
Chiar scriam ca sunt suparata ca nu se concentreaza, ca se joaca cand ar trebui sa faca ce i se spune si ca interpreteaza regulile intr-o maniera proprie... Mai mult, in decembrie mi se spusese chiar ca desi da teste cu rezultate bune, deranjeaza orele la Cambridge etc... si ca ar putea fi ADHD... Am reluat atunci legatura cu psihologul si l-a testat ma rog, m-au linistit...

Si, facand o recapitulare, am constatat unde am gresit sistematic si am recunoscut... Copilul nu s-a nascut invatat... si uneori nici nu pricepe ce vrem de la el! nimeni nu a ajuns sa stie ce stie acum fara sa invete sa invete... trebuie sa avem rabdare pentru ei si sa le fim alaturi nu sa le cerem si cerem si iar sa le cerem...

Unde am gresit eu cu engleza?
In octombrie, ca sa ii ajunga pe ceilalti copii – mai mari ca el cu macar jumatate de an – a invatat sa scrie, toate literele si nu fonetic ci in engleza – si nu ii placea si nu voia si eu ma suparam pe el... si el protesta etc... dar intr-o luna a reusit sa dea testele la fel cu ceilalti copii si reusea punctaje onorabile... Facuse un efort mare si eu nu i-l apreciasem la timp cum se cuvine... El stia literele si le citea dar nu stiuse sa le scrie... si in nici un caz nu scria la fel de repede ca cei care stiau mai de mult sa scrie... Asa ca, dupa ce o fetita din clasa intai a ras de el si i-a spus ca scrie ca melcul – a fost perioada in care iubea melcii si aveam si in casa, in baie cativa ca doar i se spusese ca era ca melcul!!! – urmatoarea tinta de atins a fost sa scrie repede... Si eu nu intelegeam de ce face literele asa aruncate si urate...de ce se grabeste... In cele din urma am inteles si cu ajutorul psihologului am invatat si cum sa il fac sa inteleaga ca e importanta calitatea nu cantitatea... - nici nu stiti ce greu e sa priceapa asta... '-De ce daca e scris numai o jumatate de pagina e mai bun decat o pagina intreaga? Ce daca e mai frumos? e mai putin!'

In decembrie chiar eram inebunita – tineti minte Gabi si Oana ca v-am batut si pe voi la cap - si la sugestia psihologului am avut o discutie cu Alex, l-am dus la Pizza Hut numai noi doi, ne-am asezat la masa si am comandat si am discutat inca o data ca trebuie sa se concetreze, sa fie atent si mai ales sa comunice cu noi si sa respecte niste reguli... Mi-a promis sa faca asa si se tine de cuvant.
Eu i-am promis ca invat pentru el sa patinez si m-am tinut de cuvant si mai ales i-am promis ca lectiile noastre nu vor mai depasi maximum de 30 de minute pe zi.
Adica de la 17,30 la 18,00... Duminica cand are engleza nu are de facut lectii dar sambata avem program de recapitulare asa ca facem 30 de minute dimineata si 15 minute seara... Nu mai mult.
Din ianuarie am alt copil... de fapt de pe 18 decembrie, mi-a spus teacher ca Alex s-a schimbat cu 180 de grade! Si doar stiam ca daca stau de vorba cu baietelul meu il fac sa inteleaga... eu pur si simplu nu gasisem metoda si poate nici cadrul... poate fusese prea devreme, poate asa este Alex... face lucrurile la timpul lor cand este pregatit si nu cand vreau eu...
Acum merge la Winners pe 31 martie si la Smart pe 15 aprilie cu clasa intai, la engleza!
A recuperat la tenis si deaj in zilele bune joaca foarte bine si antrenorul il incurajeaza sa continue in grupa cealalta... Cand e obosit e obosit si nu participa la cote maxime dar stie ca trebuie sa incerce si se straduie...
De ce? Pentru ca si teacher si noi si antrenorul de tenis am gasit calea spre el. Din pacate fiecare copil fiind unic parintele si profesorul trebuie sa conlucreze si nu exista un panaceu universal... Si de multe ori nici profesorul si nici parintele nu stiu care e acea cale spre el...
De curand am vazut intr-un film o replica care mi-a placut teribil: ‘there are not problems, there are only solutions’...

Din comoditate educatorul sau profesorul ar putea sa iti tranteasca ca nu coopereaza ca nu vrea sa se concentreze, iar gaselnita prinicpala si la moda este ADHD... consultati un psiholog adevarat – adica unul bun!!! – cititi pe internet sa va documentati dar nu puneti voi diagnosticele, eu dupa internet eram convinsa ca asta era la Alex si cand am ajuns la psiholog a ras de mine... Are un EQ – coeficient emotional, de empatizare cu mediul - foarte mare, e total non agresiv coopereaza etc... sunt un complex de aspecte de vizat si un astfel de diagnostic nu se pune intr-o ora e consulatii dar ti-l poate spulbera in acea ora!
Ce a spus Alex cand psihologul l-a intrebat de ce se comporta asa? ‘_pai sunt multi copii acolo si sunt fericit!’
Si daca cooperarea cu educatorul nu se poate realiza fiindca sunt prea multi copii – sa recunoastem ca sunt eroine la 38 de copii in grupa... – este posibil ca al nostru copil sa se simta marginalizat si are mare nevoie de ajutorul nsotru pentru ca in lumea lui nu incape intelegerea de ce el care vrea sa se joace face ceva rau din asta? Trebuie sa stie ca parintii sunt langa el orice ar fi ca sa aiba curajul sa povesteasca si sa se exteriorizeze...
Gata, chiar am terminat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns connie1974 spune:

Carmen, ai mare dreptate si multumesc de sfaturi. Ce pot sa spun? Dintotdeauna am fost o fire ambitioasa si de cand ma stiu ce a contat cel mai mult a fost sa invat bine, la scoala am mers la olimpiade, concursuri, ce era pe vremea aceea. Astept si de la el acelasi lucru, pentru ca vad si stiu ca poate. Dar e prea mic, vorba ta, nu are nici 5 ani impliniti, oare ce-oi vrea? Deja ma ingrjorez eu de cum ma comport, ce-am sa fac cand va intra la scoala, mi-e teama efectiv de cum voi reactiona daca nu va fi asa cum vreau eu.
Asa ca trebuie sa ma linistesc si sa il las sa creasca, cu joaca, cum vrea el, sa fie fericit. Toate la timpul lor.

Constanta si Calin
Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Seara buna tuturor. Probabil toate sunteti ocupate cu treaba dinainte de Pasti. Lacramioara multumim de cafea.
Anca, ce face Matei, e mai bine? Nu ai mai zis nimic, nici de el ce mai face, nici de fluturasi.
Tu esti bine?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte....

Am citit cu interes discutia.... Carmen, ai mare dreptate,....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Buna dimineata fetele harnicutele...azi dau cafeluta si va invit la Moldova Mall la targ de hand made si cu specific pascal.
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Gabi, tare buna si facut.... Multumim pentru invitatie... Eu am fost la targ, dar nu am intrebat inainte cum te recunosc......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Jos palaria! dar trantita accelerat sa-i zic asa; esti nemaipomenita l_carmen; daca toate mamicile ar gasi in sufletul lor resursele necesare sa-i sustina pe copiii lor, ar disparea problemele intalnite in comunitatile scolare sau in comunitatile de copii in general ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna seara! Vreau sa multumesc tuturor mamicilor care mi-au raspuns.
In sfarsit se face si gaza mea bine. Mult l-a mai tinut..
Lacramioara cum e dr. Rugina? Eu merg la Gotia (stiu ca ele 2 sunt cele mai bune de la alergologie) dar m-a cam dezamagit un pic acum, i-a pus diagnosticul de reflux, dupa ce l-a consultat maxim 5 minute, timp in care copilul a plans in continuu. Mi-a dat sa ii dau un medicament 2 saptamani si sa ii fac dexa intramuscular, la copil de 1 an si 9 luni.

Iasmin asa face si el laringita cu insuficienta respiratorie. E a doua oara in 4 luni, il culc bine, eventual cativa mucisori, si peste cateva ore se trezeste plangand si abia respira.
Stiu si eu ca odata ca varsta le trece dar pana la 6 ani mai avem mult. Macar de as gasi o solutie sa nu mai trebuiasca sa ma internez cu el. Tu cum ai facut? Te-ai internat la fiecare laringita?

Carmem, iti multumesc pentru informatii. Stiu ca fara corizon nu trece, oricum in final tot cu aerosoli cu dexa am rezolvat.

Mergi la inceput