Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Link-urile retetelor urmeaza mai jos. Pentru comentarii puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73937" target="_blank">8 9 10 11 12

Nota: s-ar putea ca unele poze de pe webshot sa nu se deschida, e din cauza site-ului care a suferit de curind un rebranding si de aceea unele linkuri vechi nu mai sint valabile. Toate pozele mele le puteti gasi pe adresa de pe webshot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Brownies Cappuccino www.houghtonmifflinbooks.com/features/gourmet/brownie.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu lamiie www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6721" target="_blank">sursa
Tort cu jeleuri www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2796" target="_blank">sursa
Blinii cu dovleac
Cum am facut tortul Barbie
Cum am facut tortul Buburuza
Prajitura cu mere
Tort Crancin-Mancin www.kuharka.ru/viewtopic.php?p=404#404" target="_blank">sursa
Chec dietetic cu fructe uscate www.city-cats.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=4581#4581" target="_blank">sursa
Tort nemtesc cu brinza www.good-cook.ru/tort/tort_098.shtml" target="_blank">sursa
Tarta de dovleac
Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6720" target="_blank">sursa
Prajitura cu banane sursa
Biscuiti cu ovaz www.slastenka.ru/cookie.html#8" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere www.good-cook.ru/tort/tort_046.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri cu unt www.good-cook.ru/tort/tort_162.shtml" target="_blank">sursa
Tort “Lady’s fingers” www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=233&view=findpost&p=9861" target="_blank">sursa
Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake) www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">sursa
Tort Fantezie
Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=2811" target="_blank">sursa
Pandispan cu suc de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=162" target="_blank">sursa
Cheese cake a la Natalia
Tort cu prune uscate www.citykitchen.ru/forum/index.php?s=d7b91c895505a12124c16f156350f455&showtopic=393&st=100&p=52313#entry52313" target="_blank">sursa
Tort cu miere si lamiie www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_068.shtml" target="_blank">sursa
Desert cu fructe
Lemon meringue pie - Tarta cu crema de lamaie (Reteta de la Davina)
Crema de lamiie (Lemon curd) sursa
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes) www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=738764#738764" target="_blank">sursa
Cheese cake fara foc
Schema tort masinuta
Mini-budinci cu brinza
Inghetata
Prajitura cu fulgi de cocos www.citykitchen.ru/forum/index.php?showtopic=67&st=100&p=7826#entry7826" target="_blank">sursa
Melcisori (trandafirasi) cu bezea si nuca www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Tort Masha (reteta de la alinkav)
Prajitura cu ciocolata si bezea www.good-cook.ru/tort/tort_230.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri "Trufe" sursa
Briose cu gem www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2280" target="_blank">sursa
Fursecuri de cocos
Margini din ciocolata pentru tort
Lapte de pasare (reteta de la Strumfi)
Fursecuri tabla de sah www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=764512#764512" target="_blank">sursa 1 sursa 2
Prajitura insiropata de la Joanna
Prajitura "krem a la krem" sursa
Vafe belgiene cu drojdie www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2010" target="_blank">sursa
Tort cu crema de zahar ars de la Gratiela (strumfi2004)
Prajitura "O noapte la Venetia" (reteta de la Lacri_SM)
Prajitura (chec) cu morcov sursa
Prajitura cu foi Lica
O alta prajitura cu foi Lica (varianta Adrianei)
Desert de frisca si zahar ars www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3019" target="_blank">sursa
Tort "tres leches" www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2408" target="_blank">sursa
Prajitura "Televizor" (reteta de la Strumfi)
Chec insiropat de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3153" target="_blank">sursa
Crema pentru foi de napolitana (reteta de la Gratiela - strumfi)
Instructiuni pe scurt despre realizarea tortului minge
Prajitura cu mascarpone si nuci (reteta de la amiss_zip)
Quiche (tarta cu umplutura nedulce) (improvizatie)
Placinta (prajitura) dubla de brinza cu piersici www.good-cook.ru/tort/tort_194.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere si brinza www.good-cook.ru/tort/tort_141.shtml" target="_blank">sursa
Briose cu ciocolata (reteta de la Rucx)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Ti-a placut, nu?? nu, nu i-am certat prea tare, de fapt pe ea, ca el saracu' a fost strumful nimerit la momentul nepotrivit
de fapt nici n-am avut timp s-o mai cert: el s-a speriat, normal, si s-a pus pe tipat, iar ea s-a facut mica mica si a fugit la somn. acum rad si eu dar atunci ma blocasem: el trebuia schimbat, spalat, pe jos era vraiste, a sarit si pe calorifer, albusurile gata batute asteptau, cuptorul la fel. pana la urma a iesit super, o sa pun si poze la album, caci, a primit Stefu o camera meseriasa (de fapt mami, nu? acu sa vezi prajitureala si fotografiere...timp sa-mi dea strumfii si toate cate cele)

Dar sa-ti spun: am pus intre blat crema de la brownies si dimineata o sa-l ornez pe "tonas", sper sa iasa...

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"



Hihi, ai avut parte de o distractie pe cinste, sa inteleg. Abia astept sa vad pozele, felicitari pentru cadou!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Natalia, am scos dimineata prajitura din frigider si am taiat-o ,iar dupa aceea am lasat-o asa pe masa .Acum parca a inceput sa isi schimbe consistenta ,poate pina pe la 18 devine si ea mai moale .

Multumesc mult pentru sfaturi .Aaaa, sa stii ca am facut si cartofii la cuptor de mai multe ori

GABI21+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Multumesc pentru raspunsuri Amiss si Nati
Asa am facut pana la urma .Dar am o problema cu blatul : desi am adaptat reteta la 10 oua tot nu mi-a iesit f inalt.L-am taiat pe din doua (cum am vazut pe aici pe la cineva)am pus crema la mijloc si deasupra + glazura. Este super gustooaaasaa...dar balturile sunt subtirele(cand opresc focul este inalt iar apoi se lasa...si nu coc la foc mare)
Multumesc inca odata si va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

s-a muiat blatu' la Brownies! A iesit buun! Se moaie de la crema. Mie, prima oara mi-a iesit blatul usor moale si fooarte fain! Acuma a iesit cu o pojghita ca de bezea la suprafata si tare...bine ca s-a muiat

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, super, ma bucur tare mult ca ti-a iesit prajitura.

Gabi, s-au mai inmuiat brownies ale tale? Cartofii la cuptor sint preferatii nostri, imi pare bine ca v-au placut si voua.

Mirela, din cite scria si in reteta originala, e normal ca acest blat sa se lase dupa copt, indiferent cit de tare creste in cuptor. Nu ai ce sa-i faci, probabil asa e combinatia asta dintre oua, zahar si praful de budinca. Autoarea insa nu vedea ca pe un defect acest fapt, dimpotriva, zicea ca adincitura e taman perfecta pentru a fi umpluta cu crema.
Cel mai simplu eu zic sa coci mai multe blaturi, decit unul singur, in ideea ca vrei sa-l tai pe grosime.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

quote:

Mirela, din cite scria si in reteta originala, e normal ca acest blat sa se lase dupa copt, indiferent cit de tare creste in cuptor. Nu ai ce sa-i faci, probabil asa e combinatia asta dintre oua, zahar si praful de budinca. Autoarea insa nu vedea ca pe un defect acest fapt, dimpotriva, zicea ca adincitura e taman perfecta pentru a fi umpluta cu crema.
Cel mai simplu eu zic sa coci mai multe blaturi, decit unul singur, in ideea ca vrei sa-l tai pe grosime.




Exact! Sunt de acord. Mie mi-a parut bine ca s-a lasat si a ramas pufooos si se topeste in gura la propriu!!! nu mi-a venit sa cred. Am servit azi pe cineva si mi-a spus ca ii plac prajiturile cu blat insiropat . nici macar nu era insiropat dar pare...pt ca e pufos, fraged si se topeste in gura.

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Acum dupa ce am lasat-o la frigider si s-a "asezat" arata super si gustoasa nu mai zic
Multumesc de idee NATI, data viitoare voi coace doua blaturi(daca o sa am timp).

off topic Cartofii la cuptor unde gasesc si eu cum ii faceti?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Natalia , da , s-au inmuiat , sunt suuuuuuper !I-au placut si sotului atit de mult incit am hotarit sa nu i le mai duc sarbatoritei .I-am dus doar tortul diplomat, care a fost apreciat de toti invitatii .Unora nu le venea sa creada ca e facut acasa .Si sotul ma lauda nevoie mare ,el le spunea tuturor ca e facut de mine .Ce fericire pe capul meu !

GABI21+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

E prima data cand scriu aici . Azi am facut biscuitii cu ovaz, au iesit foarte buni, e prima reteta de pe internet de care sunt pe deplin satisfacuta si tin sa iti multumesc mult pentru reteta. Sunt fragezi, nu foarte dulci si dietetici pentru mine, plus ca poate sa ii pape si fetita. Ce am facut in plus fata de reteta, am pus coaja rasa de mandarina si praf de copt, pentru ca vroiam neaparat sa fie crescuti un pic, asta pentru copil.
Oricum baza iti apartine, reteta e minunata!

Mergi la inceput