Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, Gabi, felicitari pentru reusitele voastre!

Despre cartofi undeva am mai scris, dar nu mai gasesc unde. In orice caz, ii fac destul de simplu: cartofii bucati ii inabus cu putina apa, sub capac, timp de 5-10 minute, apoi adaug sare, condimente, ulei, pun capacul si scutur cratita bine, sa se acopere uniform toti cartofii. Pe urma ii pun pe o tava si ii dau la cuptor, pentru 50-60 de minute, la foc mediu spre mare. Din cind in cind le mai schimb pozitia, ca sa se rumeneasca pe toate partile.

Pineapple, felicitari si tie. Si noua ne plac biscuitii cu ovaz, dar in varianta fara praf de copt ei ies crocanti, numai buni de rontait. Tie cum ti-au iesit cu praf de copt? Nici nu stiu daca are ce creste, dat fiind faptul ca merge f. putina faina.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Am venit cu pozele:
Thomasul lui Stefu

Nati, ai schimbat titlul...

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, vaaai, ce tortulet original! E o idee geniala cu biscuitul-mutrita pe locomotiva, nu mi-ar fi trecut niciodata prin minte asa ceva! Incredibil cita rabdare ai putut sa ai: sa faci calea ferata, sa ornezi locomotiva si vagoanele, bravo de o suta de ori!
Care a fost reactia lui Stefanut? Nu si-a bagat minutele in tort?

PS. Vad ca ai gasit cocos verde pina la urma, ce bine.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Saru'mana!

si saru'mana si pentru toate cate am invatat de la tine

da, am gasit cocos verde si galben, la locomotiva am folosit colorant alimentar pana la urma, de fapt nici nu as fi putut s-o ornez cu cocos.

dar trebuie sa spun ca la reusita trenuletului a participat si sotul meu , de fapt el a ornat locomotiva, de la culoare pana la bilutele aplicate.
a iesit pentru ca l-am facut cu mare drag, desigur.

Stefanut a fost incantat, ca si Maria - am intrebat-o cand il terminasem ce vrea sa manance, era ora mesei, si a raspuns "Tonas!" - dar pentru el piesa tentanta a fost vagonul cu ursuletii din jeleu, mai sunt vreo doi .
de fapt a fost tortuletul amandurora, au suflat impreuna in lumanare, l-a ajutat
a primit si Maria cadouri, desigur

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si noi, si noi avem un maaare amator de jeleuri in casa, de fapt doi (ma bat pe ele cu Vlad )
Sa-ti traiasca! Sa mai faci dulciuri, ca tare bine iti ies!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Gratiela,foarte frumos "Tonas"-ul! Ce fel de biscuiti ai folosit pentru mutrita lui Thomas?


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:



Tare frumos Thomas-ul,Gratiela, al meu saracu trebuia sa scriu ca e Thomas, dar eu m-am bucurat cand copilu a zis uuuuu...semn ca semana
Miha, dau eu o mutrita ca mi-au mai ramas , eu le-am muiat si in cioco sa iasa mutra de afro

Natalia, ai schimbat numele subiectului , eiiii, eu tot deserturile Nataliei o sa le caut

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Fii-mea ori azi a fost satula ori nu are habar de gusturi la mancare A ros un pic la doi biscuiti dar nu cu mare incantare. Nu conteaza, o mai educ eu... Important e ca mie mi-au placut cel mai mult, lui tati asa si asa dar el oricum nu e cu dulce. O sa mai fac data viitoare si o sa incerc fara praf de copt, dar o sa strivesc cumva fulgii de ovaz, ca banuiesc ca asta i-a dernajat pe ai mei.
Biscuitii s-au marit bine la copt aratau umflatei in tava, s-au mai lasat cand i-am scos, dar au ramas fragezi, se rup in mana. Mie imi place si ca au multa nuca, apropo de asta, bicarbonatul nu are aceeasi actiune asupra nucii ca si asupra fainii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

natalia m=am uitat iar la albumul tau de foto cu praji si din nou m-am imbolanvit . ma uitam la babornitele tale ce faine sunt si n-am gasit reteta ..... ai postat undeva? da-mi te rog si mie linkul .
thx
D

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Multumesc, fetelor!

Natalia, pai cam la 2-3 zile se face cate un dulce la noi - Krem cred ca am facut de vreo cinspe ori pana acum - si acum ca am prins aparatul, nu mai scapa nimic...

Miha, biscuitii i-am vazut din noroc - parca Smart se numesc (am aruncat ambalajul) din Kaufland - si atunci pe loc mi-a picat fisa sa-i folosesc la Thomas.

Nati, si eu ma simt vinovata pentru schimbarea numelui subiectului

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput