FIV 91

FIV 91 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

Multa bafta tuturor!!
FIV 89 FIV 90

Analize minimale la Giulesti Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti Cum ne prezentam si cu ce acte la Giulesti in ziua punctiei
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Dezvoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burticawww.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank"> Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com/" target="_blank">FIV

www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">Instructiuni de folosire Gonal F

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO
* ET(embriotransfer -transfer de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 35 RON ( cu card este 33 RON)
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.
Alte sfaturi utile dupa ET

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)
Calcul valori estradiol

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG
______________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.


Dana
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Fetelor,
Spuneam intr-un mesaj precedent ca m-am cam umplut de cosuri ... acum m-am privit mai bine si sunt plina de buburuze mici pe fata, de parca as fi intoxicata. Poate da tratamentul asemenea reactii ( poate Tetraciclina?! ), a mai patit cineva asa ceva?!
Lachi m-am incurcat in socoteli , dar nu am mai putut modifica pentru ca a fost inchis capitolul.
Deci in ziua a 7-a am avut 5 foliculi mari ( 2 dreapta peste 15 mm si 3 stanga - 14,7 mm, 14,3 si 12 mm ) ... 7 am avut in ziua 9-a la eco.

Cami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83610" target="_blank">Barbye are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

pai vezi mai Cami cum bagi tu tensiunea de 220 in om?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Imi cer scuze ca nu am putut sa deschid la timp noul subiect si acum nu sunt link-urile puse cum trebuie , dar ajung acasa si le aranjez cum trebuie.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Lachi pai daca "urla hormonii in mine" ...

Cami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83610" target="_blank">Barbye are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns venera_h spune:

deci, continuare la FIV 90, a durat ceva sa ma dumiresc cum merg lucrurile, nu intelegeam de ce nu pot sa raspund acolo...ha ha!

lachione, de obicei pana in ziua 7-8 de stimulare se face selectia foliculilor, pe urma doar cresc. Unii nu cresc, sunt de fapt chisturi, daca sunt chisturi pot chiar descreste. zisaCami a avut ft bine, a reactionat organismul rapid, eu am avut selectia de 10 cu cel mai mare 9, apoi am ramas cu 6, dar o data 2 pe unul si 4 pe altul si apoi invers, nu prea cresteau, dupa 14 zile de stimulare cel mai mare abia 15, endometru 10,7, unde avusesem in urma cu 2 zile folicul de 12 acum era de 9 si nu intelegeam eu cum de a descrescut.S-a hotarat ca nu am mai poate stimula mai mult si gata, am oprit si a doua zi am facut pregnilul. La punctie doar un ovocit, restul chisturi. Erau altele cu cate 20-23 foliculi. Depinde si de doza de stimulare, eu am avut-o mica, 2 fiole de menogon si continuam cu 1 de diphereline. Avand ovare micropolichistice existase teama de suprastimulare. Dar rezerva mea ovariana este ft scazuta, de fapt asta era si cauza infertilitatii mele, nu am ovulatie. Depinde totul de fiecare organism in parte cum reactioneaza, nu te compara cu nimeni, eu zic ca este bine pana acum si sa speram ca va fi tot asa! Pupici si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Cami bine ca te-am prins pe aici. Iti tin pumnii in continuare.
Lachi, Iliuta ma gandesc la voi si va doresc sa reusiti.

pentru toate

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Venera tinem pumnii pentru maine.

Fetelor Kla este acasa, are 1 embrion la purtator de 4 celule.Se simte bine. Mai multe nu stiu ca n-am vb mult cu ea. Probabil asta era misterul......de asta nu vroiau sa-i zica cati embrioni avea....

Ea e putin dezamagita si o inteleg perfect, dar cu putin noroc de la D-zeu su de Sf. Nicolae o sa fie bine.

Eu sunt bine in continuare.....ma simt umflata sub operatie si cateodata am dureri ca la CM. In rest, sanii sunt ca de obicei.....


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Eu sunt deja dupa 7 zile de diphereline si ma simt foarte ciudat, in afara ca am "bufeuri" la greu, ma doare de cateva zile ingrozitor capul, tamplele, imiexplodeaza, ma scol cu durerea si ma cul cu durerea chiar daca am luat medicamente. Si ain alta ordine de idei imi e foarte somn, cad din picioare de somn. Nu ma pot concentra. e groaznic. A mai avut cineva asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Crinuta, imi vine sa urlu sa ma auda D-zeu sa stie cat de mult imi doresc....


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Si eu mor de somn........ma ridic din pat si ma pun inapoi.....


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput