Clubul "babelor" FIV-oase 48

Clubul "babelor" FIV-oase 48 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

hiiii eu am scris dincolo, scuzeeeee, dar hai sa continui putin: fetelor, am cunoscut-o pe ella cu tot cu sot: sunt un cuplu formidal! Formidabil!

Iti poti da seama ce reprezinta un om, nu dupa ce realizeaza, ci dupa ceea ce tanjeste sa realizeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ari, nu dispera. Pana la urma va veti gasi terenul dorit. Si noi am cautat mult, am luat unul si am crezut ca am facut cea mai buna afacere din lume, atat de frumoasa era locatia... pana ne-a pocnit ideea tampita a unor idioti cu ceva "hidos mirositor" cam la 1-2 km si a trebuit sa ne reorientam. Asa am descoperit terenul minunat de acum. Asa va fi si la voi. E bine sa ai rabdare si sa alegi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Fetelor, care ati trimis mail dr. Simona Avram, in cat timp v-a raspuns? Am trimis de dimineata si deocamdata nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

anaasta ai si tu putintica rabdare. pe mine stiu ca m-a sunat (imi pusesem nr de mobil la semnatura), dar nu mai stiu exact dupa cat timp. oricum, m-a impresionat gestul, eu asteptam fara mari sperante un mail.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Nu m-am gandit sa trec mobilul... Nah, vorbesti de rabdare berbecului... Cum esti, cum te simti?




Later edit - eu ma duc la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ma pregatesc si eu acum de nani, maine o sa fiu iar zombi.
anaasta sunt balonata - am o burta de trim II, ma si mir ca nu a comentat inca nimeni nimic pe la servici, azi am fost cu o rochita care o punea in evidenta. ma mai inteapa ovarul stabg din cand in cand, imi mai da ghiont un pitic ca sa nu imi fac nici un gram de iluzii ca am sanse infime, pe urma vine celalat pitic din gradina de vara si ii da una peste nas sa taca. in rest imi ocup timpul butonand diverse. mai nou m-am bagat si cenzor la bloc - nu vroia nimeni si cum eu sunt la categoria tineret si se uita administratora disperata, m-am ofert. deha mi-a adus actele la control ... si uite ca acum mi-am adus aminte ca nici azi nu am reusit sa citim apometrele Sunt ceva de groaza, pana sa ne mutam aici nu am ratat decat f rar o luna, acum e regula sa ma vad pe lista neaga la intrare in bloc Ma duc sa scriu un biletel pt maine, fac plantatiile de noapte si gata ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Grea e si asteptarea asta, eu cred ca ma voi urca pe pereti. O sa vin sa ma plang la voi si sa cer palme dupa ceafa... Iti tin pumnii sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana, dna dr e f ocupata insa te va contacta. Nu astepta un raspuns f rapid insa. Ce mai poti face e sa o suni tu, sa ii spui ca i-ai dat un email iar ea atunci iti va zice cand va puteti auzi pt a detalia. Eu am nimerit-o odata intr-o perioada fff aglomerata cand se muta laboratorul medcenter din buc si era fff busy- iar cand am sunat mi-a zis ceva la genul : stiti, eu mi-am propus sa raspund la mesaje martea viitoare. Insa pt mine era f tarziu atunci si i-am zis si atunci am stabilit sa ne auzim intr-o zi -doua. Am apreciat mereu la dansa deschiderea si disponibilitatea, chiar daca e o persoana ff ocupata, de multe ori prinsa intre drumuri bucuresti cluj.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Qiao, incearca sa te bucuri de perioada asta.
Eu ca sa nu ma las prada gandurilor vorbeam cu piticii din burtica, le prezentam casa, imprejurimile, in weekend i-am dus la mosie, sa-i conving sa ramana cu noi.
E o perioada misto totusi asta de pupo. Eu in prima saptamana eram mereu zen zen. In a doua saptamana mi se cam tuflea zenul, vorba bancului " a mai ramas nitel pe fund". Insa intervenea si sentimentul ala ca trebuie sa aflu pan la urma de e laie sau balaie. Cred ca te mai intareste si Dumnezeu.
Hai curaj si baga nitel zen!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput