Calendarul gradinarului vesel (26)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ce faceti, cum ati supravietuit ploilor din weekend?? La mine musteste gazonul de zici ca-i o mica mlastina...eu nu pot sa ma gindesc decat la potopul de buruieni care va veni dupa ploaie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La Multi Ani pentru Tudor, Gabriela! Sa-ti traiasca mezinul, sa fie sanatos si fericit! Cum il veti serba?

Si la mine in gradina am vazut cateva gladiole aplecate din cauza noroiului. Bine ca nu-s alte pagube.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Multumesc mult Liviana! Il serbam sambata, acasa - i-am invitat colegii de scoala si am chemat o animatoare, sper doar sa avem parte de vreme frumoasa...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu am scris un mesaj care a ramas atarnat in capitolul anterior... se poate muta acilea? Sa dau Copy/paste nu m-am descurcat ca deja era inchis...

PS - si la noi a plouat bine de tot vineri, sambata, chiar si cu ceva grindina de mici dimensiuni... era gazonul acoperit de apa, dar s-a dus catre panzele freatice repejor... mi-a pus la pamant insa garofitele... si m-am vazut nevoita sa improvizez un sistem de sustinere a tijelor... am folosit niste "soricei" din aceia de plastic, pana gasesc alta varianta mai buna...

Rosiile mele au fost protejate de umbrela de gradina, in schimb vadurile s-au umplut de apa, ceea ce a fost super... speram sa prinda elan in crestere, dupa ploaia asta...

Eu ma tot invart in jurul unor plante si nu ma dumiresc daca or fi irisii plantati de mine... frunzele sunt ceva intre frunza de narcisa, dar mai plata si frunza de iris, dar mult mai ingusta si de o culoare mai albastruie... Au 3-5 frunze fiecare si tot astept sa vad daca da floarea sa-mi confirme "identificarea"...

Prietena mea ma intreba azi ce gard viu ar fi bun pentru a acoperi perimetrul curtii ei, in loc de gard de lemn/BCA sau altele... Eu nu am experienta, dar am cautat pe net poze ... voi ce tip de gard viu ati folosit cu succes pentru o suprafata mare (70-80 ml si o inaltime de 1,5 m) ?

V-am spus ca am salata in curtea din fata? printre primule, garofite si gazon? nu am semanat-o noi, dar nici nu ne deranjeaza... o las sa creasca...

O seara placuta si ne auzim maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

aoleu ce mai plouat! mai sa dea iazul pe dinafara :))
acum e chair dragutz ca de la atata ploaie s-a scuurat tot puful din salcii si arata totul de parca ar fi nins. fetita mea cica" ia uite mami, a inghetat apa! :)))

georgipuia, sa nu fie cumva irisi salbatici? poti pune o poza?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Leeloo, sa-ti traiasca baietelul, la multi ani frumosi !

Georgi, rupe tijele alea in varful carora sunt capsulele cu seminte, panselutele cresc din nou chiar daca le tai de raman de 1 cm. Eu am strans anul trecut o gramada de seminte de la ele, nu a iesit nimic.
Fetelor, noi plecam in vacanta la Bucuresti, va urez spor la gradinarit si roade pe masura. Sper sa am si eu ce sa va arat cand m-oi intoarce, insa tare greu creste totul anul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

si la noi a plouat saptamana trecuta, in week-end mai putin, sambata si duminica am avut vreme de plaja . buruienile au crescut, incercam sa le tinem sub control

Georgi noi am cumparat anul trecut gard viu www.gardviu.ro/" target="_blank">"minune", creste foarte mult intr-un an, sotul a fost foarte multumit, asa ca anul acesta a mai cumparat tot un fel de gard minune dar care face si www.gardviucomestibil.ro/arak.htm" target="_blank">fructe, poate facem si dulceata. ca si celalalt, are crestere rapida .
tot pentru gard viu mai poate folosi www.gradinabakker.ro/product/hibiscus-syriacus-gard-viu-din-arbusti-ornamentali/" target="_blank">hibiscus syriacus, e foarte decorativ, cu flori frumoase si nu e pretentios


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

georgi - si eu am gard viu din ala de care zice Ioana - respectiv ulm - are acum peste 3 metri si e foarte des. Problema cu el este ca nu-si pastreaza frunzisul iarna, deci daca ai nevoie ca sa ingradesti si in acelasi timp sa creezi intimitate, tipul asta de gard nu e cel mai bun. Avantajul principal este cresterea extrem de rapida - se si indeseste si creste mult si inaltime si faptul ca nu e pretentios - are nevoie de multa apa doar in primul an de la plantare, dupa care nu e foarte pretentios (dar nici nu rezista la seceta!).
Carmi - multumesc mult de urari!

Ieri mi-a adus o colega de serviciu rasaduri de rosii si de ardei iute - am umplut spatiul ramas din gradina de legume, dar tot mai am - sa vad unde le mai fac loc...Intre timp am inceput sa consum salata care e tocmai buna de rontzait!
Eu nu am observat distrugeri de la ploi - doar ca multe flori s-au scuturat, in special bujorii care erau in plina floare. Plus ca s-au curbat mult de la ploaie, desi aveau sustinere... Si o veste buna, au inceput sa rasara cannele plantate in curte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Multumim de sfaturi, fetelor... Le transmit prietenei mele sa studieze oferta...

Si eu pandesc cannele, in special una care va fi putin ascunsa in gazon... am tot cautat daca a iesit de teama ca o stropim cu ierbicid... inca nu am depistat-o... poate o fi inca la adancime...

Aseara a mai stropit sotul odata ca nu a avut mare efect ierbicidul de saptamana trecuta, cel mai probabil din cauza ploii. Ii zisese sotului de la magazin ca ar fi ideal 3 zile sa nu ploua... Daca nici acum nu exterminam stirul, il vom jumuli cu mana.

Carmi am rupt tijele... abia astept sa infloreasca, pentru ca unele parca s-au uscat de tot...Prietenei mele i-au iesit panselute din semintele celor de anu trecut... am si 5 panselute din cele mari, hibrid... am observat ca astea nu fac fruct si samanta... oare cum reusesc sa le multiplice?

V-am promis poza cu sperietoarea de vrabii

Si cateva poze de la petrecerea de duminica

O seara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

georgi, sa-ti traiasca baietelul! Tare frumos a fost la petrecerea voastra, ma asteapta si pe mine sambata asta acelasi lucru...

Mergi la inceput