Calendarul gradinarului vesel (23)

Calendarul gradinarului vesel (23) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18; Capitolul 19; Capitolul 20; Capitolul 21; Capitolul 22

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu m-am saturat de zapada pana peste cap...am pus cateva poze cu muntii de zapada din curte:
http://home-and-garden.webshots.com/album/582329907JpnCzS

Abia astept sa vad daca prognoza pe urmatoarele saptamani se adevereste...si intre timp stau sa ma intreb in cate saptamani se vor topi muntii de zapada din gradina....

Uite ca nu stiam ca zapada e buna la udat florile - sa vad cum pot face si eu sa folosesc macar o mica parte...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Fetelor un sfar va rog . Pisica si-a facut nevoile in doua ghivece. Mai pot sa salvez plantele? M-am prins tarziu. Au un tuia de care chiar imi apre rau.
Si ar mai fi o intrebare. Pot sa pun de acum semintele de petunii in jardiniere (le voi tine in casa)?

Nici eu nu stiam ca zapada e buna pt flori. O sa strang si eu ca am destula .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Wow Gabi, dar voi chiar ati facut alei. Noi am calarit zapada si cum am spus nici n-am dat-o de pe terasa descoperita
Nma nu stiu sa-ti spun cat de tarziu este insa nu cred ca strica sa le schimbi pamantul (eventual intreaba la un magazin de fitosanitare daca exista ceva care sa anuleze aciditatea de la pipi)
Am reusit sa comand semintele de la banca de gene din Suceava, multumesc Adita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Tala zi-mi si mie care este procedura sa comandam seminte? Un site ceva!

Am gasit ceva, dar sa fiu sigura . Asta este http://www.svgenebank.ro/distribution_ro.asp

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Tala multumesc .
Maine o sa schimb si pamantul. I-am pus interzis in casa matei dar nu ma inteleg cu domnisoara mea .

Eu anul asta ma limitez la jardiniere, gazon si trandafiri. Gradina mea era pe terenul unui vecin. Vecinul acum vinde terenul. Se pare ca se va transforma intr-un teren de tenis .
In toamna am fost tare mandra de recolta mea de incepator. Inca mai avem ceapa, usturoi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

la noi zapada nici de un bulgare n-a fost, a fulguit f. putin, acum deja sunt 7 grade, doar 4 ghiocei s-au mai ridicat iar narcisele au pete de ger, sa vedem cate vor inflori...totusi nu s-a terminat iarna, cine stie ce mai vine...
si catelul meu a facut pisu in flori, a fost prea frig sa ajunga in gradina si uite asa a ajuns in crini , eu cred ca n-o sa-i afecteze dar la ghiveci e posibil, cel mai bine se schimba pamantul


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Da Inbox, acolo am intrat si am dat comanda online (spun ei ce mai au de dat si am ales din lista). Mai primisem de la un vecin 2 site-uri din USA care comercializeaza seminte bio, insa ma gandesc eu ca cele autohtone sunt mai rezistente. Nu stiu, poate voi comanda si ceva americane, mai e timp (avand in vedere ca eu nu mai fac rasad ci seman direct)
NMA imi pare rau ca ai pierdut gradina, poate gasesti niste cotloane prin cea proprie pt una, alta.
Ma uit pe geam la mormanele de zapada din curte (a dat sotul si pe cea din balcoane) si ma intreb cand vreodata se vor topi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Tala curtea nostra e micuta, ma voi limita la flori. O alta vecina a spus sa pun la ea dar ... nici nu mai stiu. Terenul nu a mai fost cultivat de ani de zile. Anul trecut am avut aceeasi situatie si am muncit ceva. Speram ca anul aste e mai usor. Baiul e ca am si timp limitat pt gradinarit si e frustrant sa vezi gradina invadata de balari.
Imi pare rau doar ca plantasem capsuni, zmerura ... poate reusesc sa le mut undeva.
La noi zapada s-a mai topit azi. Aveam vreo 40cm, acum mai mult de 30 nu mai sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

La mine, nu in locurile unde a dat sotul si a facut morman - ci in curte unde e gazonul (si unde nu a ajuns de cand a nins decat..matza...) zapada are si peste un metru...

E drept ca si ieri si azi a fost soare si circa 1 grad, asa ca a inceput sa siroiasca apa si sa cada zapada de pe acoperis, dar si eu ma intreb sincer, in locurile unde am morman de zapada de 2 metri (adica in vreo 4 locuri) cand se va topi oare toata cantitatea asta????

Intre timp plantele din casa nu stiu ca e iarna - asa ca unul din leandrii a inflorit, iar craciunitza continua sa faca flori bicolore din decembrie incoace...

Tala - sotul s-a gandit sa nu se infiltreze apa...plus ca il suspectez ca a vrut sa faca miscare - asa ca iesit aproape zilnic la dat zapada - cum se punea, cum facea "partie"...!
nma - chiar ca e pacat de cat v-ati muncit cu gradina...dar poate nu gaseste cumparatori si v-o mai lasa si anul asta? Sau a gasit deja...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mi-am comandat si eu seminte, sper sa ajunga la timp pentru plantare!


Lumea mea

Mergi la inceput