Calendarul gradinarului vesel (15)

Calendarul gradinarului vesel (15) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14

Gata, va invit la un nou capitol!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Gabi - bine ai revenit din concediu.Cred ca v-ati incarcat bine bateriile... iar daca copii au fost ok si n-ati avut evenimente neprevazute cu ei inseamna ca ati avut un concediu reusit.
E-adevarat ca nu a mai plouat... bine macar ca ai avut cine sa-ti ingrijeasca gradina. Si eu ma mir cum de cresc balariile astea asa din pamant uscat si piatra seaca... vorba aceea cat te chinui sa prinzi o floricica...
Trandafirii daca sunt deja butasi eu zic ca-i poti transplanta in pamant... dar sa se mai racoreasca un pic... mai bine lasa pe luna viitoare iar daca au deja lastari noi nu le mai pune pet peste ei. (parerea mea). Eu am pus butasi de la supermarket si toamna si primavara... culmea cei de toamna s-au prins toti iar cei pusi primavara s-au mai uscat pt ca a venit destul de repede caldura peste ei si s-au dus...

LIVIANA - felicitari pentru conserve. cred ca-s delicioase dar si cat ai muncit la ele....

Mi-ati facut pofta cu fragutele ... si in acelasi timp m-ati facut curioasa.. ma gandesc sa comand si eu. E ok daca ii plantez acum toamna?


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Teolinda, cred chiar ca o sa ai mai mare succes cu plantarea lor acum, toamna.
Eu deja mi-am facut o lista lunga de comandat de la ei - am in lista si niste zmeur ca sa-i pun pe linga gard, cum mi-a sugerat si b.nica - sa vedem daca se si prind...

Nu va spun cit m-au innebunit florile din Stockholm - peste tot erau aranjamente florale (multe din ele le-am fotografiat ca sa le impart si cu voi!) - dar nu din astea cum au aparut prin Bucuresti - toate jardinierele sau peluzele erau formate din combinatii de 3-4 feluri de flori, uneori si mai multe, multe din ele perene. De ex erau peluze cu dalii, petunii, levantica si echinacea - sau iedera, cu muscate, cu un fel de iarba de pampas (dar nu asa de inalta), gura leului si cu levantica falsa. O splendoare! Si la fel, in combinatii de plante/flori erau inclusiv jardinierele de la terasele restaurantelor - nu am vazut nicaieri o jardiniera simpla, doar cu petunii de ex...mie asta mi s-a parut ceva deosebit, nu am mai vazut preocuparea asta pentru design floral in niciun alt oras...ca sa nu mai zic ca foloseau multe plante perene de vara, care la noi sunt considerate "comune" - ca de ex. phlox, gura leului sau cosmos...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Nu stiu daca s-a mai intrebat asta in capitolele anterioare, dar indraznesc.Am in curte un bujor. M-am mutat in primavara, asa ca nu am stiut ce am si ce nu am in curte. L-am taiat in primavara ca nu am stiut ce este, si nu a mai inflorit anul asta. As vrea sa il mut din locul respectiv pentru ca e bagat intre niste muri si un alt fel de floare care nu imi place si care vreau sa o scot definitiv.CInd e cel mai bine de mutat? In toamna sau in primavara? Si daca e toamna cind anume?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Gina - cred ca, daca il scoti cu un balot de pamint mai mare (adica sa nu aiba radacini libere, poti sa-l muti si acum. Daca nu poti face asta, atunci mai bine asteapta sa iasa din vegetatie - adica sfirsit septembrie, octombrie, chiar si noiembrie daca toamna va fi blinda si muta rizomii atunci. Pot ierna fara grija in pamint, in locul nou ales. S-ar putea insa ca in acest caz sa nu iti infloreasca nici in anul care vine. Succes!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetele gradinarese,
Va citesc cu real interes si ma uit cu multa placere la pozele gradinilor voastre. Scriu acum pt. ca am o problema si poate ma puteti lumina voi. Asadar, avem o casuta undeva la tara, in gradina am pus o multime de pomi si anul asta am avut si primele fructe dar, un cais caruia ii mersese f. bine, era mare deja(in al treilea an) s-a uscat intr-o saptamana, am observat ca i s-a crapat scoarta pe tulpina, acum parca un al doilea pare sa aiba aceiasi problema, aveti idee despre ce-ar fi de facut? multumesc pt. eventualele sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana csaki

Buna fetele gradinarese,
Va citesc cu real interes si ma uit cu multa placere la pozele gradinilor voastre. Scriu acum pt. ca am o problema si poate ma puteti lumina voi. Asadar, avem o casuta undeva la tara, in gradina am pus o multime de pomi si anul asta am avut si primele fructe dar, un cais caruia ii mersese f. bine, era mare deja(in al treilea an) s-a uscat intr-o saptamana, am observat ca i s-a crapat scoarta pe tulpina, acum parca un al doilea pare sa aiba aceiasi problema, aveti idee despre ce-ar fi de facut? multumesc pt. eventualele sfaturi.

Pozele noastre
Poze noi
poze nou-noute


S-ar putea sa fie atacat de insecte. Noi am patit la fel. In cazul nostru erau niste gandacei (nu am reusit sa identific ce anume specie) ce isi facusera cuib in scoarta copacului. I-am identificat caci secretau o substanta vascoasa, tip rasina. I-am stropit la repezeala cu un praf contra furnicilor (doar atat aveam in casa in momentul acela) si apoi am cumparat de la magazin insecticide specifice. Si-au revenit copacii acum, dar ii si monitorizez atent.
Investigheaza si varianta aceasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor,v-as da cu draga inima seminte de fragute dar se prind ff. greu sau de loc.
Astea cu care ma laud(nu cele de la Sieberz care ca si voi am constatat ca nu vor sa fructifice!),le-am luat in ghiveci de la o florarie,"Tris" parca ii zice(nu vreau sa fac reclama si nici nu este cazul pt. ca de 2 ani nu am vazut sa mai aduca!),se inmultesc singure.
Anul trecut le-am adus in casa si era sa le pierd pt. ca au facut purici si s-au uscat.
Ca prin minune una si-a revenit si acum incerc sa o inmultesc cat mai mult mutand-o din jardiniera in jardiniera.
anul viitor daca se pastreaza va promit ca va dau si pt. motivul ca sa o pastram.

Eu nu stiu de ce sunteti deceptionate de capsuni,eu am unele de la Horn... care fac toata vara capsuni in ghivece,AU FLORILE ROZ.
Cand au dat spre toamna stoloni i-am pus in alte ghivece si le-am inmultit.
Este drept ca am cumparat un ingrasamant ORGANIC pe care il dau cam de 2 ori pe vara pt. ca fiind in ghivece,nu prea au de unde sa se hraneasca.Amanunte pe PM,.Cu acesta fragutele si-au dublat dimensiunea fara sa-si schimbe aroma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acum va spun sincer nu vreau sa par Huu!-huu!-huu! pt. ca nu stiu daca v-am mai zis(iata de ce tot insist cu subforumul nostru!!),dar am descoperit ceva f. interesant pe net si la care am ajuns din cauza necazului,.
Puricii aia distrugatori au o secretie dulceaga care place f. mult furnicilor care napadesc plantele astfel "insiropate" si carora le aduc tot felul de neajunsuri.
Am citit ca poti sa le tai pofta cu infuzie de piper sau de usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Liviana, puiul merge la gradi (il las eu dimineata) si dupa masa il ia tati cu care sta pana vin si eu (stii ca n-am cu cine sa-l las). Ma bucur ca Bogdan intreaba de noi si as vrea sa ne vedem. Nu promit nimic, dar daca reusesc sa ma organizez poate dam o petrecere in curand, de ziua flacaului meu, si atunci sunteti invitati.
Eu am insa o nelamurire, am senzatia ca am pierdut niste pagini din topicul asta - cine-i Elisa? ii stiu blogul ca m-ai trimis pe el o data dar totusi cine e? (e doar curiozitate pura)
Pana la urma cred ca nu ma mai complic deloc cu capsunele caci uite ca n-apuc sa le tai nici macar stolonii si oricum in primavara am cumparat din piata si nu cred ca ajung eu la productia de care am nevoie....
Gabriela bine te-ai intors din concediu! si bine ca ti-ai gasit gradina ok. Asteptam pozele de care ziceai.
B.nica zii unde sa semnez si semnez! numa' fa odtata subforumul ala si nu ne mai incita cu jumatati de informatii ca zau ca ma supar

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Multumesc mult Irinai, o sa ma uit mai atent sa vad daca au ceva ganganii.

Mergi la inceput