Calendarul gradinarului vesel 5 (de daniela_b)

Calendarul gradinarului vesel 5 (de daniela_b) | Autor: martie

Link direct la acest mesaj

Aici sunt celelalte capitole (linkurile) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120688&whichpage=1

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumim Martie. Celalalt capitol nu e inchis, sper ca nu ne incurcam sa postam pe acolo.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Multumim martie pentru noul capitol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Ramona, multam pentru sfaturi.
Am buruienile de 2 metri, acum se pregatesc sa infloreasca...deci trebuie sa actionez rapid.
Azi am cumparat cateva plante de ghiveci, pentru ca finalul verii si inceputul toamnei sa nu mai fie mohorate. Am avut niste petunii pana acum, dar s-au uscat. Asa ca acum am plantat cateva garofite si o muscata superba, ciclam, batuta.
Si la noi este zabuseala, dar mai pe seara aici se poate sta in gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Am fost la mare si ne-am intors cu tone de pietre, cum am luat si anul trecut, cred ca sunt cele mai frumoase pietre din lume.
In jurul pomilor am pus pietris (spartura de marmura) dar... stupoare, dupa 2 zile, toate pietricelele erau prin toata curtea. Le-a sapat cainele meu, incat toata munca noastra (si cat le-am aranjat) s-a dus pe apa sambetei.
Cand am vazut am crezut ca lesin! Nu am tinut niciodata cainele in lant, dar cred ca-i va veni sorocul. Stau sa ma calmez, ca-l bat de-l omor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Azi mi-am luat inima in dinti si am transplantat trifoiul cu 4 foi in pamant ca murea in ghiveci, era prea mare deja.Sper sa nu se raspandeasca prin toata gradina.

Si e plina tufa de hibiscus de boboci violeti!! Asa ma bucur ca s-a prins bine si ca dau flori din ea.In urmatoarele zile o sa infloreasca, si fac poze :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Blackpanterro, sint curioasa sa vad poze cu hibiscus. Nu stiu cum i-o merge trifoiului in Germania, aici se intinde ca buruienile. Eu mai smulg din el, ca pune stapinire pe toata gradina.

Martie, figura esti cu caratul bolovanilor de la mare.

Mihaelk, spor la treaba cu buruienile. Am efectuat si eu operatiunea asta acum vreo doua zile, ca era prea de tot.
In rest ma ascund in casa la aer conditionat, am avut citeva zile cu temperaturi tot peste 40C. Nu va spun cit sufera bietele plante, nu stiu ce mai ramine din ele pina trec caldurile astea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu sunt curioasa cum va fi mai departe cu trifoiul.Este modificat genetic, creste gros la tulpina si inalt, face flori micute, roz si bineinteles are 4 foi.Poate se va raspandi, nu stiu inca.

O sa pun poze cu hibiscusul zilele astea, dupa cum aratau bobocii azi in 2-3 zile ar trebui sa aibe flori.
E foarte haios ca de cand am plantat tufa vad in toate gradinile de pa aici tufe mature de hibiscus si ma gandesc ca asa va fi si a mea :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Hibiscusul meu arata exact asa http://home-and-garden.webshots.com/photo/1062812527015309078aQFHxz


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

f frumoase pozele Ramona.
florile mele sufera de la atata ploaie nu se mai opreste iara de 3 zile. ce bere, nisip, sol granule de melci. aiurea, le spala potopul asta. iar dracii de meci misuna si mananca tot. luni am reusit de am mutat si eu trandafirasii din Ro langa zid in fata casei. au si bobocei. am plantat si hortensia mova in fata casei. si niste argeratum ca am cam uitat/lene de ele tot in fata. au crescut maricele si astea.


asa ca la noi vara a uitat sa mai vina. noroc ca o sa mergem si noi 2 sapt la mare. abia astept. mai sunt cateava zile. macar florile mele nu o sa ramana neudate cu ploaia asta constanta. sau nu le mai gasesc, melci dau party si mi le infuleca pe toate

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ah Ema, mor dupa hortensie mov/albastra.Aici am gasit de gradina dar nu m-am incumetat sa dau 40 de euro cat era :(, se pare ca astea sunt mai scumpe decat cele roz, albe.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput