Calendarul gradinarului vesel (22)

Calendarul gradinarului vesel (22) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18; Capitolul 19; Capitolul 20; Capitolul 21

Am reusit sa recuperez link-urile catre subiectele vechi...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cannele mele sunt si ele soi care creste inalt, nu sunt din cele pitice!

Tala, sigur ca iti aduc - ne vedem sigur maine! Daca ai si rizomi de dalie, atunci iau de la tine si nu o mai incurc pe Liviana, doar sa-mi spui daca poti sa-mi dai!

Georgi - fac eu cumva si iti trimit si la Constanta, pina la primavara avem timp!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi, eu am si din cei de care spunea Liviana (doar ca anul asta nu stiu ce au avut daliile mele ca n-au inflorit la fel de frumos ca anul trecut) si am si din cele pitice - adica f mici, de maxim 30cm inaltime - se fac un buchetel de flori, nu sunt batute, dar sunt interesante. Acum trebuie sa-mi fac semn si pt ele si inca nu mi s-a sters cel pt seminte (am folosit un pix zdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Cred ca s-a mai discutat despre pastrarea muscatelor iarna, dar nu gasesc...se povestea ceva de tinut la intuneric, in beci, garaj...parca
Eu le-am mutat din balcon in casa. Le ud mult mai rar (cand e pamantul uscat). Dar se ofilesc foarte multe frunze.
E normal, sau e semn ca nu le convine ceva?
Una din ele a crescut mult si cam razna. Pot sa tai din ea? Se prinde ce tai, sau operatiunea asta da rezultate doar vara?
Precizez ca e vorba de muscate clasice romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Buna tuturor, am si eu o intrebare legata de pomii fructiferi, sper ca se va gasi cineva sa-mi raspunda.
Deci, in toamna asta ne-am gandit sa plantam 6 pomi, de natii diferite, adica, un mar, prun, visin, cires, piersic si par. Acum, sotul studiind, spune ca sunt unii pomi care nu se pun asa amestecati, ca nu se polenizeaza, sau ceva de genul asta. Voi ce stiti, trebuie sa indeplinesc ceva conditii daca vreau pomi diferiti in curte, sau nu pot pune decat un anumit soi?

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Inbox, asa am citit si eu peste tot pe net despre pomii fructiferi...si am fost bagata total in ceata, mai ales ca eu nu am asa mult teren sa-mi fac ditamai livada...dupa care am stat de vorba cu un inginer horticultor care mi-a spus ca acest lucru nu este valabil - pomii fructiferi au flori frumoase si mirositoare tocmai pentru a atrage albinele, care albine asigura polenizarea. Acum m-am bazat pe ce a spus ea si am plantat si eu, ca si tine - un mar, un cires, un visin, un piersic si un cais. Voi vedea daca vor rodi sau nu in anii urmatori...
Roli - asa este, s-a discutat. Muscatele le poti tunde si este de preferat sa le tii intr-o camera racoroasa, totusi la lumina (eu una nu am incercat sa le tin la intuneric...), lor le place mai racoare. Este normal sa le usuce frunzele si sa le cada - le-ai mutat de afara in casa, deci le-ai schimbat mediul - este si mai cald si mai putin umezeala in acelasi timp. Cind tunzi muscatele poti sa pui lastarii si in apa si in pamint...
Tala - daca poti sa-mi dai din ambele feluri cite un rizom (sau 2 daca ai mai multi), eu iti multumesc foarte tare! Ne vedem maine!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inbox, din cate stiu eu, sunt soiuri de pomi care se autopolenizeaza si altele la care trebuie sa mai existe alte soiuri langa ei care ajuta la acest lucru. In prima faza te uiti pe eticheta cu care i-ai luat si dai o cautare pe G. Insa, daca stai intr-o zona de tara (cat de cat) poti sa speri ca vin albinutele de la vecini si-ti polenizeaza si tie pomii

Gabi, cred ca am scris in acelasi timp. Ok, aduc din ambele si ne vedem si auzim maine (trebuie sa ne auzim pt ca nu mai am sediul acolo unde stiai - e tot in zona, chiar mai bine, mai in drum adica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua

Am si eu o intrebare, poate cineva ma va ajuta : butasii de trandafir , pusi in casa in ghiveci , mai trebuiesc acoperiti cu pet-uri???? .
Desi stau la curte , nu am gradina, si imi doresc tare mult sa am trandafiri macar in ghiveci.Acum i-am pus in jardiniere intr-o camera goala si luminata, sperand ca la primavara sa ma pot mandri cu ei in curte

Si mai am o "curiozitate" : mi-am luat zilele trecute din magazin , bulbi de frezii si narcise . I-am pus si pe ei in ghivece , lasand varfurile sa se vada f putin.Am facut bine??? S-or prinde???

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da, sotul meu reuseste sa ma bage in ceata uneori :), culmea e ca avem livada chiar in spatele casei, este o livada mare a unui vecin si i-am zis sotului ca pot poleniza de acolo, ca doar nu or sti pomii ca nu sunt in aceasi curte!
Deci ne-am lamurit, am mai studiat, si nu cred ca va fi o problema, mai ales ca este o zona plina de pomi fructiferi.
Deocamdata sa vad pomii pusi si adus pamant si de la primavara ma apuc de gradinarit si ma alatur grupului.


mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inbox, te asteptam cu drag

Simina, nu cred ca e nevoie de pet-uri in casa (rolul lor este cred sa nu inghete, dar se poate sa aiba rol si de terrariu, adica sa recircule apa asa ca nu stiu sigur sigur)
Bulbii nu i-ai pus f bine, de obicei adancimea la care planteaza un bulb este de 2.5 ori marimea acestuia - se descurca el sa ajunga la suprafata , nu-i mai cocolosi atata. Nu e tarziu sa-i mai impingi putin sau sa mai pui un strat de pamant peste. Sa nu exagerezi cu udatul ca sa nu putrezeasca. De obicei e bine ca bulbii sa treaca prin tratamentul de frig - adica iarna. Nici eu nu m-am abtinut si am pus niste bulbi in ghiveci, iar acum nu prea stiu ce sa fac: sa-i tin in casa in continuare sau sa-i tin afara (in ghiveci, insa e riscul sa inghete totusi). Ne mai documentam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Multumesc Tala. Deci sunt tot in ceata
As putea sa scot si bulbii si trandafirii afara in curte (pe trepte) sau pe balcon , ca nu este inchis, daca ma sfatuiti acest lucru.
Am o teama totusi, acum ar merge , da la iarna cand o da gerul ce le fac???....daca o sa-i bag atunci in casa mi-e sa nu-i pierd , schimbadu-le temperatura

O sa mai pun niste pamant peste bulbi

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput