Calendarul gradinarului vesel (20)

Calendarul gradinarului vesel (20) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Gata, am facut capitol nou! Inteleg ca s-au schimbat regulile pe forum si nu mai pot edita un mesaj vechi deci nu mai pot pune aici linkurile la capitolele anterioare. Am sa pun deocamdata linkul la capitolul anterior si voi contacta un moderator sa vad ce se poate face.

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18

Capitolul 19

Banuiam eu ca e vorba de cartita(e) - am vorbit cu baietii care mi-au pus gazonul si mi-au adus niste fumigene speciale - asa ca aseara am "gazat" toate gaurile de sub musuroaie - pe fumigene scria ca omoara cartitele/sobolanii in maxim 3-4 zile, sper sa fi rezolvat si eu problema...

Liviana - pai am plecat la drum cu prejudecatile obisnuite (zic eu) - ca americanii sunt niste egoisti, inculti, simpli...samd, prostii de genul asta. Ei bine, am fost surprinsa foarte placut - locurile vazute si oamenii mi-au palcut mult mai mult ca Europa...o sa incerc sa-mi sumarizez impresiile despre vacanta la caitolul dedicat, in urmatoarele zile.
Despre rosii - ce sa zic - din pacate marea majoritate sunt total compromise - am insa vreo 10 fire (sa zic) care s-au dezvoltat bine - chiar prea bine, nimeni nu le-a copilit asa ca eu a trebuit sa tai craci intregi, unele cu flori - dar mai bine asa, sper eu sa obtin si ceva rosii intr-o luna. Ma indoiesc ca mai devreme de atit, la rosiile unde am gogonele, sunt inca mici...
Ieri am cules si primul dovlecel - mai doi zuchinni care sunt pe aproape de cules - am zis ca-i mai las pina in weekend, dovleceii insa mie imi plac fragezi, asa ca nu ii las mult ca sa se imbatrineasca. Am cules si ceva fasole lata - putina insa deocamdata.
Si cu mazarea am dat chix anul asta...oricum imi dau seama ca vara asta nu va fi un succes - nici vinetele nu au prea crescut, castravetii sunt mici-mici, nedezvoltati...asta e!
Singurul succes de necontestat au fost capsunile!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ii bine asa ?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, multumim pt noul capitol!
Abia astept impresiile din vacanta, faci un jurnal, da? Eu cred ca sunt si destui americani din categoria descrisa , doar ca nu alcatuiesc ponderea, cel putin nu in comert/ind hoteliera etc. Sastii ca inculti chiar sunt, cel putin la geografia si istoria Europei multi sunt varza, cred ca nu se studiaza la scoala.
Imi pare rau ca nu le-a mers bine rosiilor, nu ai avut pe nimeni care sa le stropeasca sau de ce zici ca sunt compromise?

Eu am recolta bogata de dovlecei (ieri am cules 7 si alti 10 vor fi gata in 2 zile).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Roxi - multumesc mult!!
Liviana - ai dreptate, nu le au cu geografia Europei - probabil nici nu-i intereseaza, dar stiu si in acelasi timp au respect pentru lucrurile care le apartin, din istoria lor sau pur si simplu din tara lor...in fine, e o discutie lunga. O sa incerc sa fac un oarecare jurnal, nu ma pricep eu prea tare, dar o sa incerc!
Cu rosiile - pai ele au fost compromise cam de la inceput - multe din ele din stadiul de rasad (alea puse de mine), altele au fost afectate de furtuna aia care a fost in iunie si care la mine a facut prapad - de la legume (rosii, ardei, mazare) si pina la flori (trandafiri, canna, crini, etc) - multe nu si-au revenit nici pina acum. Unele rasaduri insa au fost mai ferite - e drept ca nici nu sunt chiar in plin soare si poate din cauza asta le-a mers mai bine?

Eu dovlecei nu am pus multi - am doar 4 plante, la fel am si de zuchinni, tot 4. Am pus si un rasad de pepene galben - s-a intins mult, e plin de flori, dar nu a facut niciun fruct...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Gabriela, nici pepenii nostri nu sunt cine stie ce, am vazut unul de vreo 5 cm si restul flori la greu!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

gogosel, uite ce am aflat de la Elisa (ma interesau si pe mine brocolii):
Pana toamna tarziu, brocoli tot face, pe ramificatii, flori care se culeg (chiar daca nu ajung de o mancare se folosesc crude, in salate), deci tulpinile NU se rup dupa primul cules. Ei nu fac capatana mare ca si conopida ci una mica si ramuficatii. Trebuie culesi inainte de a inflorii, deci in faza de boboci. Se vede cand vor sa infloreasca.
Daca ai buchet compact si il rupi, lasi planta ca ea face alte buchete mai mici din ramificatii, pana la toamna tot face.
Le trebuie mult soare, altfel nu vor face capatina bogata.
Ai mei inca nu au legat, din pacate rosiile le cam iau soarele... poate de asta. O sa mut insa rosiile dupa ce eliberez terenul de salata.

Fetel din Buc, ati vazut pe unde pungi pt congelator? La Cora nu erau...
Tala, ce-ti mai face gradina sau esti in vacanta?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana - in Real sigur am vazut pungi pentru congelator.
De cind am "fumigat" cirtita tot urmaresc sa vad daca mai apare vreun nou musuroi - deocamdata nu a mai aparut - sunt 2 nopti de cind nu a mai aparut niciun musuroi, deci sper eu sa fi fost eficiente fumigenele.
Planuiam in weekend sa ma ocup de gradina sa o mai scot la lumina, dar cu arsita anuntata nu stiu cit imi mai ramane...sa vedem ce si cum.
Ma bucur ca macar trandafirii par sa-si fi revenit, in plus vreau sa fac un drum pina la brico sau hornbach sa mai iau una-alta pentru gradina.
Am ramas foarte incintata de cum aratau gradinile, chiar si cele foarte mici, in SUA. Peste tot era insa folosita extensiv scoarta de copac (cu sau fara folie sub) si asta dadea un aer ingrijit si ordonat, plus ca buruieni erau foarte putin sau chiar deloc. Avind asta ca inspiratie, as vrea sa fac si eu asta in rondul meu de flor - ceea ce inseamna ca trebuie sa scot muuuulta iarba de acolo, sa completez cu pamint si apoi cu scoarta de copac (care e si scumpa la noi...) dar zic eu ca aspectul final merita tot efortul.
La fel as vrea sa fac si pe linga gardul din spate - pentru asta trebuie sa cumpar bordura de delimitare - deci trebuie sa ajung cumva si la dedeman...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

liviana, merci pt lamuriri ! nu le scoatem pt ca nu ne zoreste nimic si speram sa faca si buchetele secundare destul de generoase. ale mele au fost in soare puternic toata ziua si au legat binisor,plus ca au avut ingrasamant animal indestulator.
gabriela,am pus si eu scoarta de copac la un spatiu in fata,e drept fara folie si strat subtire,si mi,au rasarit buruieni printre. plus ca la vijelia aia din iunie ,vantul a imprastiat o parte consistenta.
si,da, e cam scumputa la noi scoarta,cam 45 lei sacul,dar arata intr-un fel gradina cu asa ceva

am o intrebare - am cumparat o hortensie albastra-era inflorita- si am plantat-o intr-un ghiveci de pamant,cu pamant de flori din cel comun.ideea este ca florile ei acum sunt royalii nicidecum albastre.am inteles ca pamantul tre sa fie acid,dar acum nu mai pot face nimic,nu o mai pot scoate din ghiveci, si i-am turnat apa in care am pus o lingura de otet.... e bine? dar florile tot nu sunt albastre....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Gabriela, scoarta aia e scumpa in draci!Pentru cine are curti ca voi, merita, ca se delimiteaza frumos rondurile de flori de iarba.
Pungi de congelator nu stiu, eu folosesc din alea obisnuite!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor trebuie sa va impartasesc si voua revelatiile mele din vara aceasta!
In primul rand:am achizitionat dintr-un catalog de plante niste minuni care s-au dovedit asa cum erau prezentate.
Este vorba de Gotu Kola si Bacopa monieri.
Am avut deosebita satisfactie sa constat ce inseamna sa ai in curte fara tratamente cu chimicale si constant pe o perioada destul de lunga fructe pt. copii.
Piticii mei sunt deosebit de mofturosi,dar as putea spune si ca sunt deosebit de selectivi:nu le plac dulciurile.
Am incercat tot felul de prajituri pe care le-am savurat pana la urma,noi cei mai putin potriviti,,la astfel de rasfaturi.
Ce este pt. ei piesa de rezistenta ca desert?Iaurturile cu fructe!
Asa ca m-am pliat pe dorinte si am achizitionat miere de albine si iaurt la care am pus la greu afine,zmeura si coacaze.
Succes deplin!Pe mine ma avantajeaza acest desert pt.ca am fructele in gradina,se face repede si astfel pot sa le dau miere pe care altfel nu puteam sa-i conving sa o guste macar!
Cand am sa am productie si de la aluni si de la nuci am sa la adaug in mixer.
Sunt in analiza,,cu migdalii.In schimb,nu cred ca mai am mult de asteptat cu Goji si Jojoba.Astea cred ca sunt mai ales pt. noi in delicioase amestecuri!
Fructele le conserv in congelator.

De ce va spun toate aceste lucruri,cu acest succes m-am gandit ca le-am asigurat,achizitionand arbusti cu fructe atat de diferite,din iunie pana in octombrie(cand se coace Kiwi care este prferatul unuia dintre gemeni!),necesarul de vitamine fara sa iau in consideratie fructele pe care le voi conserva pt. iarna :mere,pere,prune si gutui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Gabriela, ma bucur ca ti-au placut plaiurile americane . Cind vei face jurnalul de vacanta as vrea sa il citesc si eu Mi-ar face placere sa vad impresiile unui calator european despre noul continent Poze pe undeva ?

Liviana, te contrazic acum dar sa stii ca americanii nu sunt mai inculti decit romanii, asta daca ne raportam la regular Joe (adica badea Ion) Raportul de inculti e la fel ca oriunde. Sunt convinsa ca daca imi intreb vecinii din RO capitale diverse din lume sau state din US nu le stiu. Si sa stiti ca eu mereu spun celor care ma intreaba din ce tara vin si 90% stiu unde e, ca e tara fost comunista si alte generalitati. Probabil ca depinde in ce medii te invirti si aici .

Mergi la inceput